Inspekcja auta przed kupnem – co warto wiedzieć?
Nie wszystko złoto, co się świeci. Tak w skrócie można opisać polski rynek samochodów używanych. Choć na portalach ogłoszeniowych znajdziemy mnóstwo aut w każdym budżecie, a administratorzy dokładają wszelkich starań, aby skrupulatnie weryfikować przesyłane anonse – wciąż nie brakuje oszustów, którzy próbują sprzedać uszkodzony pojazd w cenie sprawnego.
Przy wyborze samochodu warto zatem zachować ostrożność i sprawdzić każdy zakamarek pojazdu przed podjęciem decyzji zakupowej. Na co zwrócić uwagę podczas inspekcji samochodu przed kupnem?
Weryfikacja ogłoszenia przed oględzinami
W związku z tym, że pojazdy, którymi jesteśmy zainteresowani, często znajdują się kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset kilometrów od naszego miejsca zamieszkania – przed podjęciem decyzji o oględzinach na żywo, warto szczegółowo zweryfikować wystawione ogłoszenie. Zwróćmy uwagę na to, czy sprzedający podaje nam wszystkie niezbędne informacje na temat historii pojazdu, a także czy fotogaleria jest kompletna.
Jeżeli brakuje nam jakichkolwiek danych, takich jak numer VIN, należy odbyć ze sprzedającym krótki wywiad telefoniczny, w celu uzyskania reszty informacji. Jeżeli nasz rozmówca miga się od jednoznacznych odpowiedzi lub już na wstępie próbuje wywrzeć na nas presję zakupową, należy zachować wzmożoną ostrożność, gdyż najprawdopodobniej intencje sprzedającego nie są do końca szczere.
Jeżeli na tym etapie wszystko wydaje się w porządku, wówczas możemy przejść do bezpośredniej inspekcji auta przed kupnem. Jeżeli nie mamy doświadczenia motoryzacyjnego, warto zabrać ze sobą przyjaciela lub członka rodziny, który posłuży nam fachową radą oraz sprawdzi najważniejsze parametry pojazdu. Co jednak zrobić, gdy w bliskim otoczeniu nie mamy takiej osoby?
Inspekcja samochodu przed zakupem – gdzie szukać wsparcia?
Na polskim rynku funkcjonują firmy takie jak MotoControler, które zajmują się profesjonalnym sprawdzaniem samochodów przed zakupem. Dzięki szerokiej sieci współpracowników – możemy wybrać auto z dowolnego regionu naszego kraju, a fachowcy skrupulatnie sprawdzą pojazd i przygotują szczegółowy raport. W zależności od naszych potrzeb do dyspozycji mamy cztery pakiety o wartości od 399 zł do 699 zł. Każdy z nich zawiera analizę ogłoszenia, sprawdzenie historii pojazdu oraz wywiad telefoniczny ze sprzedawcą.
W przypadku wystąpienia na tym etapie jakichkolwiek wątpliwości, możemy bezpłatnie wskazać inny pojazd. Jeśli wszystko jest w porządku – wówczas fachowcy przechodzą do oględzin na żywo.
Inspekcja auta przed kupnem zwyczajowo zaczyna się od pomiaru grubości lakieru oraz kontroli oryginalności szyb, opon i sprawdzenia spasowania elementów nadwozia. Następnie specjaliści kontrolują stan i stopień zużycia elementów wnętrza, a także weryfikują wyposażenie i oświetlenie. W kolejnym kroku sprawdzany jest stan komory silnika, a całość uzupełniona jest jazdą testową w celu sprawdzenia układu kierowniczego, zawieszenia, skrzyni biegów czy układu hamulcowego.
W przypadku droższych pakietów pojazd przechodzi także profesjonalne badanie komputerem diagnostycznym oraz oględziny od spodu. Po zakończonej inspekcji klient otrzymuje raport z listą wad i ukrytych uszkodzeń oraz kompletną fotogalerią wraz z rekomendacją, czy pojazd wart jest zakupu.
Podsumowanie
Pamiętajmy, że zakup uszkodzonego pojazdu może wiązać się z bardzo kosztownymi i czasochłonnymi naprawami. Inwestując zaledwie kilkaset złotych możemy uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości, a wszelkie ujawnione usterki mogą okazać się cenną kartą przetargową przy negocjacji ostatecznej ceny.