Ile zarabia osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności w 2023 roku?

utworzone przez | 8, 02, 2019 | Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Jeszcze do niedawna pracownicy niepełnosprawni kojarzyli się tylko i wyłącznie ze Spółdzielniami Inwalidów lub Zakładami Pracy Chronionej. Aktualnie osoby z niepełnosprawnością coraz częściej zyskują zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Podejmują obowiązki nie tylko przy prostych pracach, ale coraz częściej spotykamy ich na stanowiskach specjalistycznych.

Kwestią dyskusyjną pozostaje jednak poziom wynagrodzenia pracowników z niepełnosprawnością w zderzeniu z zarobkami osób zdrowych. W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: ile zarabia osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności faktycznie? Co decyduje o poziomie zarobków i czy skrócony czas pracy jest podstawą do tego, aby zarobki osób niepełnosprawnych były niższe.ile zarabia osoba z orzeczeniem
Ile zarabia osoba z orzeczeniem? [dłonie mężczyzny odliczające polskie banknoty].

Poziom wynagrodzeń w Polsce w roku 2023 na stanowiskach dostępnych dla osób niepełnosprawnych

Na potrzeby tego artykułu przeanalizowaliśmy poziom wynagrodzeń w Polsce na różnych stanowiskach, na których możliwe jest zatrudnienie osób z niepełnosprawnością.

Analiza doprowadziła do wniosku, że uzależnienie poziomu zarobków wiąże się przede wszystkim z zakresem obowiązków na danym stanowisku, wymaganiami dotyczącymi specjalistycznych umiejętności i języków oraz miejsca zatrudnienia i rejonu Polski. Na dużo wyższe zarobki mogą liczyć pracownicy z orzeczeniem zatrudnieni w dużych aglomeracjach miejskich.

Faktyczne wynagrodzenie dla osób niepełnosprawnych w różnych branżach

Jak zatem kształtują się faktyczne wynagrodzenia osób niepełnosprawnych w Polsce? Aby się o tym przekonać, dokonaliśmy analizy aktualnych ofert pracy dla poszukujących pracy z orzeczeniem, zamieszczanych w:

 • mediach społecznościowych,
 • internetowych portalach z ogłoszeniami,
 • oraz na specjalnych platformach z ofertami pracy tylko i wyłącznie dla osób niepełnosprawnych.

Poniżej podajemy przykłady stanowisk zarówno dotyczących pracy bezpośredniej w firmie lub zakładzie oraz stanowisk, dla których jest możliwa praca zdalna lub hybrydowa.

wynagrodzenie minimalne
Wynagrodzenie minimalne a płace niepełnosprawnych. [3 banknoty na kalkulatorze, ponad przedmiotami lupa].

Wysokość wynagrodzeń w aktualnych ofertach pracy dla osób niepełnosprawnych — lista

Składając aplikację na poniższe stanowiska dla osób niepełnosprawnych, można liczyć na następujące wynagrodzenia:

 1. Serwis sprzątający (praca dla osób z orzeczeniem) – 4230 zł brutto
 2. Pracownik utrzymania czystości z orzeczeniem – 3490 -3600 zł brutto
 3. Pracownik, fizyczny, pomocnik mechanika samochodowego z orzeczeniem o niepełnosprawności – 3490-3600 zł brutto
 4. Kontroler biletów w komunikacji miejskiej z orzeczeniem – 3490-3600 zł brutto + premie
 5. Asystent ds. wsparcia obsługi klienta z orzeczeniem o niepełnosprawności – 4000-4500 zł brutto
 6. Koordynator zespołu asystentów z orzeczeniem – 4500-5500 zł brutto
 7. Doradca techniczny z orzeczeniem o niepełnosprawności – 4000 zł brutto
 8. Konsultant infolinii z niepełnosprawnością – 4000 zł brutto
 9. Pracownik administracyjny ds. tworzenia ofert z orzeczeniem – 4500-5400 zł brutto
 10. Handlowiec z orzeczeniem o niepełnosprawności – 3490 zł brutto
 11. Młodszy specjalista ds. marketingu (osoby niepełnosprawne) – 3490 zł brutto
 12. Zdalna asystentka koordynatora z orzeczeniem – 3490 zł brutto
 13. Konsultant Call Center z orzeczeniem – 3490 zł brutto
 14. Asystent ds. Personalnych z orzeczeniem o niepełnosprawności – 3800-4000 zł brutto
 15. Asystent w dziale marketingu internetowego (praca dla osób niepełnosprawnych) – 3490-3600 zł brutto
 16. Asystent w dziale płac z orzeczeniem o niepełnosprawności – 4000 zł brutto
 17. Asystent w dziale księgowym (oferta dla osób niepełnosprawnych) – 4000 zł brutto
 18. Autor tekstów z orzeczeniem – 3490-3600 zł brutto
 19. Ankieter telefoniczny z orzeczeniem o niepełnosprawności – 3490-3600 zł brutto
 20. Programista z orzeczeniem – 7000-10000 zł brutto

Czy osoby z niepełnosprawnością zarabiają mniej niż osoby zdrowe?

Z analizy wynagrodzeń wynika, że na stanowiskach specjalistycznych osoby z niepełnosprawnością zarabiają porównywalnie lub nieznacznie mniej niż osoby zdrowe. Oczywiście nadal można spotkać oferty pracy dla niepełnosprawnych na stanowiskach specjalistycznych za najniższą krajową, co widać w powyższej liście. Można jednak zauważyć, śledząc oferty dedykowane pracownikom z niepełnosprawnością, że na otwartym rynku pracy wyższe stawki dla niepełnosprawnych oferują firmy, które samodzielnie poszukują pracowników oraz firmy, które rekrutują na stanowiska, na które brakuje specjalistów.

Istnieją branże, w których osoby z niepełnosprawnością pobierają identyczne wynagrodzenia, jak osoby zdrowe. Przykładem może być branża IT, branża finansowa, zatrudnienie w systemie edukacji.

Zdecydowanie gorzej przedstawiają się propozycje wynagrodzeń dla osób z niepełnosprawnością przy zatrudnieniu przez dedykowane niepełnosprawnym agencje rekrutacyjne i portale, np. Werbeo, Origen, Efektum, i inne.

Poszukujesz informacji związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych? Zajrzyj do naszej biblioteczki i przeczytaj:

🔸 Skrócony czas pracy osoby niepełnosprawnej
🔸 Płaca minimalna 2024
🔸 Ile można dorobić do renty?
🔸 Jaka praca dla niewidomych i słabowidzących?

Zapoznaj się z innymi cennymi poradami dla osób niepełnosprawnych. Zachęcamy do czytania naszego bloga!


Najniższe zarobki osoby niepełnosprawnej 2023

Bardzo wielu pracowników z niepełnosprawnością nadal osiąga maksymalnie niskie wynagrodzenia. Są one często nieadekwatne do poziomu wymagań oraz wykształcenia zatrudnionych osób z orzeczeniem. Mimo że rynek pracy wymusza zmiany, trzeba mieć świadomość, że pewna grupa zatrudnionych nadal będzie zarabiała najniższe z możliwych kwot.

Zapamiętaj! Pracownicy z niepełnosprawnością podobnie, jak i wszyscy inni zatrudnieni na pełen etat w roku 2023 nie mogą zarobić w ciągu miesiąca mniej niż:

 • 3490 zł brutto – od stycznia do lipca 2023 r.,
 • 3600 zł brutto – od lipca do grudnia 2023 r.

Ta informacja jest bardzo ważna dla pracowników z orzeczeniem, którzy na swojej umowie o pracę mają podane najniższe wynagrodzenie. Powinno ono wzrastać sukcesywnie wraz z ogłoszoną na dany rok minimalną płacą brutto.

Podwyżki dla pracujących niepełnosprawnych w 2024 roku

Pracownicy zarabiający płacę minimalną, w roku 2023, mogli liczyć na dwukrotną podwyżkę swoich wynagrodzeń.

Na rok 2024 ustalono już, iż minimalne wynagrodzenia będą podwyższane także dwukrotnie, w miesiącach: styczniu i lipcu. Najniższy poziom wynagrodzenia według propozycji rządu będzie kształtował się następująco:

 • 4242 zł brutto od stycznia do lipca 2024 r.,
 • 4300 zł brutto od lipca do grudnia 2024 r.

Wzrost najniższej krajowej oznacza dla innych pracowników, którzy osiągają wyższe wynagrodzenia, że ich płace będą relatywnie mniej atrakcyjne. W związku z tym należy się spodziewać, że podwyżki płac będą dotyczyły nie tylko najmniej zarabiających, ale także ubiegać się o nie będą pozostali pracownicy.

W związku z tym można przewidywać, że pracownicy z orzeczeniem także będą wnioskowali o podwyżki swoich wynagrodzeń, aby utrzymać je na satysfakcjonującym poziomie, odpowiednio do kwalifikacji i umiejętności.

Krótszy czas pracy a wynagrodzenie pracownika z orzeczeniem

Pracownicy, którzy dysponują orzeczeniem o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności zgodnie z Ustawą o Rehabilitacji pracują w wymiarze 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Ten podstawowy skrócony czas pracy nie oznacza, że pracodawca może obniżyć wynagrodzenie osoby niepełnosprawnej.

Wprost przeciwnie, mimo że normy czasu pracowników z orzeczeniem są niższe, to okazuje się, że godzinowe stawki są wyższe. Dzieje się tak dlatego, że niepełnosprawny, mimo że pracuje 7 godzin, powinien otrzymywać wynagrodzenie w takiej wysokości, jakby pracował 8 godzin dziennie.

Za ile powinni pracować niepełnosprawni? Wynagrodzenie w dostępnych niepełnosprawnym branżach

Jeszcze do niedawna zatrudnienie osób z niepełnosprawnością wiązało się z możliwością zdobycia pracy tylko w branży ochroniarskiej lub branży sprzątającej. Praca ta była dostępna jednak raczej dla osób dosyć sprawnych fizycznie o niskich kwalifikacjach.

Duże grono osób z głęboką niepełnosprawnością fizyczną nie mogło odnaleźć się w realiach otwartego rynku pracy. Do dziś można spotkać się ze stereotypowym myśleniem osób z niepełnosprawnością, że czeka na nich tylko praca w ochronie lub przy sprzątaniu za najniższą krajową.

Jednak stan faktyczny, jak widać z zestawienia, przedstawia się zdecydowanie inaczej. Aktualnie coraz więcej osób niepełnosprawnych ma wykształcenie wyższe oraz specjalistyczne umiejętności pozwalające konkurować w rekrutacjach na określone stanowiska z osobami zdrowymi. W związku z tym, oczekiwania odnośnie wynagrodzeń u pracowników z orzeczeniem systematycznie wzrastają. Pracownicy ci chcieliby być wynagradzani identycznie jak osoby zdrowe.

Podsumowanie. Ile zarabia osoba z orzeczeniem i od czego to zależy?

Wynagrodzenia pracowników z orzeczeniem nadal bardzo często oscylują wokół najniższej krajowej brutto, ogłoszonej na dany rok. Sytuacja ta stopniowo się zmienia. Głównym czynnikiem decydującym o wzroście płac zatrudnionych osób niepełnosprawnych decyduje ich wykształcenie i specjalistyczne umiejętności oraz wakaty w firmach.

Kandydaci do zatrudnienia z orzeczeniem aktualnie mogą konkurować w procesach rekrutacyjnych z osobami zdrowymi. Coraz częściej wykazują się wyższym wykształceniem specjalistycznym i umiejętnościami potrzebnymi na stanowiskach specjalistycznych w atrakcyjnych branżach.

Z naszego zestawienia wynagrodzeń wynika, że specjaliści z niepełnosprawnością zatrudnieni na otwartym rynku pracy mogą uzyskiwać identyczne wynagrodzenie, jak osoby zdrowe.

Zróżnicowanie w wysokości wynagrodzeń uzależnione jest bardzo często od miejsca zamieszkiwania osoby z niepełnosprawnością, poziomu jej wykształcenia, czy firmy, która zatrudnia pracowników z orzeczeniem. Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość wynagrodzenia jest zatrudnienie bezpośrednie przez pracodawcę lub wysłanie aplikacji na ogólnie dostępną ofertę pracy. Z reguły okazuje się, że oferty pracy zamieszczane w agencjach i na platformach dedykowanych osobom niepełnosprawnym zawierają dużo niższe propozycje wynagrodzenia. Bardzo często firmy te oferują minimalną krajową w ramach miesięcznego wynagrodzenia.


Jak rozróżnić wynagrodzenie minimalne od zasadniczego?

Czy krótszy czas pracy osoby z niepełnosprawnością wpływa na jej pensję?

Krótszy wymiar czasu pracy osoby niepełnosprawnej nie powinien wpływać na wysokość pensji. Pracownik, pomimo że realizuje swoje obowiązki w czasie 7 godzin, ma prawo do pełnego wynagrodzenia, tak jak gdyby pracował 8 godzin dziennie.

Ile zarabia osoba z orzeczeniem przy sprzątaniu?

Osoby niepełnosprawne zatrudnione w branży sprzątającej otrzymują wynagrodzenie od minimalnej krajowej do 4230 zł brutto. Wysokość pensji jest uzależniona od firmy, w której jest zatrudniona osoba z orzeczeniem oraz miejsca. W dużych aglomeracjach miejskich, gdzie istnieje duże zapotrzebowanie na usługi porządkowe, pracownicy niepełnosprawni zatrudnieni przy sprzątaniu zarabiają najwięcej.

Ile zarabia informatyk z orzeczeniem?

Wynagrodzenia w branży IT na ogół kształtują się podobnie niezależnie od statusu pracownika. Informatyk zajmujący się programowaniem aktualnie może znaleźć oferty z wynagrodzeniem od 7000 do 10000 zł w zależności od umiejętności i zakresu specjalizacji pracownika.

Jakie są najniższe zarobki osoby niepełnosprawnej?

Najniższe zarobki osoby z niepełnosprawnością wyznaczane są poziomem minimalnej krajowej w danym roku. Pracownik z niepełnosprawnością zatrudniony na pełen etat nie może zarobić mniej niż najniższe wynagrodzenie. W roku 2023 oznacza to, że od stycznia do lipca pracownik powinien pobierać minimalne wynagrodzenie w kwocie 3490 zł brutto miesięcznie. Natomiast od lipca powinien otrzymywać kwotę brutto 3600 zł miesięcznie.

2 komentarze
 1. Grzegorz Lach

  osoba z orzeczeniem zarabia najniższą krajową. Mam prawie 50 lat, orzeczenie o umiarkowanej niepełnosprawności 2P, pracowałem z ZAZach, ZPChr i jednej prywatnej. W prywatnej byłem analitykiem internetowym i przeglądałem internet. Nikt nigdy nie dał mi więcej niż minimalną. Powinni płacić więcej, mają dopłaty do pensji przecież. Zarabiają na mnie firmy bo dostają duże dofinansowanie a nie chcą mi dać więcej pensji

  Odpowiedz
  • Małgorzata Gorczyca-Antosz

   Pracownicy z orzeczeniem, podobnie jak i pracownicy zdrowi, zarabiają odpowiednio do swoich umiejętności, kompetencji i wykształcenia oraz zakresu obowiązków na swoim stanowisku pracy. Osoby z niepełnosprawnością, jeśli posiadają odpowiednio wysokie kompetencje, mogą aplikować na oferty pracy, w których wynagrodzenia są atrakcyjniejsze. W artykule “Ile zarabia osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności” podajemy autentyczne i aktualne wynagrodzenia dla pracowników z orzeczeniem. Zachęcamy do aplikowania na oferty pracy agencji My Wspieramy z wynagrodzeniem adekwatnym do wymagań na konkretnym stanowisku.

   Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *