Jak otrzymać odszkodowanie za chorobę zawodową?
Wykonywanie pracy w szkodliwych dla zdrowia warunkach może skutkować wystąpieniem choroby zawodowej. W wyniku tego pracownik może być niezdolny do dalszego pełnienia swoich obowiązków. Co należy zrobić w takiej sytuacji i jakie formy odszkodowania za chorobę zawodową można uzyskać? Odpowiadamy.
Choroba zawodowa w świetle polskiego prawa
Definicja choroby zawodowej została zawarta w art. 235¹ Kodeksu Pracy. Jest to taka przypadłość (zawarta w wykazie chorób zawodowych), która została bezspornie lub najprawdopodobniej spowodowana funkcjonowaniem jednostki w danym środowisku pracy bądź w związku z wykonywaniem zawodu. Pełen wykaz jednostek chorobowych określony został w Rozporządzeniu Rady Ministrów z 2009 roku w sprawie chorób zawodowych. W dokumencie tym omówiono też, w jakim czasie i w jaki sposób możliwe jest ubieganie się o odszkodowanie po zakończeniu pracy. Więcej informacji na ten temat możesz dowiedzieć się na tej stronie: https://adwokatspiewak.pl/odszkodowanie-z-tytulu-choroby-zawodowej/.
Jak rozpoznaje się chorobę zawodową i gdzie ją zgłosić?
Postępowanie w przypadku podejrzenia choroby zawodowej zaczyna się od zgłoszenia tego faktu odpowiednim organom. W tym celu należy udać się do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub okręgowego inspektora pracy. Organ ten powinien być właściwy miejscu, w którym jest bądź była wykonywana praca lub gdzie jest gromadzona dokumentacja dotycząca narażenia zawodowego. Jeśli nie ma możliwości, zgłoszenie następuje w miejscu, gdzie doszło do ostatniego narażenia zawodowego. Do przekazania takiej informacji uprawnieni są:
- pracodawca pracownika, u którego podejrzewa się chorobę zawodową,
- lekarz lub lekarz stomatolog, którzy podczas badania zauważyli objawy sugerujące występowanie choroby zawodowej,
- pracownik lub były pracownik według czasu określonego w rozporządzeniu.
Kolejnym etapem jest rozpoznanie choroby zawodowej — konieczne jest wydanie stosownego orzeczenia na podstawie wyników przeprowadzonych badań lekarskich, dokumentacji medycznej oraz dokumentacji przebiegu zatrudnienia. Istotna jest również ocena narażenia zawodowego. Ostateczna decyzja administracyjna o stwierdzeniu choroby zawodowej lub braku podstaw ku temu zależy od organu, do którego zgłoszono podejrzenie. Jeśli decyzja okazała się negatywna, pracownik może odwołać się do organu wyższego stopnia w ciągu 14 dni od jej otrzymania. Jeśli tam również odrzucono odwołanie, możliwe jest wszczęcie postępowania sądowego w ciągu 30 dni. Chcesz dowiedzieć się więcej o prawie pracy? Koniecznie udaj się tutaj: https://adwokatspiewak.pl/prawo-pracy/.
Odszkodowanie za chorobę zawodową — jakie świadczenia można uzyskać?
W wyniku stwierdzenia występowania choroby zawodowej pracownik może uzyskać różnorodne świadczenia w ramach ubezpieczenia społecznego. Jakie formy rekompensaty finansowej przewiduje polskie prawo? Wśród nich wymienia się m.in:
- Zasiłek chorobowy — przysługuje pracownikom już od pierwszego dnia, w którym nie są w stanie wykonywać pracy w wyniku choroby zawodowej. Jego wysokość wynosi całość podstawy wymiaru, jednakże jest ograniczony w czasie — można z niego korzystać maksymalnie przez 182 dni, wliczając w to również dni wolne od pracy.
- Świadczenia rehabilitacyjne — mogą pobierać je pracownicy, którzy wykorzystali już swój zasiłek chorobowy, lecz wciąż nie są zdolni do powrotu do pracy. Ich wysokość również wynosi 100%, a ponadto mają dłuższy czas przysługiwania do 12 miesięcy.
- Jednorazowe odszkodowanie z tytułu choroby zawodowej — kierowane jest do osób, które w konsekwencji choroby zawodowej doświadczyły stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Korzystać mogą z niego pracownicy, których sprawność została naruszona zarówno bez perspektyw na poprawę, jak i z możliwością ewentualnej rekonwalescencji.
Oprócz wyżej wymienionych świadczeń możliwe jest również uzyskanie jednorazowego odszkodowania dla najbliższej rodziny pracownika, który zmarł w wyniku wystąpienia choroby zawodowej. Sam pracownik może ubiegać się także o zasiłek wyrównawczy, rentę z tytułu niezdolności do pracy czy dodatek pielęgnacyjny.