Biznes dla niepełnosprawnych – 15 pomysłów, na które otrzymasz dofinansowanie PFRON
Sytuacja aktywności zawodowej niepełnosprawnych z każdym rokiem zmienia się. Wydaje się, że są to zmiany na lepsze. Wiele organizacji pozarządowych wspiera osoby niepełnosprawne, dbając o ich edukację i zatrudnianie. Organizowane są staże, kursy i szkolenia. Coraz więcej pracodawców myśli o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne także zmieniają swoją świadomość. Dostrzegają możliwości zaistnienia na rynku pracy. Podejmują zatrudnienie w oparciu o umowę cywilnoprawną, ale też decydują się na otwarcie własnej działalności.
Podpowiadamy: biznes dla niepełnosprawnych jest możliwy! Część najbardziej przedsiębiorczych sięga po dotacje unijne. Inni zadowalają się możliwością dofinansowania z funduszu pracy. Niestety, nadal niejedna osoba niepełnosprawna, mimo że aktywnie szuka pracy, nie może znaleźć zatrudnienia.
Rozpoczęcie działalności gospodarczej przez osobę niepełnosprawną
Jesteś osobą niepełnosprawną? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś założył własną działalność gospodarczą i samodzielnie kierował rozwojem swojej firmy. Prowadzenie biznesu to spore wyzwanie. Może przynieść mnóstwo satysfakcji. Pozwala przedsiębiorcy na realizację własnych pasji i wysokie zyski finansowe. Niestety, może być również ryzykownym przedsięwzięciem. Z uwagi na to, należy dobrze przemyśleć, zrobić kalkulację wydatków i wybrać dla siebie najlepszą opcję.
W dzisiejszym artykule przedstawiamy pomysły na przedsięwzięcia i biznes dla niepełnosprawnych. Pokazujemy również drogę do pozyskania funduszy ze środków publicznych na założenie działalności.
Czytając dowiesz się:
- Jakie branże intensywnie rozwijają się na obecnym rynku?
- Czy, będąc niesprawnym, warto pomyśleć o założeniu własnej firmy?
- Jakie dofinansowania i możliwości refundacji z PFRON może otrzymać osoba niepełnosprawna prowadząca biznes?
- Czy warto rozwijać własną przedsiębiorczość?
Niepełnosprawny pracodawca – dlaczego nie?
Zachęcanie niepełnosprawnych do zakładania własnej działalności gospodarczej to część polityki społecznej. Coraz więcej osób z niepełnosprawnościami podejmuje się prowadzenia firmy i nie jest to już tylko teorią. Rzeczywistość pokazuje, że takie rozwiązanie może się sprawdzić dla części niepełnosprawnych.
Co roku, dla osób z niepełnosprawnościami przyznawana jest nagroda „Lodołamacz” w kategorii: najlepszy w kraju niepełnosprawny szef firmy. Do konkursu startuje coraz więcej osób z niepełnosprawnością, które z sukcesem prowadzą firmę. Zatrudniają sprawnych pracowników. Decydują się także na zatrudnianie osób niepełnosprawnych.
Własny biznes daje szanse osobie niepełnosprawnej, by zyskać dochód. Pozwala na realizację własnych marzeń i ambicji. Daje satysfakcję. Upewnia daną osobę, że potrafi pokonywać trudności i ograniczenia związane z niepełnosprawnością.
Działalność gospodarcza dla osoby z orzeczeniem. O czym warto pamiętać?
Od dnia rejestracji firmy staje się ona źródłem dochodu. Jego wysokość zależy od włożonego wysiłku i pracy. Stajesz się niezależny, ale jednocześnie jesteś odpowiedzialny za właściwe prowadzenie biznesu. Do ciebie należy dbałość o regulację wszelkich płatności związanych z działalnością firmy i o regularność zleceń. Sam musisz trafić ze swoją ofertą do odbiorców. Założenie własnego biznesu wiąże się z koniecznością wkładu finansowego. Stanowi to problem. W tym wypadku należy pamiętać, że istnieją różne formy wsparcia dla początkujących, ambitnych przedsiębiorców.
Prowadzenie własnego biznesu wiąże się z tym, że nie masz przełożonego, który decyduje, co masz robić i w jakim czasie. Nie musisz już obawiać się zwolnienia, końca umowy i kolejnych poszukiwań pracy. Swój biznes oznacza jednak pracę w nienormowanych godzinach. To może być jednocześnie zaletą i wadą. Musisz samodzielnie pilnować wszelkich terminów realizacji zleceń, których się podjąłeś. Wiąże się to także z pracą w dni powszechnie uznawane za wolne. Możesz jednak samodzielnie zadecydować, kiedy robisz sobie wolne i kiedy wyjedziesz na urlop.
Działalność gospodarcza a niepełnosprawność
Musisz pamiętać o swoich ograniczeniach związanych z niepełnosprawnością. Nie każda niepełnosprawność pozwoli na realizację danego biznesu. Należy wziąć pod uwagę, czego nie możesz wykonać. Przeanalizuj, co potrafisz. Jeśli pobierasz świadczenia rentowe, zorientuj się na podstawie odrębnych przepisów, jakie masz ograniczenia, ale także po jakie dofinansowanie możesz sięgnąć. Przed założeniem działalności warto zorientować się, jakie branże rozwijają się oraz na jakie zlecenia jest największe zapotrzebowanie. Pozwoli to dopasować swoją ofertę do obecnych potrzeb konsumentów.
Propozycje biznesu dla osoby z niepełnosprawnością
Przedstawiamy 15 propozycji na biznes dla osób niepełnosprawnych, które mogą się sprawdzić. Zostały ujęte one w dwóch kategoriach: biznesy stacjonarne oraz biznesy internetowe.
Internetowy biznes dla niepełnosprawnych
To rodzaje biznesów, które wykonasz od początku do końca, nie wychodząc z domu. Bez konieczności wynajmu biura, czy lokalu, co ogranicza koszty. Można je prowadzić zdalnie, co jest istotnym rozwiązaniem dla wielu osób z niepełnosprawnością.
1. Tworzenie stron internetowych
Tworzenie stron internetowych to dziś niezmiernie ważne usługi. Każdy, kto prowadzi własną działalność lub otwiera nową, powinien posiadać własną witrynę. Strona pozwala klientom dowiedzieć się o istnieniu firmy i na zapoznanie się z ofertą. Oznacza to, że istnieje stale rosnące zapotrzebowanie na tego typu usługi. Jeśli posiadasz umiejętności tworzenia stron internetowych, możesz zacząć na tym zarabiać.
2. Usługi SEO, czyli optymalizacja stron internetowych
Odpowiednia promocja w sieci jest niezmiernie ważna. Aby dotrzeć z ofertą do swoich klientów, firma musi nie tylko posiadać przejrzystą i wygodną dla użytkowników stronę internetową. Musi również zadbać o jej wysoką pozycję w wyszukiwarce Google. To niezbędny element marketingu internetowego każdej firmy, małej i dużej. Jeśli posiadasz wiedzę i umiejętności z zakresu optymalizacji SEO, możesz zaoferować swoje usługi.
3. Copywriting, praca zdalna
Skoro mowa o optymalizacji SEO, to jednym z jej elementów jest częsta aktualizacja strony internetowej. Pomagają w tym regularnie publikowane treści, czyli copywriting. Branża ta wymaga nie tylko znajomości zasad SEO, ale również umiejętności tzw. lekkiego pióra -swobody w pisaniu różnych tekstów. Zapotrzebowanie na tego typu usługi jest wysokie i stale rośnie.
4. Prowadzenie profili w mediach społecznościowych
Obecność w sieci i dobre relacje z klientami są podstawą dla każdej firmy. Idealny sposób to prowadzenie profilu w mediach społecznościowych. Wymaga on dodatkowego czasu, którego często brakuje osobom prowadzącym działalność. Bywa, że zlecają to zadanie innym. Możesz więc założyć biznes, opierający się na prowadzeniu profili w mediach społecznościowych firm.
5. Internetowe biuro księgowe
Elementem niezbędnym w każdej działalności jest odpowiednio prowadzona księgowość. Jeśli posiadasz wykształcenie z zakresu finansów i rachunkowości możesz otworzyć własne biuro księgowe w formie online. To wygodne rozwiązanie dla wielu klientów.
6. Korepetycje online
Wiele osób preferuje zdalną formę nauki. Gdy, dobrze znasz język obcy lub posiadasz kwalifikacje do prowadzenia lekcji z różnych przedmiotów, zaoferuj korepetycje online. Możesz prowadzić je ze swojego domu np. za pośrednictwem komunikatora np. Skype.
7. Kursy i szkolenia online
Posiadając odpowiednią wiedzę w konkretnej dziedzinie, możesz zająć się prowadzeniem kursów i szkoleń. Zainteresowanie kursami online rośnie. W tym przypadku kluczowe jest umiejętne sprzedanie swojej wiedzy. Może być to wiedza, którą zdobyłeś na drodze własnej edukacji, ale również na bazie własnych doświadczeń.
Stacjonarny biznes dla osoby niepełnosprawnej
Działalność stacjonarna wymaga wynajmu lokalu. Otwierając własną firmę, możesz samodzielnie wybrać jego lokalizację. Planując tego rodzaju biznes, musisz wziąć pod uwagę dodatkowe koszty.
8. Kawiarnia
Ludzie chętnie odwiedzają miłe i przytulne miejsca, gdzie mogą odpocząć. Istotne jest, by twoja kawiarnia wyróżniła się na tle innych. Modne stają się, np. lokale, do których można przyprowadzać zwierzęta. Możesz postawić na tematyczny klimat lub wystrój z danego okresu. Atrakcją dla klientów może być rozrywka w postaci gier planszowych.
9. Pieczenie ciast dla pasjonatów z niepełnosprawnościami
Coraz częściej doceniane są wypieki domowe. Bez wzmacniaczy smaku, barwników, konserwantów, czy innych wysoko słodzących i szkodliwych substancji chemicznych. Dodawane są one do ciast sprzedawanych w supermarketach. Potrafisz piec? Możesz zająć się wypiekami domowymi. Gwarantuj swoim klientom wysoką jakość wyrobów.
10. Usługi cateringowe
Pomyśl o przygotowywaniu dań na wynos. Wielu ludzi nie ma czasu na to, by przygotować sobie zdrowy i pełnowartościowy posiłek. Zaoferowanie posiłków na zamówienie z dostarczeniem pod wskazany adres, o określonej godzinie może być dochodowe. Tego typu usługi obejmują także osoby stosujące określoną dietę np. wegetariańską. Przygotowywanie zbilansowanych dań to duże zyski.
11. Gabinet masażu dla osób niewidomych
Masażysta to zawód często wybierany przez osoby niepełnosprawne, głównie niewidome. Posiadasz kwalifikacje, możesz otworzyć własny gabinet masażu. Mnóstwo ludzi boryka się z bólem kręgosłupa. Prowadząc gabinet, musisz poszerzać wiedzę. Dokształcać się na kursach i szkoleniach oraz rozwijać swoją ofertę.
12. Firma sprzątająca z odpisem PFRON
Utrzymanie czystości pomieszczeń jest niezbędne w każdym miejscu, czy to duży obiekt handlowy, czy małe biuro. Wiele przedsiębiorstw zleca to zadanie zewnętrznej firmie. Aby firma sprzątająca była konkurencyjna, musi posiadać odpowiedni sprzęt, nowoczesne urządzenia sprzątające oraz specjalistyczne środki chemiczne. Przy zwiększeniu ilości stałych zleceń trzeba zatrudnić własnych pracowników.
13. Konsultacje ślubne
Znasz się na organizacji przyjęć i jesteś zorganizowany? Doradztwo ślubne, tzw. wedding-planner jest dla Ciebie. Coraz więcej par korzysta z tego typu usług. Wedding planner obok organizacji, pozwala młodej parze rozwiązać wszelkie problemy.
14. Aranżacja wnętrz
Twoje mieszkanie wzbudza podziw u innych? Na tym też możesz zacząć zarabiać. Wielu ludzi nie ma pojęcia, jak urządzić swoje mieszkanie, jak sprawić, by stało się przytulne. Wielu z nich nie wie również jak dobrze je zorganizować, by wszystko w nim miało swoje stałe miejsce. Możesz im pomóc. Zaoferuj swoje usługi przy aranżacji wnętrz.
15. Krawiectwo
Potrafisz szyć? Krawiectwo możesz realizować w dowolnym miejscu. Nie ważne, gdzie mieszkasz. W Łodzi, Warszawie, czy małej miejscowości. Popyt na poprawki krawieckie jest wszędzie. Podobnie z szyciem ubrań BHP lub elementów wyposażenia wnętrz. (też drobne korekty)
Dotacja na otwarcie własnej działalności dla osoby niepełnosprawnej
Kwestie finansowe to pierwsza wątpliwość, chcących pracować na własny rachunek. Skąd wziąć pieniądze na otwarcie firmy będąc osobą niepełnosprawną? Większość przedstawionych propozycji na biznes dla niepełnosprawnych nie wymaga wysokiego wkładu własnego. Jednak dodatkowe środki mogą być niezmiernie pomocne.
Dotację na prowadzenie własnej działalności gospodarczej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych można otrzymać w Powiatowym Urzędzie Pracy. Aby móc ubiegać się o wsparcie finansowe trzeba:
- posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności
- być zarejestrowanym w Powiatowym Urzędzie Pracy, jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy
Aby ubiegać się o dotacje na otwarcie własnej działalności, nie można wcześniej korzystać ze środków PFRON na ten cel. Gdy prowadziłeś już jakąś działalność lub byłeś członkiem spółdzielni socjalnej, aby złożyć wniosek, musi minąć, co najmniej 12 miesięcy od jej zamknięcia.
Dotacja z PFRON dla niepełnosprawnych na otworzenie działalności – warunki
Chcąc otrzymać dotację na utworzenie własnej działalności gospodarczej, trzeba złożyć wniosek do odpowiedniego pod względem zamieszkania PUP. Każdy powiat ma swój wzór wniosków. Musisz zobowiązać się do prowadzenia działalności gospodarczej lub członkostwa w spółdzielni socjalnej na okres 12, lub 24 miesięcy.
Wysokość dotacji uzależniona jest od okresu, na jaki zobowiążesz się prowadzić działalność. Wynosi:
- do 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia – jeśli zobowiążesz się do prowadzenia działalności przez co najmniej 12 miesięcy
- do 15-krotności przeciętnego wynagrodzenia – jeśli zobowiążesz się do prowadzenia działalności na okres, co najmniej 24 miesięcy
O przyznaniu dotacji i jego wysokości decyduje Rada Powiatu. Czynniki decydujące to:
- przewidywane efekty ekonomiczne przedsięwzięcia, na które mają być przeznaczone środki
- kalkulacja wydatków na uruchomienie działalności w ramach wnioskowanych środków
- uprawnienia i kwalifikacje wnioskodawcy
- wysokość środków własnych wnioskodawcy
W przypadku, jeśli Rada Powiatu zadecyduje o przyznaniu dotacji na otwarcie działalności z dofinansowaniem z PFRON, prowadzone są negocjacje warunków umowy. Określa ona zasady wydatkowania i rozliczania pieniędzy. Dniem złożenia wniosku i zarejestrowania działalności gospodarczej nie może być wcześniejszy termin niż dzień otrzymania decyzji o przyznaniu dotacji PFRON. W przeciwnym wypadku wniosek zostanie odrzucony.
Refundacja składek ZUS dla niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą
Prowadząc już własną działalność, możesz również otrzymać wsparcie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w postaci refundacji obowiązkowych składek ZUS na ubezpieczenie społeczne. Koszty mogą być zwracane w całości lub w części, zależne jest to od stopnia niepełnosprawności. Aby otrzymać pomoc finansową PFRON, musisz spełnić następujące warunki:
- posiadać aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
- opłacać obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne w 100 % i w terminie lub z uchybieniem terminu, nie większym niż 14 dni
- brak zaległości wobec PFRON większych niż 100 zł
- złożyć wniosek Wn-U-G w odpowiednim terminie za każdy miesiąc, za który chcesz otrzymać refundację
Wniosek o wypłatę refundacji składek ZUS możesz złożyć wówczas, gdy uregulujesz płatności ZUS. Możesz tego dokonać w formie dokumentu elektronicznego lub formie wydruku papierowego.
Refundacja obejmuje obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Jej wysokość wynosi:
- dla znacznego stopnia niepełnosprawności 100% wysokości składki ZUS na ubezpieczenia społeczne
- dla umiarkowanego stopnia niepełnosprawności 60% wysokości składki ZUS na ubezpieczenia społeczne
- dla lekkiego stopnia niepełnosprawności 30% wysokości składki ZUS na ubezpieczenia społeczne
Dofinansowanie z PFRON na spłatę kredytów zaciągniętych na kontynuowanie działalności
Prowadzisz już firmę. Zaciągnąłeś pożyczkę, by móc kontynuować jej działalność. W tym przypadku możesz otrzymać dofinansowanie środków PFRON-u do oprocentowania kredytu bankowego. Warunki otrzymania:
- brak wcześniejszych pożyczek, ich spłata lub umorzenie
- brak otrzymania wcześniej bezzwrotnych środków na otwarcie działalności gospodarczej lub rolniczej – wyjątek: prowadzenie działalność dłużej niż 24 miesiące
Aby otrzymać pomoc finansową, musisz złożyć wniosek w jednostce organizacyjnej, wyznaczonej przez Starostę lub Prezydenta Miasta (najczęściej są to PCPR lub MOPR właściwe dla miejsca zamieszkania). Na podstawie umowy zawartej ze Starostą, możesz ubiegać się o dofinansowanie. Wysokość refundacji wynosi nawet do 50% oprocentowania kredytu zaciągniętego na kontynuowanie działalności gospodarczej.
Do wniosku należy dołączyć:
- kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności,
- zaświadczenie z urzędu skarbowego o prowadzeniu działalności gospodarczej i o niezaleganiu z podatkami,
- umowę kredytową wraz z harmonogramem spłat,
- oświadczenie o niekorzystaniu z pożyczki na prowadzenie działalności gospodarczej ze środków PFRON,
- informację o uzyskanej pomocy publicznej w okresie trzech lat przed złożeniem wniosku.
Podsumowanie
Będąc na rencie, posługując się orzeczeniem, możesz być przedsiębiorcą. Wystarczy motywacja i praca, by osiągnąć sukces. Jeśli cechujesz się przedsiębiorczością, jesteś wytrwały, masz pomysł i predyspozycje pomyśl, czy nie warto skorzystać z dofinansowań i stać się pracodawcą dla siebie.
Jaki biznes internetowy może otworzyć niepełnosprawny?
Najlepsze pomysły na biznes prowadzony przez Internet: tworzenie stron internetowych, usługi SEO, czyli optymalizacja stron internetowych, copywriting, prowadzenie profili w mediach społecznościowych, internetowe biuro księgowe, korepetycje online, kursy i szkolenia online.
Jaka działalność gospodarcza sprawdzi się u osób z orzeczeniem?
Najbardziej opłacalne i potrzebne lokalnie biznesy to: kawiarnie, pieczenie ciast, usługi cateringowe, gabinety masażu, firmy sprzątające, konsultacje ślubne, aranżacje wnętrz, krawiectwo.
Jak niepełnosprawny może pozyskać dotację z PFRON-u do otwarcia firmy?
Chcąc skorzystać z dofinansowania z PFRON-u, zanim dokona się formalnego założenia firmy, trzeba złożyć wniosek do Urzędu Pracy w swoim rejonie. Rada Powiatu decyduje o wysokości o przyznaniu środków.
Założenie działalności gospodarczej przez niepełnosprawnego. O czym pamiętać?
Nie zapominaj o terminach, opłatach, rozliczeniach i stosowaniu prawa. To podstawa. Ważne jest też podążanie za rynkiem. Oczywiście nie rzucaj od razu stałej pracy, jeśli ją masz. Rozwijaj się. Niech biznes będzie twoją pasją.
Jaka jest wysokość refundacji składek ZUS dla osoby z orzeczeniem?
– 100% wysokości składki dla znacznego stopnia
– 60% wysokości składki dla umiarkowanego stopnia
– 30% wysokości składki dla lekkiego stopnia
Skąd niepełnosprawny ma brać pomysły na własny biznes?
Niepełnosprawni podobnie, jak zdrowi ludzie powinni czerpać ze swojego doświadczenia, wykształcenia, wiedzy i zdolności. Powinni brać pod uwagę jednak swoje możliwości i ograniczenia. Gdy będziesz dostrzegał problemy i potrzeby innych, szybko znajdziesz obszar swojego działania.
Jakie dotacje dla osób niepełnosprawnych na rozpoczęcie działalności?
Przede wszystkim niepełnosprawni mogą otrzymać dofinansowanie ze środków PFRON na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Wnioskują o tę pomoc w dedykowanym im PUP z uwagi na miejsce zamieszkania. Dodatkowo osoby z orzeczeniem mogą starać się o refundację składek ZUS oraz dofinansowanie kredytu.