Czy można dostać dofinansowanie do ogrzewania z PFRON?
Niepełnosprawność w wielu sytuacjach ogranicza dotychczasowe funkcjonowanie i możliwości wykonywania wielu czynności. Pojawiają się potrzeby nie tylko związane z leczeniem i rehabilitacją, ale także koniecznością likwidacji barier architektonicznych i zmian technicznych w obrębie domu lub własnego mieszkania. Jednocześnie niepełnosprawność, jak wskazują statystyki, oznacza zubożenie i mniejsze możliwości finansowe rodzin nią dotkniętych. Z tego powodu wszelkie wsparcie płynące z instytucji państwowych decyduje o poziomie i jakości życia osoby niepełnosprawnej.
Tak, można dostać dofinansowanie do ogrzewania PFRON!
W dzisiejszym artykule przedstawię jedną z form pomocy, jaką jest dofinansowanie do wymiany ogrzewania w ramach likwidacji barier technicznych. Dowiesz się dzięki temu, kto może ubiegać się o wsparcie, jakie warunki musisz spełniać i na co możesz otrzymać pomoc. Wspominam też o innych źródłach finansowania zmiany ogrzewania na bezobsługowe, z których możesz skorzystać.
Czy wymiana ogrzewania może być dofinansowana ze środków PFRON osobie niepełnosprawnej?
W katalogu rzeczowym Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych możesz odnaleźć informację, że obok innych potrzebnych urządzeń i adaptacji, finansuje on także wymianę ogrzewania stałopalnego, w domach niektórych osób z niepełnosprawnością. W ramach tego dofinansowania możesz ująć przede wszystkim:
- budowę instalacji grzewczej bezobsługowej,
- zakup i montaż urządzeń grzewczych z własnym źródłem ciepła w postaci paliwa gazowego, olejowego lub energii elektrycznej.
Kto może otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca?
O dofinansowanie do ogrzewania PFRON (do wymiany posiadanego pieca) możesz ubiegać się, jeżeli zamieszkujesz samotnie lub z inną osobą posiadającą niepełnosprawność. Podstawowy warunek, jaki musisz spełnić to posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności wskazujące to, że posiadasz dysfunkcję narządu ruchu. W orzeczeniu Twoim lub osoby wspólnie z Tobą zamieszkującej powinny widnieć kody 05-R lub 10-N świadczące o tym, że masz problemy w poruszaniu się w stopniu znacznym lub umiarkowanym. Dodatkowo musisz uzyskać zaświadczenie to potwierdzające, od swojego lekarza.
Powinieneś też móc wykazać, że jesteś właścicielem, współwłaścicielem nieruchomości lub posiadasz zgodę właściciela budynku, lub lokalu mieszkalnego, w którym planujesz wymianę źródła ciepła.
Ile można dostać na wymianę ogrzewania z PFRON?
Maksymalna wysokość dofinansowania przedsięwzięcia wymiany ogrzewania, którą możesz otrzymać, wynosi do 95% wszystkich kosztów łącznie, potwierdzonych odpowiednimi dokumentami. Jednak istnieje ograniczenie, możesz dostać nie więcej niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia ustalonego na kwartał, w którym ubiegasz się o dofinansowanie. Faktyczne dofinansowanie, które otrzymasz, uzależnione jest od wielu czynników, m.in. posiadanych przez PCPR środków, ilości wniosków od osób niepełnosprawnych, decyzji starosty, Twoich dochodów i sytuacji rodzinnej.
Pamiętaj, że warunki dofinansowania określają Twój udział własny wynoszący przynajmniej 5% wszystkich kosztów, które były wydatkowane na wymianę pieca.
Niepełnosprawność generuje nietypowe potrzeby i problemy. Dowiedz się jakie formy wsparcia możesz uzyskać. Przeczytaj, m.in.:
W naszej witrynie agencji My Wspieramy znajdziesz wiele porad, instrukcji oraz informacji o innych dofinansowaniach. Sprawdź!
Jak ubiegać się o dofinansowanie do ogrzewania w PFRON?
Aby dostać dodatkowe środki z Funduszu Rehabilitacji, swoje kroki powinieneś skierować do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, które realizuje program „likwidacji barier architektonicznych i technicznych”. Tam złożysz wniosek o dofinansowanie do ogrzewania PFRON i uzyskasz szczegółowe informacje dotyczące dokumentacji oraz zakresu wsparcia.
Wniosek możesz pobrać ze strony PCPR, a także wypełnić drogą elektroniczną w systemie SOW PFRON. Jeśli wybierzesz tę drogę, polecamy być wcześniej zapoznał się z warunkami dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych określonych w Rozporządzeniu MRPiPS z 25 czerwca 202 r. i Ustawą o Rehabilitacji, art. 35a, ust. 1, pkt. 7d.
Najważniejsze, abyś przed otrzymaniem dofinansowania na likwidację barier technicznych, nie rozpoczynał procedury wymiany ogrzewania. Obejmuje ono bowiem koszty poniesione dopiero po przyznaniu środków finansowych i zawarciu umowy.
Skąd wziąć dodatkowe środki do ogrzewania i jego wymiany?
Wymiana źródła ogrzewania oznacza duże koszty, które musisz ponieść. Nie zawsze dofinansowanie do ogrzewania PFRON pokryje całość nakładów. Dlatego ważne jest, abyś potrafił znaleźć dodatkowe środki w ramach wkładu własnego.
W zależności od Twojej sytuacji możesz dodatkowo:
- ubiegać się o przyznanie Ci zasiłku celowego z opieki społecznej,
- dopłatę do energii elektrycznej z PFRON, gdy wspomagasz się respiratorem lub koncentratorem tlenu,
- osobiście poniesione koszty odliczyć od podatku PIT, w ramach ulgi rehabilitacyjnej,
- starać się o sfinansowanie przedsięwzięcia z programu „Czyste powietrze”.
Czemu służy dofinansowanie do wymiany ogrzewania z PFRON?
O wymianę pieca możesz ubiegać się, tylko wtedy gdy to jest uzasadnione potrzebami związanymi z Twoją niepełnosprawnością. Oczywiste jest, że niepełnosprawność ruchowa ogranicza lub uniemożliwia czynności związane z pozyskiwaniem drewna, węgla, peletu, ekogroszku, z obsługą i konserwacją pieca na paliwa stałe.
Dzięki wsparciu PFRON w zakresie wymiary pieca powinieneś uzyskać możliwość sprawniejszego funkcjonowania w życiu codziennym. Dzięki takiemu przystosowaniu i likwidacji tej bariery technicznej mają się zwiększyć Twoje możliwości, samodzielność i niezależność. Bezobsługowe systemy ogrzewania mogą Ci to zagwarantować.
Dofinansowanie do ogrzewania PFRON w skrócie
Dofinansowanie do wymiany posiadanego pieca możesz otrzymać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Aby dostać dodatkowe środki finansowe, powinieneś spełnić kilka warunków:
- posiadać orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym.
- mieć trudności w poruszaniu się potwierdzone przez lekarza.
- mieszkać samodzielnie lub z inną osobą posiadającą orzeczenie w domu wymagającym wymiany ogrzewania.
- być właścicielem domu lub lokalu mieszkalnego, w którym planujesz wymianę pieca, albo posiadać na to zgodę innego właściciela.
- złożyć wniosek z odpowiednią dokumentacją do najbliższego PCPR.
- uzyskać zgodę na finansowanie i podpisać umowę.
Źródła
Informator opracowałam na podstawie rozporządzeń i ustaw dotyczących likwidacji barier technicznych i wsparcia osób niepełnosprawnych. Informacje w nim zawarte są rzetelne i znajdują zastosowanie w pracy instytucji zajmujących się przyznawaniem dofinansowania PFRON w tym zakresie.
- https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-dofinansowania-do-likwidacji-barier-technicznych
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20150000926/O/D20150926.pdf
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20240000044/T/D20240044L.pdf
- https://www.pcpr.monki.pl/niepelnosprawni/katalog-rzeczowy-pfron/
Ile wynosi dofinansowanie do wymiany ogrzewania z PFRON?
Możesz dostać nawet 95% kosztów wymiany pieca, ale nie więcej niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Wkład własny wynosi minimum 5%.
Czy mogę wymienić piec przed złożeniem wniosku do PCPR?
Nie. Dofinansowanie obejmuje tylko koszty poniesione po podpisaniu umowy z PCPR, nie warto zaczynać wcześniej.
Czy mogę dostać dofinansowanie z PFRON na ogrzewanie, jeśli mam orzeczenie o niepełnosprawności, ale nie mam problemów z poruszaniem się?
Nie. Warunkiem uzyskania wsparcia jest niepełnosprawność ruchowa, musisz mieć orzeczenie z kodem 05-R lub 10-N, gdy jesteś dorosły. Problemy z poruszaniem się powinny być potwierdzone przez lekarza.
Czy osoba z niepełnosprawnością może dostać dofinansowanie na wymianę pieca z PFRON?
Tak, jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym z kodem 05-R lub 10-N i problemy z poruszaniem się, możesz starać się o wsparcie. Zanim złożysz wniosek, uzyskaj zaświadczenie od lekarza.