Sprawdzamy, dla kogo jest karta parkingowa dla niepełnosprawnych i do czego upoważnia?
Osoby z niepełnosprawnością na co dzień zmagają się z różnymi barierami, w tym architektonicznymi i dostępu. Czy wiesz o tym, że, mimo iż poruszasz się na wózku inwalidzkim, nie możesz parkować na niebieskich kopertach, jeżeli nie posiadasz odpowiedniego dokumentu? Jest to zakazane. Karta parkingowa dla niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się pozwoli Ci parkować na oznaczonych miejscach parkingowych, ale nie tylko.
Opracowaliśmy poniższy artykuł, abyś dowiedział się jak wyrobić kartę parkingową, gdzie i jak złożyć wniosek, ile ona kosztuje i co najważniejsze: jakie uprawnienia daje karta parkingowa dla niepełnosprawnych. Poruszamy również kwestię nielegalnej sprzedaży kart oraz bezprawnego korzystania z nich.
Co dają karty parkingowe dla niepełnosprawnych?
Będąc osobą niepełnosprawną mającą znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się i chcąc mieć przywileje w przejazdach samochodem, nie wystarczy Ci orzeczenie o stopniu niepełnosprawności czy legitymacja osoby niepełnosprawnej. To karta parkingowa jest dokumentem dającym Ci:
- uprawnienia do postoju na specjalnie oznaczonych miejscach parkingowych,
- oraz możliwość wjazdu, poruszania się i postoju mimo zakazu (drogami publicznymi, drogami leśnymi, czy innym w niedozwolonym miejscu).
Dokument umożliwi Ci przede wszystkim parkowanie na tzw. niebieskich kopertach. Są to większe i specjalnie wydzielone miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Mieszczą się zwykle blisko wejść głównych do budynków różnych instytucji publicznych, marketów czy nawet budynków mieszkalnych.
Aby korzystać z karty parkingowej, umieść ją za przednią szybą auta, tak aby widoczna była data ważności oraz numer karty. W ten sposób będziesz mógł prawnie parkować na wszystkich miejscach parkingowych dla niepełnosprawnych oznaczonych niebieskim kolorem. Możesz jej używać na terenie wszystkich państw Unii Europejskiej.
Pamiętaj
Karty parkingowe są przypisane do konkretnych osób z niepełnosprawnością, a nie do numeru rejestracyjnego samochodu.
Jak wygląda karta parkingowa dla niepełnosprawnych?
Karta parkingowa dla niepełnosprawnych ma ujednolicony określony wzór. Jest charakterystyczna i nie pomylisz jej z innym dokumentem np. legitymacją czy orzeczeniem.
- jest dwustronnie drukowana i laminowana,
- posiada wymiary 106 × 148 mm,
- widnieje na niej hologram przedstawiający symbol wózka inwalidzkiego (są to widoczne zabezpieczenia karty),
- ma jasnoniebieskie tło na obu stronach.
Jakie są warunki uzyskania karty parkingowej?
Dokument uzyskasz, gdy posiadasz stwierdzone znacznie ograniczone możliwości w samodzielnym poruszaniu się. Uprawnienie przysługuje Ci w przypadku znacznego stopnia niepełnosprawności i umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Dodatkowo musisz posiadać w orzeczeniu wskazania do wydania karty parkingowej. Jeżeli nie posiadasz takiego zapisu, Twój wniosek zostanie odrzucony.
Kto może uzyskać kartę parkingową?
O wydanie karty możesz wnioskować, gdy spełnisz 1 z poniższych kryteriów:
- jesteś przedstawicielem placówki realizującej usługi związane opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających problem ruchowy.
- jesteś osobą ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z ograniczoną możliwością w samodzielnym poruszaniu się,
- jesteś osobą poniżej 16 roku życia posiadające ograniczoną możliwość w samodzielnym poruszaniu się,
Dodatkowe kryteria wskazujące komu przysługuje karta parkingowa
W przypadku znacznego i umiarkowanego stopnia karta przysługuje Ci, gdy niepełnosprawność wynika z określonych schorzeń. Do symboli przyczyny niepełnosprawności, które upoważniają do uzyskania dokumentu, zalicza się:
- dysfunkcje ruchowe 05-R,
- zaburzenia neurologiczne 10-N,
- zaburzenia układu oddechowego i krążenia 07-S,
- choroby narządu wzroku 04-O.
W przypadku osób niepełnoletnich symbol przyczyny niepełnosprawności nie ma znaczenia. Zauważ jednak, że brane pod uwagę są wtedy tylko ograniczone możliwości w poruszaniu się, ale w kontekście wieku. Przykładowo niemowlę nie może uzyskać karty parkingowej, ponieważ każde dziecko w tym wieku posiada ograniczone możliwości w samodzielnym poruszaniu się i nie wynika to tylko i wyłącznie z niepełnosprawności.
Jaką rolę pełni symbol 05R dla uprawnienia do karty parkingowej?
Łatwo się domyślisz, że posiadacze kart parkingowych to najczęściej osoby z zaburzeniami ruchowymi. Symbol przyczyny dysfunkcji zamieszczony na orzeczeniu, który wskazuje na tego typu niepełnosprawność to 05-R. To jednak niejedyne wskazanie, które pozwoli Ci na wyrobienie karty. Możesz ją uzyskać również, wtedy gdy posiadasz inny rodzaj niepełnosprawności.
Jakie dokumenty potrzebne są przy składaniu wniosku o kartę parkingową?
Ubiegając się o kartę parkingową, musisz wypełnić odpowiedni wniosek. Formularz otrzymasz osobiście w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności lub znajdziesz na stronie internetowej. Dodatkowo przygotuj:
- kopię orzeczenia o niepełnosprawności oraz oryginał do wglądu,
- dowód zapłaty za wydanie karty parkingowej,
- aktualne zdjęcie osoby niepełnosprawnej, które będzie umieszczone na karcie parkingowej o wymiarach 35 mm x 45 mm.
Przedstawić musisz fotografię odzwierciedlającą aktualny wizerunek osoby. Na zdjęciu nie możesz posiadać nakrycia głowy i ciemnych okularów. Wyjątkiem jest, gdy posiadasz wadę wzroku, z powodu której na co dzień nosisz okulary. Wtedy możesz mieć je również na fotografii. Dodatkowo, jeżeli zgodnie ze swoją religią nosisz wspomniane nakrycie głowy i posiadasz je na zdjęciu paszportowym, to możesz mieć je na zdjęciu do karty parkingowej.
Jak przebiega procedura przy ubieganiu się o wydanie karty parkingowej?
W pierwszym etapie poprawnie wypełnij wniosek. Dołącz orzeczenie o niepełnosprawności oraz dowód opłaty za kartę parkingową. Następnie wniosek wraz z załącznikami składasz osobiście w Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Przy jego wypełnianiu nie podpisuj go. Zrobisz to na miejscu w obecności urzędnika. W przypadku braku możliwości złożenia podpisu przewodniczący wpisuje we wniosku adnotację o tym fakcie. Jeżeli osoba niepełnosprawna nie posiada ukończonych 18 lat, to dokumenty składa jeden z rodziców lub jej opiekun prawny. W imieniu osoby ubezwłasnowolnionej częściowo lub osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską wniosek o jej wydanie składa rodzic. Wniosek w imieniu osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod opieką rodziców składa kurator.
Pamiętaj, jeżeli wniosek będzie niekompletny, nie zostanie rozpatrzony. W ciągu 30 dni otrzymasz listownie decyzję. Istotne jest to, że nie możesz się od niej odwołać.
Karta wydawana jest na okres ważności Twojego orzeczenia, jednak nie dłużej niż 5 lat. Po tym czasie musisz ponownie złożyć wniosek. O nowy dokument możesz ubiegać się od dnia wydania nowego orzeczenia.
Po kartę parkingową dla niepełnosprawnych udaj się osobiście. Otrzymasz ją po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość. Odbierzesz ją też za pośrednictwem osoby upoważnionej. W tym celu musisz dołączyć upoważnienie. Możesz otrzymać ją również pocztą. Aby tak się stało, musisz zawrzeć tę informację we wniosku.
Jak wypełnić wniosek o wydanie karty parkingowej?
Wypełniając wniosek o wydanie karty parkingowej dla niepełnosprawnych, musisz podać swoje dane osobowe, adres do korespondencji oraz wypełnić oświadczenie. Dokument podpisujesz w momencie jego składania w obecności urzędnika.
Formularz wniosku o wydanie karty parkingowej składa się z 2 części. Są to:
- część A, którą wypełnia osoba niepełnosprawna ubiegająca się o kartę parkingową,
- część B, którą wypełnia placówka ubiegająca się o kartę parkingową.
Wniosek składasz do Powiatowego Zespołu właściwego pod względem zamieszkania.
Wzór do wypełnienia wniosku o wydanie karty parkingowej
Poniżej zamieszczamy wzór wniosku, który trzeba wypełnić, gdy ubiegasz się o dokument.
Ile wynosi opłata za kartę parkingową dla niepełnosprawnych?
Wyrobienie karty parkingowej to koszt 21 zł. Wpłatę dokonasz na dwa sposoby: osobiście w kasie urzędu lub przelewem na konto. Przed uiszczeniem opłaty dowiedz się, w jakich godzinach i w jakie dni jest otwarta kasa urzędu. Opłaty nie dokonasz w miejscu składania wniosku i warto o tym pamiętać. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na przelew, spytaj o numer konta bankowego w Powiatowym Zespole, w którym składasz wniosek.
Karta parkingowa dla niepełnosprawnych to nie wszystko. Chcesz wiedzieć więcej o innych uprawnieniach. Zajrzyj do naszych artykułów:
Przejrzyj inne wpisy w witrynie My Wspieramy i zdobądź przystępną wiedzę w małych pigułkach.
Jakie uprawnienia daje karta parkingowa dla niepełnosprawnych?
Jak mówi prawo o ruchu drogowym, posiadając kartę parkingową, możesz nie stosować się do dziewięciu znaków drogowych. Należą do nich:
- znak B-1 czyli zakaz ruchu w obu kierunkach,
- znak B-3 czyli zakaz wjazdu pojazdów silnikowych,
- znak B-3a czyli zakaz wjazdu autobusów,
- znak B-4 czyli zakaz wjazdu motocykli,
- znak B-10 czyli zakaz wjazdu motorowerów,
- znak B-35 czyli zakaz postoju powyżej minuty,
- znak B-37 czyli zakaz postoju w dni nieparzyste,
- znak B-38 czyli zakaz postoju w dni parzyste,
- znak B-39 czyli strefa ograniczonego postoju.
Nie stosując się do wymienionych znaków na drogach publicznych i drogach leśnych, które są oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch, przy posiadaniu karty parkingowej, nie możesz utrudniać korzystania z nich przez innych. Dodatkowo nie możesz parkować w sąsiedztwie przejazdu kolejowego, bramy wyjazdowej, czy na chodniku pozostawiając mniej niż 1,5 m szerokości. Musisz pamiętać o bezpieczeństwie innych ludzi i użytkownikach aut, tak by nie stwarzać dla nich zagrożenia.
Jakie są przywileje dla posiadacza karty parkingowej dla niepełnosprawnych?
Z przywilejów, które wynikają z posiadania karty parkingowej, możesz korzystać tylko i wyłącznie wtedy, gdy rzeczywiście jako osoba niepełnosprawna prowadzisz auto lub jesteś przewożony do konkretnego miejsca przez innego kierowcę. Zakazane jest korzystanie z dokumentu przez Twojego opiekuna czy znajomego, który jedzie załatwiać swoje osobiste sprawy lub przykładowo na zakupy. Takie bezprawne korzystanie z karty jest zagrożone mandatem.
Czy posiadacz karty parkingowej może wjechać do lasu na grzyby?
Otóż szczególne uprawnienie często padają pytania w sieci, które zauważamy. Chcemy więc wyjaśnić Ci także tę kwestię. Jako posiadacz karty parkingowej możesz nie stosować się do niektórych znaków dotyczących ruchu lub postoju w określonym miejscu. Musisz jednak zachować szczególną ostrożność i stosować się do wyłączeń. Jeżeli obok znaku na tabliczce T-29 umieszczono informację, że znak dotyczy także niepełnosprawnych, mimo posiadania karty nie mogą oni łamać zakazu. Zanim wjedziesz na tereny leśne, sprawdź, czy w danym rejonie dróg leśnych nie ma znaku zakazu wjazdu także dla inwalidów poruszających się nawet pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.
Czy karta parkingowa zwalnia z opłaty za parking?
W niektórych miastach dokument uprawnia do bezpłatnego parkowania na niebieskich kopertach. Czy tak jest w Twoim mieście, musisz dowiedzieć się w Wydziale Komunikacji Urzędu Miasta lub w Starostwie.
Czy przysługuje karta parkingowa dla opiekuna osoby niepełnosprawnej?
Jeżeli jesteś rodzicem dziecka niepełnosprawnego, które posiada ograniczone możliwości w poruszaniu się, również możesz złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej. Ważne jest to, by w orzeczeniu o niepełnosprawności znajdował się zapis o wskazaniach do ulg i uprawnień.
Procedura ubiegania się wygląda w taki sam sposób. Musisz dołączyć orzeczenie o niepełnosprawności, potwierdzenie dokonania wpłaty w kwocie 21 zł oraz zdjęcie dziecka. W ciągu 30 dni od złożenia wniosku spełniającego wymogi formalne otrzymasz listownie decyzję. Jeżeli będzie ona odmowna, nie możesz się od niej odwołać.
Jak wygląda handel w sieci kartami parkingowymi?
W sieci możesz znaleźć oferty typu „Sprzedam karta parkingowa dla niepełnosprawnych”. Proceder ten uprawiany jest pod kategorią karty kolekcjonerskie. Zapamiętaj, że jest to nie tylko wysoce nieuczciwe, ale korzystanie z takich dokumentów jest bezprawne.
Zdarza się tak, że sama osoba niepełnosprawna sprzedaje swoją kartę, a później zgłasza jej zaginięcie i wyrabia nową. Nie możesz tego robić! Nielegalne jest zarówno korzystanie z kart parkingowych bez uprawnień, jak i ich sprzedaż. Za bezprawne korzystanie z dokumentu lub posługiwanie się nie swoją kartą grozi Ci mandat. Są to kary:
- 500 zł za parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych bez posiadania karty,
- 800 zł za posługiwanie się nieswoją kartą parkingową i 7 punktów karnych.
Podstawowe informacje o karcie parkingowej
Karta parkingowa to dokument uprawniający do korzystania z miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych. Posiadając ją, możesz także nie stosować się do określonych dziewięciu znaków drogowych, w tym również zakazu postoju.
Karta nie przysługuje wszystkim niepełnosprawnym. Prawo do jej posiadania mają dorosłe osoby ze znacznie ograniczoną możliwością w poruszaniu się, ze wskazaniem w orzeczeniu mówiącym o karcie parkingowej. Dostaniesz ją też, gdy masz umiarkowany stopień na orzeczeniu. Karta parkingowa przysługuje w przypadku symboli przyczyny niepełnosprawności:
- 04-O – zaburzenia narządu wzroku,
- 05-R – upośledzenie narządu ruchu,
- 07-S – zaburzenia układu oddechowego i krążenia,
- 10-N – zaburzenia neurologiczne.
O kartę może ubiegać się osoba poniżej 18 roku życia. W takim przypadku wniosek składa jej rodzic. Składając dokumenty, dołącz orzeczenie (posiadaj do wglądu oryginał prawomocnego orzeczenia), dowód uiszczenia opłaty w wysokości 21 zł oraz aktualne zdjęcie. Kartę parkingową wydaje przewodniczący Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności osobiście Tobie lub innej osobie będącej w posiadaniu upoważnienia.
Zabezpieczeniem karty parkingowej jest jej numer i data ważności. Parkując, należy umieścić kartę za przednią szybą auta, aby widoczny był jej numer i data ważności. Ma to zapobiec oszustwom i bezprawnym zajmowaniem miejsc parkingowych dla niepełnosprawnych.
Gdzie złożyć wniosek o wydanie karty parkingowej dla osoby niepełnosprawnej?
Wniosek o wydanie karty parkingowej złożysz we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Powiatowym Zespole ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Kto wydaje kartę parkingową dla osoby niepełnosprawnej?
Dokument wydaje na wniosek osoby z niepełnosprawnością Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Dzieje się to w obecności przewodniczącego Zespołu.
Jak przedłużyć kartę parkingową dla niepełnosprawnych?
Po upływie okresu ważności, gdy jesteś uprawniony do wydania karty parkingowej, powinieneś złożyć kolejny wniosek wraz ze zdjęciem i opłatą. Warunkiem jest posiadanie aktualnego orzeczenia ze wskazaniem do szczególnych uprawnień.
Komu przysługuje karta parkingowa?
Dokument przysługuje osobom o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, posiadającym znacznie ograniczone możliwości w samodzielnym poruszaniu się. Dodatkowo, jeżeli osoba posiada umiarkowany stopień uprawnienie, przysługuje tylko w przypadku symboli przyczyny niepełnosprawności: 04-O, czyli choroby narządu wzroku, 05-R, czyli upośledzenie narządu ruchu, 07-S, czyli zaburzenia układu oddechowego i krążenia oraz 10-N, czyli choroby neurologiczne. Do otrzymania karty parkingowej uprawnia wniosek placówki zajmującej się rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Czy posiadacz karty parkingowej może wjechać do lasu?
Posiadacz karty parkingowej zazwyczaj może wjechać do lasu. Warunkiem jest zachowanie wszelkiej ostrożności i bezpieczeństwa.
Jak wypełnić wniosek o kartę parkingową?
We wniosku należy podać dane osobowe i kontaktowe. Osoba niepełnosprawna wypełnia część A, natomiast placówka wypełnia część B. Do wniosku należy dołączyć orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub o niepełnosprawności w przypadku osób poniżej 16 roku życia, dowód uiszczenia opłaty w kwocie 21 zł oraz aktualne zdjęcie osoby niepełnosprawnej.
Czy inwalida może parkować na zakazie?
Osoba ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnego poruszania się posiadając kartę parkingową, może nie stosować się do określonych dziewięciu znaków drogowych, w tym również zakaz postoju. Warunkiem tego jest zachowanie wszelkiej ostrożności i bezpieczeństwa innych użytkowników dróg publicznych.