Koniec świadczenia pielęgnacyjnego co dalej? 11 skutecznych strategii opiekuna osoby niepełnosprawnej
Utrata świadczenia pielęgnacyjnego stawia wiele wyzwań przed osobami opiekującymi się swoimi bliskimi. To nie tylko kwestia pieniędzy, ale także organizacji opieki i codziennego funkcjonowania.
Czy istnieją sposoby, aby poradzić sobie z taką zmianą? Jakie kroki należy podjąć, aby zapewnić dalszą opiekę osobie potrzebującej i jednocześnie utrzymać stabilność finansową?
Warto, abyś przyjrzał się temu, co można zrobić, aby zaradzić brakowi świadczenia i znaleźć nowe źródła utrzymania. Temat jest aktualny szczególnie, teraz kiedy osoby z niepełnosprawnością zyskały prawo do pobierania świadczenia wspierającego i zmieniło się prawo.
Dlatego w naszym artykule: “Koniec świadczenia pielęgnacyjnego co dalej?” zgłębiamy kwestie: kiedy traci się prawo do świadczenia z tytułu opieki nad niepełnosprawnym, jaki wpływ na opiekunów mają regulacje prawne związane z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego i świadczenia wspierającego. Przedstawiamy też strategie postępowania i dostępne rozwiązania.
Kiedy stracisz prawo do świadczenia pielęgnacyjnego?
Istnieje kilka kluczowych warunków, które muszą zaistnieć, abyś utracił prawo do wsparcia finansowego z tytułu opieki nad osobą niepełnosprawną. Od roku 2024 pojawił się dodatkowy czynnik. Zmieniły się przepisy o świadczeniach rodzinnych. Uchwalono nowe świadczenie pieniężne, czyli świadczenie wspierające dla niepełnosprawnych. To sprawiło, że dotychczasowi opiekunowie stoją przed kolejną możliwością utraty świadczenia i specjalnego zasiłku opiekuńczego.
Aktualnie utracisz świadczenie pielęgnacyjne, gdy zaistnieje jedna z poniższych sytuacji.
Osoba niepełnosprawna, którą się opiekujesz, uzyska orzeczenie o potrzebie wsparcia, nabędzie prawo do świadczenia wspierającego i złoży do ZUS wniosek o jego przyznanie.
Nastąpi zgon osoby niepełnosprawnej, której zapewniałeś opiekę i z tego tytułu pobierałeś świadczenie pielęgnacyjne.
Gdy wygaśnie termin ważności orzeczenia o stopniu niepełnosprawności łącznie ze wskazaniem konieczności stałego współudziału opiekuna w czynnościach związanych z codziennym funkcjonowaniem podopiecznego.
Pobierałeś świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach i Twoje dziecko ukończyło 18 rok życia.
Kiedy członek rodziny będzie pobierał świadczenie pielęgnacyjne lub mu pokrewne z innego świadczenia emerytalno-rentowego za granicą.
Podopieczny trafi do całodobowej placówki zapewniającej opiekę: DPS, ZOL, zakładu karnego, poprawczego, schroniska itd.
Definitywny koniec wypłaty świadczenia bez możliwości jego przywrócenia będzie się wiązał:
ze śmiercią Twojego podopiecznego,
ze złożeniem przez niego wniosku o świadczenie wspierające,
z pobieraniem nowego świadczenia pielęgnacyjnego i skończeniem przez dziecko 18 lat.
Po śmierci osoby niepełnosprawnej, którą się opiekowałeś, świadczenie pielęgnacyjne przysługuje Ci do ostatniego dnia miesiąca następującego po jej zgonie.
Jak długo możesz pobierać świadczenie pielęgnacyjne?
Świadczenie pielęgnacyjne możesz pobierać zgodnie z decyzją przyznającą Ci prawo do niego. Decyzja będzie wydana na stałe lub na czas określony.
Dysponując stałym orzeczeniem o niepełnosprawności z zaznaczonym punktem o konieczności stałej pomocy na co dzień opiekuna dziecka lub dorosłej osoby niepełnosprawnej, świadczenie będziesz mógł otrzymywać bezterminowo.
Koniec świadczenia pielęgnacyjnego co dalej? 11 strategii postępowania opiekuna
Tak jak każdy opiekun, który długotrwale musi wspierać osobę niepełnosprawną, zapewne i Ty obawiasz się, co dalej w sytuacji utraty wsparcia finansowego.
Jakie strategie powinieneś przyjąć, gdy zostanie wstrzymana ostatecznie wypłata świadczenia pielęgnacyjnego?
Wszystko zależy od przyczyny utracenia uprawnień i Twojej aktualnej sytuacji związanej z finansami i koniecznością sprawowania dalszej opieki. Przyjmij kierunki działania, które polepszą Twoją sytuację.
Odwołaj się od niekorzystnej decyzji
Otrzymanie niekorzystnej decyzji nie oznacza definitywnego końca. Napisz odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, a następnie do Sądu Administracyjnego.Złóż wniosek o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności
Uzyskanie aktualnego orzeczenia przez podopiecznego umożliwi Ci kontynuowanie wypłaty wsparcia dla opiekuna, zarówno wtedy gdy pobierałeś je na starych zasadach, jak i wtedy gdy wszedłeś w nowy system.Dokonaj rejestracji w Urzędzie Pracy
Gdy definitywnie zakończyłeś pobieranie świadczenia dla opiekuna z powodu śmierci osoby wymagającej opieki lub przyznania jej świadczenia wspierającego w pierwszej kolejności zarejestruj się w PUP. Dzięki temu będziesz mógł pobierać zasiłek dla bezrobotnych, korzystać ze świadczeń zdrowotnych oraz otrzymać szansę na zatrudnienie lub przekwalifikowanie.Złóż wniosek o świadczenie przedemerytalne
Gdy masz odpowiedni okres składkowy (20 lat) i wiek (55 lat – kobiety, 60 lat mężczyźni) po 180 dniach zasiłku dla bezrobotnych postaraj się o świadczenie przedemerytalne.Ustal swoje prawo do emerytury lub renty
Zależnie od wieku i stanu zdrowia możesz zyskać prawo do emerytury lub renty.Podejmij pracę
Powróć do aktywności zawodowej. Tak zabezpieczysz problemy finansowe. Rozwiązanie to będzie utrudnione w sytuacji, gdy nadal sprawujesz opiekę nad osobą z niepełnosprawnością. Aby zabezpieczyć jej potrzeby, znajdź kogoś do pomocy — członka rodziny lub osobę z zewnątrz.Skorzystaj z usług asystenta lub opiekuna dla podopiecznego
Osoba wymagająca opieki może skorzystać z pomocy asystenta lub opiekuna w czasie Twojego pobytu w pracy. Zorientuj się, czy w okolicy realizowany jest program Asystenta Osobistego. Dzięki udziałowi w nim osoba niepełnosprawna może korzystać z usług bezpłatnie. Ewentualnie skorzystaj z częściowo odpłatnych usług opiekuńczych świadczonych w ramach MOPS lub GOPS.Złóż wniosek o opłacanie składek na ubezpieczenia
Wybór świadczenia wspierającego przez podopiecznego nie oznacza, że przestajesz mu pomagać. Są sytuacje, kiedy w związku z opieką nie jest możliwy Twój powrót do pracy. Dobrym rozwiązaniem będzie wtedy złożenie wniosku do ZUS o opłacenie składek na ubezpieczenie rentowo-emerytalne i zdrowotne. Dzięki temu zyskasz bezpieczeństwo socjalne, a kwestie bieżącego utrzymania wraz z podopiecznym, możecie oprzeć na świadczeniu wspierającym. Nie wiesz, jak to zrobić, spytaj w MOPS, GOPS lub podobnej instytucji w gminie.Wnioskuj o zasiłek stały, okresowy lub celowy
Po utracie świadczenia zwróć się do instytucji pomocowej o wsparcie stałe, okresowe lub celowe, zależnie od aktualnych potrzeb.Przekwalifikuj się, by zyskać atrakcyjne stanowisko lub możliwość pracy zdalnej
Długotrwała opieka nad osobą niepełnosprawną bardzo często pozbawia opiekuna kompetencji pracowniczych. Jeśli wypadłeś z rynku pracy i nie możesz się odnaleźć w nowych realiach, podejmij naukę i spróbuj przebranżowić się. Zdobycie nowych kwalifikacji może Ci także pomóc w połączeniu opieki z aktywnością zawodową. Aktualnie bardzo częstym rozwiązaniem jest podejmowanie przez opiekunów pracy zdalnej.Skorzystaj z darmowej pomocy prawnej
Na terenie Polski działają punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Prawnik pomoże Ci rozwiać wątpliwości, napisze odwołanie, wskaże możliwe rozwiązania dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji.
Poznaj tajniki świadczeń dla opiekunów i osób niepełnosprawnych. Sięgnij do lektury artykułów związanych z tym zagadnieniem. Przeczytaj, m.in.:
Zachęcamy do odnalezienia innych wpisów w witrynie My Wspieramy. Odkrywaj tematy właściwe dla siebie, zyskuj nową wiedzę i inspiruj się!
Nowe zasady świadczenia pielęgnacyjnego a utrata prawa do jego pobierania
Od 1 stycznia 2024 r. możesz otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne na nowych zasadach. Dodatkowo przysługuje ono od tej pory na każde uprawnione dziecko wymagające pomocy innej osoby i długotrwałej opieki. Nowe zasady dają Ci możliwość łączenia aktywności zawodowej z udzielaniem wsparcia niepełnosprawnemu dziecku. Aby się tak stało, musisz złożyć wniosek o przyznanie Ci świadczenia na nowych zasadach.
Z tego rozwiązania nie skorzystasz, jeśli masz pod opieką dorosłą osobę o znacznym stopniu niepełnosprawności i świadczenie pielęgnacyjne zostało Ci przyznane na dotychczasowych zasadach obowiązujących do 31.12.2023 r. Podjęcie pracy będzie się zawsze wiązało dla Ciebie z utratą wsparcia z tytułu opieki.
Kiedy wniosek o przedłużenie świadczenia pielęgnacyjnego na nowych zasadach?
Masz pod opieką dziecko z niepełnosprawnością i chcesz być aktywnym zawodowo? Powinieneś postarać się o świadczenie pielęgnacyjne na zasadach obowiązujących od 2024 r. Warunkiem uzyskania nowej decyzji jest ponowne złożenie wniosku o ustalenie prawa do świadczenia.
Niestety, gdy podejmiesz taką decyzję, pomoc finansową dla opiekuna będziesz pobierał do chwili ukończenia przez Twoje dziecko 18 lat lub utraty przez nie statusu osoby niepełnosprawnej.
Pamiętaj
Świadczenie pielęgnacyjne możesz otrzymać odrębnie na każde kolejne dziecko, które ma orzeczenie o niepełnosprawności.
Kiedy ma sens rezygnacja ze świadczenia pielęgnacyjnego?
Posiadając ustalone prawo do świadczenia dla opiekuna w związku z opieką nad dorosłą osobą niepełnosprawną, możesz być zmuszony do rezygnacji z tego wsparcia finansowego. W myśl ustawy o świadczeniu wspierającym, niepełnosprawne osoby dorosłe mogą złożyć wniosek do ZUS, aby je uzyskać.
Korzystne to będzie, jeżeli Twój podopieczny uzyska w orzeczeniu o poziomie potrzeby wsparcia maksymalną liczbę punktów i będzie miał szansę na otrzymanie kwoty 220% renty socjalnej. Dodatkowo, jeżeli nadal będziesz opiekował się nim i nie podejmiesz pracy, możesz mieć opłacone składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Rezygnacja ze świadczenia dla opiekuna może mieć też sens, gdy pobierasz je na starych zasadach i masz szansę na pracę z atrakcyjnym wynagrodzeniem.
Koniec świadczenia pielęgnacyjnego co dalej? Podsumowanie
Kiedy utracisz świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, nie musi to oznaczać problemów oraz końca wsparcia dla osoby, którą się zajmowałeś. Istnieją różne strategie, którymi możesz się posłużyć, aby zaradzić tej sytuacji i zapewnić bezpieczeństwo finansowe sobie i dalszą opiekę osobie potrzebującej. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na podjęcie pracy zawodowej, czy nie, na korzystanie z innych świadczeń czy też poszukiwanie wsparcia asystentów lub rodziny, to poradzisz sobie z brakiem świadczenia pielęgnacyjnego.
Warto również, abyś pamiętał o tym, że istnieją instytucje, które mogą udzielić Ci pomocy i porad w przypadku trudności finansowych oraz organizacyjnych. Nie wahaj się sięgać po wsparcie społeczne i profesjonalne, gdy tylko poczujesz, że potrzebujesz pomocy. Wreszcie, pamiętaj, że ważne jest dbanie o siebie jako opiekuna, w ten sposób będziesz mógł skutecznie opiekować się swoimi bliskimi przez długi czas.
Komu przysługuje świadczenie pielęgnacyjne 2024?
Świadczenie na starych zasadach mogą pobierać w roku 2024 wszyscy dotychczasowi opiekunowie z ustalonym prawem do niego. Nowe świadczenie pielęgnacyjne przysługuje rodzicom dzieci niepełnosprawnych, którzy zdecydowali o złożeniu wniosku i przejściu na nowe zasady. Natomiast osobom, które do roku 2024 nie pobierały świadczeń opiekuńczych na dorosłe osoby niepełnosprawne, nie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne.
Jaka kwota świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje opiekunowi?
Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna osoby niepełnosprawnej wynosi 2988 zł. To wyższe świadczenie pielęgnacyjne obowiązuje od początku 2024 r.