Omawiamy sposoby prowadzenia zbiórek publicznych, by akcja była prawidłowa
Zbiórki publiczne mają w sobie coś magicznego – łączą ludzi we wspólnym celu, mobilizują do działania i tworzą społeczność opartą na wsparciu i solidarności. Wyobraź sobie, że stajesz się częścią większej misji, która ma na celu niesienie pomocy potrzebującym lub po prostu Tobie. Każdy gest, każda złotówka czy dar rzeczowy mogą zdziałać cuda, ale aby tak się stało, musisz wiedzieć, jak prawidłowo przeprowadzić zbiórkę. Od dokładnego planowania po skrupulatne przestrzeganie zasad – wszystko ma znaczenie. W tym artykule pokażemy Ci sposoby prowadzenia zbiórek publicznych, które są zgodne z prawem.
Za każdą udaną akcją kryje się mnóstwo pracy i przygotowań. Organizacja zbiórek publicznych to nie tylko szlachetna inicjatywa, ale także sztuka, która wymaga przemyślanej strategii i znajomości przepisów. W kolejnej lekcji odkryj tajniki efektywnej organizacji zbiórek i dołącz do grona tych, którzy potrafią zamienić dobre chęci w realne wsparcie dla potrzebujących.
Poznaj sposoby prowadzenia zbiórek publicznych!
W jakich formach mogą być zbierane ofiary podczas zbiórki publicznej?
Podczas zbiórki publicznej możesz zbierać ofiary w postaci:
- Pieniędzy,
- Darów w naturze.
Pierwsze wywiążą się tylko i wyłącznie z otrzymaną od darczyńców gotówką. Dary w naturze możesz zbierać w dowolnej postaci: od żywności, zabawek, po sprzęt medyczny lub nawet materiały budowlane.
Jakie są dozwolone sposoby przeprowadzania zbiórek publicznych?
Wszystkie informacje dotyczące dozwolonych sposobów przeprowadzenia zbiórek publicznych znajdziesz w art. 5 i art. 8 ust. 2 Ustawy o zbiórkach publicznych. Ofiary w gotówce możesz zbierać w postaci:
- Datków przekazywanych do zamkniętych puszek, stacjonarnych skarbon, opieczętowanych skrzynek lub worków.
- Sprzedaży cegiełek o symbolicznej wartości.
- Dary w naturze możesz gromadzić w koszach, pudłach, kontenerach, składach stosownie do wielkości przedmiotów oddawanych przez darczyńców.
Jak oznaczać przedmioty kwestarskie?
Osoby, które będą pomagały Ci przyprowadzać zbiórkę publiczną, powinieneś wyposażyć w identyfikatory. Na każdym identyfikatorze powinny znaleźć się:
- imię i nazwisko wolontariusza,
- nazwa zbiórki i jej numer,
- jej cel oraz dane organizatora.
Podstawowe narzędzia Twojej zbiórki, czyli puszki, skarbonki, kosze, worki, pudła, kontenery itd., także jesteś obowiązany opisać, zanim ustawisz je w zaplanowanych miejscach lub przekażesz wolontariuszom. Zadbaj, aby wszystko było zgodne z prawem i opisz tak samo, jak identyfikatory. Dodatkowo warto, abyś ponumerował poszczególne narzędzia. Pomoże Ci to podczas rozliczenia całej akcji zbierania ofiar.
Gdzie można prowadzić zbiórkę publiczną?
W zależności od zakresu akcji, którą będziesz prowadził, może ona objąć tylko lokalną przestrzeń publiczną. Jednak możesz też przeprowadzić zbieranie ofiar na terenie całego kraju. Istotą zbiórek publicznych, jest to, że są one organizowane w przestrzeni publicznej, środowisku nieznajomych osób. Możesz wybrać różne miejsca, zależnie od charakteru Twojej akcji charytatywnej:
- Centra handlowe lub sklepy, czy apteki,
- Cmentarze,
- Ulice,
- Parki,
- Zbieranie od domu do domu,
- Teren ogólnodostępnych instytucji.
Czyli wszystkie te miejsca, które są dostępne dla nieograniczonej liczby osób. Kiedy już wiesz, gdzie chcesz działać, w przypadku niektórych miejsc jednak lepiej, abyś zdobył zgodę administratorów lub właścicieli na wystawienie puszek, lub innych przedmiotów kwestarskich.
Poznaj dogłębnie tematykę zbiórek publicznych. Zapraszamy do lektury naszego cyklu artykułów. Przeczytaj, m.in.:
Chcesz poznać inne zagadnienia? Odwiedź naszą witrynę – My Wspieramy!
Przykłady zbiórek publicznych i sposób ich prowadzenia
- Kwesta na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie przy ul. Powązkowskiej 43/45
Zbieranie datków do puszek na terenie cmentarza powązkowskiego przez wolontariuszy, znane osoby oraz artystów. - Finały Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Akcja obejmuje od za cały kraj, wolontariusze zbierają ofiary w gotówce do puszek, skarbon we wszystkich możliwych miejscach publicznych oraz dary w naturze. Dodatkowo rozprowadzane są „cegiełki” i licytowane dary rzeczowe. - Świąteczne prezenty dla dzieci z domu dziecka
Zbiórka prowadzona na terenie sklepów do koszy i skarbonek ustawionych w pobliżu kas. - Wózek inwalidzki dla Adama oraz przystosowanie mieszkania dla osoby niepełnosprawnej
Zbiórka prywatna przeprowadzana w lokalnej społeczności w ramach Dni Ziemi Sianowskiej do oznakowanych puszek.
Jakie sposoby zbierania datków nie są zbiórką publiczną?
Twoje działania, mimo że polegają na zbieraniu pieniędzy lub darów rzeczowych nie zawsze będą mieściły się w zakresie zbiórki publicznej. Zwróć zatem uwagę na sposób prowadzenia swojej akcji charytatywnej.
- Nie prowadź działań na terenie kościoła lub w obrębie terenów kościelnych.
- Twoja akcja nie może być przeprowadzona w małym gronie osób, które znasz.
- Wyklucz ze swoich działań tereny szkolne oraz urzędy i zakłady pracy.
- Nie organizuj loterii pieniężnych lub fantowych, gdyż są one regulowane ustawą o grach hazardowych.
- Nie przeprowadzaj akcji w Internecie.
- Jeśli będziesz sprzedawał cegiełki, pamiętaj, by były one symbolicznym podziękowaniem, a nie sprzedażą usług lub droższych rzeczy.
- Nie rozprowadzaj w ramach zbiórki publicznej biletów, na przykład na koncerty lub mecze.
- Nie prowadź akcji związanej z SMS-ami charytatywnymi.
- Nie przyjmuj przelewów na konta bankowe.
Sposoby prowadzenia zbiórek publicznych w pigułce
Prowadzenie zbiórki publicznej może wydawać się skomplikowane, ale z naszym przygotowaniem na pewno sobie poradzisz. Najważniejsze jest, abyś zawsze działał zgodnie z Ustawą o zbiórkach publicznych – to fundament, który zapewni, że Twoja akcja będzie legalna i przejrzysta.
Zanim przeprowadzisz akcję, dokładnie oznacz wszystkie narzędzia zbiórki i przygotuj identyfikatory dla wolontariuszy. To nie tylko wymóg prawny, ale także sposób na zdobycie zaufania darczyńców. Bez względu na to, czy zbierasz pieniądze, czy dary w naturze wybór miejsc do przeprowadzenia zbiórki również ma duże znaczenie. Centra handlowe, parki, ulice – to tylko kilka z wielu możliwości. Im bardziej dostępne miejsce, tym większa szansa na zebranie większej liczby datków. Pamiętaj jednak, że czasem musisz zdobyć zgodę od właścicieli czy administratorów tych miejsc.
Inspiruj się udanymi dużymi akcjami jak kwesta na Cmentarzu Wojskowym czy zbiórka Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – ale tymi mniej spektakularnymi także. Pokazują one, jak wielką moc ma zaangażowanie wolontariuszy i dobre przygotowanie. Stosując nasze wskazówki, nie tylko przeprowadzisz zbiórkę efektywnie i zgodnie z prawem, ale przede wszystkim – naprawdę pomożesz sobie lub tym, którzy tego potrzebują.
Bibliografia
- http://www.zbiorki.gov.pl/zbiorki/index
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000498/T/D20140498L.pdf
Jakie są sposoby prowadzenia zbiórek publicznych?
Istnieją różne sposoby prowadzenia zbiórek publicznych. Datki można zbierać do puszek, skarbon stacjonarnych, koszów, worków, kontenerów. Decydujący znaczenie ma forma ofiar, czy są to dary rzeczowe, czy pieniądze.
Co można zbierać w ramach zbiórki publicznej?
Ustawa przewiduje, że w ramach zbiórki publicznej można zbierać dary rzeczowe lub pieniądze. Darami w naturze mogą być, zarówno sprzęty medyczne lub ortopedyczne, jak i żywność, zabawki, materiały edukacyjne, czy narzędzia potrzebne do remontów. Katalog darów jest niemal nieograniczony.