Urlop na poszukiwanie pracy. Przewodnik dla pracownika
Dostałeś wypowiedzenie w pracy i nie wiesz, co dalej robić? Nawet w najtrudniejszych momentach, kiedy tracisz posadę, istnieje prawo, które pozwala ci skoncentrować się na znalezieniu nowego zatrudnienia. Urlop na poszukiwanie pracy to rozwiązanie, które może zapewnić ci czas na obranie nowej ścieżki zawodowej. Poznaj, jakie są zasady tego prawa pracowniczego?
Czytając poniższy artykuł, uzyskasz informacje, czy urlop na poszukiwanie pracy jest płatny i czy można zamienić go na ekwiwalent? Kiedy możesz go wybrać i ile dni ci przysługuje?
Warto zgłębić tę kwestię, zwłaszcza gdy stajesz przed wyzwaniem poszukiwania nowego stanowiska. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tej sprawie. Opowiadamy, jak skorzystasz z przysługujących Ci dni wolnych.
Czym jest urlop na poszukiwanie pracy?
Organizacja rozmów kwalifikacyjnych, kiedy jeszcze wykonujesz zlecenia w starej pracy, może być niemałym wyzwaniem z tego powodu, gdyż większość z nich odbywa się w godzinach rannych. Będąc zatrudnionym, w okresie wypowiedzenia masz prawo do urlopu na poszukiwanie pracy.
Dni wolne przysługują ci niezależnie od wymiaru twojego etatu. Ich ilość zależy od okresu wypowiedzenia, a nie od czasu trwania umowy. Mają one na celu wsparcie pracownika w efektywnym poszukiwaniu nowego zatrudnienia.
Kiedy pracownikowi przysługuje urlop na poszukiwanie pracy?
Urlop na poszukiwanie pracy przysługuje ci w określonych sytuacjach:
- kiedy otrzymałeś przez pracodawcę wypowiedzenie z pracy,
- twoje zwolnienie nie jest dyscyplinarne,
- twój okres wypowiedzenia wynosi co najmniej 2 tygodnie,
- twój pracodawca ogłosił upadłość lub likwidację firmy, w której dotychczas pracowałeś.
Natomiast urlop na poszukiwanie pracy nie będzie ci przysługiwał, jeżeli:
- jesteś zatrudniony na podstawie umowy zlecenie,
- jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę na zastępstwo,
- jesteś pracownikiem tymczasowym.
Urlop na poszukiwanie pracy. Ile dni ci przysługuje?
W trakcie wypowiedzenia urlop na poszukiwanie pracy przysługuje ci w wymiarze:
- 2 dni, jeżeli twój okres wypowiedzenia wynosi powyżej 2 tygodni,
- 3 dni, jeżeli twój okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące lub kiedy został skrócony ze względu na likwidację firmy.
Ważne
Z urlopu na poszukiwanie pracy nie skorzystasz, jeżeli jesteś zatrudniony na umowie próbnej, która wynosi 3 miesiące.
Kodeks Pracy a urlop na poszukiwanie pracy
To całkiem oczywiste, że będąc na okresie wypowiedzenia, będziesz szukał nowej pracy. Utrudnieniem jest to, że nadal musisz wykonywać swoje obowiązki, a rozmowa kwalifikacyjna zwykle odbywa się w godzinach, gdy większość ludzi pracuje. Kodeks Pracy przewidział taką sytuację i zapewnia ci prawo do dodatkowych dni wolnych.
Mówi o tym art. 37 § 1. Abyś mógł skorzystać z tego urlopu, umowa musi zostać rozwiązana przez pracodawcę. To oznacza, że jeśli sam złożysz wypowiedzenie, lub kiedy zwolnienie odbywa się na mocy porozumienia stron, nie masz prawa do urlopu na poszukiwanie pracy.
Czy pracodawca może odmówić ci udzielenia urlopu na poszukiwanie pracy?
Dni wolne, o których mowa są przeznaczone na faktyczne poszukiwanie przez ciebie nowego miejsca pracy. Jeżeli masz już zapewnione stanowisko, a twój pracodawca o tym wie, może odmówić ci udzielenia tego urlopu. Może to zrobić również w innych przypadkach:
- kiedy wraz z wypowiedzeniem otrzymałeś nowe warunki pracy i ich nie przyjąłeś,
- kiedy otrzymałeś nowe warunki pracy, które odrzuciłeś w połowie okresu wypowiedzenia.
Urlop na poszukiwanie pracy w czasie wypowiedzenia
Okres wypowiedzenia to czas, w którym zarówno ty, jako pracownik oraz twój pracodawca dokonuje oceny obecnej sytuacji, aby podjąć decyzję co dalej. Możesz w tym okresie liczyć na zmianę warunków, obejmujące:
- czas pracy,
- rodzaj obowiązków,
- miejsce wykonywania zadań służbowych.
Pamiętaj o tym, że te zmiany muszą być zgodne z Kodeksem Pracy i masz prawo ich odmowy. Jeżeli tak jednak zrobisz, tracisz możliwość skorzystania z urlopu na poszukiwanie nowego zatrudnienia.
Prawo pracy rozstrzyga o obowiązkach i przywilejach. Bądź na bieżąco, przeczytaj m.in.:
Na blogu naszej agencji odnajdziesz całe cykle porad i artykułów, które mogą być Ci pomocne w codzienności. Zapraszamy!
Wolne na poszukiwanie pracy. Wniosek, jak go złożyć?
Wniosek o urlop na poszukiwanie pracy musisz złożyć pisemnie do swojego pracodawcy. Jeżeli nie złożysz stosownego pisma, nie będziesz mógł skorzystać z tego prawa pracowniczego.
Omawiany urlop obejmuje całe dni, a nie pojedyncze godziny. To może być przykładowo 1 dzień w tygodniu. Nie musisz go wybrać jednorazowo. To oznacza, że możesz go wykorzystać w czasie, kiedy tego potrzebujesz.
Czy urlop na poszukiwanie pracy wpisujemy w świadectwie pracy?
Świadectwo pracy to dokument potwierdzający twój okres zatrudnienia. Otrzymasz go po zakończeniu umowy. Jeżeli nie wykorzystasz przysługującego ci urlopu wypoczynkowego, otrzymasz za niego ekwiwalent pieniężny. Niemniej jednak warto te dni wykorzystać na wypoczynek lub aktywne poszukiwanie nowej pracy.
Czy urlop na poszukiwanie pracy jest płatny? Co, gdy go nie wykorzystasz?
Skorzystanie z urlopu na poszukiwanie pracy pozwala ci zachować prawo do wynagrodzenia za ten czas. Niestety, gdy nie wykorzystasz przysługujących ci dni wolnych, nie otrzymasz ekwiwalentu pieniężnego z tego tytułu.
Działa tu inne prawo niż w przypadku urlopu wypoczynkowego, za niewykorzystanie którego przysługuje zwrot.
Podsumowanie
Kiedy tracisz dotychczasową posadę, masz prawo do dodatkowego płatnego urlopu. Przysługuje on, gdy jesteś zatrudniony na umowie o pracę, niezależnie od etatu. Na ilość dni wolnych wpływa długość okresu wypowiedzenia. Jeżeli twój okres wypowiedzenia wynosi co najmniej 2 tygodnie, przysługują ci 2 dni urlopu na poszukiwanie pracy. Jeżeli natomiast okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, przysługują ci 3 dni.
Omawiany urlop otrzymasz, gdy zwolnienie z pracy odbyło się z inicjatywy pracodawcy. To oznacza, że jeżeli złożysz wypowiedzenie lub kiedy umowa zostanie rozwiązana za porozumieniem stron, dni wolne nie przysługują.
Aby skorzystać z wolnego, musisz złożyć odpowiedni wniosek. Możesz to zrobić w dowolnym dla siebie czasie. Pamiętaj o jego przeznaczeniu. Jeżeli znalazłeś już nowe zatrudnienie, a twój pracodawca o tym wie, może odmówić ci udzielenia urlopu na poszukiwanie pracy. Jeżeli go nie wykorzystasz, nie możesz dni wolnych z tego tytułu zamienić na ekwiwalent pieniężny.
Kiedy należy się urlop na poszukiwanie pracy?
Urlop na poszukiwanie pracy przysługuje pracownikowi, który otrzymał zwolnienie z pracy, a jego okres wypowiedzenia wynosi co najmniej 2 tygodnie.
Czy urlop na poszukiwanie pracy jest płatny?
Tak, urlop na poszukiwanie pracy jest płatny.
Czy należy się urlop na poszukiwanie pracy?
Jeżeli zostałeś zwolniony, a rozwiązanie umowy odbyło się z inicjatywy pracodawcy, masz prawo do urlopu na poszukiwanie pracy w wymiarze 2 dni, jeśli twój okres wypowiedzenia wynosi co najmniej 2 tygodnie lub 3 dni, gdy okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.
Czy można wypłacić ekwiwalent za urlop na poszukiwanie pracy?
Nie, za niewykorzystany urlop na poszukiwanie pracy nie przysługuje ekwiwalent.