Windykator — praca zdalna dla niepełnosprawnych przy windykacji
Zawód windykatora często mylony jest z pracą komornika i obarczony jest nieprawdziwymi stereotypami. Specjalista ds. należności, także ten z niepełnosprawnością, ma uprawnienia, które pozwalają zwiększyć szanse w wyegzekwowaniu należności ze strony dłużnika.
Czytając poniższy artykuł, dowiesz się: czym może zajmować się osoba niepełnosprawna, jako pracownik firmy windykacyjnej, jakie są uprawnienia windykatora i czym ten zawód różni się od zawodu komornika. Dowiesz się również, jak zostać windykatorem i ile zarabia windykator, pracując na etacie w firmach windykacyjnych. Wykażemy, że możesz pracować zdalnie bez konieczności wizyt w mieszkaniu dłużnika.
Zatrudnienie, jako specjalista ds. należności z Agencją My Wspieramy
Chcemy przybliżyć kwestie związane z pracą w windykacji osób z różnymi dysfunkcjami. Zachęcić je do aplikowania na oferty pracy znajdujące się w naszej bazie. Agencja zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych — My Wspieramy — prowadzi okresowo rekrutacje również na stanowisko: specjalista ds. obsługi należności. Naszym celem jest znalezienie odpowiednich kandydatów dla pracodawców. Pragniemy udowodnić, że osoby niepełnosprawne mogą znaleźć zatrudnienie w branży windykacji.
Jeśli posiadasz orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, możesz z nami znaleźć ciekawą pracę, stabilne warunki zatrudnienia. Duże firmy, z którymi współpracujemy, oferują atrakcyjne zarobki i dodatkowe benefity: dofinansowanie kursów i szkoleń branżowych, studiów, szkolenia z Excela oraz opiekę medyczną. Dają możliwość awansu zawodowego. To ogromna szansa na dobrą pracę, a nasza Agencja pomoże Ci na każdym etapie zatrudnienia.
Windykacja co to jest?
Wierzyciel, przykładowo bank lub firma udzielająca pożyczek, może prowadzić działania windykacyjne, czyli egzekwowanie spłaty zadłużenia. Robi to samodzielnie lub zlecając to zadanie firmie zewnętrznej, która specjalizuje się w obsłudze należności i odzyskiwaniu długów na rzecz wierzyciela. Firma windykacyjna nie ma jednak większych uprawnień i nie należy mylić jej działań z egzekucją komorniczą.
W tym zawodzie będziesz działać aktywnie w ramach windykacji polubownej. Twoim celem zaś będzie skłonienie dłużnika do spłaty należności. Obowiązki na tym stanowisku są niezależne od stopnia niepełnosprawności windykatora. Bez względu, czy masz orzeczony stopień znaczny, umiarkowany, czy lekki, Twoim zadaniem przypominanie o obowiązku zapłaty i prowadzenie negocjacji oraz ustalanie warunków ugody odpowiadających obu stronom. Można powiedzieć, że jesteś sojusznikiem zadłużonego.
Windykacja twarda i miękka — rodzaje windykacji?
Istnieje dwa rodzaje windykacji. Windykacja miękka i twarda. Prowadząc pierwszą z nich, zadaniem windykatora jest doprowadzić do polubownej spłaty zobowiązania. Drugą z nich, czyli windykację twardą, inaczej sądową, stosuje się wtedy, gdy odzyskanie należności jest trudniejsze. Klient nie chce współpracować z windykatorem lub nie ma możliwości samodzielnego pokrycia długu ze względu na trudną sytuację finansową.
Windykacja miękka — czyli wezwanie do spłaty zobowiązania
Windykator, rozpoczynając swoje działania, stosuje windykację miękką. Oznacza to, że niepełnosprawny windykator zajmuje się wysyłaniem maili czy listów przypominających o konieczności uregulowania płatności, czyli spłaty długu. W przypadku, gdy spotkasz się z gotowością do współpracy, możesz dodatkowo przeprowadzić negocjacje, ustalając na korzyść wierzyciela nowe warunki spłaty.
Windykacja twarda
Windykację twardą wprowadzisz wówczas, gdy poprzednie działania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Konsekwencją Twoich działań będzie przykładowo oddanie sprawy do Sądu lub wpis na listę dłużników. Jest to możliwe dopiero gdy zobowiązanie jest przeterminowane o 60 dni. Ponadto dłużnik musi co najmniej 30 dni wcześniej zostać o tym poinformowany. Jeśli nie ureguluje zobowiązania, to takie czynności mogą być przez Ciebie wprowadzone.
Windykator kto to?
Windykator jest przedstawicielem wierzyciela. Osoba niepełnosprawna zajmując to stanowisko, podejmuje działania mające na celu skłonienie dłużnika do uregulowania i spłaty zadłużenia. Twoje zabiegi, jako windykatora, stanowią postępowanie przedsądowe. Co wprost oznacza, że nie masz prawa przykładowo zająć majątku dłużnika, przyjść do niego w asyście policji.
Windykator to nie funkcjonariusz publiczny, nie jest komornikiem, który współpracuje z Sądem. Oznacza to, że osoba niepełnosprawna na tym stanowisku, ma takie same prawa jak wierzyciel, który oczekuje spłaty zobowiązania. Działasz w jego imieniu i starasz się odzyskać należność. Działania windykatora są po to, aby uniknąć sprawy w Sądzie i egzekucji komorniczej.
Ważne dla osoby niepełnosprawnej jest to, że nie można przewidzieć, jaka będzie reakcja dłużnika na próbę egzekwowania jego zobowiązania. Jak potraktuje pracownika dzwoniącego do niego, czy wysyłającego wiadomości z wezwaniem do zapłaty. Zadania na tym stanowisku mogą wiązać się z wysokim stresem. Będąc osobą z niepełnosprawnością i decydując się na taką pracę, musisz panować nad emocjami i być wytrwałym w działaniu.
Windykacja – gdzie może pracować osoba z orzeczeniem?
Wybierając zawód windykatora, czyli specjalisty ds. należności, masz do wyboru kilka dróg rozwoju zawodowego. Drogi te dotyczą wszystkich, także osoby posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Możesz być zatrudniony na umowie o pracę, pracując w pełnym wymiarze godzin lub prowadzić własną działalność.
Gdzie i na jakich warunkach może pracować osoba niepełnosprawna, jako windykator?
- w dowolnej firmie, która sprzedaje usługi lub towary, posiadająca własny dział windykacyjny,
- w banku lub firmie udzielającej pożyczek,
- firmie, która w całości i profesjonalnie zajmuje się odzyskiwaniem długów w imieniu swojego klienta, czyli wierzyciela,
- prowadząc własną działalność gospodarczą.
Co robi windykator, czyli czym może zajmować się osoba niepełnosprawna na tym stanowisku?
Podstawowe działanie windykatora to odzyskiwanie należności dla wierzyciela, na drodze rozmów i negocjacji. Zadaniem osoby niepełnosprawnej na stanowisku specjalisty ds. należności jest zatem doprowadzenie do spłaty zobowiązania ze strony dłużnika bez konieczności przekazania sprawy do sądu.
Możesz korzystać wyłącznie z legalnych narzędzi negocjacyjnych i egzekwowania spłaty należności wierzyciela zgodnie z prawem. Będziesz również odpowiedzialny za przekazywanie informacji o wysokości zadłużenia lub dalszych krokach postępowania.
Windykator terenowy – czy może nim zostać osoba z niepełnosprawnością?
Rodzaj działań windykatora może różnić się i być określony formą zatrudnienia. Poszukując oferty pracy, możesz się spotkać przykładowo z pojęciem windykacji telefonicznej lub terenowej.
Osoba niepełnosprawna pracująca w dowolnej firmie usługowej może być zatrudniona na etacie w dziale windykacji. Niepełnosprawny pracownik może zajmować się wysyłaniem maili lub listów, obsługą linii telefonicznej i udzielaniem odpowiedzi na zadane pytania oraz wyjaśniać okoliczności powstania zaległości.
Windykacja terenowa — kiedy udasz się do mieszkania dłużnika?
Praca w firmie windykacyjnej czasem wiąże się z wizytami u dłużnika. Takie działania wprowadzane są wówczas, gdy poprzednie próby kontaktu były bezskuteczne. Nazywamy je windykacją terenową.
Jeżeli niepełnosprawność nie ogranicza Cię w poruszaniu się i możesz swobodnie przemieszczać się po mieście oraz jeśli masz prawo jazdy, to możesz śmiało zdecydować się na takie zatrudnienie.
Windykator — czyli kompetencje osoby niepełnosprawnej wymagane na tym stanowisku
Istotne w pracy windykatora są predyspozycje i cechy osobowe pracownika. Nawet jeśli masz znaczny stopień niepełnosprawności, sprawdzisz się w tym zawodzie, jeśli:
- masz zdolności negocjacyjne,
- jesteś odporny na stres,
- potrafisz zapanować nad emocjami w każdej sytuacji,
- jesteś wytrwały i dobrze zorganizowany,
- jesteś cierpliwy i otwarty,
- potrafisz jasno i klarownie przekazywać informacje,
- posiadasz wiedzę z zakresu prawa i finansów,
- masz prawo jazdy – jest to wymagane tylko w przypadku windykatorów terenowych.
Zatrudnienie osób z orzeczeniem a praca windykatora
Nie obawiaj się swojej niepełnosprawności i braku doświadczenia. Przed rozpoczęciem pracy, w pierwszej kolejności, przejdziesz kurs, który wyposaży Cię w niezbędne kwalifikacje zawodowe. Poznasz różne sposoby, którymi posługują się windykatorzy. Na stanowisku specjalisty ds. należności nie ma konieczności konkretnego wykształcenia i ukończenia studiów kierunkowych.
Jeżeli masz odpowiednie kompetencje, możesz aplikować na wybrane przez siebie oferty. Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności może pomóc Ci w sytuacji, gdy masz potrzebne umiejętności i jest wielu kandydatów chętnych do zatrudnienia. Twój przyszły pracodawca, wybierając Ciebie, może liczyć na dofinansowanie PFRON do wynagrodzenia. Wysokość tego dofinansowania będzie zależała od tego, czy masz orzeczony stopień niepełnosprawności znaczny, stopień niepełnosprawności umiarkowany, czy stopień niepełnosprawności lekki.
Pamiętaj, specjalista ds. obsługi należności w głównej mierze pracuje na etacie. To też najbardziej dogodny sposób zatrudnienia dla osób z niepełnosprawnością, ceniących sobie stabilne zatrudnienie.
Co może windykator a co komornik? Co powinna wiedzieć osoba niepełnosprawna przed podjęciem pracy?
Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i myślisz o pracy w windykacji, musisz rozróżniać zadania windykatora od zadań komornika. Komornik to pracownik publiczny. Wskutek braku porozumienia na drodze egzekucji, za długi może zająć majątek lub część wynagrodzenia osoby zadłużonej, celem przekazania środków wierzycielowi. Komornik swoje działania wprowadza po zakończeniu procesu sądowego. Egzekucja komornicza jest więc konsekwencją nieskutecznej windykacji, poprzedzającej sprawę w Sądzie.
Windykacja zaś to pierwszy etap odzyskiwania długów, który odbywa się polubownie. Dlatego tak ważne są umiejętności negocjacyjne u osoby niepełnosprawnej ubiegającej się o to stanowisko.
Zachowania windykatora a majątek dłużnika
Twoje działania nie mogą ograniczać wolności dłużnika. Możesz przykładowo wysłać list z wezwaniem do zapłaty w imieniu firmy windykacyjnej. Poinformować o działaniach za pomocą e-maila lub przyjechać do miejsca jego zamieszkania dłużnika. Nie możesz nachodzić go w miejscu pracy, czy wykonywać uporczywych połączeń i nękać telefonami o późnych porach. Osoba będąca w trudnej sytuacji finansowej może nie odbierać telefonu lub nie wpuszczać windykatora do swojego domu. W takim przypadku windykator, może oddać jedynie sprawę do Sądu. Nie możesz żądać pokrycia przyszłych kosztów sądowych lub zamieszczać danych dłużnika w BIK.
Czego nie może windykator? Musisz wiedzieć, że spór pomiędzy windykatorem a dłużnikiem to spór cywilno-prawny. Dlatego Ty nie możesz zgłaszać sprawy do prokuratury, by odzyskać dług na zlecenie wierzyciela.
Przekraczając swoje uprawnienia na stanowisku windykatora, możesz zostać zgłoszony do Komisji Nadzoru Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Rzecznika Praw Obywatelskich lub nawet do organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Niepełnosprawność pracownika nie chroni przed karą za przekroczenie uprawnień.
Uprawnienia windykatora, czyli co może a czego nie może robić osoba niepełnosprawna na tym stanowisku?
Jak już zostało powiedziane, windykator nie ma tak szerokich uprawnień, jak komornik. Osoba niepełnosprawna musi mieć świadomość, że może się kontaktować z osobą zadłużoną poprzez wiadomości e-mail, czy SMS oraz dzwonić. Te czynności możesz wykonywać w rozsądnej ilości. Inaczej utrudnianie życia dłużnikowi może być uznane za próbę nękania.
Windykator ma pełne prawo odwiedzić swojego dłużnika w jego miejscu zamieszkania czy pracy. Możesz to zrobić, jeśli będziesz windykatorem terenowym, a poprzednie próby kontaktu były nieudane. Pamiętaj, że pracownik ds. obsługi należności może wejść na posesję właściciela wyłącznie za jego zgodą. Odwiedziny w domu i bezpośrednia rozmowa o spłacie jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy osoba zadłużona zgodzi się na to. Do zakładu pracy możesz jedynie wejść, gdy zostaniesz wpuszczony. Będąc windykatorem, nie możesz rozmawiać o szczegółach sprawy z przełożonym dłużnika.
Kolejnym Twoim uprawnieniem jest wpisanie osoby na listę dłużników. W przypadku braku współpracy ze strony zadłużonego możesz w imieniu wierzyciela skierować sprawę do Sądu. Kolejnymi krokami zajmuje się już wykwalifikowany komornik. On dokonuje eksmisji i zajęcia przedmiotów, ruchomości czy nieruchomości.
Postępowanie komornicze nie wyklucza ugody ze strony wierzyciela. Osoba będąca dłużnikiem może okazać chęć współpracy. Wierzyciel może więc złożyć wniosek do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego. Jednocześnie rozpocząć proces ugody w spłacie zobowiązania z Twoją pomocą — gdy pracujesz, jako wykwalifikowany windykator.
Wezwanie do spłaty zobowiązania — najczęstsza rola pracownika z orzeczeniem
Większość zadań windykatora związana jest jednak z pracą w biurze lub pracą zdalną. Dla niepełnosprawnych ta druga forma zatrudnienia jest idealna. Obowiązki polegają wtedy na wysyłaniu listów, wiadomości email lub SMS, lub wykonywaniu połączeń do dłużnika. Służą takie zadania przypominaniu o konieczności spłaty zadłużenia.
Ile może zarobić osoba niepełnosprawna, pracując w windykacji?
Zarobki w branży różnią się. Zależą od wielkości firmy, województwa i doświadczenia zawodowego oraz umiejętności pracownika. Średnie wynagrodzenie to około 4620 zł. Pracując w dużym mieście, posiadając wysokie doświadczenie, możesz średnio zarobić nawet ponad 5500 zł.
Na najwyższe wynagrodzenie możesz liczyć w województwach: mazowieckim, zachodnio-pomorskim i małopolskim. Na mniejsze w województwach: śląskim, lubelskim czy kujawsko-pomorskim. Biorąc pod uwagę miasta, to najwięcej zarobisz w Warszawie średnio ok. 5500 zł, Krakowie średnio do 4680 zł i Wrocławiu ok. 4300 zł.
Będąc młodszym specjalistą ds. windykacji, możesz spodziewać się zarobków od 3880 zł.
Różnice w płacach uwidaczniają się także w związku z rodzajem wykonywanych obowiązków. Jeśli specjalista ds. należności podejmuje działania w obszarze windykacji twardej i w terenie, otrzymuje zwykle wyższe wynagrodzenie. Tego typu zadania i kontakt bezpośredni bywają dla pracownika uciążliwe i niewdzięczne. Stąd wynika wysokość zarobków.
Praca w windykacji osoby z niepełnosprawnością a znajomość języka obcego
Znajomość języka obcego to ogromna szansa dla osób niepełnosprawnych na pracę zdalną i wysokie zarobki. Język otwiera Ci drogę do pracy w międzynarodowych firmach. Firm tych jest mnóstwo. Specjalista ds. obsługi należności jest potrzebny w bankach, firmach pożyczkowych, firmach sprzedających różnego rodzaju usługi, energetyce, ubezpieczeniach, transporcie itd. Wszędzie tam, gdzie można zalegać z płatnościami.
Daje to szerokie spektrum zatrudnienia dla osoby niepełnosprawnej. Znajomość języka angielskiego, francuskiego, czy niemieckiego poprawia szanse niepełnosprawnych na rynku pracy. Znając jeden, a jeszcze lepiej kilka języków, możesz zdobyć przewagę nad innymi kandydatami, nawet zdrowymi. Języki ułatwią Ci zdecydowanie znalezienie odpowiedniego zatrudnienia osobom posiadającym orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Warto więc inwestować i uczyć się języków obcych. Nawet będąc niepełnosprawną osobą w stopniu znacznym, możesz pracować w wielu firmach, które nie działają wyłącznie na terenie kraju i szukają specjalistów znających określony język. To ogromna szansa dla wszystkich osób niepełnosprawnych. Mając kompetencje, stają się równowartościowymi kandydatami do zatrudnienia. Nasza rada! Jesteś niepełnosprawny, ucz się języków obcych, gdyż zwiększasz tym sposobem swoje szanse na pracę i wysokie zarobki.
Podsumowanie
Jesteś osobą niepełnosprawną i rozważasz wybór zawodu? Pomyśl nad pracą w obsłudze należności. Z czym taka praca może się wiązać?
Podstawowym zadaniem specjalisty ds. obsługi należności jest odzyskiwanie zobowiązań na rzecz wierzyciela. Działanie windykacyjne ma na celu polubowne rozwiązanie sprawy dłużnika, bez konieczności egzekucji komorniczej. Windykator nie może zająć majątku osoby zadłużonej, czy części jej wynagrodzenia. Może negocjować ustalenie w polubowny sposób warunków spłaty korzystnych dla obu stron.
Dla niepełnosprawnych istotną informacją jest to, że dla firm windykacyjnych liczą się umiejętności negocjacji i wiedza z zakresu prawa i finansów, a nie konkretne wykształcenie. Istotna jest znajomość języka obcego, która zwiększa szansę osoby z orzeczeniem na znalezienie pracy i duże zarobki. Szkolenia i kursy dające kwalifikacje zawodowe są bardzo często opłacane przez pracodawców. Osoba niepełnosprawna musi być świadoma, że będzie pracować pod presją czasu i w stresie.
Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną, pamiętaj, że na niektórych stanowiskach wymagane jest prawo jazdy. Dotyczy to pracy windykatorów terenowych. Poza tym wyjątkiem osoba niepełnosprawna może pracować zdalnie lub siedzibie firmy. Spełniając określone kryteria, osoba z orzeczeniem staje się w tym zawodzie równoważnym pracownikiem.
Jak zacząć pracę windykatora bez doświadczenia i z orzeczeniem?
Osoba niepełnosprawna bez doświadczenia zawodowego ma szanse na zatrudnienie w obsłudze należności. Nie potrzebuje konkretnego wykształcenia. Przydają się umiejętności osobowe i wiedza z zakresu prawa i finansów. Osoba niepełnosprawna podobnie, jak inni, przed podjęciem pracy musi przejść odpowiednie szkolenie.
Czy można pracować, jako windykator zdalnie będąc osobą niepełnosprawną?
Tak, praca w windykacji osób z niepełnosprawnością w formie zdalnej jest idealnym rozwiązaniem. Obowiązki zdalnego windykatora to w głównej mierze wysyłanie listów, wiadomości email, SMS czy dzwonienie do dłużników w celu przypomnienia o istniejącym zobowiązaniu. Osoba nawet ze znacznym stopniem niepełnosprawności poradzi sobie z tymi zadaniami doskonale.
Czy osoba niepełnosprawna nadaje się do pracy w windykacji?
Osoba niepełnosprawna może pracować jako windykator. Zawód bardzo często powiązany jest ze stresem i presją czasu. Z tego względu osoba niepełnosprawna musi bardzo dobrze radzić sobie ze stresem i umieć opanować emocje niezależnie od sytuacji.
Windykator terenowy a windykator zdalny, jaka praca jest lepsza dla niepełnosprawnych?
Obowiązki windykatora terenowego m.in. wiążą się z wizytami w miejscu zamieszkania dłużnika. Windykator zdalny zajmuje się wysyłaniem wiadomości email lub SMS oraz wykonywaniem połączeń telefonicznych. Dla osób z orzeczeniem ta druga forma pracy jest łatwiejsza. Nic nie stoi na przeszkodzie, by osoby niepełnosprawne pracowały w terenie, o ile ich dysfunkcja tego nie wyklucza.
Ile zarabia windykator z niepełnosprawnością?
Niepełnosprawny windykator zarabia podobne stawki jak osoba zdrowa. Płace specjalisty ds. należności rozpoczynają się od 3880 zł. Wraz z doświadczeniem wzrastają. Duże firmy płacą więcej. Dużą rolę w poziomie zarobków odgrywa lokalizacja firmy i umiejętności językowe pracownika z niepełnosprawnością.
Czy windykator może przyjść do domu?
Czy windykator może wejść do domu dłużnika? Tak. Do obowiązków windykatora terenowego należą osobiste wizyty domowe.