Problem z wnioskiem o świadczenie wspierające? Rozprawiamy się z pułapkami, w które możesz wpaść
Od stycznia roku 2024 osoby z niepełnosprawnością zyskały możliwość uzyskania świadczenia wspierającego. Jak się okazuje, już od początku funkcjonowania tego wsparcia pojawiają się problemy ze składaniem wniosków oraz niezrozumieniem ustalonych zasad i kolejnych etapów jego przyznawania.
Czy Ty także napotkałeś problem z wnioskiem o świadczenie wspierające? Czy zamierzasz złożyć wniosek, lecz nie jesteś pewien, jak zrobić to prawidłowo? Chcemy Cię wesprzeć w procesie ubiegania się o dodatkowe środki przyznawane osobom wymagającym pomocy innych i specjalistycznego sprzętu.
W artykule omawiamy wszystkie pułapki, w które możesz wpaść, ubiegając się o nowe świadczenie dla niepełnosprawnych. Pomożemy Ci zrozumieć zasady jego przyznawania. Dzięki temu unikniesz błędów i frustracji związanych z nieprawidłowościami podczas składania wniosku o świadczenie wspierające.
Na jakie pułapki możesz się natknąć, ubiegając się o świadczenie wspierające?
Osoby z niepełnosprawnością wymagające pomocy od początku stycznia 2024 roku składają wnioski o świadczenie wspierające. Niestety jak się okazuje, wnioski te są niekompletne i odrzucane przez pracowników ZUS. Jeśli ty także w styczniu 2024 złożyłeś wniosek do ZUS-u, wiedz, że nie będzie on rozpatrzony. Poniżej znajdziesz odpowiedź dlaczego.
Sporządziliśmy listę najczęstszych błędów, które popełniają osoby ubiegające się o świadczenie wspierające. Są to:
- niekompletność wniosków,
- nieprawidłowa kolejność wnioskowania o świadczenie wspierające,
- niewiedza o dostępności wniosków i druków kwestionariusza,
- zły adresat wniosku i droga jego złożenia,
- brak wiedzy kto i w jakim terminie otrzyma świadczenie wspierające
- brak zgłoszenia uprawnienia do świadczenia pielęgnacyjnego i wspierającego – konieczność zwrotu środków,
- składanie wniosku o świadczenie wspierające przez rodzica dziecka z niepełnosprawnością.
Obok powyższych błędów formalnych osoby z niepełnosprawnością i ich opiekunowie mają szereg wątpliwości i błędnych przekonań dotyczących świadczenia wspierającego. Poniżej przedstawiamy tylko część pytań i wątpliwości, które pojawiają się w przestrzeni mediów społecznościowych.
- Czy upoważnienie dla opiekuna musi być od notariusza?
- Czy komisja odbywa się tylko w wojewódzkim zespole do spraw orzekania, czy może odbyć się w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej?
- Co ma robić opiekun pozbawiony świadczenia pielęgnacyjnego, który nadal musi opiekować się niepełnosprawnym i nie ma w związku z tym ubezpieczenia społecznego?
- Czy będę musiał rozliczać się ze świadczenia wspierającego?
- Czy muszę mieć orzeczenie o niepełnosprawności, by wnioskować o świadczenie wspierające?
- Czy odbiorą mi 500 plus dla niepełnosprawnych, gdy dostanę świadczenie wspierające.
Niekompletność wniosków. Brak orzeczenia o potrzebie wsparcia a wniosek o świadczenie wspierające
Wnioski, które trafiają do ZUS powinny być kompletne. Dlatego składając wniosek drogą elektroniczną, musisz go najpierw wypełnić oraz wskazać numer orzeczenia o ustalonym poziomie potrzeby wsparcia. Nie musisz do wniosku dołączać tego orzeczenia. Wniosek złożysz tylko drogą elektroniczną.
Informacje ze strony pracowników ZUS w sprawie świadczenia wspierającego otrzymasz tylko na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.
Dowiedz się o formach wsparcia niepełnosprawnych. Przeczytaj nasze publikacje:
🔸 Świadczenie wspierające
🔸 Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych
🔸 Świadczenie dla opiekunów
🔸 Asystent dla osób niepełnosprawnych
Na blogu agencji odkryj inne merytoryczne treści. Jesteśmy na bieżąco z nowymi informacjami. Zapraszamy, odwiedzaj nas często!
Nieprawidłowa kolejność wnioskowania o świadczenie wspierające
Procedurę ubiegania się o świadczenie wspierające musisz wykonać w kolejnych krokach prawidłowo następujących po sobie. Zanim złożysz wniosek do ZUS-u, powinieneś otrzymać orzeczenie o poziomie potrzeby wsparcia.
Dlatego w pierwszym kroku musisz złożyć wniosek do Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności o ustalenie potrzeby wsparcia zgodnie z miejscem swojego zamieszkania. Kiedy poddasz się ocenie przez odpowiednią komisję i zostanie ci wydane orzeczenie, z którym będziesz się zgadzał, możesz dopiero wtedy złożyć wniosek oświadczenie wspierające do ZUS.
Jeżeli nie zgadzasz się z decyzją komisji oceniającej twoją potrzebę wsparcia, odwołaj się do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania, a w dalszej kolejności do Sądu Pracy i Ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z decyzją ostatniej instytucji, która będzie opiniowała w Twojej sprawie, będziesz mógł ubiegać się o świadczenie wspierające na poziomie poprzez nią określonym.
Brak wiedzy o dostępności druku wniosku o świadczenie wspierające oraz kwestionariusza
Jak się okazuje nie wszystkie osoby z niepełnosprawnością wiedzą, skąd pobrać odpowiednie druki konieczne do złożenia wniosku. Od grudnia 2023 roku, druki wniosków oraz kwestionariuszy do wypełnienia przez osoby ubiegające się o świadczenie wspierające, znajdziesz na stronie internetowej każdego Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Możesz także je uzyskać w swoim Powiatowym Zespole ds. Orzekania.
W instytucjach tych druki możesz otrzymać w formie papierowej. Tam też pracownicy będą gotowi pomóc ci w ich wypełnieniu.
Świadczenie wspierające. Zły adresat wniosków i droga złożenia
Warto, abyś zapamiętał dwie podstawowe kwestie związane z uzyskaniem świadczenia wspierającego. Wnioski w odpowiedniej kolejności powinieneś skierować do właściwych instytucji.
- Wniosek o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia składasz do Wojewódzkiego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Zrobisz to drogą elektroniczną, wysyłając pocztą bezpośrednio do Wojewódzkiego Zespołu lub przekazując wniosek przez Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania.
- Wniosek o świadczenie wspierające powinieneś złożyć tylko drogą elektroniczną przez platformę usług elektronicznych ZUS.
Poziom potrzeby wsparcia a termin otrzymania świadczenia wspierającego
Zgodnie z ustawą świadczenie wspierające będzie obejmowało kolejne uprawnione osoby stopniowo. Najpierw, od roku 2024 będą mogły je otrzymać osoby najbardziej potrzebujące, których poziom potrzeby wsparcia ustalono na 87-100 punktów.
Jeśli uzyskałeś w swoim orzeczeniu tyle punktów możesz śmiało w roku 2024 złożyć wniosek do ZUS o nowe świadczenie wspierające. Niestety, jeśli orzeczono wobec ciebie niższy poziom potrzeby wsparcia twój wniosek do ZUS w roku 2024 będzie rozpatrzony negatywnie.
W roku 2025 wnioski o świadczenie wspierające będą mogły składać osoby, które uzyskały w swoich orzeczeniach 78-86 punktów. Natomiast w roku 2026 wypłata świadczenia będzie możliwa dla osób uzyskujących 70-77 punktów potrzeby wsparcia.
Niezależnie od czasu, w którym daną osoby obejmie nowe wsparcie finansowe, wniosek o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia możesz złożyć w każdej chwili już od początku roku 2024.
Świadczenie wspierające dla podopiecznego z niepełnosprawnością a zwrot wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego przez opiekuna
Kiedy zdecydowałeś o pobieraniu świadczenia wspierającego, a twój opiekun dotychczas otrzymywał świadczenie pielęgnacyjne, pamiętaj, aby poinformować o tym odpowiedni urząd (zwykle MOPR, MOPS lub GOPS). Zrób to najlepiej z chwilą składania wniosku oświadczenie wspierające do ZUS-u. Jest to bardzo ważne z tego względu, iż nie można pobierać jednocześnie obydwu świadczeń.
Brak zgłoszenia i rozpoczęcie wypłaty świadczenia wspierającego będzie oznaczało dla twojego opiekuna konieczność zwrotu środków wypłaconych w ramach świadczenia pielęgnacyjnego. Jeśli urzędy zorientują się o podwójnym finansowaniu z dużym z opóźnieniem, twój opiekun może mieć trudności z oddaniem nienależnie pobranych środków w dużej kwocie.
Składanie wniosku o świadczenie wspierające przez rodzica dziecka z niepełnosprawnością
Świadczenie wspierające dedykowane jest dla dorosłych niepełnosprawnych wymagających wsparcia na określonym poziomie. Nie może być ono zatem przyznane dziecku poniżej 18 roku życia.
Ustawodawca rozdzielił świadczenia. Od roku 2024 świadczenie pielęgnacyjne dedykowane jest rodzicom dzieci niepełnosprawnych z orzeczeniem, zaś świadczenie wspierające dorosłym osobom, które są niesamodzielne i potrzebują pomocy w codzienności.
Problem z wnioskiem o świadczenie wspierające? Podsumowanie
Problemy, które możesz napotkać, ubiegając się o świadczenie wspierające zazwyczaj, mają charakter proceduralny. Dotyczą one kompletności wniosków, kolejności ubiegania się o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia i świadczenia, formalnego składania wniosków w odpowiednich instytucjach i odpowiednią drogą.
Jeśli po lekturze artykułu nadal masz wątpliwości lub pytania, zapraszamy do dyskusji w ramach forum pod artykułem. Podziel się z nami także opinią, czy udało nam się omówić najważniejsze pułapki, na jakie natykają się osoby ubiegające się o świadczenie wspierające.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i wątpliwości
Powyżej omówiliśmy najczęstsze błędy proceduralne, które możesz popełnić w trakcie ubiegania się o świadczenie wspierające. W tym miejscu zaś chcieliśmy odpowiedzieć na pojawiające się pytania i rozwiać wątpliwości, które możesz jeszcze mieć.
Czy upoważnienie dla opiekuna niepełnosprawnego musi być od notariusza?
Wojewódzki Zespół do spraw Orzekania o Niepełnosprawności nie wymaga, aby upoważnienie dla opiekuna, który w imieniu swojego podopiecznego składa wniosek, było potwierdzane notarialnie. Wystarczy, aby osoba niepełnosprawna napisała oświadczenie upoważniające do reprezentowania jej przez konkretną osobę i podpisała je własnoręcznie.
Czy komisja odbywa się tylko w Wojewódzkim Zespole do spraw Orzekania, czy może odbyć się w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej?
Komisja ustalająca poziom potrzeby wsparcia może odbyć się w siedzibie Wojewódzkiego Zespołu lub w miejscu zamieszkania wnioskodawcy z niepełnosprawnością. Aby członek komisji przyjechał do ciebie do domu, musisz we wniosku wyrazić na to zgodę, zaznaczając ją w odpowiednim miejscu.
Co ma robić opiekun pozbawiony świadczenia pielęgnacyjnego, który nadal musi opiekować się niepełnosprawnym i nie ma w związku z tym ubezpieczenia społecznego?
Opiekun, który musi się opiekować osobą pobierającą świadczenie wspierające i nie ma możliwości zarobkowania w związku z tym, powinien zwrócić się do MOPR, MOPS lub GOPS z wnioskiem, aby instytucja ta objęła go ubezpieczeniami społecznymi z tytułu sprawowania opieki nad osobą niepełnosprawną.
Czy będę musiał rozliczać się ze świadczenia wspierającego?
Nie, świadczenie wspierające nie podlega konieczności jego rozliczania. Nie musisz wykazywać, na co wydatkowałeś środki.
Czy muszę mieć orzeczenie o niepełnosprawności, by wnioskować o świadczenie wspierające?
Aby ubiegać się o świadczenie wspierające, nie musisz posiadać orzeczenia o niepełnosprawności ani innego równoważnego. Wystarczy, że masz orzeczony poziom potrzeby wsparcia.
Czy odbiorą mi 500 plus dla niepełnosprawnych, gdy dostanę świadczenie wspierające?
Świadczenie wspierające nie ogranicza możliwości pobierania 500 plus dla niepełnosprawnych. Możesz jednocześnie z nim pobierać rentę oraz wynagrodzenie z tytułu pracy.
Czy dostanę świadczenie wspierające, jeśli mieszkam w Domu Opieki Społecznej?
Nie, mieszkańcy DPS nie mogą pobierać świadczenia wspierającego.