Rekrutacja osób niepełnosprawnych. Czy wiesz jak i gdzie poszukiwać odpowiednich kandydatów do pracy? Poznaj 5 zasad, które mogą Tobie pomóc.

utworzone przez | 5, 03, 2019 | Wpłaty na PFRON, Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej

Szukasz pracowników do pracy? Chcesz rozpocząć rekrutację osób z orzeczeniami o niepełnosprawności, lecz nie wiesz gdzie i w jaki sposób ich znaleźć? Bardzo dobrze trafiłeś. Przygotowaliśmy 5 głównych zasad dotyczących poszukiwania potencjalnych pracowników z niepełnosprawnością.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych pozwala na obniżenie kosztów w firmie Dowiedz się jak zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych może obniżyć koszty

Rekrutacja osób niepełnosprawnych – od czego zacząć?

Jak wiadomo nabór to proces składający się z wielu etapów. Pierwszym z nich jest dokładne ustalenie, kogo potrzebujesz, jakie obowiązki powierzysz nowemu pracownikowi, czego będziesz od niego oczekiwać? Warto przygotować sobie listę obowiązków, które będzie wykonywać osoba zatrudniona. W przypadku osoby niepełnosprawnej ważne jest też dostosowanie miejsca pracy, chodzi o to, by to stanowisko pracy było przystosowane do jej potrzeb. W związku z tym należy zastanowić się czy w budynku firmy jest podjazd, winda, czy można dokonać pewnych przeróbek, a jeśli nie to może należy rozważyć pracę zdalną? Warto wiedzieć, że PFRON udziela znaczne dofinansowania do adaptacji pomieszczeń i niwelowanie barier architektonicznych, by przystosować miejsca pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Kolejnym etapem jest stworzenie ogłoszenia o pracy i poszukiwanie kandydatów. I tu może pojawić się pytanie: jak skutecznie trafić do grupy odbiorców, jaką są osoby z niepełnosprawnością?

„Dobra wiadomość jest taka, że pozytywne zmiany w aktywności ekonomicznej osób niepełnosprawnych, które notowaliśmy w poprzednich latach, obserwujemy również obecnie. Zarówno wskaźnik aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych, jak i wskaźnik zatrudnienia osiągają wartości dotychczas nienotowane”

Krzysztof Michałkiewicz
Źródło: Niepełnosprawni na rynku pracyJak przygotować ogłoszenie o pracę na stanowisko dla osoby niepełnosprawnej. Jakie dalsze kroki?

Pierwszą zasadą, która wydaje się być dość oczywista, to umieszczenie odpowiedniego ogłoszenia o pracę na stronie internetowej swojego przedsiębiorstwa. To jednak nie wszystko. Jak stworzyć odpowiednie ogłoszenie o pracę, by zgłosili się także kandydaci z orzeczeniem o niepełnosprawności? Istotne jest to, aby oferta zawierała informację, że do aplikowania na stanowisko i udział w rekrutacji zapraszane są również osoby niepełnosprawne i że stanowisko oraz miejsce pracy jest przystosowane do ich potrzeb. Wzmiankę o osobach niepełnosprawnych można zawrzeć również w nagłówku. Wtedy jest ono łatwiejsze do odnalezienia przez zainteresowanych w gąszczu wielu innych ogłoszeń. Bardzo często dzieje się niestety tak, że osoby niepełnosprawne nie aplikują i nie biorą udziału w rekrutacji, jeśli nie ma informacji na temat przystosowania stanowiska pracy, myśląc że oferta nie jest przeznaczona także dla nich i np. budynek nie jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Rezygnują więc i nie wysyłają swojego CV mimo, że jest ono atrakcyjne a osoba niepełnosprawna ma odpowiednie kompetencje, by ubiegać się o pracę w danej firmie. Oczywiście nie jest to regułą, ale w przypadku braku informacji o możliwości podjęcia współpracy z osobą z niepełnosprawnością, o wiele trudniej dotrzeć do ich grona.

Mity o pracy dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności

Gdzie zamieścić ogłoszenie poszukując pracownika z orzeczeniem o niepełnosprawności?

Warto uświadomić sobie, że rekrutacja osób niepełnosprawnych i poszukiwanie odpowiednich kandydatów nie różni się zbytnio od tego, jak to ma miejsce w przypadku rekrutacji osób w pełni sprawnych. Przyjętą praktyką podczas rekrutacji jest publikowanie ogłoszeń na najpopularniejszych portalach rekrutacyjnych. W związku z tym sprofilowane ogłoszenie o pracy pod kątem osób niepełnosprawnych należy umieścić na jak największej liczbie portali rekrutacyjnych. Są to kanały komunikacji, pozwalające dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców, w tym również do tych posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Wśród portali istnieją też takie, które są przeznaczone do poszukiwania pracy przez osoby niepełnosprawne. Są to przykładowo: Sprawniwpracy.com lub ipon.pl. W rekrutacji osób niepełnosprawnych pomocne mogą też okazać się wszelkie portale społecznościowe.

Ogłoszenia o pracę dla osób niepełnosprawnych

Rekrutacja osób niepełnosprawnych. Czy wiesz jak i gdzie poszukiwać odpowiednich kandydatów do pracy? Poznaj 5 zasad, które mogą Tobie pomóc. 5

Praca zdalna z wykorzystaniem internetu to idealne miejsce pracy dla osoby niepełnosprawnej

W ciągu ostatnich lat sytuacja związana z poszukiwaniem pracy przez osoby z niepełnosprawnością uległa licznym zmianom. Dziś to właśnie internet jest głównym miejscem wybieranym w celu poszukiwania najświeższych ofert. Na tle różnorodnych serwisów online oferujących dostęp do codziennych ogłoszeń, powiatowe urzędy pracy niestety tracą na znaczeniu. Są coraz rzadziej odwiedzane przez poszukujące pracy osoby z niepełnosprawnością. Za to popularność zdobywają portale poświęcone ofertom pracy.
Nie jest także obojętna zakładka kariera na stronie danego przedsiębiorstwa. Zaglądają na nią również osoby niepełnosprawne, które posiadają wysokie kompetencje i poszukują konkretnego stanowiska. Warto więc być przygotowanym na to, że mogą one nadsyłać swoje CV i pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej ubiegając się o zatrudnienie.

Mimo, iż kwestia zatrudnienia osób niepełnosprawnych stopniowo poprawia się, to nadal ich sytuacja nie jest idealna. Intensywny rozwój i wzrost popularności pracy zdalnej jest ogromną szansą dla osób z różnymi dysfunkcjami, szczególnie dla tych, którzy mają trudności w poruszaniu się, niewidomych czy niesłyszących. Internet daje im możliwość nie tylko poszukiwania ciekawych i odpowiednich dla siebie ofert pracy, ale również wykonywanie jej zdalnie i przesyłania wyników tej pracy drogą elektroniczną. W wielu przypadkach rozwiązuje to problem z barierami związanymi z dotarciem do siedziby firmy, dlatego osoby z niepełnosprawnością poszukują pracy najczęściej właśnie za pośrednictwem internetu. Jest to bardzo korzystny trend w zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych, który z pewnością w kolejnych latach będzie jeszcze bardziej powszechny.

Biorąc pod uwagę fakt, że internet nieustannie zmienia się, na szczególne uznanie i docenienie na rynku pracy mogą liczyć ci, którzy dobrze znają mechanizmy jego działania.

Marketing mający znaczenie we właściwej promocji firmy to ogromny obszar pracy dla zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. Coraz więcej z nich znajduje swoją pracę dbając o wizerunek i promocję firm w sieci. Jest to rodzaj zadań, który może być wykonywany w formie zdalnej. Z tego tytułu otwiera to możliwości rozwoju właśnie dla osób niepełnosprawnych.

Ogłoszenia o pracę zdalną dla osób niepełnosprawnych

Rekrutacja osób niepełnosprawnych. Czy wiesz jak i gdzie poszukiwać odpowiednich kandydatów do pracy? Poznaj 5 zasad, które mogą Tobie pomóc. 6

Biura karier uczelni wyższych szczególne przydatne w rekrutacji osób niepełnosprawnych

Alternatywą jest poszukiwanie osób niepełnosprawnych na uczelniach wyższych. Każda z nich posiada jednostkę zajmującą się studentami niepełnosprawnymi i posiada ich bazę. Jeśli prowadzisz rekrutację na stanowisko wymagające określonych kwalifikacji, ukończenia danego kierunku lub po prostu chcesz dać szansę osobie młodej, możesz przedstawić swoją ofertę pracy udając się do biura ds. osób niepełnosprawnych lub kontaktując się z pełnomocnikiem ds. osób niepełnosprawnych na danej uczelni. Ten przekaże dalej informację, a studenci ostatniego roku będą z pewnością bardzo zainteresowani, gdyż to właśnie w tym czasie zaczynają myśleć o podjęciu pracy. Czy aktywny student to dobry kandydat na pracownika w twojej firmie?

Często przy współpracy z biurem ds. osób niepełnosprawnych studenci prowadzą swoje organizacje studenckie: Zrzeszenia Studentów Niepełnosprawnych, w ramach których realizują różne ciekawe projekty, rozwijają umiejętności i poszerzają swoje doświadczenie. Są to osoby aktywne i zaangażowane, co przekłada się na kształtowanie w nich cech pomocnych w radzeniu sobie w różnych sytuacjach. Pomyśl, czy właśnie takiego pracownika potrzebujesz w swojej firmie?

Rekrutuj pracowników niepełnosprawnych na uczelniach wyższych

Rekrutacja osób niepełnosprawnych. Czy wiesz jak i gdzie poszukiwać odpowiednich kandydatów do pracy? Poznaj 5 zasad, które mogą Tobie pomóc. 7

Projekty aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością drogą do zatrudnienia

Kolejną zasadą jest poszukiwanie osób niepełnosprawnych w projektach dotyczących aktywizacji zawodowej. Przykładowo projekt Absolwent, w ramach którego realizowane są przez m.in. organizacje pozarządowe różne programy. Ich celem jest zwiększenie aktywności zawodowej wśród osób niepełnosprawnych. Organizowane są różne warsztaty, szkolenia zawodowe, doradztwo zawodowe, staże a także docelowo pomoc w znalezieniu pracy osobom z niepełnosprawnością. Jeśli prowadzisz rekrutację na stanowisko wymagające określonych uprawnień, osoba niepełnosprawna może korzystając z projektu i dofinansowania z środków PFRON odbyć odpowiednie szkolenie zdobywając kompetencje. Ty z kolei zyskujesz pracownika. Osoby w projektach są to bardzo często osoby młode: studenci ostatniego roku lub krótko po ukończeniu studiów. Możesz więc zdecydować się początkowo na formę stażu, podczas którego będziesz mógł nauczyć i sprawdzić przyszłego pracownika a jego stypendium przez ten czas zostanie pokryte ze środków projektu, przeznaczonych na ten cel. Osoba niepełnosprawna będzie miała możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego a ty nie tracisz nic. Zyskujesz jedynie pracownika posiadającego odpowiednie umiejętności, które nabywał pod twoim okiem.

Programy zatrudnieniowe dla osób niepełnosprawnych

Rekrutacja osób niepełnosprawnych. Czy wiesz jak i gdzie poszukiwać odpowiednich kandydatów do pracy? Poznaj 5 zasad, które mogą Tobie pomóc. 8

Rekrutacja osób niepełnosprawnych – skorzystaj z pomocy specjalistów

Prowadząc rekrutację osób niepełnosprawnych możesz także skorzystać z pomocy firm, które oferują wsparcie dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych. Zajmują się pozyskiwaniem dofinansowań do wynagrodzeń z środków PFRON oraz dbają o redukcję wszelkich kosztów związanych z prowadzeniem działalności, w tym ograniczenie wpłaty PFRON. Podejmując taką współpracę, otrzymujesz wsparcie specjalistów na etapie rekrutacji oraz w całym procesie zatrudniania pracowników niepełnosprawnych.

Jesteśmy jedną z takich firm. Udzielamy wsparcia w dobraniu odpowiedniego pracownika na wytypowane przez ciebie stanowisko pracy i pomagamy znaleźć odpowiedniego kandydata spełniającego wymienione kryteria. Udzielamy wsparcia także pod względem formalnym i dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Naszą misją jest szerzenie świadomości o aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych a także działanie na rzecz ich zatrudnienia.

W 2019 r. budżet wyniósł 5,5 mld zł, z tego trafia około 3 mld na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, które otrzymują pracodawcy zatrudniający te osoby.

Jakie są korzyści zatrudnienia pracowników z orzeczeniem?

Obawy pracodawców przed zatrudnieniem osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności są często przyczyną, dla której nie decydują się na ten krok. Tymczasem zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych może być bardzo korzystne, nie tylko dla nich samych, ale również dla pracodawców. Mogą oni liczyć na szereg form wsparcia finansowego z środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Oto kilka korzyści finansowych wynikających z zatrudnienia osób z niepełnosprawnością:

 • Zwolnienie z wpłaty na PFRON – w momencie, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 6% zostaje zwolniony z obowiązku wpłaty PFRON. Wpłata stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy pomiędzy zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym stanem zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
 • Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – po spełnieniu określonych warunków, o których pisaliśmy już na naszym blogu, pracodawcy przysługuje miesięczne dofinansowanie, a jego wysokość zależna jest od stopnia i rodzaju niepełnosprawności pracownika.
 • Zwrot kosztów na wyposażenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej.
 • Zwrot kosztów na przystosowanie stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej.
 • Zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego.
 • Zwrot kosztów na wynagrodzenie pracownika wspomagającego, którym może być również tłumacz języka migowego osoby niesłyszącej.

Profity finansowe to nie wszystkie korzyści dla pracodawcy. Prowadzenie polityki otwartej na zatrudnianie pracowników niepełnosprawnych wpływa na odbiór firmy wśród klientów oraz jej wizerunek. Ponadto pracownik niepełnosprawny to często wysoko lojalny, solidny i zmotywowany pracownik ze względu na to, że jest świadomy swoich trudności w szybkim znalezieniu nowego miejsca pracy, więc dba o to, które już posiada.

Praca zawodowa jest źródłem satysfakcji i zadowolenia. Ma to szczególnie znaczenie dla osób niepełnosprawnych, dlatego wiele z nich stara się być jak najlepszym i zaufanym pracownikiem. Poczucie spełnienia i rozwoju zawodowego wpływa na jego wyniki w pracy i skrupulatność w realizacji powierzanych zadań.

A może giełda pracy dla osób niepełnosprawnych?

FAQ

Kalkulator wpłaty PFRON. Jak obliczyć wysokość wpłaty?

Pracodawca zatrudniający co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy jest zobowiązany do wpłat na fundusz w wysokości stanowiącej iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy miedzy zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia 6% osób niepełnosprawnych a rzeczywistym stanem ich zatrudnienia.

Jak przeprowadzać rozmowę kwalifikacyjną z osobą niepełnosprawną?

Proces selekcji a także procedura i scenariusz rozmowy kwalifikacyjnej w przypadku kandydatów z orzeczeniem o niepełnosprawności jest zbliżony do standardowego.

Gdzie rekrutować osoby niepełnosprawne?

Istnieje wiele organizacji,które działają na rzecz zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Najczęściej kojarzonymi z rynkiem pracy podmiotami są urzędy pracy. Na ich stronach internetowych można znaleźć informacje dotyczące systemów wsparcia pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne.

Jak znaleźć pracowników niepełnosprawnych?

Sposobem może być umieszczenie ogłoszenia w popularnym portalu pracy wraz z wzmianką o gotowości do zatrudnienia osoby niepełnosprawnej lub publikacja na stronie dedykowanej

1 komentarz
 1. Liliia

  Dzień dobry, jestem osobą niesłyszącą i szukam pracy na terenie Rybnika, czy przyjmujecie do pracy osoby niesłyszące?

  Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *