22 487 12 23 [email protected]

Rekrutacja pracowników niepełnosprawnych – co warto wiedzieć? 5 praktycznych porad

utworzone przez | 12, 12, 2019 | Rekrutacja pracownika niepełnosprawnego, Wpłata PFRON, Zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego

  • Jak przygotować ogłoszenie o pracę chcąc zatrudnić osoby z niepełnosprawnością?

  • Jak rozpocząć rekrutację pracowników niepełnosprawnych?

  • Jak powinna wyglądać rozmowa kwalifikacyjna?

Coraz więcej pracodawców przekonuje się, że niepełnosprawność pracownika wcale nie musi warunkować wyników jego pracy. Może on być także członkiem zespołu i realizować zlecane zadania równie wydajnie jak pozostali pracownicy. Rekrutacja pracowników niepełnosprawnych nie jest trudnym i skomplikowanym procesem. W dalszej części artykułu rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Naturalną kwestią jest to, że poszukiwanie pracy jest pewnym źródłem stresu, okazuje się jednak, że nie tylko dla kandydatów. Dla rekrutera może być to nowe doświadczenie i nie będzie pewien, jak zachować się podczas przeprowadzenia rozmowa kwalifikacyjna z osobą niepełnosprawną.

Z artykułu dowiesz się, na co należy zwrócić uwagę tworząc ogłoszenie o pracy planując zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego i o czym pamiętać podczas rozmowy rekrutacyjnej.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

(…)z roku na rok coraz większa liczba pracodawców decyduje się zatrudniać osoby niepełnosprawne w swoich przedsiębiorstwach czy urzędach

źródło: Infor.pl

Dlaczego warto rekrutować pracowników niepełnosprawnych?

Zatrudnienie niepełnosprawnego pracownika wiąże się z szeregiem profitów dla pracodawcy, jednak to nie wszystkie korzyści. Prowadzenie w firmie polityki otwartej na różnorodność i pozbawionej uprzedzeń korzystnie wpływa na jej odbiór i wizerunek. O zaletach zatrudnienia osób z orzeczeniem pisaliśmy tutaj.

Coraz większa liczba pracodawców jest świadomych korzyści płynących z zatrudniania osób niepełnosprawnych. Bardzo często są to osoby, które posiadają wysokie kwalifikacje i szczególną motywację do pracy. Nie jest im łatwo znaleźć szybko nowe miejsce zatrudnienia, dlatego starają się być jak najlepsi. Ponadto dzięki różnym doświadczeniom kształtują umiejętności związane z radzeniem sobie w różnych sytuacjach. W pracy zawodowej może okazać się to szczególnie przydatne.

Prowadząc rekrutację pracowników niepełnosprawnych warto zadbać o to, by treść oferty pracy była odpowiednio spersonalizowana.

Rekrutacja pracowników niepełnosprawnych – jak powinno wyglądać ogłoszenie o pracę?

Tworząc ogłoszenie na stanowisko, na którym pracodawca przewiduje zatrudnić pracownika z orzeczeniem warto zawrzeć takie informacje jak:

  • otwartość i gotowość na zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością. W tym wypadku forma komunikatu jest bardzo ważna. Nie jest dobrym rozwiązaniem umieszczanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na liście wymagań kandydata. Może to zrodzić przekonanie, że nie umiejętności są brane pod uwagę, ale dokument poświadczający występowanie niepełnosprawności. W dalszej konsekwencji może przełożyć się to na stosunek pracownika do jego obowiązków i motywację. Wśród pracowników niepełnosprawnych są także ci ambitni, którym zależy na rozwoju zawodowym, dlatego najprawdopodobniej nie będą aplikować na tego rodzaju ogłoszenia. Poza tym dane o niepełnosprawności to dane wrażliwe
  • informacja o przystosowaniu budynku i miejsca pracy do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Jest to kluczowa informacja dla osób, które mają w tym miejscu podjąć pracę. Dodatkowo jeśli w firmie pracują już osoby niepełnosprawne, warto to również ująć w ogłoszeniu
  • dokładnie opisany zakres obowiązków pozwoli osobie niepełnosprawnej ocenić czy istniejące bariery nie przeszkodzą jej w wykonywaniu pracy na danym stanowisku, dlatego warto umieścić taką listę w ogłoszeniu

Gdzie zamieścić ogłoszenie o pracy dla osób niepełnosprawnych?

Co prawda istnieją portale ogłoszeniowe dedykowane dla osób niepełnosprawnych i jak najbardziej warto z nich korzystać. Warto jednak zamieścić ogłoszenie w wielu miejscach, wtedy ma szanse trafić do szerszej grupy odbiorców. Wtedy możliwe jest pozyskanie większej liczby kandydatów spełniających określone kryteria.

Rekrutacja pracowników niepełnosprawnych – jak przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną?

Nadal wielu ludzi nie wie, jak zachować się w kontakcie z osobą niepełnosprawną, np. na wózku lub jest osobą niewidomą. Rodzi to strach i obawy. Co więc zrobić, by prawidłowo przeprowadzić rozmowę rekrutacyjną z osobą niepełnosprawną?

Głównym celem rozmowy kwalifikacyjnej jest zebranie informacji na temat kwalifikacji i umiejętności kandydata. Z tego względu nie należy rozpoczynać spotkania od tematów związanych ze stopniem lub rodzajem niepełnosprawności. Może to wskazywać na przedmiotowe traktowanie kandydata.

Planując rozmowę kwalifikacyjną z osobą niepełnosprawną dobrze jest uwzględnić jej szczególne potrzeby. Przykładowo niewłaściwe byłoby planować spotkanie z osobą z niepełnosprawnością ruchową w biurze, które znajduje się na piętrze w budynku bez windy.

Dobrym rozwiązaniem może okazać się rozmowa kwalifikacyjna przez telefon lub rozmowa online za pośrednictwem Skype lub innych komunikatorów. Ma to częste zastosowanie w sytuacji, gdy zatrudnieni mieliby pracować w formie telepracy. Takie rozwiązanie może pomóc w uniknięciu wielu barier.

Kwestie związane z przystosowaniem określonego stanowiska pracy do potrzeb kandydata wynikających z jego niepełnosprawności powinny zostać poruszone przez rekrutera w ostatnim etapie rozmowy. Wtedy osoba niepełnosprawna ma szansę wskazać dane oprogramowanie komputerowe, z którego już korzystała i które dobrze zna lub inne rozwiązania, które ułatwią jej wykonywanie pracy. Takie pytania pozwalają rozwiać wszelkie wątpliwości i ocenić przez kandydata własne możliwości na danym stanowisku pracy.

Podsumowanie

Podsumowując kandydat z orzeczeniem o niepełnosprawności to po prostu kandydat. Należy go traktować z szacunkiem, lecz bez przesadzonej uprzejmości i kurtuazji. Więcej na ten temat można przeczytać klikając w ten link. Okazywanie nadmiernego współczucia lub uprzejmości prowadzi do poczucia niezrozumienia, a to w dalszej perspektywie nie sprzyja dobrym relacjom w pracy. Warto również pamiętać jak sformułować ogłoszenie o pracy i jakie konkretnie informacje w nim zamieścić, by dotrzeć do odpowiednich kandydatów.

Wspieramy firmy w:
et|arrow_carrot-right_alt|

Zatrudnianiu pracowników niepełnosprawnych

et|arrow_carrot-right_alt|

Obniżaniu kosztów płac

et|arrow_carrot-right_alt|

Zmniejszeniu kosztów działalności

et|arrow_carrot-right_alt|

Redukcji obciążeń PFRON

et|arrow_carrot-right_alt|

Poprawie wyniku finansowego

Zadzwoń i przekonaj się jak możemy pomóc Twojej firmie
et|icon_phone|

22 487 12 23

Praca dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności
et|icon_mail|
Wcześniejsze nasze porady