Jakie są pozafinansowe korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych?

utworzone przez | 5, 11, 2018 | Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, Dofinansowanie PFRON, Wpłaty na PFRON

Dlaczego warto zatrudnić osobę niepełnosprawną w firmie? Czy głównym powodem powinna być wyłącznie motywacja finansowa? Czy istnieją niematerialne korzyści z włączenia takich właśnie pracowników do zespołu?

Przeglądając kolejne publikacje dotyczące korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych, można dojść do smutnego wniosku, że dla pracodawców liczą się wyłącznie pieniądze. W zasadzie nikt nie porusza tematu pozafinansowych zalet wdrożenia osób z dysfunkcjami do pracy w firmie. A jeśli już, to robi to bardzo pobieżnie.

We wspomnianych publikacjach najczęściej przewijają się takie wątki jak:

Jakie są pozafinansowe korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych? 2

Widać więc wyraźnie, że pracownicy niepełnosprawni mogą być traktowani jako jeden ze sposobów na poprawę wyników finansowych przedsiębiorstwa. Na szczęście pieniądze to nie wszystko. Okazuje się, że aspekty pozafinansowe są równie ważne i docelowo, co może brzmieć paradoksalnie, w dłuższej perspektywie przekładają się one na wymierne zyski przedsiębiorstwa otwartego na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami.

Oto krótka lista wybranych korzyści:

1) Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej to pozyskanie lojalnego pracownika

Niepełnosprawność dawno przestała być tematem tabu. Osoby takie coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce, zdobywają wykształcenie, wysokie kwalifikacje, a następnie stanowiska w wielu firmach, w których stają się zaangażowanymi i lojalnymi pracownikami. Co ciekawe, firmy otwarte na niepełnosprawnych przyciągają również utalentowanych i wrażliwych pracowników pełnosprawnych, dla których społeczny aspekt działalności przedsiębiorstwa ma znaczenie przy podejmowaniu decyzji o aplikowaniu. To ważne szczególnie dziś, kiedy rynek pracodawcy w wielu branżach jest coraz silniej wypierany przez rynek pracownika.

PFRON i rząd chcą zwiększyć zatrudnienie niepełnosprawnych w Polsce. Wypowiedź Tomasza Maruszewskiego

2) Zatrudniając pracowników niepełnosprawnych dołączasz do grona elitarnych pracodawców

Choć z roku na rok coraz więcej polskich firm decyduje się na zatrudnienie osób niepełnosprawnych, to wciąż można liczyć na nagłośnienie takiej postawy w mediach. Tematy tego rodzaju stosunkowo często pojawiają się np. w programach informacyjnych bądź na portalach społecznościowych. Nie trzeba przekonywać, że dla firmy jest to doskonały sposób na pokazanie się szerszemu gronu odbiorców. A przy tym wyjątkowo skuteczny, ponieważ przekaz taki angażuje emocje widzów, słuchaczy i czytelników.

Jak zwiększyć zatrudnienie niepełnosprawnych. Wywiad z Tomaszem Maruszewskim3) Zatrudnienie osób niepełnosprawnych sprzyja przełamywaniu stereotypów u pracowników

Wiele uprzedzeń znika jak bańka mydlana, kiedy dochodzi do bezpośredniego kontaktu osób pełnosprawnych z niepełnosprawnymi. Stereotypowe wyobrażenia są wówczas zastępowane przez realne odczucia. Szybko okazuje się, że pracownicy niepełnosprawni mogą pracować równie wydajnie jak osoby w pełni zdrowe. Zatrudnianie niepełnosprawnych ma więc głęboki wymiar społeczny. Pomaga zmienić mentalność i odbiór niepełnosprawnych szybciej i skuteczniej niż niejedna kampania rządowa.

Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy

4) Zatrudniając pracowników z orzeczeniem jest pozytywnie postrzegany, jako pracodawca, który w praktyce stosuje zasady CSR

W dzisiejszych czasach zasady CSR, czyli społecznej odpowiedzialności biznesu są czymś naturalnym, oczywistym i wręcz koniecznym. Klienci wybierają sercem. Dokonując decyzji zakupowych, kierują się emocjami. Zdarza się, że racjonalne argumenty przemawiają do nich na końcu. Jeśli mają przed sobą dwa produkty zbliżone ceną i jakością, chętniej wybiorą ten, którego producent wyznaje te same wartości co oni. Chętniej sięgną po produkt firmy kierującej się dobrem osób niepełnosprawnych niż tej, która zamyka się na pracowników tego rodzaju

Chcesz wygrać wszystko? Pokaż swoją wrażliwość

Współczesny rynek przepełniony jest produktami i usługami. Klienci coraz częściej oczekują od marek czegoś więcej niż tylko oferowania dobrej jakości produktów w korzystnej cenie. Równie ważne są misja firmy, jej osadzenie w społeczeństwie oraz spektakularna wizja, która jest w stanie pociągać za sobą tłumy wiernych fanów. Zatrudnianie osób niepełnosprawnych to ruch, który jest opłacalny nie tylko finansowo. W dłuższej perspektywie zapewni Twojej firmie przewagę nad konkurencją oraz stałe miejsce w sercu klientów.

Mity o pracy dla osób niepełnosprawnych

FAQ

Jakie są korzyści z zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego?

1) Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy.
2) Zwrot kosztów na przystosowanie stanowiska pracy
3) Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
4) Refundacja składek ZUS.
5) Ulgi we wpłatach na PFRON.
6) Dofinansowanie kosztów szkoleń.

Jakie jest dofiansownie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych?

Od kwietnia 2020 dofinansowanie wynosi:
1) 1.950 zł dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
2) 1.200 zł dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.
3) 450 zł dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności.

O ile wzrośnie dofianansownie PFRON od kwietnia 2020 roku?

1) Dla pracownika niepełnosprawnego ze znacznym stopniem kwota dofinansowania zwiększa się o 150 zł. Do tej pory było to 1800 zł, więc po zwiększeniu łącznie wyniesie 1950 zł w przypadku zatrudnienia na pełny wymiar czasu pracy.
2) Dla pracownika niepełnosprawnego z umiarkowanym stopniem kwota dofinansowania zwiększa się o 75 zł. Do tej pory było to 1125 zł, więc po zwiększeniu łącznie wyniesie 1200 zł w przypadku zatrudnienia na pełny wymiar czasu pracy.
3) Dla pracownika niepełnosprawnego z lekkim stopniem kwota dofinansowania pozostaje na tym samym poziomie czyli 450 zł w przypadku zatrudnienia na pełny wymiar czasu pracy.

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *