Renta socjalna. Czym jest, dla kogo i jak się o nią ubiegać?
Renta socjalna to świadczenie pieniężne wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Otrzymasz ją, gdy nie nabyłeś praw do renty z tytułu niezdolności do pracy, a twoja niepełnosprawność powstała w dzieciństwie lub do momentu zakończenia edukacji.
Jeżeli jesteś młodą osobą niepełnosprawną i chcesz ubiegać się o rentę socjalną, ten artykuł jest dla ciebie. Podpowiadamy, ile wynosi czy pobierając to świadczenie, możesz pracować, jaki wpływ na wysokość renty mają otrzymywane dochody z tytułu zatrudnienia oraz czy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wystarczy, aby otrzymać rentę. Tekst będzie również pomocny dla rodziców dorastających dzieci z niepełnosprawnością. Czytając, dowiesz się kiedy, gdzie i jakie dokumenty złożyć, aby otrzymać świadczenie ZUS.
Renta socjalna dla kogo jest przeznaczona. Kiedy będzie ci przysługiwać świadczenie ZUS?
O rentę socjalną możesz się ubiegać, gdy jesteś pełnoletni, a twoja niezdolność do pracy jest wynikiem naruszenia sprawności organizmu. Warunkiem przyznania renty socjalnej jest, aby ta niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem przez ciebie 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole, na studiach wyższych do momentu ukończenia 25 roku życia lub na studiach doktoranckich.
Renty socjalnej nie otrzymasz, gdy posiadasz już prawo do:
- renty z tytułu niezdolności do pracy,
- renty inwalidzkiej, emerytury,
- zasiłku przedemerytalnego,
- świadczenia przedemerytalnego lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
- gdy pobierasz już świadczenie o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych,
- posiadasz nieruchomość rolną o powierzchni przekraczającej 5 hektarów.
Kiedy jest przyznawana renta socjalna na stałe?
Renta socjalna może być ci przyznana na stałe, gdy twoja niepełnosprawność jest trwała lub na czas określony, gdy twoja niepełnosprawność jest okresowa. Niezdolność do pracy ocenia lekarz orzecznik podczas komisji. Odbywa się to w podobny sposób, jak ma to miejsce w przypadku renty z tytułu niezdolności do pracy.
Ile wynosi renta socjalna?
Na rencie socjalnej kwota, jaką możesz otrzymać, jest równa kwocie najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jest ona co roku waloryzowana zgodnie z Ustawą o Emeryturach i Rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Ile wynosi renta socjalna 2023 roku?
Od marca 2023 roku renta socjalna wynosiła 1588,44 zł brutto miesięcznie. To przekłada się na 1445 zł netto miesięcznie.
Renta socjalna podwyżka. Na czym polega waloryzacja świadczenia?
Kwota renty socjalnej jest co roku waloryzowana, aby dostosować jej wysokość do aktualnych warunków ekonomicznych. Waloryzacja polega na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji, który oznacza średnią wartość cen towarów i usług w poprzednim roku kalendarzowym.
Kwota obniżonej renty socjalnej w przypadku zbiegu uprawnień z rentą rodzinną
Rentę socjalną możesz otrzymywać, gdy posiadasz prawo do renty rodzinnej. Oba świadczenia są wypłacane do łącznej kwoty, która nie przekracza 200% wysokości kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. W przeciwnym wypadku ZUS obniży rentę socjalną. Jej kwota, nie może być jednak niższa niż 10% wysokości najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.
Renty socjalnej nie otrzymasz, gdy łączna wysokość renty rodzinnej przekracza 200% wysokości najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Renta socjalna dla bezrobotnego i pracującego, czyli co się dzieje ze świadczeniem, gdy pracujesz?
Pobierając rentę socjalną, możesz uzyskiwać dochody, które podlegają ubezpieczeniu społecznemu. Przykładem takiego dochodu może być wynagrodzenie za pracę. Istotny w tym przypadku jest próg dochodowy, którego nie możesz przekroczyć. W przeciwnym razie świadczenie podlega obniżeniu bądź zawieszeniu na podobnych zasadach jak renta z tytułu niezdolności do pracy.
Na to, czy renta socjalna zostanie ci obniżona lub zawieszona, mają wpływ takie dochody, jak:
- z pracy osiągane na podstawie stosunku pracy,
- z pracy osiągane na podstawie umowy zlecenie,
- z pracy osiągane na podstawie umowy agencyjnej,
- z pozarolniczej działalności gospodarczej,
- zasiłek chorobowy, macierzyński lub opiekuńczy,
- świadczenie rehabilitacyjne oraz wyrównawcze, zasiłek wyrównawczy, a także dodatek wyrównawczy.
Sprawdź inne wpisy blogowe. Przeczytaj, m.in.:
🔸 Opieka nad rodzicem a praca
🔸 Renta wdowia
🔸 Opiekun dla osoby niepełnosprawnej
🔸Zasiłek a świadczenie pielęgnacyjne
Na blogu My Wspieramy znajdziesz przydatne informacje dla niepełnosprawnych i nie tylko. Nie pomijaj żadnego artykułu!
Renta socjalna a praca – jaki jest próg dochodowy?
Renta socjalna jest wypłacana w pełnej wysokości, gdy twoje dochody z pracy nie przekraczają ustalonego limitu, który wynosi:
- 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, obowiązującego w danym kwartale
Renta socjalna jest obniżana o kwotę przekroczenia, ale nie więcej niż obowiązująca kwota maksymalnego obniżenia, jaka obowiązuje dla renty z tytułu niezdolności do pracy, - 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia obowiązującego w danym kwartale
Renta socjalna jest zawieszana.
Obowiązujące kwoty limitu możesz znaleźć na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W przypadku podjęcia zatrudnienia lub zmiany wysokości dochodów musisz niezwłocznie poinformować o tym ZUS. Zrobisz to poprzez formularz: EROP (oświadczenie o osiąganiu przychodów). Formularz znajdziesz na stronie internetowej oraz w placówce ZUS.
Dokument musisz złożyć do końca lutego następnego roku, dołączając:
- zaświadczenie płatnika składek o wysokości przychodu za ubiegły rok (od pracodawcy bądź zleceniodawcy),
- lub oświadczenie o podstawie wymiaru składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe, gdy prowadzisz działalność gospodarczą,
- oświadczenie o dochodach z tytułu najmu zgodnie z przepisami o zryczałtowanym podatku dochodowym.
ZUS renta socjalna. Kiedy i jakie dokumenty złożyć ubiegając się o świadczenie?
Ubiegając się o rentę socjalną, musisz złożyć następujące dokumenty:
- wniosek o rentę socjalną,
- zaświadczenie ze szkoły lub uczelni potwierdzające okres twojej nauki,
- zaświadczenie OL-9, czyli zaświadczenie o stanie zdrowia, które wypełnia twój lekarz prowadzący, dokument jest ważny miesiąc,
- dokumentację medyczną, która potwierdza historię twojej choroby, przykładowo wyniki badań lub kartę leczenia szpitalnego,
- dokumenty od twojego pracodawcy, gdy jesteś zatrudniony: wywiad zawodowy na druku OL-10 oraz zaświadczenie o terminie zawartej z tobą umowy i osiąganego przez ciebie przychodu,
- oświadczenie czy jesteś właścicielem lub współwłaścicielem nieruchomości rolnej, przekraczającej 5 hektarów.
Wniosek wraz z wymaganymi dokumentami najlepiej, gdy złożysz w miesiącu, w którym osiągniesz pełnoletność lub jak najszybciej po powstaniu niezdolności do pracy, gdy już jesteś pełnoletni.
Kto może złożyć dokumenty o przyznanie renty socjalnej?
Wniosek o przyznanie renty socjalnej wraz z pozostałymi dokumentami składasz osobiście lub może to zrobić:
- twój przedstawiciel ustawowy, czyli przykładowo rodzic,
- twój opiekun prawny,
- twój faktyczny opiekun,
- w razie potrzeby pomocy dokumenty może złożyć również kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej,
- inna osoba, którą pisemnie upoważnisz.
Renta socjalna — orzeczenia o niepełnosprawności i niezdolności do pracy zarobkowej
Renta socjalna nie będzie ci przyznana na podstawie posiadanego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Powodem jest to, że decyzja ZUS nie jest w żaden sposób powiązana z orzeczeniem wydanym przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Obydwa orzeczenia otrzymasz na drodze odrębnych komisji, prowadzonych przez odmienne instytucje. Naturalnie, jeżeli posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, możesz dołączyć je do dokumentacji, gdy wnioskujesz o rentę socjalną i może ono wpłynąć na decyzję komisji. Wypłata świadczenia jednak nie jest uzależniona od posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Podsumowanie
Renta socjalna to świadczenie ZUS, które możesz uzyskać, jeżeli posiadasz niezdolność do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu. Warunkiem jest, aby ta niezdolność powstała w dzieciństwie lub w trakcie edukacji. Omawiane świadczenie to alternatywa dla tych, którzy nie uzyskali prawa do renty związanej z niezdolnością do pracy.
Podejmując zatrudnienie i uzyskując z tego tytułu wynagrodzenie, musisz pamiętać o progu dochodowym, którego przekroczenie może skutkować obniżeniem renty lub jej zawieszeniem. Jeśli kwota renty rodzinnej z socjalną przekroczy określony pułap, nastąpi zmniejszenie renty socjalnej. Obniżona renta socjalna wynosi minimum 10% najniższej renty chorobowej.
Wniosek o przyznanie świadczenia najlepiej, gdy złożysz w miesiącu, w którym osiągniesz pełnoletność. Pamiętaj, że orzeczenie o stopniu niepełnosprawności nie decyduje o uzyskaniu prawa do renty socjalnej. Musisz przejść osobną komisję.
Kiedy i komu należy się renta socjalna?
Rentę socjalną otrzymują osoby, które nie mają prawa do renty chorobowej, a ich niezdolność do pracy powstała w dzieciństwie lub na etapie nauki w szkole bądź na studiach.
Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać rentę socjalną?
Aby otrzymać rentę socjalną, należy być pełnoletnim i posiadać niezdolność do pracy, która powstała do 18 roku życia lub w trakcie nauki w szkole, podczas studiów wyższych do 25 roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich.
Ile będzie wynosić renta socjalna w 2024?
Trwają prace w sejmie, by od 2024 wysokość renty socjalnej była zrównana z poziomem najniższego wynagrodzenia za pracę.
Ile lat pracy do renty socjalnej?
By uzyskać prawo do renty socjalnej, nie trzeba pracować. Renta ta jest świadczeniem alternatywnym dla osób, które nie nabyły prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.