Jak zaprojektować bezpieczne wejście do budynku dla osób z niepełnosprawnościami?
Bezpieczne i funkcjonalne wejście do budynku to nie tylko kwestia wygody, ale przede wszystkim dostępności i równego traktowania wszystkich użytkowników.
Kiedy projektujesz wejście, pomyśl o tym, by każdy mógł z niego swobodnie korzystać – osoby na wózkach inwalidzkich, poruszające się o kulach, seniorzy, a także rodzice z dziećmi w wózkach.
Pamiętaj też o wycieraczkach systemowych – to one redukują ryzyko poślizgnięcia się i pomagają utrzymać czystość.
Jakie zasady musisz spełnić przy projektowaniu dostępnego wejścia?
Projektując wejście dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, musisz spełnić kilka ważnych kryteriów.
Zadbaj o odpowiednią szerokość drzwi wejściowych (minimum 90 cm) i łatwość ich obsługi – najlepiej wybierz drzwi automatyczne lub z klamką, którą obsłużysz jedną ręką bez użycia siły. W przypadku drzwi wahadłowych dwuskrzydłowych, jedno skrzydło powinno mieć szerokość minimum 60 cm, a szerokość obu skrzydeł powinna być jednakowa. Unikaj progów i różnic poziomów – stanowią one poważną barierę dla wielu osób.
Zadbaj o dobre oświetlenie wejścia oraz zastosuj kontrasty kolorystyczne, na przykład między wycieraczką a podłożem. Znacznie ułatwisz w ten sposób poruszanie się osobom niedowidzącym. Unikaj powierzchni połyskliwych i ostrożnie stosuj lustra – u osób z dysfunkcjami wzroku mogą powodować powstawanie olśnień.
Podjazdy i poręcze, które ułatwią życie Tobie i Twoim gościom
Jeśli przed wejściem do Twojego budynku znajdują się schody, zaprojektuj pochylnię. Umożliwi ona wygodny i bezpieczny wjazd wózkiem inwalidzkim czy poruszanie się o kulach. Zgodnie z przepisami, pochylnia:
- powinna mieć co najmniej 120 cm szerokości,
- nie może mieć zbyt dużego nachylenia – im wyższy próg, tym mniejsze powinno być nachylenie (np. przy różnicy poziomów powyżej 50 cm maksymalne nachylenie wynosi 6% na zewnątrz),
- jeśli jest dłuższa niż 9 metrów, musi być podzielona spocznikami – czyli poziomymi platformami o długości co najmniej 1,4 m,
- powinna mieć krawężniki o wysokości min. 7 cm oraz antypoślizgową nawierzchnię.
Dodatkowo bardzo ważną rolę pełnią poręcze:
- muszą być z obu stron pochylni,
- powinny być zamontowane na dwóch wysokościach – 90 cm i 75 cm,
- na początku i końcu pochylni poręcze powinny być wydłużone o min. 30 cm,
- muszą być wygodne do chwytania (średnica 3,5-4 cm) i zamontowane tak, by się nie obracały.
Na początku i końcu pochylni umieść również płytki ostrzegawcze o wyczuwalnej fakturze. To ważne udogodnienie m.in. dla osób niewidomych.
Dlaczego wycieraczki systemowe zwiększają bezpieczeństwo wejścia?
Choć mogą wydawać Ci się jedynie detalem, wycieraczki systemowe odgrywają kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa na wejściu. Nowoczesne wycieraczki aluminiowe od producenta Polentex są trwałe i antypoślizgowe. Dzięki nim znacząco zmniejszysz ryzyko poślizgnięcia się, zwłaszcza w deszczowe lub zimowe dni.
Wycieraczki aluminiowe instalujesz w zagłębieniu podłogi – w ramce aluminiowej bądź osadniku zbierającym brud i wodę. Zapewnia to stabilne osadzenie oraz estetyczne wkomponowanie w powierzchnię podłogi, bez ryzyka przesuwania się maty i potknięć użytkowników. Odpowiednia powierzchnia wycieraczek sprawia, że osoby na wózkach inwalidzkich nie napotkają oporu przy wjeździe, a kółka nie będą się blokować ani wpadać w szczeliny. Również osoby chodzące o kulach mogą bezpiecznie stawiać kroki bez obaw o upadek.
Trzy strefy oczyszczania, które zadbają o czystość i bezpieczeństwo
Aby skutecznie ograniczyć wnoszenie brudu, błota i wilgoci do wnętrza budynku, zastosuj trójstrefowy system oczyszczania. To rozwiązanie zwiększy bezpieczeństwo i obniży koszty utrzymania czystości.
Strefa zewnętrzna
Świetnie sprawdzi się tutaj wycieraczka aluminiowa z wkładem szczotkowym lub/i gumowym. Zamontujesz ją na zewnątrz, gdzie będzie zbierać największe zanieczyszczenia: piach, błoto, śnieg. Szczotki i wkłady gumowe skutecznie oczyszczą podeszwy i koła wózków.
Możesz też wybrać kraty stalowe, które – dzięki odpowiedniej gęstości oczek – również są bezpieczne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Strefa przejściowa
Wycieraczka aluminiowa, którą umieścisz w przedsionku, zbierze pozostałe zanieczyszczenia oraz rozpocznie proces osuszania obuwia. Połączenie wkładu tekstylnego z gumą i szczotką da Ci najlepsze efekty oczyszczająco-osuszające.
Strefa wewnętrzna
Wycieraczka wewnętrzna wchłonie pozostałości wilgoci oraz ochroni Twoje posadzki przed zabrudzeniem. Dodatkowo poprawi komfort i wygłuszy przestrzeń. Idealnie sprawdzi się wycieraczka aluminiowa z wkładem tekstylnym bądź mata wejściowa przytwierdzana do podłogi.
Jaką nawierzchnię wybrać, by uniknąć niebezpiecznych poślizgnięć?
Podłoże przed wejściem do budynku powinno być stabilne, antypoślizgowe i bezpieczne w każdych warunkach pogodowych. Gładkie płytki czy polerowany kamień nie sprawdzą się zimą ani podczas deszczu. Wybierz powierzchnie strukturalne lub chropowate, które poprawią przyczepność. Aluminiowe wycieraczki idealnie wpiszą się w tę potrzebę, zapewniając stabilne i suche wejście.
Zaplanuj wejście, które będzie służyć każdemu
Projektując wejście do budynku z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, pamiętaj, że bezpieczeństwo i dostępność zaczynają się już na zewnątrz. Podjazdy z poręczami, antypoślizgowe wycieraczki aluminiowe i system trzech stref czyszczących stworzą razem kompletne rozwiązanie. Dobrze zaprojektowane wejście zmniejszy ryzyko wypadków, zwiększy komfort użytkowników i będzie realnym krokiem w stronę przestrzeni dostępnej dla wszystkich.
Źródła wykorzystane przy tworzeniu artykułu:
- https://www.power.gov.pl/media/13910/projektowanie_zus.pdf
- https://polentex.pl/produkt-kategoria/wycieraczki-aluminiowe/