Analiza ofert pracy dla osób niepełnosprawnych
Choć ogólna sytuacja na rodzimym rynku pracy może napawać optymizmem, to praca dla osób niepełnosprawnych w kontekście jej dostępności nadal stanowi przedmiot rozważań. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że sytuacja osób z niepełnosprawnościami poprawiła się – przynajmniej w niektórych sektorach.
W jakiej branży praca dla osób niepełnosprawnych pojawia się najczęściej? Gdzie można szukać jej najefektywniej? Na ile łatwo osoby niepełnosprawne mogą dziś zdobyć stabilną pracę? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
W jakim sektorze najczęściej pracują osoby niepełnosprawne?
Analizując oferty pracy dla niepełnosprawnych na GoWork, jesteśmy w stanie ocenić jaki sektor stanowi najbardziej przyjazne miejsce dla osób z niepełnosprawnościami. Jak nietrudno się domyślić, wiele zależy od stopnia i rodzaju niepełnosprawności, więc nie sposób wyrokować, która branża jest uniwersalnie w tym kontekście najlepsza. Niemniej, pewne tendencje zarysowują się dość wyraźnie.
Biorąc pod uwagę fakt, że spora część osób niepełnosprawnych ma problemy ze swobodnym poruszaniem się lub wykonywaniem wyczerpujących fizycznie czynności, najlepszą dla nich pracą zdaje się być praca umysłowa. Widać to dokładnie wśród najczęściej pojawiających się na portalu ogłoszeń. Sektor finansowy – przede wszystkim księgowość – oraz administracja, to najpopularniejsze kategorie anonsów kierowanych do osób niepełnosprawnych. Nieco mniejszą ilość ofert dla takich osób, choć nadal wyraźnie widoczną, zamieszcza branża IT i marketing.
W kontekście pracy w administracji warto wymienić możliwość zatrudnienia się do pracy w państwowym urzędzie. Zgodnie z obowiązującą literą prawa, jednostki samorządu terytorialnego oraz instytucje rządowe, obowiązane są do priorytetowego traktowania kandydatur osób niepełnosprawnych w sytuacji, w której ilość zatrudnionych osób niepełnosprawnych w danej placówce jest niewystarczająca. Warto więc spróbować swoich sił w „budżetówce”, jeżeli inne opcje kariery będą tymczasowo niedostępne.
Tak czy inaczej, praca fizyczna również jest dostępna dla osób niepełnosprawnych w wielu zawodach. Dominują w tej materii takie profesje jak ochroniarz, kasjer-sprzedawca czy nawet pracownik produkcji. Naturalnie trzeba jednak w tej kwestii mierzyć swoje siły na zamiary i nie przymuszać się do robienia czegoś, co znajduje się poza naszymi możliwościami.
Praca dodatkowa dla osób niepełnosprawnych
Wśród wielu rodzajów zatrudnienia dostępnych dla osób niepełnosprawnych, wyróżniać będziemy nie tylko opcje zakładające możliwość pracy na pełen etat, ale również zatrudnienie w ramach pracy dodatkowej, czy połowy etatu. Zasadniczo w takim przypadku rodzaj sektorów nie jest inny niż w przypadku wyżej wzmiankowanego, choć widać wyraźnie zwiększenie ilości anonsów dotyczących pracy jako ochroniarz czy kasjer-sprzedawca.
Jak łatwo osoby niepełnosprawne mogą zdobyć zatrudnienie?
Pracodawcy coraz częściej zauważają, że osoby niepełnosprawne wcale nie tracą na rynku pracy względem osób w pełni sprawnych. Wzrastająca świadomość społeczeństwa i wrażliwość na dotychczasowe problemy osób niepełnosprawnych na rynku pracy sprawia, że ilość anonsów otwartych na zatrudnienie tego rodzaju osób jest coraz większa. Praktyka pokazuje, że jest to właściwa droga – osoby niepełnosprawne wykonują swoje obowiązki równie starannie co pozostali pracownicy, ciesząc się podobnymi rezultatami. Ponadto mają ku skrupulatnej pracy dodatkową motywację w postaci zrzucenia z siebie łatek przyszytych przez krzywdzące stereotypy.
Warto w tym kontekście nadmienić również fakt, że państwo podejmuje szereg istotnych starań w celu aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Godnym wzmiankowania są benefity finansowe, jakie mogą otrzymać przedsiębiorcy zatrudniający osoby z niepełnosprawnościami. Rzeczone fundusze mogą służyć przystosowaniu miejsca pracy dla wymagających tego pracowników lub pokryć wydatki związane z innymi kosztami ponoszonymi przez pracodawcę.
Gdzie najlepiej jej szukać ofert pracy dla osób niepełnosprawnych?
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najbardziej efektywnym ze sposobów na poszukiwanie pracy, będzie skorzystanie z asysty rozmaitych portali internetowych, agregujących oferty z całej Polski. To właśnie tam przedsiębiorcy udają się w pierwszej kolejności, poszukując nowych rąk do pracy. Mają świadomość, że czeka tam na nich najokazalsza baza godnych uwagi kandydatów. Osoby poszukujące zatrudnienia mogą z kolei maksymalizować swoje szanse na zdobycie pracy, odpowiadając swoim CV nawet na kilkadziesiąt ogłoszeń w ciągu jednego tylko dnia.
Jeżeli zatem zależy Ci na tym by szybko zdobyć stabilne zatrudnienie, to sprawdź na GoWork.pl jakie oferty na Ciebie czekają. Jeżeli z jakichś powodów nie znalazłeś tam niczego, co trafiałoby w Twoje gusta, to dobrym rozwiązaniem może okazać się pomoc oferowana przez lokalny urząd pracy, lub agencje pośrednictwa – szczególnie te, które specjalizują się w zatrudnieniu osób niepełnosprawnych.