Dowiedz się, co oznaczają poszczególne stopnie niepełnosprawności umieszczone w orzeczeniu
Według danych rządowych szacuje się, że w Polsce żyje od 4 do 7 milionów osób niepełnosprawnościami. Tylko 3 miliony spośród nich mają wydane formalne orzeczenie o niepełnosprawności. Dokument ten, w przypadku osób dorosłych, określa między innymi 3 stopnie niepełnosprawności. Jaki stopień możesz otrzymać Ty, to zależy od zaawansowania Twojej choroby lub dysfunkcji organizmu, wpływających na Twoje indywidualne potrzeby i ich zaspokajanie.
Nasz artykuł wyjaśni Ci, w jakich sytuacjach możesz otrzymać dany stopnień. Dowiesz się ponadto, co zyskasz i czy warto wnioskować o wydanie decyzji o stopniu niepełnosprawności.
Jakie stopnie niepełnosprawności może przyznać Powiatowy Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności?
Zgodnie z Ustawą o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych o ustalenie stopnia niepełnosprawności powinieneś zwrócić się do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Instytucja ta zgodnie z prawem ma obowiązek wydać Ci dokument zaświadczający o naruszonej sprawności organizmu powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do realizacji przez Ciebie obowiązków zawodowych i udziału w życiu społecznym. Chociaż stopień zawarty w orzeczeniu o niepełnosprawności mówi o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy w normalnych warunkach, to nie skutkuje przyznaniem prawa do renty. Orzeczenie to może służyć Ci jedynie do celów poza rentowych.
Jaki stopień niepełnosprawności możesz otrzymać w zależności od zakresu Twoich ograniczeń i ogólnego stanu zdrowia? W Twoim orzeczeniu może widnieć:
stopień znaczny,
stopień umiarkowany,
stopień lekki.
Orzeczenie o określonym stopniu niepełnosprawności możesz uzyskać jeżeli dotyczą Cię w mniejszym lub większym zakresie, m.in.: choroby narządu wzroku, choroby układu oddechowego, choroby układu moczowo-płciowego, choroby psychiczne, choroby neurologiczne, choroby układu krwiotwórczego, upośledzenie narządu ruchu, choroby układu pokarmowego, całościowe zaburzenia rozwojowe, choroby zakaźne.
Dlaczego warto uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?
Powinieneś pamiętać, że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie jest obowiązkiem, lecz Twoim prawem. Nie musisz go wyrabiać ani pokazywać na żądanie osób niepowołanych.
Jednak kiedy dysponujesz odpowiednim orzeczeniem, możesz skorzystać z ulg i przywilejów zagwarantowanych Ci prawem. Z tego powodu warto, abyś zawnioskował o wydanie Ci stopnia niepełnosprawności. O tym, co możesz zyskać, przeczytasz poniżej.
Poznaj nie tylko stopnie niepełnosprawności. Tutaj masz szansę dowiedzieć się wszystkiego o niepełnosprawnościach. Zapraszamy do lektury naszych artykułów.
Mamy też inne wartościowe wpisy w witrynie My Wspieramy. Zapraszamy!
Co oznacza znaczny stopień niepełnosprawności?
Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy i samodzielnej egzystencji. Ponadto, jeśli jesteś osobą, która potrzebuje w celu pełnienia ról społecznych stałej lub długotrwałej opieki, także otrzymasz ten stopień. Ten stan funkcjonalny oznacza zazwyczaj, że nie jesteś w stanie zaspokoić swoich codziennych potrzeb związanych z komunikacją, samoobsługą czy poruszaniem się.
Dodatkowo takie naruszenie sprawności organizmu powoduje, że możesz podjąć pracę jedynie w warunkach pracy chronionej.
Jakie przywileje daje znaczny stopień niepełnosprawności?
W związku z tym, że jesteś osobą o znacznym stopniu niepełnosprawności, przysługują Ci liczne przywileje i ulgi w życiu zawodowym i prywatnym.
Możesz pracować maksymalnie 7 godzin dziennie. W tym czasie przysługuje Ci dodatkowa 15-minutowa przerwa w pracy. W ciągu roku możesz skorzystać ze zwiększenia urlopu o 10 dni i jeden raz wyjechać na turnus rehabilitacyjny. Możesz te korzystać ze zwolnienia z pracy, gdy wychodzisz do lekarza specjalisty lub chcesz zaopatrzyć w sprzęt ortopedyczny.
Masz prawo wykorzystać odliczenie od podatku w ramach ulgi rehabilitacyjnej oraz będziesz zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych, gdy kupisz auto lub sprzęt rehabilitacyjny.
W ramach dofinansowań ze środków PFRON otrzymasz pomoc m.in. na likwidację barier architektonicznych, technicznych oraz komunikacyjnych, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, komputera, zdobycie wyższego wykształcenia, adaptację lub zakup przystosowanego samochodu, zdobycie prawa jazdy itp.
Co oznacza umiarkowany stopień niepełnosprawności?
Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy lub zdolną do wykonywania obowiązków zawodowych wyłącznie w warunkach pracy chronionej. Jeśli komisja przyzna Ci stopień umiarkowany, może to oznaczać, że potrzebujesz czasowej lub częściowej pomocy innych osób do realizacji podstawowych potrzeb życiowych.
Uznanie Cię za osobę z naruszoną sprawnością w stopniu umiarkowanym nie ogranicza Twoich szans zawodowych. Możesz podjąć pracę także na otwartym rynku, pod warunkiem że pracodawca odpowiednio dostosuje Twoje stanowisko.
Jakie przywileje daje umiarkowany stopień niepełnosprawności?
Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności gwarantuje Ci dostęp do przywilejów w pracy i życiu społecznym. Oznacza to, że skorzystasz z:
ograniczenia czasu pracy do 7 godzin na dobę, zakazu zatrudniania w nocy i nadgodzinach, dodatkowej 15-minutowej przerwy, 10-dniowego dodatkowego urlopu, zwolnienia na wyjście do specjalisty i zwolnienia na turnus rehabilitacyjny.
ulgi rehabilitacyjnej i ulgi PCC.
pomocy finansowej ze środków PFRON m.in. na: likwidację barier wynikających z niepełnosprawności, zdobycie wyższego wykształcenia, uzyskania prawa jazdy itp.
Zasiłku pielęgnacyjnego, gdy Twoja niepełnosprawność powstała, zanim ukończyłeś 21 lat.
Co oznacza lekki stopień niepełnosprawności?
Zwróć uwagę, że do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, która wpływa na możliwość i zdolność do wykonywania pracy w porównaniu do innych osób o podobnych kwalifikacjach zawodowych, ale całkowicie zdrowych pod względem psychicznym i fizycznym.
Posiadane przez Ciebie ograniczenia funkcjonalne w pełnieniu ról społecznych, w przypadku lekkiego stopnia niepełnosprawności, dadzą się skompensować poprzez przedmioty ortopedyczne i rozwiązania organizacyjne. Dzięki temu możesz samodzielnie egzystować i nie będziesz potrzebował w codzienności pomocy innych osób. Możesz także podjąć obowiązki zawodowe, do których masz kwalifikacje.
Jakie przywileje daje lekki stopień niepełnosprawności?
Orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim daje Ci prawo do korzystania z określonych przywilejów.
Na gruncie zawodowym jesteś uprawniony do 15-minutowej dodatkowej przerwy, Twój czas pracy nie może przekraczać 8h dziennie i 40h tygodniowo. Ponadto nie możesz pracować w nocy i godzinach nadliczbowych.
Możesz otrzymać różnego typu dofinansowania ze środków PFRON służące Ci do poprawy warunków życia i kompensacji Twoich dysfunkcji.
Skorzystasz z odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej i zwolnienia z podatku PCC.
Jakie stopnie obowiązują w orzecznictwie o niepełnosprawności?
W świetle obowiązujących przepisów dotyczących spraw poza rentowych komisje PZON na podstawie badania stanu zdrowia i ograniczeń funkcjonalnych wydają decyzje o uznaniu konkretnej osoby za niepełnosprawną:
w stopniu lekkim,
w stopniu umiarkowanym,
w stopniu znacznym.
Jeśli posiadasz zaburzenia fizyczne lub psychiczne i w związku z tym ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające kompensować się przy pomocy przedmiotów ortopedycznych, lub przy wykorzystaniu środków technicznych najprawdopodobniej dostaniesz orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Z kolei jeśli dotkną Cię poważne ograniczenia w wykonywaniu obowiązków zawodowych i potrzebujesz w związku z tym ochrony oraz dostosowania stanowiska, w Twoim orzeczeniu pojawi się umiarkowany stopień niepełnosprawności. Gdy nie jesteś samodzielny i potrzebujesz stałej lub długotrwałej pomocy innych osób do realizacji podstawowych czynności życiowych, z pewnością komisja wyda Ci orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Źródła
- https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-orzeczenie-o-stopniu-niepelnosprawnosci
- https://niepelnosprawni.gov.pl/a,13,instytucje-orzekajace-procedury-orzekania-tryb-i-zasady
- Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z 27.08.1997 r. z późn. zmianami
- PFRON
Co daje lekki stopień niepełnosprawności?
Orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności pozwoli Ci na: respektowanie Twoich praw pracowniczych oraz ubieganie się o różnego typu dofinansowania ze środków PFRON, m.in. na likwidację barier architektonicznych, technicznych i w komunikacji, ulgi komunikacyjne oraz dofinansowanie do sprzętu ortopedycznego.
Jakie są stopnie niepełnosprawności?
Prawodawstwo dotyczące orzecznictwa o niepełnosprawności wyodrębniło 3 stopnie niepełnosprawności:
– stopień znaczny,
– stopień umiarkowany,
– stopień lekki.
Kto orzeka o stopniu niepełnosprawności?
Zgodnie z Ustawą o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych orzeczenia o niepełnosprawności wydają Powiatowe Zespoły ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Stopnie niepełnosprawności, które określają to: znaczny, umiarkowany i lekki.