Samochód dla niepełnosprawnych, jaki będzie najlepszy dla kierowcy z dysfunkcją narządu ruchu?

utworzone przez | 25, 01, 2023 | Dofinansowania PFRON, Porady dla osób niepełnosprawnych

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Kiedy dotyka Cię niepełnosprawność i masz ograniczenia związane z przemieszczaniem się i dotarciem w różne miejsca, zaczynasz myśleć, w jaki sposób pokonać te trudności. Jeśli posiadasz prawo jazdy i Twój stan pozwala na kierowane samochodem, zapewne nie raz pomyślałeś o adaptacji, bądź zakupie auta, które pozwoliłoby Ci przełamać bariery transportowe.

Wielu niepełnosprawnych wie, czego potrzebuje, jakie ułatwienia im pomogą. Są zorientowani w temacie. Jednak bardzo wielu zadaje sobie pytanie o samochód dla niepełnosprawnych jaki będzie najlepszy dla kierującego z dysfunkcją narządu ruchu? Co trzeba zrobić i jakie są koszty adaptacji lub zakupu pojazdu nowego, już przystosowanego? Gdzie szukać firmy sprzedającej samochody dla niepełnosprawnych? W końcu, gdzie szukać środków na sfinansowanie tego kosztownego przedsięwzięcia?

O tym m.in. jest nasz dzisiejszy artykuł.Samochód dla niepełnosprawnych jaki – przystosowany czy przeznaczony do dostosowania?

Wybór auta przeznaczonego dla niesprawnego kierowcy jest dużym wyzwaniem. Musisz rozwiązać dylemat, czy kupić pojazd już dostosowany, czy też bez dodatkowego wyposażenia dedykowanego niepełnosprawnym.

Pierwsze rozwiązanie wydaje się szybsze i łatwiejsze. Drugie pozwala na zindywidualizowanie pojazdu stosownie do potrzeb. Kiedy po raz pierwszy dokonujesz takiego zakupu i nie do końca wiesz, jaki rodzaj ułatwień będzie dla Ciebie optymalny, lepiej podjąć decyzję o zakupie pojazdu do adaptacji. Firmy w tym się specjalizujące dobiorą rozwiązania pod Twoje indywidualne potrzeby.

Stopień dysfunkcji a rodzaj przystosowania samochodu do potrzeb osób niepełnosprawnych będących kierowcami

Przygotowując się do zakupu środka transportu dla niepełnosprawnych, musisz zwrócić uwagę na jego przystosowanie. W związku z tym, że każda osoba z niepełnosprawnością funkcjonuje inaczej, potrzebuje indywidualnych rozwiązań. To jakie ułatwienia będą zastosowane w konkretnym samochodzie, zależy od Ciebie. Wybierz takie elementy oprzyrządowania, które dadzą Ci możliwość i komfort kierowania. Co może być Ci przydatne?

Auto z automatyczną skrzynią biegów dla niepełnosprawnego — dlaczego?

Samochód z manualną skrzynią biegów jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Jednak dla kierowców z dysfunkcją nóg, rąk dużym ułatwieniem jest, kiedy pojazd dla niepełnosprawnych ma zamontowaną automatyczną skrzynię biegów. Takie rozwiązanie znosi konieczność wykonywania dodatkowych manewrów i ułatwia bezpieczne kierowanie.

Ręczny gaz i hamulec do skrzyni automatycznej

Na wyposażeniu samochodu dla kierowcy z niepełnosprawnością, obok automatycznej skrzyni, znajdziesz ręczny gaz i hamulec. Gaz, hamulec, sprzęgło to elementy, z którymi najtrudniej radzić sobie kierującemu z porażeniem nóg. Dlatego muszą być one obsługiwane rękami. Osprzęt montowany jest w postaci drążków, np. system typu Veigel. Istnieje także system elektronicznego gazu w postaci obręczy pod lub na kierownicę, np. Kivi K4 i K5.

W przypadku niektórych kierowców z niepełnosprawnością pomocną może okazać się modyfikacja pedałów: pedał gazu, sprzęgła, hamulca. Adaptacja może polegać na ich wydłużeniu, montażu osłon, adaptacji pedałów do jednej kończyny, np. dla osób po amputacji.

ręczne sterowanie gazem i hamulcem
Adaptacja samochodu — ręczne sterowanie gazem i hamulcem.

Bagażnik dachowy na wózek inwalidzki

Kiedy korzystasz z wózka inwalidzkiego, problem stwarza załadowanie sprzętu do bagażnika. Byś nie był zależny od pomocy innych, zaopatrz swój samochód w elektroniczny system załadunku wózka do przestrzeni bagażowej. Jeśli masz małe autko rozwiązaniem może być przewożenie złożonego wózka inwalidzkiego na przednim fotelu lub bagażnik — box dachowy na wózek inwalidzki np. BraunAbility ChairTopper.

Kierowca z niepełnosprawnością a wygodne i bezpieczne fotele

Podczas prowadzenia samochodu niebagatelną rolę odgrywa fotel kierowcy. Regulacja fotela w wielu niepełnosprawnościach jest kluczowa.

Dla kierowców niepełnosprawnych, szczególnie poruszających się na wózkach inwalidzkich, na potrzeby przesiadania się, ułatwieniem są płyty do przesiadania się, np. BraunAbility – Transfer Board. Inną opcją, w którą wyposażyć możesz swój samochód, jest fotel obrotowy, regulowany elektronicznie, który zdecydowanie ułatwia wsiadanie i wsiadanie, np. system Recaro, system Carony.

Niebagatelną rolę dla utrzymania pozycji i bezpieczeństwa odgrywają odpowiednie systemy pasów dedykowanych niepełnosprawnym, np. system Q’Straint Seria QRT Deluxe, system Careva Pasy Cross It.

Wjazd do samochodu dla użytkowników wózków inwalidzkich

Dla kierowców na wózkach, niemogących się samodzielnie przesiąść, dostosowanie musi umożliwiać kierowanie pojazdem. Kierowca w tym przypadku wjechać musi do wnętrza pojazdu, by zająć miejsce za kierownicą. Stąd zaspokojenie potrzeb osoby niepełnosprawnej będzie polegało, obok powyższych, na zastosowaniu opuszczanej elektronicznie rampy lub windy, np. system Eckard lub Nivo.

Wielkość i wysokość samochodu musi umożliwiać swobodne wsiadanie i wysiadanie, manewrowanie wózkiem wewnątrz. Zatem musi być to pojazd typu “BUS” lub “VAN” z obniżoną podłogą i mający odpowiednią ilość miejsca.

Czy istnieją odpowiednie serwisy i firmy, które zajmują się montażem urządzeń i modyfikacji dla osób z niepełnosprawnościami?

Obok standardowej drogi zakupu w salonie danej marki lub przez serwis OLX, czy OTOMOTO, niepełnosprawni kierowcy mogą wybrać usługi firmy specjalizującej się w sprzedaży i adaptacji pojazdów dla osób niepełnosprawnych.

Przykładowe firmy tej branży działające na polskim rynku to: Kamuko, Auto-Inwalida, Cebron, Emico, FC-Auto System i szereg innych.

Koszty zakupu samochodu dla niepełnosprawnego kierowcy a koszty adaptacji, czyli ile to kosztuje?

Samochody dla niepełnosprawnych z przystosowaniem fabrycznym są zdecydowanie droższe od aut ogólnodostępnych. Do ceny wyjściowej trzeba doliczyć przeciętnie od ok. 10 tys. zł do nawet 80 tys. zł. Koszty adaptacji zależą od ilości i rozwiązań zastosowanych indywidualnie do danego pojazdu. Ile to kosztuje?

Przykładowe przystosowanie samochodu dla niepełnosprawnych — ceny

Udogodnienia dla niepełnosprawnych kierowców:

 • ławeczka ułatwiająca przesiadanie od 2300 zł,
 • uchwyt na kierownicę od 800 zł,
 • ręczne sterowanie gazem i hamulcem od 3900 zł – 9000 zł,
 • fotel obrotowy od 10 tys. zł – 40 tys. zł,
 • podnośnik dla niepełnosprawnych do wózka inwalidzkiego od 6 tys. zł,
 • winda samochodowa, rampy i mocowania wózków inwalidzkich od 11 tys. zł,
 • obniżenie podłogi z rampą ok. 58000 zł.

Ciekawą propozycję dostosowania samochodu przedstawiono w ramach celowego programu “Peugeot bez Barier” do potrzeb osoby niepełnosprawnej z porażeniem 4-kończynowym. Peugeot Partner wyposażono w joystick do kierowania i obsługi samochodu dłonią. Ponadto w pojeździe zmodyfikowano podwozie, zamontowano elektroniczną rampę i system zabezpieczeń wózka. Koszt pełnej adaptacji wyniósł 200 tys. zł w roku 2017.

Dofinansowanie na zakup samochodu dla kierowców z niepełnosprawnością

Od marca 2023 roku niepełnosprawni, którzy zmuszeni są do kierowania samochodem z poziomu wózka inwalidzkiego, mogą ubiegać się o wsparcie na zakup auta w ramach programu PFRON. Dla kierowców niemogących przesiąść się z wózka inwalidzkiego przewidziano dofinansowanie do zakupu samochodu już przystosowanego do indywidualnych potrzeb osób z dysfunkcją ruchową.

W ramach Programu S-A-M “Mobilność osób z niepełnosprawnością” kierujący z poziomu wózka inwalidzkiego może otrzymać maksymalnie 185 tys. zł, o ile dostosowany pojazd będzie kosztował powyżej 300 tys. zł.

Więcej o Programie i dofinansowaniu możesz przeczytać w artykule: Dofinansowanie do samochodu dla niepełnosprawnych


Dofinansowanie indywidualne do adaptacji samochodu dla samodzielnie kierujących niepełnosprawnych

Dla kierujących autami PFRON przewidział wsparcie w ramach Programu “Aktywny Samorząd“. W Module I programu, obszarze C przewidziano, wsparcie osób niesprawnych ruchowo w stopniu znacznym i umiarkowanym, w zakresie likwidacji barier transportowych.

Dla kierowców z niepełnosprawnością , pracujących lub w wieku aktywności zawodowej, przewidziano wsparcie w kosztach zakupu i montażu oprzyrządowania do już posiadanego samochodu.

Dofinansowanie maksymalne w roku 2022 w ramach tego Programu obejmowało kwotę 10 tys. zł. Jeżeli adaptacja dotyczyła tylko zakupu i montażu siedziska lub fotelika do przewozu niepełnosprawnych maksymalna kwota dotacji opiewała na 6 tys. zł. W roku 2023 dofinansowanie w ramach “Aktywnego Samorządu” odpowiednio wzrosło i maksymalnie opiewa na kwotę 70 tys. zł oraz 8 tys. zł.

Polecany samochód do przewozu osób niepełnosprawnych z rabatem

Niektóre firmy oferują specjalne rabaty dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Jedną z nich jest Dixi-Car. Jeśli chcesz zakupić którykolwiek z modeli Opla, wystarczy przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności w zakresie narządu ruchu. Możesz uzyskać rabat od ceny samochodu. Następnie wyposażyć i przystosować pojazd do indywidualnych potrzeb.

Podobną ofertę dodatkowych rabatów dedykowanych osobom niepełnosprawnym posiada marka KIA.

Gdzie szukać pojazdu dla kierowcy z niepełnosprawnością?

Oferty samochodów dla osób niepełnosprawnością, w tym kierowców znajdziesz w salonach samochodowych, u dealerów, w popularnych serwisach OLX, OTOMOTO, grupach na Facebooku. Wpisz w Google, np. “jaki samochód dla niepełnosprawnych”, “samochód dla niepełnosprawnego kierowcy”, “samochody dla niepełnosprawnych otomoto”, “olx samochody dla niepełnosprawnych”.

Jakie marki robią samochody dostosowane?

Większość popularnych marek posiada w swojej ofercie opcję sprzedaży swoich modeli pojazdów w opcji z możliwością adaptacji do potrzeb klientów z dysfunkcją ruchową. Nieliczne rozwiązania stosuje się na etapie produkcji. Zazwyczaj marki współpracują z zewnętrznymi specjalistycznymi firmami zajmującymi się kompleksową adaptacją standardowych pojazdów do konkretnych potrzeb. Taki model produkcji i sprzedaży zamówionych nowych odpowiednio dostosowanych samochodów spotkasz w Toyocie, Oplu, Fordzie, Peugeocie, Renaulcie, Chryslerze i innych markach.

Jak znaleźć najlepszy samochód dla siebie?

Jeśli jesteś niepełnosprawnym kierowcą, znasz swoje ograniczenia, wiesz jakich elementów w adaptacji potrzebujesz oraz masz świadomość środków, jakimi dysponujesz, zdecyduj się na zakup auta używanego.

Sprawdź ofertę w którymś z portali.

 1. Wejdź w rozszerzone opcje wyszukiwania.
 2. Kliknij “wyszukiwanie zaawansowane”.
 3. Następnie wpisz słowo kluczowe, np. “niepełnosprawnych”.

Otrzymasz całą listę dostępnych samochodów dostosowanych dla niesprawnych. Być może pośród nich znajduje się najlepszy dla Ciebie.

Ceny samochodu dla niepełnosprawnych kierowców — ranking

Przeglądając oferty, możemy natrafić na używane samochody przystosowane. Ceny samochodów zależą odpowiednio od wieku, modelu i stopnia zużycia, ale i poziomu adaptacji.

Najtańsze samochody dla niepełnosprawnych kierowców znalezione w Internecie

1. Fiat Seicento z roku 2002 dla kierowców z dysfunkcją nóg. Cena 2800 zł.

samochód dla niepełnosprawnych kierowców
Samochód dla niepełnosprawnych kierowców — najtańszy.

2. Volkswagen Passat z roku 2005 dla kierowców z dysfunkcją nóg. Cena 4500 zł.

samochód dla niepełnosprawnych kierowców
Tani samochód dla niepełnosprawnych kierowców.

3. Opel Corsa z roku 2003 dla kierowców z dysfunkcją nóg. Cena 9800 zł.

samochód dla niepełnosprawnych kierowców
Przystosowany samochód dla niepełnosprawnych kierowców.

Niestety w segmencie aut używanych jest znikoma ilość ofert dla kierowców na wózkach inwalidzkich, prowadzących bez przesiadania się na siedzenie.

4. Chrysler Grand Voyager z roku 2008 dla kierowcy siedzącego na wózku inwalidzkim. Cena 46000 zł.

samochód dla niepełnosprawnych kierowców
Samochód dla niepełnosprawnych kierowców — oferta.

Kilkuletnie i nowe samochody dla niepełnosprawnych kierowców

1. Volkswagen Golf Sportvan z 2018 roku, dla kierowców z dysfunkcją nóg. Cena 81000 zł.

auto dla kierowcy z niepełnosprawnością
Jakie auto dla kierowcy z niepełnosprawnością?

2. Peugeot Partner Tepee z roku 2015, dla kierowców z dysfunkcją nóg. Cena 179 000 zł.

auto dla kierowcy z niepełnosprawnością
Wysokiej klasy auto dla kierowcy z niepełnosprawnością.

3. Peugeot Rifter Inspire, rok 2023, dla kierowcy prowadzącego na wózku inwalidzkim. Cena od 355500 zł.

samochód dla niepełnosprawnych jaki
Samochód dla niepełnosprawnych, jaki dla kierowcy na wózku inwalidzkim?

Podsumowanie

Przystosowany podjazd dla niesprawnych ruchowo to często jedna możliwość dotarcia do lekarza, szkoły, pracy i innych miejsc. Dla kierujących z dysfunkcją ruchową odpowiednio dostosowany samochód oznacza samodzielność. Zakup i odpowiednia adaptacja auta oznacza niestety duże koszty.

Istnieje na rynku kilka możliwości zakupu auta. Zakup nowych samochodów przystosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Zakup aut używanych i ich adaptacja w odpowiednim serwisie. W Polsce zajmuje się taką działalnością kilkadziesiąt wyspecjalizowanych firm.

Wybór samochodu powinien być dokonany przez osobę niepełnosprawną. Podobnie dostosowanie powinno być zindywidualizowane. To, w jakie systemy zostaną wyposażone pojazdy, wpływa na ich cenę.

Dużym wsparciem finansowym był kiedyś Program “Sprawny Dojazd”. Niestety, mimo nalegań środowiska, nie ma systemowego, odpowiednio dużego finansowania kosztów zakupu samochodu, czy jego adaptację dla potrzeb osób niesprawnych. Osoby niepełnosprawne ruchowo, będące kierowcami, mogą obecnie skorzystać z pomocy w ramach 2 programów: Aktywny Samorząd i Mobilność osób z niepełnosprawnością.


Peugeot Rifter Inspire — dla kierowcy prowadzącego na wózku inwalidzkim.

Co musisz wiedzieć, kupując samochód dla niepełnosprawnego?

Kupując pojazd dla kierowcy niesprawnego ruchowo lub przewozu osoby niepełnosprawnej, trzeba wiedzieć, jakie trudności ma osoba z dysfunkcją narządu ruchu. To ich charakter i potrzeby indywidualne określają poziom adaptacji. To obok ceny, kosztów przystosowania powinno być głównym wyznacznikiem zakupu.

Czy każde auto można przystosować do potrzeb osoby — niepełnosprawnego kierowcy?

Kierujący pojazdami z dysfunkcją narządu ruchu mają różne potrzeby, w zależności od choroby, urazu, stanu i stopnia samodzielności potrzebują różnych rozwiązań. Wydaje się, że każdy samochód można dostosować. Jednak należy pamiętać, że nie w każdym samochodzie dana osoba niepełnosprawna będzie w stanie zająć miejsce i np. samodzielnie kierować lub być przewożona.

Czy osoba niepełnosprawną płaci podatek od kupna samochodu?

Niepełnosprawni w stopniu znacznym i umiarkowanym są zwolnieni z podatku związanego z kupnem samochodu używanego. W przypadku stopnia niepełnosprawności lekkiego zwolnienie dotyczy osób z dysfunkcją narządu ruchu.

Ile kosztuje samochód dla niepełnosprawnych?

Nie można udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W segmencie aut używanych cena samochodu dostosowanego, w zależności od stopnia adaptacji, jest średnio wyższa od analogicznego modelu bez dostosowania o ok. 5 tys. zł do ok. 50 tys. zł. W segmencie aut nowych popularnych marek — Toyota, Opel, Ford, Volkswagen, Renault, Peugeot itd. – do ceny standardowego modelu trzeba doliczyć koszt adaptacji. Samochód przeznaczony dla osób niepełnosprawnych ma zawsze cenę wyższą niż auto dla ludzi zdrowych.

Jakie auto dla osoby niepełnosprawnej?

Oferty sprzedaży samochodów dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych dotyczą niemal każdej marki. Od klienta zależy, jakie auto zakupi i podda je indywidualnej adaptacji do swoich potrzeb. Konkretne marki: Ford, Mercedes, Opel, Toyota, Chrysler, Volkswagen, Peugeot i inne, posiadają w ofercie adaptację swoich samochodów do przewozu pasażerów na wózkach inwalidzkich. Oferta ta zazwyczaj dotyczy aut z segmentów — BUS i VAN.

2 komentarze
 1. Maria

  Witam. Z kim można skontaktować się jeśli chodzi o tego Peugeota Rifter co na zdjęciu i filmiku?

  Odpowiedz
  • Małgorzata Gorczyca-Antosz

   Agencja My wspieramy nie jest pośrednikiem i nie może udzielać szczegółowych informacji, które będą promować konkretne firmy sprzedające dostosowane samochody. Bez trudu odnajdzie Pani w zasobach Internetu prezentowany przez nas samochód Peugeot Rifter Inspire dostosowany do potrzeb niepełnosprawnego kierowcy, który prowadzi, siedząc na wózku. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki odpowiednie szczegóły.

   Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *