Czy studia podyplomowe pomocne w pracy w zakresie doradztwa zawodowego są dla ciebie?
Wybór studiów podyplomowych jest ogromny – od kierunków psychologicznych, przez biznesowe, aż po pedagogiczne. Dzięki temu każda osoba, która chce dalej się rozwijać, znajdzie dla siebie odpowiednią ścieżkę. Co w przypadku osób, które nie wiedzą, co chcą robić? Możesz im pomóc, zapisując się na doradztwo zawodowe na studiach podyplomowych. To kierunek o charakterze kwalifikacyjnym, który możesz ukończyć np. online. Jak to możliwe? Czytaj dalej.
To warto wiedzieć o studiach podyplomowych „Doradztwo zawodowe dla nauczycieli”
Przede wszystkim już teraz należy podkreślić, że studia podyplomowe z doradztwa zawodowego – ze względu na charakter kwalifikacyjny – są przeznaczone dla osób, które mają przygotowanie pedagogiczne. Jeżeli go nie masz, możesz zapisać się na dwa kierunki i studiować je równolegle. Adresatami są osoby chcące objąć stanowisko nauczyciela-doradcy zawodowego, w szczególności:
- nauczyciele,
- pracownicy dydaktyczni szkół i placówek oświatowych,
- kadra administracyjna i zarządzająca oświatą,
- pracownicy socjalni.
Doradztwo zawodowe na studiach podyplomowych trwa 3 semestry. Łącznie daje to 360 godzin, z czego 90 godzin to obowiązkowe praktyki. Kierunek przygotowuje do wspierania nie tylko młodzieży, ale także dorosłych w podejmowaniu decyzji edukacyjno-zawodowych. Absolwenci mogą szukać pracy zarówno w placówkach edukacyjnych, jak i w administracji samorządowej, agencjach pośrednictwa pracy, urzędach pracy, poradniach specjalistycznych, agencjach pracy tymczasowej czy w firmowych działach kadr.
Jaki jest program kształcenia z zakresu doradztwa zawodowego?
Czego uczą się słuchacze studiów podyplomowych z doradztwa zawodowego dla nauczycieli?
Program kształcenia jest zgodny z rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela oraz rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.
Lista przykładowych tematów obejmuje:
- pedagogikę i psychologię pracy,
- rozwój zawodowy człowieka, zawodoznawstwo,
- biologiczno-medyczne podstawy pośrednictwa zawodowego,
- metodykę pracy doradcy zawodowego,
- umiejętności doradcze,
- techniki komunikacji interpersonalnej.
Doradztwo zawodowe na studiach podyplomowych online – wygodny sposób edukacji
Dobrze wiemy, jak wymagające może być dla osób z niepełnosprawnościami zaplanowanie transportu na uczelnię. Na szczęście ewentualne problemy z dojazdem nie muszą cię ograniczać i zmuszać do rezygnacji z edukacji. Zamiast tego możesz zapisać się na doradztwo zawodowe na studiach podyplomowych, które znajdziesz np. w ofercie Wyższej Szkoły Kształcenia Zawodowego. To nie tylko możliwość nauki z dowolnego miejsca na świecie. To również wygoda i elastyczność pod względem czasowym, a także oszczędność pieniędzy.
Dzięki nowoczesnemu podejściu do edukacji nie musisz się nawet ograniczać do jednego kierunku – możesz zapisać się na inne studia podyplomowe (albo licencjackie lub magisterskie), korzystając np. z regularnie powracającej promocji -50% na kolejny kierunek.