Obrazek wyróżniający do artykułu - na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności. Widoczny lekarz pokazujący pacjentowi jakiś dokument.
Na zdjęciu znajduje się grafika informacyjna na temat korzyści płynących z posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. Grafika ma jasnoniebieskie tło, a na środku znajduje się biała prostokątna ramka z czarnym obramowaniem. Wewnątrz ramki znajduje się tekst w kolorze pomarańczowym: „CZY WIESZ, CO DAJE POSIADANIE ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI?” W lewym dolnym rogu ramki znajduje się logo z napisem „my Wspieramy”. W prawym dolnym rogu znajduje się strzałka skierowana w prawą stronę, również w kolorze pomarańczowym, z napisem „WYJAŚNIAMY TUTAJ”. Na górze, po lewej stronie, znajduje się ikona żarówki, symbolizująca ideę lub informację. Ogólny styl grafiki jest nowoczesny i przyciągający uwagę, a użyte kolory są stonowane i czytelne.
Na grafice znajduje się tekst: “Czy wiesz, jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?” w białych, pogrubionych literach z czarnymi cieniami, które nadają napisowi trójwymiarowy efekt. Tekst znajduje się na różowym tle. Po lewej stronie są trzy białe dymki z pytajnikami w środku, narysowane czarną linią. Na dole grafiki znajduje się niebieski przycisk z białym napisem: “Sprawdź nasz prosty poradnik krok po kroku!” oraz czarną strzałką skierowaną w prawo. Całość ma na celu informowanie o sposobach uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności.
Obraz przedstawia prostą grafikę informacyjną w ciemnoniebieskich, białych i pomarańczowych kolorach. Tekst na obrazie brzmi: “CZY WIESZ, JAK OTRZYMAĆ ŚWIADCZENIE WSPIERAJĄCE?” Duża część tekstu jest w kolorze białym na ciemnoniebieskim tle, co sprawia, że jest bardzo widoczna. W dolnej części znajduje się żółty przycisk z napisem “TU ZNAJDZIESZ PORADNIK” oraz strzałką skierowaną w prawo. Po prawej stronie przy napisie “JAK OTRZYMAĆ” znajduje się pomarańczowy znak zapytania.
Obraz przedstawia grafikę informacyjną w kolorach żółtym, czarnym i białym. Tekst na obrazie brzmi: “CZY WIESZ? Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?” W górnej części obrazu znajduje się tekst “CZY WIESZ?” w dwóch kolorach: “CZY” jest napisane czarnymi, dużymi literami, a “WIESZ” w kolorze żółtym. Obok znajduje się duży, czarny znak zapytania. Poniżej znajduje się reszta tekstu w kolorze czarnym na białym tle. W dolnej części obrazu po lewej stronie jest przycisk z napisem “SPRAWDŹ TUTAJ”, obok którego znajduje się czarny okrąg ze strzałką skierowaną w prawo. W prawym dolnym rogu znajduje się żarówka z promieniującymi liniami, co symbolizuje ideę lub wiedzę.

10 komentarzy

 1. programista pisze:

  Jestem programistą. Pracuję w domu przy komputerze. Czy to znaczy, że jak stracę nogę to nie dostanę orzeczenia? Bo niby mogę dalej pracować? Bo przed wypadkiem i tak siedziałem w pracy 8h na krześle. To niby mogę dalej siedzieć na wózku i pracować tak samo? To chory system

  1. Zdjęcie Małgorzaty Gorczyca-Antosz - administratora witryny mywspieramy.org, pracownika agencji pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy. Małgorzata Gorczyca-Antosz pisze:

   Orzecznictwo opiera się na możliwościach pracy danej osoby. Zakładam, znając tylko częściowo problemy osób po amputacjach, że otrzyma w takiej sytuacji Pan orzeczenie, lecz nie będzie to stopień znaczny. Dlaczego otrzyma Pan takie orzeczenie? Bo nie będzie mógł siedzieć tak długo, będzie potrzebował specjalistycznego sprzętu itd. Tak potrzebna jest zmiana orzecznictwa.

  2. Paulina pisze:

   dziecko urodziło się z agenezja jednej nerki, czy to kwalifikuje je do otrzymania orzeczenia?

   1. Zdjęcie Małgorzaty Gorczyca-Antosz - administratora witryny mywspieramy.org, pracownika agencji pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy. Małgorzata Gorczyca-Antosz pisze:

    Agencja pracy My Wspieramy pełni rolę informacyjną. W kluczowych, indywidualnych kwestiach decyzja należy do odpowiedniego organu. Jeśli dziecko ma wydolną drugą nerkę, brak nerki nie wpływa na jego funkcjonowanie, dlatego nie otrzyma raczej orzeczenia. Inaczej jest, jeśli druga nerka nie pracuje normalnie i dziecko w związku z tym ma zagrożenie i ograniczenia w funkcjonowaniu oraz potrzebuje szczególnej opieki. Może wtedy Pani śmiało wystąpić z wnioskiem.

 2. Stella Bartkowiak pisze:

  Witam.
  Syn 3 lata po zakończeniu leczenia wznowy ostrej białaczki limfoblastycznej i również po usunięciu obu jąder zajętych nowotworowo. Kończy mu się orzeczenie o niepelnosprawnosci w tym roku, czy należy mu się dalej mimo zakończenia leczenia np ze względu na usunięcie obu jąder?
  pozdrawiam

  1. Zdjęcie Małgorzaty Gorczyca-Antosz - administratora witryny mywspieramy.org, pracownika agencji pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy. Małgorzata Gorczyca-Antosz pisze:

   Jak wspomniane jest w artykule na blogu agencji, orzeczenie o niepełnosprawności wydawane jest osobom, u których choroba niezależnie jaka, spowodowała konsekwencje skutkujące powikłaniami w postaci określonych dysfunkcji utrudniających życie i codzienne funkcjonowanie. Proszę się zastanowić, w jaki sposób konsekwencje choroby i usunięcia gruczołów wpływają na stan funkcjonalny syna. Jeżeli wynikiem choroby jest naruszenie sprawności organizmu, można ubiegać się o wydanie ponownego orzeczenia od niepełnosprawności.

   1. Trepanacja pisze:

    Złamanie wieloodłamowe łuski kości czołowej,stropów zatok czołowych oraz sitowia.Plastyka wieloodlamowego złamania kosci czołowej z wgłębieniem. czy mam szansę na grupę inwalidzka? zmagam się z codziennymi bólami glowu

    1. Zdjęcie Małgorzaty Gorczyca-Antosz - administratora witryny mywspieramy.org, pracownika agencji pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy. Małgorzata Gorczyca-Antosz pisze:

     Dziękujemy za wpis i zaufanie. Nie zajmujemy się jednak stroną medyczną i nie możemy opiniować w indywidualnych przypadkach. Jesteśmy agencją pracy dla osób niepełnosprawnych i w tym zakresie świadczymy usługi. O poradę proszę zwrócić się do swojego lekarza, który wystawi Panu wniosek i poprze go odpowiednimi argumentami. Ostateczna decyzja należy do komisji orzekającej w ZUS lub w Powiatowym Zespole do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

 3. Witam. Choruje na epilepsję od ponad 20lat tzn od 13 roku życia…. mam ataki co miesiąc 3-4 pod rzad…podczas jednego doznałam pęknięcia kręgosłupa szyjnego. Po wielu latach ataków, urazów głowy, mam uszkodzony słuch ubytek 40 % w obu uszach raz z tego powodu omalo nie wpadłam na zielonym świetle na pasach pod karetkę na sygnale (bo jej nie słyszałam)czy dostanę grupe inwalidzką…czy mam szanse…czy mnie wyśmieją? jak ostatnio? powiedziano mi że nie wyglądam na osobę chorą…
  dziękuję za odpowiedź

  1. Zdjęcie Małgorzaty Gorczyca-Antosz - administratora witryny mywspieramy.org, pracownika agencji pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy. Małgorzata Gorczyca-Antosz pisze:

   Każda osoba doświadczająca niepełnosprawności – nawet jeśli to jest subiektywne odczucie – ma prawo złożyć wniosek o orzeczenie stopnia niepełnosprawności. Jak agencja My Wspieramy informuje w artykule — niepełnosprawność wiąże się z konsekwencjami choroby, które wpływają na funkcjonowanie. Ważne by wnioskodawca odpowiednio przedstawił swoje trudności i zaburzenia oraz poparł je dokumentacją medyczną. Dlatego trzeba wcześniej odpowiednio się przygotować. Nikt nie ma prawa wyśmiewać drugiego człowieka, a już z pewnością nie członek komisji orzekającej. Komisja nie ma prawa wydawać orzeczenia “na wygląd”. Zawsze istnieje możliwość odwoływania się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *