22 487 12 23 [email protected]

Dlaczego warto zatrudnić osobę niepełnosprawną w firmie? Czy głównym powodem powinna być wyłącznie motywacja finansowa? Czy istnieją niematerialne korzyści z włączenia takich właśnie pracowników do zespołu?

Przeglądając kolejne publikacje dotyczące korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych, można dojść do smutnego wniosku, że dla pracodawców liczą się wyłącznie pieniądze. W zasadzie nikt nie porusza tematu pozafinansowych zalet wdrożenia osób z dysfunkcjami do pracy w firmie. A jeśli już, to robi to bardzo pobieżnie.

We wspomnianych publikacjach najczęściej przewijają się takie wątki jak:

  • ulgi we wpłatach na PFRON oraz obniżenie obowiązkowej wpłaty PFRON,
  • dofinansowanie do wynagrodzeń,
  • zatrudnienie osoby niepełnosprawnej jako sposób na obniżenie kosztów płac,
  • zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej,
  • zwrot kosztów na przystosowanie stanowiska pracy,
  • zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego,
  • zwrot kosztów pracy asystenta pracownika niepełnosprawnego.

Widać więc wyraźnie, że pracownicy niepełnosprawni mogą być traktowani jako jeden ze sposobów na poprawę wyników finansowych przedsiębiorstwa. Na szczęście pieniądze to nie wszystko.

Okazuje się, że aspekty pozafinansowe są równie ważne i docelowo, co może brzmieć paradoksalnie, w dłuższej perspektywie przekładają się one na wymierne zyski przedsiębiorstwa otwartego na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami. Oto krótka lista wybranych korzyści:

1) Pozyskanie lojalnych pracowników

Niepełnosprawność dawno przestała być tematem tabu. Osoby takie coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce, zdobywają wykształcenie, wysokie kwalifikacje, a następnie stanowiska w wielu firmach, w których stają się zaangażowanymi i lojalnymi pracownikami.

Co ciekawe, firmy otwarte na niepełnosprawnych przyciągają również utalentowanych i wrażliwych pracowników pełnosprawnych, dla których społeczny aspekt działalności przedsiębiorstwa ma znaczenie przy podejmowaniu decyzji o aplikowaniu. To ważne szczególnie dziś, kiedy rynek pracodawcy w wielu branżach jest coraz silniej wypierany przez rynek pracownika.

2) Dołączenie do grona elitarnych pracodawców

Choć z roku na rok coraz więcej polskich firm decyduje się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, to wciąż można liczyć na nagłośnienie takiej postawy w mediach. Tematy tego rodzaju stosunkowo często pojawiają się np. w programach informacyjnych bądź na portalach społecznościowych. Nie trzeba przekonywać, że dla firmy jest to doskonały sposób na pokazanie się szerszemu gronu odbiorców. A przy tym wyjątkowo skuteczny, ponieważ przekaz taki angażuje emocje widzów, słuchaczy i czytelników.

3) Przełamywanie stereotypów u pracowników

Wiele uprzedzeń znika jak bańka mydlana, kiedy dochodzi do bezpośredniego kontaktu osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. Stereotypowe wyobrażenia są wówczas zastępowane przez realne odczucia. Szybko okazuje się, że pracownicy niepełnosprawni mogą pracować równie wydajnie jak osoby w pełni zdrowe. Zatrudnianie niepełnosprawnych ma więc głęboki wymiar społeczny. Pomaga zmienić mentalność i odbiór niepełnosprawnych szybciej i skuteczniej niż niejedna kampania rządowa.

4) Pozytywne postrzeganie pracodawcy, który w praktyce stosuje zasady CSR

W dzisiejszych czasach zasady CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu są czymś naturalnym, oczywistym i wręcz koniecznym. Klienci wybierają sercem. Dokonując decyzji zakupowych, kierują się emocjami. Zdarza się, że racjonalne argumenty przemawiają do nich na końcu. Jeśli mają przed sobą dwa produkty zbliżone ceną i jakością, chętniej wybiorą ten, którego producent wyznaje te same wartości co oni. Chętniej sięgną po produkt firmy kierującej się dobrem osób niepełnosprawnych niż tej, która zamyka się na pracowników tego rodzaju.

Chcesz wygrać wszystko? Pokaż swoją wrażliwość

Współczesny rynek przepełniony jest produktami i usługami. Klienci coraz częściej oczekują od marek czegoś więcej niż tylko oferowania dobrej jakości produktów w korzystnej cenie. Równie ważne są misja firmy, jej osadzenie w społeczeństwie oraz spektakularna wizja, która jest w stanie pociągać za sobą tłumy wiernych fanów.

Zatrudnianie osób niepełnosprawnych to ruch, który jest opłacalny nie tylko finansowo. W dłuższej perspektywie zapewni Twojej firmie przewagę nad konkurencją oraz stałe miejsce w sercu klientów.