Jak sprawować właściwą opiekę nad pacjentem?
Sprawowanie opieki nad pacjentem w przychodni, szpitalu czy nawet w domu to wieloaspektowe zadanie. Należy pamiętać nie tylko o najwyższych standardach higieny, ale również profesjonalnym wykonywaniu powierzonych zadań. W opiece bardzo istotne jest także podejście do samego pacjenta, a więc empatia, życzliwość i zrozumienie.
O czym w szczególności warto pamiętać, sprawując opiekę nad pacjentami? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części artykułu.
Odpowiedni ubiór – estetyka i bezpieczeństwo
Opieka nad pacjentem niewątpliwie wymaga odpowiedniego przygotowania. Mowa tutaj nie tylko o wykształceniu, czy doświadczeniu zawodowym, ale również o zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa. Jest to oczywiście profesjonalna odzież medyczna, która spełnia wszelkie standardy. Wykonana jest z materiałów, które z jednej strony zapewniają swobodę ruchu, z drugiej natomiast zapobiegają rozprzestrzenianiu się patogenów. Wybierając odzież medyczną, nie przenosimy bakterii, wirusów czy grzybów do miejsca, w którym przebywa pacjent. Inne zalety takiego rozwiązania to:
- w pełni profesjonalny wygląd,
- łatwe utrzymanie czystości,
- wygoda w czasie pracy,
- łatwa identyfikacja,
- poczucie tożsamości.
W przypadku doboru stroju warto pamiętać również o właściwym skompletowaniu poszczególnych elementów dzieży. W tym aspekcie należy zwrócić uwagę na wygodne spodnie, które dostępne są na stronie: https://anilon.pl/spodnie-medyczne-meskie/. Można zestawić je z bluzami lub tunikami medycznymi, które gwarantują komfort noszenia. Niektórzy medycy zakładają fartuch czy bluzę nawet po wejściu do doku pacjenta, chcąc w ten sposób uniknąć rozprzestrzeniania się chorobotwórczych patogenów.
Pośpiech – najgorszy doradca
Nie bez powodu mówi się, że pośpiech jest złym doradcą. Wykonywanie obowiązków pod presją czasu nie powinno być wpisane w standardy opieki medycznej. W takich sytuacjach bardzo łatwo o pomyłkę, która w najtragiczniejszym scenariuszu może kosztować ludzkie życie. Ponadto pośpiech znacząco obniża komfort pracy, nie sprzyja też nawiązaniu relacji na linii pacjent-medyk. Relacja ta odgrywa istotną rolę w budowaniu zaufania i łagodzeniu strachu, z jakim niektórzy przychodzą do przychodni lub do szpitala. W wielu przypadkach pomaga dobre rozplanowanie dnia.
Doświadczeni medycy jednogłośnie twierdzą, że do pracy powinno się przychodzić wypoczętym i pełnym sił. Nie powinno być więc mowy o kilkudniowych dyżurach czy znaczących nadgodzinach.
Przestrzeganie zasad i standardów
W przychodniach i szpitalach obowiązują liczne procedury, które wielu traktuje z przymrużeniem oka. Tymczasem warto mieć świadomość, że zostały one opracowane z myślą nie tylko o pacjentach, ale również o medykach. Przestrzeganie zasad powinno być priorytetem każdego lekarza, pielęgniarki, opiekuna czy ratownika medycznego. Pozwala bowiem wykonywać obowiązki zgodnie z pewnym schematem i według ustalonych norm.
Pracownicy, którzy przestrzegają standardów, wcale nie muszą rezygnować z kontaktu z pacjentem, skupiając się jedynie na formalnościach. Te dwie kwestie można ze sobą pogodzić, wykazując pełen profesjonalizm.
Opieka nad pacjentem – życzliwość i zrozumienie
Profesjonalna opieka nad pacjentem to nie tylko wykonywanie obowiązków. Bardzo istotne jest życzliwe podejście, które pozwala pokonać strach i syndrom białego fartucha. Pacjenci, którzy czują empatię ze strony personelu medycznego, zdecydowanie lepiej przechodzą leczenie. Nie jest istotne, czy opieka odbywa się w domu, w przychodni czy w szpitalu. Warto również tłumaczyć pacjentom, na czym będzie polegał konkretny zabieg czy procedura medyczna. Dzięki temu jest on w stanie nawet zaakceptować ból, a także odpowiednio przygotować się na wizytę.
Pacjenci często czują się niedoinformowani, przez to, że nie wiedzą, co ich czeka. Powoduje to strach, który nie ma dobrego wpływu na ogólny stan zdrowia fizycznego oraz psychicznego – zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej.