Poradnik krok po kroku, jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy skutecznie
Sytuacje życiowe potrafią zaskakiwać. Być może straciłeś pracę lub jej w tej chwili potrzebujesz, ale nie potrafisz poradzić sobie z szybkim uzyskaniem zatrudnienia i odzyskaniem stabilizacji. Zamiast zamartwiać się i zastanawiać, co w tej sytuacji zrobić, w pierwszym kroku udaj się do Powiatowego Urzędu Pracy. Tutaj niekoniecznie od razu uzyskasz dostęp do wymarzonego pracodawcy, ale w zależności od Twojej sytuacji będziesz miał zagwarantowane ubezpieczenie zdrowotne, a być może otrzymasz wsparcie w postaci zasiłku lub odpowiednich szkoleń. To zaś pomoże Ci w opanowaniu sytuacji i dalszych skutecznych poszukiwaniach.
W poniższym poradniku opowiem Ci, jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy i uzyskać odpowiedni status oraz przywileje z tym związane. Poświęć tę krótką chwilę i dowiedz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne i jakie kroki podjąć, by zarejestrować się osobiście lub zdalnie nie wychodząc z domu.
Kto może zarejestrować się w PUP?
W Urzędzie Pracy może zarejestrować się każda osoba, która poszukuje zatrudnienia. Jednak nie wszyscy zarejestrowani będą posiadali takie same uprawnienia w związku z tym. Dlatego warto, abyś zapamiętał, że w PUP możesz uzyskać 2 rodzaje statusu:
- Status osoby poszukującej pracy.
- Status bezrobotnego.
W przypadku, gdy chcesz być zarejestrowany, jako poszukujący pracy nie musisz spełniać żadnych dodatkowych warunków. Takiej rejestracji możesz dokonać także w kilku urzędach jednocześnie. Zupełnie inaczej wygląda sprawa rejestracji osoby, która chce uzyskać status bezrobotnego i przywileje z nim się wiążące. W tym przypadku musisz wypełnić wszystkie warunki nabycia tego statusu. Są to między innymi: odpowiedni wiek, pozostawanie bez pracy, gotowość podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu, brak prawa do emerytury, renty lub innych świadczeń społecznych, brak dochodów z gospodarstwa rolnego, brak wpisu do ewidencji działalności gospodarczej itd.
W jaki sposób można zarejestrować się w Urzędzie Pracy?
Rejestracja w Urzędzie Pracy jest stosunkowo prostą procedurą. Wystarczy, że zgromadzisz odpowiednie dokumenty i możesz złożyć wniosek o nadanie statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy na 2 sposoby:
- Odwiedzając osobiście odpowiednią placówkę Powiatowego Urzędu Pracy,
- Przeprowadzając procedurę w całości drogą online.
1. Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy osobiście?
Osobista rejestracja wymaga od Ciebie stawiennictwa w PUP właściwym z uwagi na miejsce Twojego zameldowania czasowego albo stałego. Jeśli nie posiadasz meldunku, udaj się do urzędu zgodnego z miejscem Twojego pobytu.
- Aby rejestracja przebiegła szybciej, w pierwszym kroku dokonaj zdalnej rezerwacji terminu. Skorzystaj z elektronicznego systemu rejestracji na stronie www.praca.gov.pl, wybierz w formularzu KRB opcję „Zgłoszenie do rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy”. Otrzymasz wtedy termin stawiennictwa w odpowiednim PUP.
- W wyznaczonym terminie udaj się wraz z wymaganymi dokumentami do placówki Urzędu Pracy.
- Dokonaj rejestracji, przekazując pracownikowi odpowiednie informacje i dokumenty oraz wypełniając na miejscu wydrukowany formularz wniosku i akceptując swoim podpisem wymagane oświadczenia.
- Odbierz potwierdzenie rejestracji.
W sytuacji, gdy nie dysponujesz możliwością rezerwacji terminu, w dowolnym czasie odwiedź właściwy PUP. W tej sytuacji będziesz musiał jednak oczekiwać w kolejce na zarejestrowanie się w bazie osób bezrobotnych lub poszukujących pracy.
2. Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy przez Internet?
Na stronie www.praca.gov.pl dokonasz także pełnej rejestracji w systemie elektronicznym Urzędów Pracy. Z tej opcji możesz skorzystać, jeżeli dysponujesz:
- profilem zaufanym,
- lub kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
Proces rejestracji rozpoczyna się z chwilą wejścia do wskazanej strony.
- W pierwszym kroku wybierz opcję „Rejestracja w Powiatowym Urzędzie Pracy”,
- Wypełnij formularz wniosku, podając wymagane dane i informacje.
- W odpowiednim miejscu kliknij i dołącz potrzebne załączniki.
- Zaakceptuj oświadczenie o prawdziwości przekazanych danych i oświadczenie o zapoznaniu się z warunkami z zachowania statusu osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy.
- Po uzupełnieniu potwierdź wniosek jednym z opisanych powyżej sposobów: podpisem kwalifikowanym lub profilem zaufanym.
- Oczekuj na decyzję o nadaniu statusu osoby bezrobotnej, którą urząd wyśle Ci po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku.
Poszukując zatrudnienia warto poszerzać swoją wiedzę! Zapraszamy do lektury naszych artykułów:
A może zainteresują Cię inne wpisy w witrynie My Wspieramy? Sprawdź.
Jakie dokumenty są konieczne do rejestracji w Urzędzie Pracy?
Aby móc zarejestrować w Urzędzie Pracy skutecznie potrzebujesz dołączyć do wniosku odpowiednie dokumenty. Na potrzeby rejestracji przez Internet musisz je wcześniej zeskanować. Zanim udasz się do placówki PUP lub zechcesz dokonać rejestracji drogą online, przygotuj:
- Dowód osobisty lub inny dokument, który potwierdzi Twoją tożsamość,
- Dyplomy oraz świadectwa ukończonych przez Ciebie uczelni lub szkół,
- Wszelkie certyfikaty i zaświadczenia o ukończeniu szkoleń lub kursów zawodowych,
- Dotychczasowe świadectwa pracy,
- Dokumentację o przeciwwskazaniach do wykonywania niektórych zawodów lub orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli takowe posiadasz.
Kiedy powinno się dokonać rejestracji w PUP?
Rejestracji w Urzędzie Pracy powinieneś dopełnić z chwilą utraty zatrudnienia. Im wcześniejsza rejestracja, tym szybciej obejmą Cię przywileje związane ze statusem osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy. Zgodnie z przepisami nie masz obowiązku dochowania w tym względzie jakichkolwiek terminów. Możesz więc zarejestrować się w dowolnym momencie.
Niemniej, zarówno ubezpieczenie zdrowotne, jak i potencjalny zasiłek dla osób bezrobotnych będziesz mógł otrzymać dopiero z datą rejestracji w PUP.
Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy w pigułce
Rejestracja w Urzędzie Pracy nie jest skomplikowana. Nowoczesne narzędzia mogą Cię wesprzeć w realizacji tej procedury drogą całkowicie zdalną bez wychodzenia z domu. Gdy nie dysponujesz odpowiednim zapleczem technicznym lub podpisem kwalifikowanym, czy profilem zaufanym, rejestracji dokonasz osobiście we właściwej placówce, zgodnej z miejscem Twojego zameldowania.
By procedura przebiegła sprawnie przygotuj odpowiednie dokumenty poświadczające Twoją tożsamość oraz przebieg nauki i pracy zawodowej. Jeżeli posiadasz jakiekolwiek przeciwwskazania do wykonywania niektórych czynności lub orzeczenie o niepełnosprawności także je dołącz do dokumentów, których wymaga PUP.
Gdy już zarejestrujesz się w Urzędzie Pracy, zwiększ swoje szanse i skorzystaj ze wsparcia odpowiedniej agencji w poszukiwaniu stosownego zatrudnienia. W My Wspieramy pomagamy osobom niepełnosprawnym, które poszukują pracodawcy, zapewniającego odpowiednich warunków pracy zarówno w systemie zdalnym, jak i stacjonarnym na terenie całej Polski.
Źródła
Przygotowując ten artykuł, sięgnęłam do różnych źródeł, w tym przepisów prawa, rozporządzeń i regulaminów, aby zapewnić Ci sprawdzone i rzetelne informacje. Wśród wielu dokumentów, które przeanalizowałam, znajdują się m.in.:
- Ustawa o promocji zatrudnienia i i instytucjach rynku pracy z 20 kwietnia 2004 roku
- Rozporządzenie MRPiPS w sprawie rejestracji bezrobotnych i poszukujących pracy z 14 kwietnia 2020 roku
- https://www.gov.pl/web/rodzina/bezrobotni-w-urzedzie-pracy-odpowiedzi-na-najwazniejsze-pytania
Co daje rejestracja w Urzędzie Pracy?
Kiedy jesteś zarejestrowany w Urzędzie Pracy, jako bezrobotny lub poszukujący pracy, masz prawo do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli spełniasz warunki, masz prawo do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, możesz korzystać z usług pośrednictwa pracy i doradztwa oraz szkoleń zawodowych i dofinansowania na rozpoczęcie własnej działalności.
Czy osoby niepełnosprawne mogą zarejestrować się w Urzędzie Pracy?
Osoby z niepełnosprawnością pobierające rentę lub inne świadczenie z ubezpieczeń społecznych mogą zarejestrować się w Urzędzie Pracy. Nie otrzymają jednak statusu osoby bezrobotnej i zasiłku. Przysługuje im status osoby poszukującej pracy.
Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna?
Jako osoba bezrobotna zarejestrujesz się w Urzędzie Pracy po utracie dotychczasowego zatrudnienia. Możesz to zrobić osobiście w Powiatowym Urzędzie Pracy lub drogą internetową. Wystarczy, że doręczysz lub wyślesz wniosek i dołączysz odpowiednie dokumenty.
Jak zarejestrować się w Urzędzie Pracy bez meldunku?
Kiedy nie jesteś zameldowany na stałe lub czasowo pod jakimś adresem, możesz zarejestrować się w PUP odpowiednio do miejsca, w którym przebywasz przez dłuższy czas.