Zabawki dla niepełnosprawnych intelektualnie — przewodnik po wyborze odpowiednich modeli

utworzone przez | 2, 05, 2023 | Przedmioty ułatwiające życie niepełnosprawnym Jakie produkty

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

W świecie zabawek istnieje mnóstwo opcji do wyboru, ale nie wszystkie są odpowiednie dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Kluczowe dla sukcesu jest zrozumienie, że dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi mogą wymagać szczególnego podejścia w doborze zabawek, które spełnią ich indywidualne potrzeby.

Aby ułatwić rodzicom i opiekunom wybór odpowiedniej zabawki dla niepełnosprawnych intelektualnie przygotowaliśmy niniejszy przewodnik. Pozwoli on lepiej zrozumieć, jakie cechy powinny mieć zabawki dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Zapraszamy do zapoznania się z poradami oraz rekomendacjami, które sprawią, że wybór odpowiedniej zabawki będzie prosty i przyjemny, a przy tym wpłynie na rozwój Twojego dziecka na wielu płaszczyznach.

Odkryj, jak zabawki terapeutyczne mogą wspierać rozwój i jak wybrać te najlepsze dla potrzeb Twojego malucha!



Prezent dla niepełnosprawnego dziecka — wybór odpowiedniej zabawki — na co zwrócić uwagę?

Wybierając prezent dla niepełnosprawnego intelektualnie, należy wziąć pod uwagę jego indywidualne potrzeby i zainteresowania. Obserwuj, jakie czynności sprawiają dziecku radość, a które mogą być dla niego trudne lub frustrujące. Zabawki edukacyjne, które odpowiadają zainteresowaniom dziecka, będą bardziej angażujące i efektywne w procesie nauki. Stymulacja bodźców wzrokowych, słuchowych i dotykowych jest kluczowa dla maluchów z zaburzeniami sensorycznymi, dlatego warto poszukać zabawek, które angażują różne zmysły.

Na przykład, jeśli Twoje dziecko uwielbia muzykę, zabawka muzyczna może pomóc w rozwijaniu umiejętności słuchowych i rytmicznych oraz wspierać mowę i komunikację. Zwróć uwagę na znaczenie kolorów, kształtów, tekstur oraz materiałów wykorzystywanych w zabawkach, które mogą wpłynąć na pozytywne wspomaganie umiejętności.

Zabawki dla dzieci niepełnosprawnych — bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas wyboru zabawek dla dziecka z niepełnosprawnego intelektualnie, bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Oto kilka wskazówek, jak wybrać bezpieczne modele:

  • sprawdzaj certyfikaty i oznaczenia,
  • unikaj małych elementów,
  • wybieraj te z atestowanymi materiałami,
  • zwracaj uwagę na kształt i krawędzie.
pomoce dydaktyczne dla niepełnosprawnych

Zabawki terapeutyczne i edukacyjne dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie

Terapeutyczne i edukacyjne modele zabawek dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie są starannie zaprojektowane. Powinny rozwijać obszary, takie jak: motoryka, zdolności manualne, pamięć wzrokowa, spostrzegawczość oraz pomóc w nauce, w czytaniu i liczeniu.

Zabawki edukacyjne dostępne są w różnych formach, takich jak kolorowe piłki, gry planszowe czy puzzle, które są szczególnie atrakcyjne dla maluchów w wieku przedszkolnym. Warto inwestować w takie Pomoce dydaktyczne dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, które mogą wspierać proces terapii i nauki dzieci z różnymi trudnościami: z porażeniem mózgowym, zespołem Downa czy zespołem Aspergera.

Ćwiczenia i zabawy, a pomoce edukacyjne

Ważnym elementem pracy z dziećmi niepełnosprawnych intelektualnie jest realizacja ćwiczeń i zabaw przy użyciu różnorodnych materiałów i pomocy edukacyjnych. Dzięki temu rodzice i opiekunowie mogą angażować się w zabawę z dzieckiem, wspierając jednocześnie rozwój jego umiejętności.

Pomocne mogą być na przykład obrazki do układania, gry planszowe, które uczą spostrzegawczości, czy karty z obrazkami i pytaniami. Pamiętaj, aby dostosować trudność ćwiczeń do możliwości dziecka i stopniowo zwiększać poziom wyzwań, by rozwijać jego potencjał przez zabawę.

Wsparcie dla rozwoju umiejętności — pomoce dydaktyczne dla dzieci z orzeczeniem

Zabawki edukacyjne dla osób z niepełnosprawnościami powinny wspierać rozwój różnych umiejętności. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na te aspekty:

  • rozwój mowy i komunikacji,
  • rozwój społeczny,
  • rozwój motoryczny,

Pamiętaj, że każda osoba jest inna i może mieć swoje indywidualne potrzeby, dlatego warto obserwować swoje dziecko podczas zabaw, jakie bodźce przyciągają jego uwagę i co sprawia, że się uśmiecha. Terapia oparta na wspólnych zajęciach z dorosłymi i osobami z trudnościami poznawczymi, takimi jak młodzież z zespołem Aspergera, może znacząco przyczynić się do ich rozwijania się w zakresach społecznym i emocjonalnym.

Wiek dziecka a rodzaj zabawki

W zależności od wieku osób mających problemy w sferze intelektualnej warto dostosować rodzaj zabawek do ich potrzeb rozwojowych. Poniżej przedstawiamy listę propozycji zabawek dla różnych grup wiekowych dzieci:

  • do 2 lat: zabawki sensoryczne, gryzaki, kolorowe książeczki, do kąpieli,
  • od 2 do 4 lat: układanki, klocki, plastelina, modele do nauki liczenia i kształtów,
  • od 4 do 6 lat: gry planszowe, zabawki do nauki alfabetu, puzzle, karty obrazkowe,
  • powyżej 6 lat: gry komputerowe, rower,
  • powyżej 6 lat: gry komputerowe dostosowane do umiejętności, zestawy artystyczne, gry logiczne i edukacyjna.

Zabawki motoryczne, sensoryczne i umysłowe

W przypadku dzieciaków z zaburzeniami intelektualnymi i wzroku warto wykorzystać zabawki z kontrastującymi kolorami i dużymi obrazkami. Warto zainwestować w różne rodzaje zabawek:

  • sensoryczne: przytulanki z różnymi fakturami, piłki z wypustkami, maty sensoryczne,
  • motoryczne: układanki z dużymi elementami, klocki, modele do chwytania i manipulowania,
  • umysłowe: gry pamięciowe, puzzle, gry logiczne, zestawy do eksperymentów naukowych.
zabawki dla niepełnosprawnych intelektualnie

Zabawki angażujące rodziców i opiekunów

Wszelkie sprzęty i przedmioty do zabawy powinny również sprzyjać interakcji z rodzicami i opiekunami. Dzięki temu one będą mogły lepiej rozwijać przez ćwiczenia swoje umiejętności społeczne i emocjonalne.

Przykłady takich zabawek to gry dla niepełnosprawnych intelektualnie planszowe, zestawy do wspólnego rysowania czy gotowania.

Podsumowanie artykułu: Zabawki dla niepełnosprawnych intelektualnie

Wybierając w szerokiej ofercie zabawki dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi, warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo, rodzaj materiałów, wsparcie dla rozwoju umiejętności, wiek dziecka i angażowanie rodziców czy opiekunów. Dzięki temu zabawki te będą przynosiły korzyści dla osiągnięć dziecka i wspierały wspólne chwile spędzone z opiekunami.

Pamiętaj, że każde maluch jest inny i może mieć swoje indywidualne potrzeby. Dlatego warto obserwować swoje dziecko, jak się bawi, które zabawki przyciągają jego uwagę i co sprawia, że się uśmiecha. Dobrze dobrana zabawka może pomóc dziecku pokonywać trudności i zaburzenia, uczyć się, rozwijać umiejętności i wyobraźnię, radzić sobie w codzienności oraz budować silne więzi z bliskimi.


Proste gry i zabawy dla dzieci z głębokim upośledzeniem.

Jakie są korzyści z korzystania z zabawek dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi?

Takie rodzaje zabawek wspierają w atrakcyjny sposób rozwój umiejętności motorycznych, sensorycznych, poznawczych, mowy, komunikacji i umiejętności społecznych. Pomagają również dzieciom z niepełnosprawnościami intelektualnymi lepiej radzić sobie z emocjami i stresującymi sytuacjami. Wspomagają często terapię dorosłych.

Czy zabawki dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi są droższe niż zwykłe zabawki?

Nie zawsze. Wiele zabawek może być stosowana zarówno przez dzieciaki z niepełnosprawnościami intelektualnymi, jak i bez nich. Ważne jest jednak, aby zwracać uwagę na jakość i bezpieczeństwo zabawek.

Czy istnieją specjalne sklepy z zabawkami dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi?

Tak, istnieją specjalistyczne sklepy, które w asortymencie mają szeroki wybór zabawek dla maluchów i młodzieży z różnymi potrzebami rozwojowymi. Warto również sprawdzić sklepy internetowe, które często mają większy wybór produktów. Warto zwrócić uwagę na pomoce edukacyjne dostępne w sklepach specjalistycznych, gdyż oferują one modele przeznaczone do terapii i nauki dla osób z różnymi trudnościami.

Jakie są najlepsze materiały dla zabawek dla dzieci z niepełnosprawnością intelektualną?

Materiały powinny być atestowane, nietoksyczne i łatwe do czyszczenia. Oto lista materiałów, które warto rozważyć: drewno: naturalne, trwałe, łatwe w utrzymaniu; silikon: miękki, bezpieczny dla dzieci, łatwy do czyszczenia; bawełna organiczna: delikatna dla skóry, ekologiczna, trwała; tworzywa sztuczne: sprawdź certyfikaty, upewnij się, że są wolne od ftalanów i BPA.

Czy zabawki elektroniczne są odpowiednią pomocą dydaktyczną dla dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi?

Tak, modele elektroniczne zabawek mogą być odpowiednie, jeśli są dostosowane do potrzeb rozwojowych dziecka. Często jest to skuteczna pomoc edukacyjna. Oto kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę: proste interfejsy i instrukcje; możliwość regulacji głośności i jasności; wsparcie dla różnych umiejętności: słuch, wzrok, dotyk; promujące wspólne zabawy z opiekunami.


0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *