Jakie benefity pracownicze cenią sobie pracownicy w 2024 roku
Zmiana oczekiwań pracowników to prawdziwy znak czasów. Obecnie prywatna opieka medyczna i dofinansowanie aktywności sportowej to raczej standard, a nie benefit. Co zatem można zaoferować pracownikowi w 2024 roku? Oto godne uwagi propozycje!
Czym właściwie są benefity pracownicze?
Za benefity pracownicze uznaje się dodatkowe świadczenia, które pracownicy otrzymują co miesiąc. Mają one różne formy. Czasami to karta sportowa, a innym razem np. elastyczne godziny pracy. Należy podkreślić, że wszelkie dodatki to nie tylko „prezent” ze strony firmy. Dzięki nim przedsiębiorstwo sporo zyskuje, ponieważ budują one lojalność i zaangażowanie pracowników. Ich ciekawa prezentacja przyczynia się do przyciągnięcia wartościowych osób.
Eksperci wskazują, że benefity nie powinny być traktowane jak koszty, lecz inwestycja. Atrakcyjne dodatki dopasowane do potrzeb potencjalnych pracowników mogą zadecydować o aplikacji do danej firmy. Przede wszystkim potrzeby pracowników bywają bardzo zróżnicowane. Są one zależne od wielu czynników. Z tego względu warto zadbać o zróżnicowaną ofertę benefitów! Dzięki temu każdy wybierze coś dla siebie.
Wśród najczęściej przyznawanych obecnie dodatków wymienia się szkolenia dla nowych pracowników, pakiety medyczne, karty sportowe, elastyczny czas pracy, a także kursy językowe. Najrzadziej przyznaje się akcje przedsiębiorstwa i dopłaty do przedszkoli oraz żłobków. Z kolei największa liczba firm oferuje pracownikom:
- ubezpieczenia i programy emerytalne dla pracowników;
- prywatną opiekę medyczną i kartę sportową;
- prezenty rocznicowe/na święta.
Pracownicy nie są wobec nich obojętni, jednak nie wybierają ich w pierwszej kolejności. Ponadto oferta pracodawców nie zawsze odzwierciedla potrzeby samych zatrudnionych. Pandemia przyzwyczaiła wiele osób do pracy zdalnej i właśnie tego oczekują. Przy czym przedsiębiorstwa niekoniecznie chcą się na nią godzić – obserwuje się za to nacisk na powrót do biura.
Czego chcieliby sami pracownicy?
Potrzeby pracowników koncentrują się wokół świadczeń ułatwiających życie oraz obniżających jego koszty. Za najatrakcyjniejszy benefit wśród pracowników średnich i dużych firm uznają oni dofinansowanie wypoczynku.
Badanie ICAN Research na zlecenie VanityStyle, wskazuje, że najatrakcyjniejszy benefit według samych pracowników to:
- prywatna opieka medyczna,
- bony towarowe i karty przedpłacone,
- prezenty rocznicowe na święta,
- dofinansowanie posiłków,
- karty sportowe,
- bilety na wydarzenia kulturalne,
- darmowy transport do pracy,
- szkolenia językowe,
- elastyczny czas pracy.
To jednak nie koniec. Inne cenione, choć znane od dawna benefity to samochód służbowy, wyjazdy integracyjne oraz ubezpieczenia emerytalne. Wśród nowych, ale bardzo poszukiwanych dodatków wymienia się konsultacje z psychologiem i możliwość skorzystania z aplikacji wspierających zdrowie psychiczne.
Benefity pozapłacowe w 2024 roku
Ostatnie lata koncentrują się na zwiększonej trosce o zdrowie oraz dobrostan pracowników. Dlatego na znaczeniu zyskuje ubezpieczenie zdrowotne, dofinansowanie opieki medycznej, prywatnych wizyt lekarskich, jak również dofinansowanie aktywności fizycznej i sportu.
Zauważalny staje się także nacisk na wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne. Właśnie dlatego coraz częściej można spotkać się z dodatkami w postaci szkoleń oraz webinarów czy warsztatów dotyczących zdrowia psychicznego i depresji. Ponadto na uwagę zasługują konsultacje z psychoterapeutami i psychologami. Czasami można spotkać się nawet z grupowymi ćwiczeniami rozładowującymi stres.
Benefity koncentrujące się na work-life balance
Dla coraz większej grupy osób istotna jest równowaga między życiem prywatnym a pracą. Work-life balance pozytywnie wpływa na samopoczucie i zdrowie psychiczne. Pracownicy oczekują, że pracodawca ułatwi im zachowanie tak istotnego balansu.
Jakie benefity w tym pomagają? Na pewno elastyczne godziny pracy oraz możliwość pracy zdalnej. Kolejny punkt to dofinansowanie opieki nad dziećmi. Zwłaszcza pracownicy z pokolenia Z cenią sobie możliwość dostosowania czasu pracy do własnych potrzeb. Stawiają na rozwój osobisty poprzez podróżowanie i oddawanie się swoim pasjom. Praca to dla nich środek do celu, a nie cel sam w sobie!
Dodatki związane z edukacją pracowników
W 2024 roku coraz większym zainteresowaniem cieszą się benefity będące inwestycją w rozwój pracowników. Te związane z edukacją i rozwojem będą stale zyskiwać na znaczeniu. To szkolenia digital learning, dostęp do platform e-learningowych, a także bezpłatne zajęcia językowe. Zwłaszcza nauka języków obcych zwiększa konkurencyjność pracowników.
W globalizującym się świecie znajomość języków obcych staje się coraz ważniejsza. Pracownicy posługujący się więcej niż jednym językiem mają większą szansę na awans, zyskują możliwość pracy w międzynarodowych projektach oraz zdobycie nowych ról w firmie. W firmach działających na całym świecie władanie językiem angielskim (lub innym kluczowym językiem, np. hiszpańskim, niemieckim) jest niezbędne. Pracownicy, którzy potrafią komunikować się w kilku językach, skuteczniej współpracują z zagranicznymi oddziałami, klientami czy partnerami.
Kursy języka hiszpańskiego dla firm to doskonałe rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które planują ekspansję na rynki hiszpańskojęzyczne lub które już współpracują z firmami z takich krajów jak Hiszpania, Meksyk czy Argentyna. Hiszpański jest jednym z najczęściej używanych języków na świecie, a umiejętność porozumiewania się w nim znacząco zwiększa możliwości biznesowe.
Podobnie działają biznesowe kursy języka francuskiego – mogą być dostosowane do specyfiki branży i potrzeb firmy, co pozwala pracownikom zdobywać umiejętności w kontekście ich codziennych obowiązków.
Zróżnicowanie benefitów
Należy pamiętać, że każda grupa pracowników może mieć nieco inne potrzeby. Wynikają one m.in. z charakteru danej pracy. Inaczej prezentują się potrzeby kierowników, ekspertów i pracowników fizycznych. Przy czym wymagania kierowników i ekspertów wcale tak bardzo się nie różnią.
Niestety często ignorowana grupa to pracownicy fizyczni. Tutaj standardowe benefity w postaci karty sportowej czy biletów na wydarzenia kulturalne mogą nie mieć racji bytu. Choćby ze względu na brak możliwości ich wykorzystania w miejscu zamieszkania. Ta grupa bardziej docenia dofinansowanie wypoczynku, prywatną opiekę medyczną oraz bony towarowe/karty przedpłacone.
Z tych względów trudno wskazać na jeden, uniwersalny benefit, który sprawdzi się niezależnie od grupy zawodowej. Znacznie lepiej postawić na szeroką grupę dodatków do wyboru. Zawsze z uwzględnieniem balansu między życiem prywatnym a pracą, stanowiskiem w organizacji i miejscem zamieszkania.
Przyszłość benefitów pracowniczych
W kolejnych latach nie nastąpią w tej dziedzinie diametralne zmiany. Przewiduje się raczej większą koncentrację na już dostępnych dodatkach. Mowa tu o opiece zdrowotnej, zwłaszcza prywatnej. Tutaj ceniona jest też możliwość zaproszenia rodzin do skorzystania z tej oferty. Kolejny punkt to zdrowie psychiczne. Znakomity pomysł to programy zapewniające dostęp do terapii, szkoleń z radzenia sobie ze stresem i nie tylko. Nic nie zmienia się także w kwestii aktywności fizycznej, która pomaga pracownikom cieszyć się lepszy zdrowiem i samopoczuciem.
Jak skomponować pakiet benefitów?
Bezpieczne rozwiązanie to przekazanie pracownikom możliwości samodzielnego wyboru benefitów. W końcu ich potrzeby ulegają zmianom, czasami nawet z dnia na dzień! Szeroki wybór dodatków umożliwia korzystanie z tego, co rzeczywiście interesuje daną osobę.
Warto dodać, że nie tylko wysoka pensja i benefity mają znaczenie dla osób poszukujących pracy. Pracodawca, któremu zależy na znalezieniu wartościowych pracowników, musi zadbać o co najmniej kilka innych czynników. Wśród nich wymienia się oczywiście dobrą atmosferę w miejscu pracy, stabilność zatrudnienia, możliwość rozwoju kariery, szansę na udział w szkoleniach, jak również dobrą reputację pracodawcy!
Elastyczne podejście do benefitów pracowniczych pozwala lepiej dostosować je do indywidualnych potrzeb, co przekłada się na większe zadowolenie i zaangażowanie zespołu.