Firma sprzątająca – Warszawa i inne miasta – zatrudnienie osób niepełnosprawnych w branży

utworzone przez | 9, 10, 2022 | Dofinansowania PFRON, Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych od lat wiązane jest z branżą realizującą usługi sprzątania. Trend ten nabiera współcześnie innego wymiaru. Zatrudnienie profesjonalnej firmy sprzątającej, w której swoje miejsce odnajdują niepełnosprawni, oznacza włączenie się do nurtu biznesu społecznie odpowiedzialnego. Realizację usług, zwykle do przestrzeni lokalnej, ogranicza każda firma sprzątająca. Warszawa i duże miasta są dla branży sprzątania nieograniczonym niemal rynkiem. Zapotrzebowanie na kompleksowe sprzątanie istnieje jednak wszędzie, także na wsiach i małych miastach.

Jesteśmy przekonani, że osoby niepełnosprawne mogą znaleźć zatrudnienie w firmach świadczących usługi sprzątające w całej Polsce i doskonale odnajdywać się w tej pracy.

W artykule poruszamy temat pracy osób niepełnosprawnych przy sprzątaniu. Podpowiemy, kto spośród grupy osób niepełnosprawnych najlepiej sprawdzi się w takiej pracy. Opiszemy zakres usług, jaki może świadczyć firma sprzątająca oraz warunki, które trzeba spełnić szukając pracy przy sprzątaniu. Wskażemy, w jaki sposób osoba niepełnosprawna może znaleźć pracę w firmie świadczącej kompleksowe usługi utrzymania czystości, zależnie od miejsca swojego zamieszkania.Firmy sprzątające – współczesne podejście do usługi sprzątania

Choć z pozorów wydaje się, że praca przy sprzątaniu to łatwy zarobek, tylko dla prostych ludzi, to jednak tak nie jest zawsze. Niestety nadal w społeczeństwie istnieje stereotyp, że sprzątaczka to osoba z niskim wykształceniem i niższym statusem społecznym. Dla wielu ludzi to krzywdzące przekonanie. Tym bardziej, że tego rodzaju pracownicy potrzebni są wszędzie.

Nowe technologie i inne wymagania – co powinien wiedzieć niepełnosprawny pracownik sprzątający

Firmy sprzątające oferujące usługi w sprzątaniu rozwijają się o nowe technologie, profesjonalny sprzęt i udoskonalają swoją ofertę. Zwiększają wobec tego wymagania wobec swoich pracowników, w zakresie doświadczenia. Zazwyczaj wykształcenie nie odgrywa roli. Jednak znajomości języków obcych, wymaga dziś niejedna profesjonalna firma sprzątająca. Warszawa to rynek, na którym to wymaganie często się pojawia, gdyż kompleksowe usługi sprzątania obejmują hotele, lotniska, biura międzynarodowych firm, itd. Podobne wymagania mogą pojawić się także w ofertach pracy dla pracowników utrzymania czystości w obiektach uzdrowiskowych, czy turystycznych na terenie całego kraju.


Szorowarka – narzędzie pracy osoby sprzątającej.

Rozwój firm sprzątających – wymagania dla pracowników, także tych z niepełnosprawnością

Sprzątanie, jako branża usługowa rozwija się nieustannie. Dzisiaj nie wystarczy jeden płyn i zwykła szczotka do podłogi. Kładziony jest nacisk na wysoką jakość obsługi przez firmy sprzątające. Stąd każda firma sprzątająca wzbogaca się o nowe technologie, środki czystości oraz urządzenia. Mają one za zadanie ułatwić pracę pracownika sprzątającego oraz realizację usług na najwyższym poziomie. Do dyspozycji sprzątających oddaje się, przykładowo: obsługiwane mechanicznie i elektronicznie specjalistyczne urządzenia do zamiatania i zmywania podłóg i innych powierzchni, środki ochrony, płyny i środki chemiczne do różnych metod czyszczenia itp. Pracownik musi nauczyć się, jak obsługiwać urządzenia i jak stosować różne specjalistyczne płyny chemiczne. Źle użyte nie tylko nie wyczyszczą danej powierzchni, ale mogą ją zniszczyć.

Firma sprzątająca a zatrudnienie osoby niepełnosprawnej – dlaczego warto?

Firmy działające w branży realizującej usługi sprzątania często stawiają na pracowników z orzeczeniem. Oczywistą przesłanką ku temu są kwestie finansowe. Dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON stanowi zachętę, by zatrudnić niepełnosprawnych pracowników.

Pracownik z orzeczeniem to jednak nie tylko korzyści finansowe dla pracodawcy. To również wizerunek i odbiór społeczny. Osoby z niepełnosprawnością wykonujące usługi w zakresie sprzątania, a jednocześnie potrafiące pozostawić czystość i nienaganny porządek w miejscu pracy, to najlepsza wizytówka, jaką może pochwalić się firma sprzątająca.

Pracodawcy wobec zatrudnienia osób niepełnosprawnych intelektualnie w serwisach sprzątających

Pracodawcy na terenie całej Polski nadal boją się zatrudniać osoby niepełnosprawne intelektualnie, mimo oferowanego przez PFRON wsparcia finansowego. Niepełnosprawni intelektualnie mają najtrudniejszą sytuację na rynku pracy. Wymagają szczególnego wsparcia. Z uwagi na niskie wykształcenie lub jego brak oraz możliwości, praca związana ze sprzątaniem, jest dla nich zajęciem, w którym mogą sprawdzić się, jako pełnowartościowi pracownicy.

Wiele firm szczególnie w dużych miastach, np. Warszawa, Poznań, Gdańsk, stanowi dobry przykład i sięga po tego typu pracowników do sprzątania. Okazuje się, że zdobyte, pod nadzorem trenera pracy doświadczenie, pozwala im na profesjonalne sprzątanie w wielu obiektach.

Pracodawcy społecznie odpowiedzialni chcą wyróżniać się na tle konkurencji. Stąd możemy napotkać osoby z niepełnosprawnością intelektualną w MC Donalds, KFC, serwisach sprzątających sklepów wielkopowierzchniowych, czy lotnisk. W ten sposób pracodawcy pokazują społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne intelektualnie mogą być odpowiedzialnymi pracownikami i można zatrudniać je, jako pracowników pomocniczych, a czasem nawet, jako samodzielnych pracowników sprzątających.

Profesjonalna ekipa sprzątająca – dlaczego osoby niepełnosprawne sprawdzają się w tym zawodzie?

Skrupulatność, dokładność i realizacja zadania od początku do końca, pozwala na pozostawienie nienagannego porządku. Tym samym profesjonalizm i wysoką jakość usług sprzątania. Pracownik z orzeczeniem, z uwagi na swoją dysfunkcję, te pożądane cechy ma często rozwinięte na wysokim poziomie. Z reguły osoba niepełnosprawna jest zaangażowanym, wartościowym i rzetelnym pracownikiem.

Praca przy sprzątaniu może okazać się idealnym zajęciem dla osób niepełnosprawnych z uwagi na podobieństwo czynności wykonywanych w domu i w pracy. Dla osób ceniących porządek i czystość wokół siebie taka praca będzie niejako przeniesieniem własnych potrzeb do przestrzeni publicznej. Niektórych niepełnosprawnych takie zajęcie dodatkowo uspokaja i odpręża, co jest korzystne dla funkcjonowania osoby.

firma sprzątająca warszawa
Firma sprzątająca Warszawa i inne miasta – duży rynek zatrudnienia niepełnosprawnych.

Pracownik sprzątający z orzeczeniem – czym się zajmuje?

Profesjonalna firma sprzątająca opiera się na świadczeniu usług związanych z: utrzymaniem czystości, porządkowaniem, a czasem pielęgnacją terenu. Pracownik, także ten z niepełnosprawnością, jest odpowiedzialny za zachowanie czystości i porządku w miejscu wykonywanych usług. Odpowiada za ogólny wygląd pomieszczeń. Podczas pracy zobowiązany jest nosić odzież ochronną – fartuch i rękawiczki, czasem jednorazowe obuwie ochronne. Pracownik niepełnosprawny musi nauczyć się posługiwać się narzędziami. W zależności od pracy będą to: specjalistyczne urządzenia sprzątające i czyszczące, odkurzacze, urządzenia do pielęgnacji dywanów, maszyny piorące, różnorodne szczotki, froterki, myjki oraz rozmaite chemiczne środki czystości i płyny do dezynfekcji.

Gdzie osoba niepełnosprawna może realizować kompleksowe usługi sprzątania?

Miejsca, w jakich firmy sprzątające wykonują swoje usługi to: obiekty handlowe i przemysłowe, zakłady usługowe, pomieszczenia gastronomiczne i administracyjne. Pracowników sprzątających spotykamy w biurach i gabinetach usługowych, hotelach, szkołach, szpitalach oraz oczywiście mieszkaniach prywatnych.

Obowiązki  pracownika z orzeczeniem różnią się w zależności od miejsca, w którym wykonuje swoją pracę. Sprzątanie biur i sprzątanie firm obejmuje zwykle, takie czynności, jak: zamiatanie i zmywanie podłogi, odkurzanie i czyszczenie tapicerki meblowej, wycieranie kurzu, mycie okien, dbanie o czystość łazienek i okresowo pranie wykładzin, rzadko pranie dywanów.

Usługi sprzątające mieszkań a niepełnosprawni

Sprzątanie mieszkań, domów lub sprzątanie biura firmy zlokalizowanego w mieszkaniu, obok powyższych zadań, niesie za sobą inne czynności. Sprzątanie mieszkania, gdzie zazwyczaj stoi więcej mebli, ozdób bywa trudniejsze. W pomieszczeniach jest więcej zakamarków, w których gromadzi się kurz i brud. Mogą występować meble lub podłogi wykonane z materiału, o który należy odpowiednio dbać i stosować odpowiednie środki czyszczące. Do zadań może należeć także pranie dywanów, pranie zasłon i odzieży. Zazwyczaj niezbędne jest mycie okien i czyszczenie urządzeń kuchennych.

Te wszystkie czynności wymagają dosyć dobrej kondycji i sprawności fizycznej. Jeszcze większe obciążenie niesie za sobą sprzątanie po remoncie. Dla niektórych osób z niepełnosprawnością ruchową mogą być zadania zbyt trudne. Niepełnosprawnego pracownika zwykle nie może wesprzeć zespół firmy sprzątającej, gdyż na takie zlecenie delegowana jest zazwyczaj jedna osoba. Osoby z innymi rodzajami niepełnosprawności niż ruchowa, z tym zadaniem poradzić mogą sobie, jak osoby zdrowe.

Prywatne zlecenia na profesjonalne sprzątanie to sposób na pracę dla osób niepełnosprawnych

Gdy dla osoby niepełnosprawnej sprzątanie mieszkania jest przyjemnością. Gdy sprawdza się ona w tych czynnościach, może spróbować pozyskać klientów prywatnych. Może zacząć świadczyć usługi porządkowe dla nich.

Firmy zatrudniają serwis sprzątający do obsługi głównie obiektów handlowych, hoteli i biur. Rzadziej zdarza się im delegować pracowników do sprzątania domów prywatnych i mieszkań. Dlatego sprzątanie mieszkań jest szansą na dodatkowe zlecenia dla osoby niepełnosprawnej.

Biznes dla niepełnosprawnych - sprzątanie
Biznes dla niepełnosprawnych – sprzątanie.

Sprzątanie mieszkań – szansą na biznes dla osoby z orzeczeniem

Wraz z zyskaniem doświadczenia podczas sprzątania na zlecenie lub w firmie, pojawia się szansa na otwarcie własnego biznesu przez niepełnosprawnego. W zależności od wcześniejszych ustaleń osoba niepełnosprawna powinna zaopatrzyć się we własne urządzenia i środki czyszczące. Może też wykorzystywać do realizacji usługi sprzątania te zaoferowane przez klienta. Natomiast własna firma sprzątająca powinna być już wyposażona w profesjonalny sprzęt.

Jak osoba niepełnosprawna może znaleźć pracę przy sprzątaniu? Wyszukaj ofertę wpisując, np. „sprzątanie warszawa”

Jeśli niepełnosprawny uzna, że firma sprzątająca to najlepsza szansa do zyskania pracy, powinna sprawdzić oferty dostępne w Internecie. Znajdzie je na dużych portalach ogłoszeniowych, np.: nuzle.pl, OLX, Indeed, Pracuj.pl. Może szukać ofert pracy lub pojedynczych zleceń w serwisach lokalnych wpisując w wyszukiwarki, np.: „sprzątanie w warszawie„, „usługi sprzątania kraków„, „sprzątanie mieszkań warszawa„, „praca sprzątanie wrocław„, „mycie okien warszawa„, „sprzątanie biur warszawa„, „sprzątanie po remoncie rzeszów” itp. Dobrym posunięciem będzie napisanie własnego ogłoszenia i zamieszczenie informacji w mediach społecznościowych oraz przestrzeni lokalnej. Aby zorientować się, jakie stawki proponować za swoje usługi należy wpisać w wyszukiwarkę Google, np. „firma sprzątająca warszawa cennik„, „sprzątanie po remoncie cennik„, „ile kosztuje sprzątanie mieszkania„, „sprzątanie cennik„. W kwestii cen trzeba dostosować się do rynku lokalnego.

Na co może liczyć osoba z orzeczeniem zatrudniona w branży usług sprzątania?

Praca w firmie sprzątającej pozwala na stałe zatrudnienie lub ciągłość zleceń. Wiele agencji zatrudniających profesjonalny serwis sprzątający oferuje stałą umowę o pracę. Pozwala to korzystać z przysługujących uprawnień dla pracownika niepełnosprawnego. Przede wszystkim:

  • dodatkowej 15 minutowej przerwy,
  • dodatkowego urlopu – 10 dni roboczych,
  • skróconego czasu pracy,
  • zwolnienia w celu odbycia specjalistycznych badań lekarskich lub nabycia sprzętu ortopedycznego,
  • zwolnienia w celu odbycia turnusu rehabilitacyjnego.

Firma sprzątająca – Warszawa? Nie tylko! – Jak znaleźć pracę z Agencją My Wspieramy?

Poszukując pracy przy sprzątaniu można zwrócić się o pomoc do naszej agencji pośrednictwa pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy. Prowadzimy rekrutację dla firm z branży utrzymania czystości na terenie kraju. Aplikując na konkretne ogłoszenie lub rejestrując się w naszej bazie można liczyć na indywidualne podejście, profesjonalną i właściwą pomoc w znalezieniu odpowiedniej pracy. Dbamy o najkorzystniejsze zatrudnienie dla pracownika z orzeczeniem. Posiadamy wieloletnie doświadczenie. Zwracamy uwagę na możliwości niepełnosprawnego kandydata do pracy oraz wymagania firmy sprzątającej.


Jakie cechy powinna mieć osoba niepełnosprawna, gdy chce zatrudnić się do sprzątania ?

Każdy świadczący prace porządkowe, dobrze jeśli charakteryzuje się dokładnością, cierpliwością i zaangażowaniem w wykonywanych przez siebie czynnościach. Musi cenić ład i porządek. W niektórych miejscach pracy przydaje się zmysł estetyki. Wysoka jakość usług przekłada się na zadowolonych klientów i ciągłość zleceń lub na stabilne zatrudnienie w zakładzie pracy świadczącym usługi sprzątające.

Sprzątanie a sprawność fizyczna osoby z orzeczeniem – czy to ważne?

Sprzątanie to praca fizyczna. Wiele osób niepełnosprawnych z dysfunkcją narządu ruchu nie może jej wykonywać. Zależy to od zakresu obowiązków w danym miejscu pracy i tego, jak skonstruowany jest zespół pracowników. Profesjonalne czyszczenie dużych powierzchni hal, sklepów, lotnisk odbywa się za pomocą dużych maszyn czyszczących. Ich obsługą mogą zająć się nawet osoby słabo-chodzące. Tam, gdzie jednak prace porządkowe wymagają wykonania różnorodnych czynności, wysiłku i kondycji fizycznej lepiej odnajdą się osoby z innymi rodzajami niepełnosprawności.

Gdzie osoba niepełnosprawna znajdzie pracę przy sprzątaniu?

Pracę przy sprzątaniu można znaleźć na portalach, takich jak: OLX czy pracuj.pl. Innym rozwiązaniem jest pomoc agencji zajmującej się pośrednictwem pracy dla niepełnosprawnych. Mieszkaniec stolicy, może szukać ofert pracy lub prywatnych zleceń w całej Warszawie lub konkretnych dzielnicach. Powinien wpisać w wyszukiwarkę hasła, np.: „firma sprzątająca warszawa”, „sprzątanie warszawa mokotów”, „sprzątanie warszawa białołęka”, „sprzątanie praca praga południe”, „firma sprzątająca w warszawie”, „sprzątanie domów warszawa”, itp. W ten sposób osoba niepełnosprawna znajdzie zlecenia lub pracodawcę.

Ile zarabia niepełnosprawna sprzątaczka?

Zarobki dla sprzątaczek bez doświadczenia zaczynają się od minimalnej krajowej. Zależą od firmy zatrudniającej oraz miejscowości. Przy prywatnych zleceniach można zarobić najwięcej.

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *