Copywriting to idealna praca zdalna dla osób niepełnosprawnych

utworzone przez | 7, 07, 2021 | Porady dla osób niepełnosprawnych, Praca zdalna, Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Rozwój internetu jest motorem wielu zmian. Obecność i aktywność w sieci daje też mnóstwo możliwości dla rozwoju firmy. Nie ma wątpliwości, że to właśnie za pośrednictwem Internetu pozyskuje się wielu klientów. Kluczową kwestią jest pozyskanie ich zaufania do marki czy produktu. Dużą rolę w budowaniu tego zaufania i wizerunku firmy odgrywają media społecznościowe, blogi i publikowane treści na stronie internetowej.

Prowadzenie własnej firmy to mnóstwo obowiązków i dodatkowej pracy, dlatego rzadko kto ma jeszcze czas na to, by regularnie pisać i publikować ciekawe i wartościowe teksty dla czytelników. Tu z pomocą przychodzi copywriter. Jest to osoba, która zawodowo zajmuje się tworzeniem rozmaitych treści o charakterze marketingowym. Biorąc pod uwagę specyfikę zadań, copywriter może wykonywać swoją pracę zdalnie. Może pracować z domu lub innego miejsca. Wówczas przesyła pracodawcy wyniki swojej pracy w formie elektronicznej. Z tego również względu jest to doskonałe rozwiązanie jako praca dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, gdyż taka forma pracy pozwala wyeliminować wiele barier, np. związanych z codziennym dotarciem do biura czy też niedostosowanym miejscem pracy dla osoby z orzeczeniem.

  • Jeśli jesteś pracodawcą, z artykułu dowiesz się, dlaczego zatrudnić copywritera i dlaczego warto aby była to osoba z orzeczeniem. Wytłumaczymy też jak zatrudnić pracownika niepełnosprawnego do pracy zdalnej formalnie nazywanej telepracą.
  • Jeśli szukasz pracy zdalnej z orzeczeniem przeczytasz dlaczego warto zatrudnić się jako copywriter.

„Telepraca, biuro w domu, forma organizacji pracy polegająca na świadczeniu pracy poza siedzibą przedsiębiorstwa, jednak w kontakcie z przełożonymi i współpracownikami za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych”

Źródło: Nowe formy zatrudnienia: kierunki rozwoju i nowelizacji
Chobot Andrzej


Copywriter zajmuje się content marketingiem

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym właściwie jest content marketing? Content marketing inaczej określany jako marketing treści jest to strategia marketingowa polegająca na pozyskiwaniu nowych klientów i ich zaufania do marki poprzez publikację wysokiej jakości, wartościowych i pomocnych treści. Ich zadaniem jest np. pomoc w rozwiązaniu danego problemu jaki posiada potencjalny klient twoich usług czy produktów. Celem publikacji jest zainteresowanie jak najszerszej grupy odbiorców a także tej ściśle określonej i skłonienie jej do działania i podjęcie decyzji zakupowej.

Content marketing odróżnia się od innych strategii marketingowych tym, że jest w nim miejsce na nawiązanie relacji między osobami promującymi dane treści i ich odbiorcami. Jest to również wsłuchanie się w potrzeby klientów i nieustanne dopasowywanie oferty. Najogólniej mówiąc content marketing jest to tworzenie wszelkiego rodzaju treści w celu popularyzacji marki. Ponadto treści mają również zadanie budowanie widoczności w wyszukiwarce Google. Wysokiej jakości treści publikowane na stronie internetowej powodują to, że czytelnicy interesują się nimi, udostępniają je swoim znajomym za pośrednictwem np. portali społecznościowych. Dobre i wartościowe treści są rozpowszechniane wśród coraz szerszej grupy odbiorców.

Każda mała lub większa firma potrzebuje odpowiedniej promocji swojej oferty w internecie. W ten sposób przy dzisiejszej ogromnej konkurencji na rynku, zwłaszcza w pierwszych etapach jej rozwoju zdobywa pierwszych klientów i zaufanie. Content marketing jest odpowiedzią na te potrzeby. Pomaga promować i tworzyć wizerunek marki w sieci, gdzie dziś wiele osób poszukuje opinii i odpowiedniej dla siebie oferty.

zdjęcie 13 na blogu agencji pośrednictwa pracy dla osób niepełnosprawnych. Rozmiar 1366x250
Praca copywritera ma wpływ na pozycjonowanie strony. Obrazek na blogu

Copywriting to praca zdalna dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności

Content marketing są to działania nie tylko dla wykwalifikowanych specjalistów w tym zakresie, ale przede wszystkim dla osób posiadających konkretne umiejętności, wiedzę i lekkie pióro. Ponadto są to zadania, które w głównej mierze można wykonywać zdalnie, z domu, więc mogą stanowić obszar działań dla osoby z niepełnosprawnością.

Dlaczego warto zatrudnić na stałe copywritera? Do zalet content marketingu można niewątpliwie zaliczyć:

  • zainteresowanie potencjalnych klientów swoją działalnością czy oferowanymi produktami,
  • dotarcie z ofertą do nowych klientów,
  • budowanie wizerunku i zaufania do marki wśród odbiorców,
  • budowanie widoczności w wyszukiwarce Google, co przekłada się na liczbę odsłon i większe grono osób zainteresowanych ofertą,
  • docelowo rozwój firmy i zwiększenie zysków.

Proces realizacji strategii content marketingu można podzielić na kilka etapów: wyszukiwanie i gromadzenie istotnych dla klientów informacji, organizowanie materiałów oraz tworzenie unikatowego i wartościowego contentu. Bardzo ważny jest również monitoring i obserwacja aktualnych informacji w swojej branży, w tym również opinii klientów.

Do najczęstszych form content marketingu, z którymi możemy spotkać się w sieci należą przykładowo: poradniki, blogi, artykuły sponsorowane, artykuły eksperckie, video, webinaria, podcasty, infografiki. Ich zadaniem jest dostarczenie odbiorcom ważnych, pomocnych i wartościowych oraz ciekawych informacji.

zdjęcie 21 na blogu agencji pośrednictwa pracy dla osób niepełnosprawnych. Rozmiar 1366x250
Zdjęcie niepełnosprawnego copywritera, który pracuje w domu

Czym konkretnie zajmuje się copywriter?

Jak już wspomnieliśmy, copywriter zajmuje się tworzeniem wszelkich treści w celach marketingowych i sprzedażowych. Obecność marki w internecie jest dziś bardzo ważna. Dzięki temu można dotrzeć do szerszej grupy odbiorców i pozyskiwać nowych klientów. W tym zakresie stosuje się różne działania:

  • teksty na potrzeby SEO i teksty wspierające pozycjonowanie strony w wyszukiwarce,
  • treści na strony internetowe, opisy stron www,
  • opisy produktów dla sklepów internetowych,
  • artykuły eksperckie, poradniki, felietony, recenzje,
  • treści na potrzeby e-mail marketingu np. newsletter,
  • posty w social media,
  • prowadzenie bloga firmowego.

Popyt na usługi copywriterskie, copywriting, teksty zapleczowe, teksty na zlecenie i na tworzenie tekstów SEO jest ogromny i cały czas rośnie. Tego rodzaju zadania są też coraz częściej wykonywane przez osoby z niepełnosprawnością. W ten sposób zyskują one stabilne zatrudnienie i ciekawą pracę z domu, a pracodawca ma pracownika, który zajmuje się promocją firmy i budowaniem marki w internecie. Ponadto zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego niesie ze sobą dodatkowe korzyści finansowe dla pracodawcy, więc powierzając mu zadania marketingu i pisanie tekstów to atrakcyjne rozwiązanie dla obu stron. Biorąc pod uwagę charakter zadań oraz to, że mogą być w całości wykonywane w miejscu zamieszkania, stwarza to jeszcze lepsze warunki pracy dla osoby z niepełnosprawnością.

Praca zdalna i telepraca. Jaka jest różnica?

Jak wspomina nasza Iza Copywriter, do niedawna praca w domu kojarzona była jedynie z freelancerem lub osobą, która prowadzi swoją działalność. Dziś przekonuje się do niej coraz więcej pracodawców. Jest to też wygodna forma zatrudnienia i często wymarzona praca dla osób z orzeczeniem. Formalnie praca zdalna to jednak co innego niż telepraca. W obu przypadkach praca wykonywana jest poza siedzibą firmy, ale w przypadku telepracy ma to charakter stały, a praca zdalna (home office ) ma miejsce od czasu do czasu. Tak czy inaczej telepraca często nazywana jest pracą zdalną, pracą z domu. Polega na wykonywaniu powierzonych obowiązków przez pracownika poza siedzibą firmy np. w domu lub innym dogodnym dla niego miejscu. Do przesyłania wyników i raportów z wykonanej pracy wykorzystuje się środki komunikacji elektronicznej, czyli przykładowo poczta e-mail.

Taka forma pracy została uregulowana prawnie w kodeksie pracy art. 67(5), a przepisy obowiązują od 16 października 2007 r. Są to więc dość młode przepisy, dlatego nie są przez wszystkich znane. Obecnie jednak coraz więcej specjalistów korzysta z takiej formy zatrudnienia, co więcej w wielu przypadkach okazuje się bardziej skuteczne i efektywne niż tradycyjna praca w biurze.

Umowa o telepracę może zostać zawarta zarówno od początku zatrudnienia pracownika, jak i już w trakcie trwania umowy. Musi w sobie zawierać następujące elementy:

  • określenie jednostki organizacyjnej pracodawcy, w której znajduje się stanowisko pracy zatrudnianego pracownika,
  • wskazanie osoby lub organu odpowiedzialnego za współpracę i kontakt z telepracownikiem,
  • wskazanie osoby odpowiedzialnej za przeprowadzanie kontroli wykonywanej pracy przez telepracownika.

Pracę zdalną można z powodzeniem zastosować w sytuacji zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego, który posiada pewne utrudnienia związane z mobilnością, codziennym dotarciem do siedziby firmy lub poruszaniem się w miejscu pracy.

Co istotne, telepraca jest wykonywana regularnie i jest pracą etatową. Nie należy jej mylić z tzw. home office, czyli pracą zdalną, która ma charakter incydentalny, jest wykonywana poza siedzibą firmy od czasu do czasu. Takie rozwiązanie można zastosować na podstawie porozumienia pracownika z pracodawcą w sytuacjach wyjątkowych. Nie może być to jednak regułą. W przeciwnym razie, gdy pracownik pracuje w ten sposób kilka razy w tygodniu, to również jest telepraca.

Jak podkreśla IzaCopywriter obecny rynek kształtuje się w ten sposób, że praca online jest coraz bardziej pożądana zarówno przez pracowników jak i pracodawców. Niesie to korzyści dla obu stron, szczególnie gdy jest to praca zdalna dla niepełnosprawnych. Praca online dla niepełnosprawnych otwiera nowe możliwości zarówno dla pracowników jak i przedsiębiorców.

zdjęcie 17 na blogu agencji pośrednictwa pracy dla osób niepełnosprawnych. https://mywspieramy.org Rozmiar 1366x250
Zdjęcie na blogu. Praca zdalna w Kodeksie Pracy formalnie nazwana jest telepracą

Praca zdalna osoby z orzeczeniem w zadaniowym systemie czasy pracy

Mówiąc o pracy copywritera nie sposób nie wspomnieć o systemie czasu pracy, który może być zastosowany w pracy zdalnej. Mowa o zadaniowym systemie czasu pracy. Polega on na tym, że pracodawca wyznacza czas pracy pracownika poprzez zlecenie konkretnych zadań i wyznaczenie terminu jego realizacji. Takie rozwiązanie można zastosować tylko w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy, jej organizacją lub miejscem wykonywania.

Niewątpliwie wprowadzenie zadaniowego systemu czasu pracy oznacza dla pracodawcy, że musi przyznać pewien poziom samodzielności pracownikowi i jego organizacji pracy. Ma to swoje uzasadnienie w telepracy, gdyż w tym przypadku możliwość kontroli pracownika jest ograniczona, natomiast wyznaczanie ścisłego harmonogramu wykonania zleceń odciąża pracodawcę z obowiązku tej kontroli. Pracownik rozliczany jest z wyników swojej pracy, a nie za czas poświęcony na ich realizację. Ponadto przesyłane przez niego wyniki i rezultaty swojej pracy ukazują jego efektywność, która jest dla firmy ważniejsza niż to, ile dokładnie godzin spędził na wykonaniu określonych zadań.

W zadaniowym systemie czasu pracy pracownik samodzielnie ustala godziny rozpoczęcia i zakończenia swojej pracy w danym dniu oraz liczbę przerw. Oznacza to, że pracodawca nie może oczekiwać od pracownika, że ma on pracować w określonych godzinach. Obowiązują go określone zadania do wykonania i termin ich realizacji. Należy jednak pamiętać, że jeśli jest to praca etatowa, planowanie harmonogramu wykonania zadań musi uwzględniać określony w umowie wymiar czasu pracy. Oznacza to, że ilość zadań powinna być przydzielana w ten sposób, by były one obiektywnie możliwe do wykonania w określonym terminie.

Praca zdalna z orzeczeniem. Poradnik


Zalety i wady zatrudnienia osoby niepełnosprawnej do pracy zdalnej

Zatrudnienie w firmie pracownika w formie zdalnej zapewnia wiele udogodnień, ale niesie ze sobą również pewne ograniczenia. Zacznijmy od korzyści takiego rozwiązania dla pracodawcy:

  • ograniczenie kosztów zatrudnienia – mimo konieczności zapewnienia telepracownikowi służbowego sprzętu lub wypłacania ekwiwalentu za używanie prywatnego w celach służbowych, praca zdalna zapewnia oszczędności dla pracodawcy. Nie musi urządzać miejsca pracy lub wynajmować dodatkowej przestrzeni biurowej;
  • w przypadku zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego praca zdalna pozwala uniknąć konieczności likwidowania wielu barier architektonicznych w miejscu pracy związanych z danym rodzajem niepełnosprawności, np. brak podjazdu na wózki inwalidzkie, brak windy, zbyt wąskie drzwi;
  • możliwość pozyskania wysokiej klasy specjalisty spoza najbliższej okolicy. W praktyce oznacza to, że pracodawca ma możliwość zatrudnienia odpowiedniego pracownika, biorąc pod uwagę wyłącznie jego kompetencje i doświadczenie zawodowe a nie miejsce zamieszkania. W ten sposób pracuje wielu programistów dla światowych koncernów. Daje to również przewagę na tle lokalnej konkurencji.

Do minusów telepracy dla pracodawcy należą:

Zalety i wady pracy zdalnej osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności

Praca dla osób z orzeczeniem ma szczególne znaczenie. Jest to nie tylko źródło dochodu , ale też forma rehabilitacji. Możliwość skorzystania z telepracy, czyli pracy zdalnej ułatwia im znalezienie zatrudnienia. Jednak dla pracownika wykonywanie obowiązków zawodowych w formie pracy zdalnej również może stanowić pewne wyzwanie.

Do zalet pracy zdalnej można zaliczyć:

  • wygoda – wykonywanie pracy w warunkach domowych może poprawić jakość tej pracy, jak i poprawić komfort życia osobistego. Daje to również możliwość na znalezienie zatrudnienia przez osoby niepełnosprawne, dla których codzienne wychodzenie do firmy może stanowić pewną trudność,
  • oszczędność czasu i pieniędzy – pracownik nie musi wydawać pieniędzy na dojazd do firmy autem czy komunikacją miejską. Ponadto nie traci czasu na stanie w korkach,
  • elastyczne godziny pracy – które może samodzielnie dopasować do własnych potrzeb i pracować w odpowiedniej dla siebie porze,
  • wynagrodzenie – z racji oszczędności pracodawcy z takiej formy zatrudnienia, pracownik może liczyć na wyższe wynagrodzenie, co dodatkowo może wpłynąć na jego motywacje. Nie jest to jednak regułą

Wady pracy zdalnej dla pracownika niepełnosprawnego to:

  • konieczność samodyscypliny – czasem zebranie się do pracy w domowych warunkach może okazać się problematyczne,
  • brak bezpośredniego i codziennego kontaktu z innymi pracownikami – może wywołać poczucie samotności lub wpłynąć na obniżenie nastroju. Ma to szczególne znaczenie dla tych, dla których kontakt z innymi ludźmi jest ważny,
  • trudność – w oddzieleniu życia prywatnego od zawodowego

Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej i jej uprawnienia w pracy

Zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego wiąże się z zapewnieniem mu dodatkowych uprawnień określonych w ustawie o rehabilitacji. Natomiast pracodawca może również liczyć na profity finansowe z tego tytułu, które przysługują ze środków PFRON.

Do dodatkowych uprawnień przysługujących podczas zatrudnienia ze względu na posiadaną niepełnosprawność potwierdzoną orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności należą:

  • skrócony czas pracy do 7 godzin w ciągu dnia i 35 godzin w ciągu tygodnia dla osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i do 8 godzin w ciągu dnia i 40 godzin w ciągu tygodnia dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności,
  • dodatkowy urlop w wymiarze 10 dni roboczych, który przysługuje po pierwszym przepracowanym roku od momentu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności przez pracownika,
  • dodatkowa przerwa w ciągu dnia w wymiarze 15 minut,
  • zwolnienie od obowiązków w pracy z zachowaniem prawa do pełnego wynagrodzenia za ten okres w celu odbycia turnusu rehabilitacyjnego w wymiarze maksymalnie 21 dni roboczych, przy czym wymiar dodatkowego urlopu i zwolnienia od pracy nie może przekroczyć łącznie 21 dni,
  • pracownik niepełnosprawny nie może pracować w porze nocnej lub w godzinach nadliczbowych, wyjątek stanowi, gdy praca dotyczy wykonywania obowiązków przy ochronie mienia lub kiedy lekarz wyrazi na to zgodę.

Szerzej na temat uprawnień osób z orzeczeniem o niepełnosprawności pisaliśmy już w poprzednim wpisie na naszym blogu. Dowiedz się więcej o przywilejach pracowników niepełnosprawnych.


Przywileje osób niepełnosprawnych w pracy – poradnik


Praca osób z orzeczeniem to też wiele korzyści dla firmy

Pracodawca, gdy decyduje się na zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego może liczyć na wsparcie finansowe z PFRON. Fundusz daje możliwość skorzystania z następujących form wsparcia dla pracodawców:

  • dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych,
  • zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy dla pracownika niepełnosprawnego,
  • zwrot kosztów na adaptację stanowiska pracy dla pracownika niepełnosprawnego,
  • zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego,
  • zwrot kosztów zatrudnienia pracownika wspomagającego lub tłumacza języka migowego.

Ponadto zatrudnienie pracowników niepełnosprawnych pozwala obniżyć lub zredukować wpłaty PFRON, w zależności od poziomu ich zatrudnienia w firmie. Pracodawca zostaje całkowicie zwolniony ze składki, gdy zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych 6%. Dodatkowe uprawnienia pracowników niepełnosprawnych oraz wsparcie finansowe dla pracodawcy przysługują również w sytuacji zatrudnienia na podstawie telepracy.

Podsumowując, telepraca, powszechnie zwana pracą zdalną to niewątpliwie przyszłość rynku pracy. Rozwój nowych narzędzi, technologii i internetu wykreował obszary działań, również tych marketingowych. Daje to mnóstwo nowych możliwości i szanse na zdobycie ciekawej pracy przez osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Warto jednak pamiętać, że praca zdalna nie jest dla każdego, natomiast dla osoby niepełnosprawnej może umożliwić zdobycie zatrudnienia i rozwój zawodowy.


Praca zdalna. Obowiązki, zalety i wady pracy w domu przez Internet – poradnik

2 komentarze
  1. Krzysztof

    Jestem zainteresowany pracą zdalną. Jakie oferujecie warunki ? Ile można zarobić ? Nigdy nie byłem tym copywriterem ale sobie poradzę . Tylko ze chcę zarabiać minimum 4500 brutto . I jakiś premie by się przydały. Czekam na odpowiedz bo potrzebuję pracy a nie mogę znaleźć.

    Odpowiedz
    • Małgorzata Gorczyca-Antosz

      Przedstawił Pan wymagania, nie podpierając ich swoim doświadczeniem i umiejętnościami. Zachęcamy do rejestracji w naszej bazie kandydatów do zatrudnienia. W chwili zapotrzebowania rozpatrzymy Pana kandydaturę i zaproponujemy udział w rekrutacji, by sprawdzić Pana umiejętności.

      Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *