Sprawdź, jak dostać rentę na kręgosłup krok po kroku i zawalcz o to świadczenie
Zdecydowana większość ludzi odczuwa dyskomfort związany z problemami z kręgosłupem. Sytuacji sprzyja przede wszystkim ograniczenie lub brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia oraz niezdrowe odżywianie skutkujące otyłością. To wszystko w sprawia, że problemy z kręgosłupem i schorzenia układu kostno-stawowego stały się jedną z najczęstszych przyczyn ubiegania się o rentę z powodu niezdolności do pracy zarobkowej.
Kto i kiedy zatem może dostać rentę na kręgosłup?
W poniższym opracowaniu znajdziesz niezbędne informacje, gdy Twoim problemem w wykonywaniu obowiązków zawodowych stały się konsekwencje, wynikające ze schorzenia kręgosłupa i zamierzasz ubiegać się o rentę.
Czy z powodu schorzeń kręgosłupa przysługuje renta?
Dolegliwości związane z kręgosłupem mogą być podstawą ubiegania się o rentę. Przysługuje Ci ona tylko wtedy, gdy posiadasz wymagany staż ubezpieczeniowy. Zazwyczaj decyzję o przejściu na rentę poprzedzają okresy, kiedy pobierasz zasiłek chorobowy i świadczenie rehabilitacyjne.
Kiedy jednak leczenie zachowawcze nie przynosi oczekiwanych rezultatów i wykorzystasz pełny okres ubezpieczenia chorobowego, a schorzenie nadal jest powodem istotnego ograniczenia aktywności zawodowej i utrudnia Ci możliwość wykonywania pracy, zwróć się do organu ubezpieczeniowego z wnioskiem o przyznanie Ci odpowiedniego świadczenia.
Renta przysługuje z powodu naruszenia sprawności organizmu (np. wskutek dolegliwości bólowych lub z powodu choroby kręgosłupa) osobom, które opłacały ubezpieczenia rentowe.
Jakie choroby kręgosłupa są wskazaniem do przyznania renty?
Do przyznania renty uprawniają Cię schorzenia kręgosłupa lub przewlekłe zespoły bólowe (powszechnie występujące w odcinku lędźwiowym i odcinku szyjnym), które ograniczają lub uniemożliwiają Ci wykonywanie obowiązków zawodowych w standardowy sposób. Jak wynika z decyzji lekarzy orzeczników, świadczenia rentowe przyznawane są najczęściej osobom doświadczającym:
- schorzeń zwyrodnieniowych kręgosłupa,
- dyskopatii związanej z uciskiem na nerwy i wypuklinami,
- RZS i zesztywniającego zapalenia kręgosłupa,
- zespołów przeciążeniowo-bólowych,
- dużego skrzywienia kręgosłupa,
- osteoporozy,
- guzów nowotworowych kręgosłupa,
- urazów kręgosłupa i rdzenia kręgowego powodujących paraplegię lub tetraplegię.
Zapewne dostaniesz także rentę, jeżeli masz rozszczep kręgosłupa, chorobę Scheuermanna, zespół Bertolottiego, stenozę kanału kręgowego i wiele innych dolegliwości związanych z kręgosłupem wpływających na możliwość wykonywania przez Ciebie pracy.
Co zrobić, by dostać rentę z powodu choroby kręgosłupa?
Aby dostać rentę chorobową na kręgosłup, musisz wcześniej odprowadzać składki do właściwego funduszu ubezpieczeń społecznych z tytułu zatrudnienia. Świadczenie może być Ci przyznane, jeżeli po komisji lekarskiej ZUS lub innego organu, otrzymasz decyzję o uznaniu Cię za osobę niezdolną do pracy.
Zanim jednak złożysz wniosek, dowiedz się, co musisz przygotować i jakich procedur dopełnić.
Jakie warunki wymagane są, by dostać rentę z tytułu niezdolności do pracy?
Będziesz otrzymywał rentę, jeżeli spełnisz następujące warunki. Musisz:
- posiadać decyzję lekarza orzecznika ZUS lub innego organu o Twojej niezdolności do pracy,
- mieć odpowiedni okres wymaganego stażu ubezpieczeniowego w zakresie liczby przepracowanych okresów składkowych i nieskładkowych:
– 1 rok – gdy niezdolność powstała przed ukończeniem 20 r.ż.,
– 2 lata – gdy niezdolność powstała między 20 a 22 r.ż.,
– 3 lata – gdy niezdolność powstała między 22 a 25 r.ż.,
– 4 lata – gdy niezdolność powstała między 25 a 30 r.ż.,
– 5 lat – gdy niezdolność powstała po 30 r.ż. i nastąpiło to do 10 lat przed złożeniem wniosku. - wykazać, że stałeś się niezdolny do pracy w okresach ubezpieczenia składkowych, nieskładkowych, albo do 18 miesięcy od ich ustania. Wyjątkowo nie musisz spełnić tego warunku, jeżeli:
– jesteś kobietą i masz 20 lat stażu ubezpieczenia,
– jesteś mężczyzną i masz 25 lat stażu ubezpieczenia,
– jesteś całkowicie niezdolny do pracy.
Jak złożyć wniosek o rentę?
Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, KRUS, MSWiA, czy MON w zakresie możliwości wykonywania pracy wydawane jest tylko i wyłącznie na wniosek ubezpieczonego. W związku z tym musisz wykonać kolejne kroki:
- pobrać formularz wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy ze strony internetowej właściwego organu rentowego.
- uzupełnić druk uwzględniając wszystkie wymagane informacje.
- zgromadzić niezbędne dokumenty potrzebne do rozpatrzenia Twojej sprawy.
- złożyć wniosek wraz z załącznikami osobiście (ewentualnie przez pełnomocnika), wysyłając go pocztą lub drogą elektroniczną.
- stawić się Komisję.
- oczekiwać na rozpatrzenie sprawy do 30 dni od uzyskania przez organ koniecznych informacji.
- złożyć ewentualne odwołanie.
Jakie dokumenty złożyć z wnioskiem o rentę na kręgosłup?
W przypadku kiedy ubiegasz się o świadczenie z tytułu niezdolności do pracy, organ rentowy wymaga, abyś złożył niezbędne dokumenty, które potwierdzą Twój stan zdrowia i możliwości wykonywania pracy oraz uprawnienia. Złóż więc:
- uzupełniony wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy,
- informację o okresach ubezpieczenia: składkowych i nieskładkowych (np. świadectwa pracy),
- zaświadczenie od pracodawcy o zatrudnieniu i wynagrodzeniu,
- aktualne zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza prowadzącego: specjalistę lub pierwszego kontaktu,
- dokumentację medyczną z przebiegu choroby kręgosłupa i chorób towarzyszących: karty szpitalne, dokumenty z rehabilitacji, zaświadczenie i historie chorób,
- kartę wypadku, jeśli Twoje dolegliwości mają związek z wypadkiem przy pracy lub w drodze do niej, a nie masz wymaganego stażu ubezpieczeniowego (dodatkowo mogą być to także zeznania świadków wypadku lub inne dokumenty to potwierdzające).
Gdy organem do którego się zwracasz jest ZUS, część tych dokumentów trzeba złożyć na dedykowanych drukach. Pobierz ze strony Zakładu formularze: druk ERN, druk ERP-6, druk ERP-7 i druk OL-9.
Doświadczasz problemów ze zdrowiem? Zadbaj o swoje prawa. Przeczytaj, m.in.:
W innych artykułach które znajdziesz w witrynie My Wspieramy jest mnóstwo potrzebnej Ci wiedzy na co dzień. Polecamy!
Jaki typ renty dostaniesz, mając problemy z kręgosłupem?
Kiedy Twoje problemy wykonywaniu pracy mają związek z chorobą kręgosłupa, możesz dostać typ renty adekwatny do swoich możliwości zawodowych. ZUS lub inny organ rentowy orzekają o prawie do:
- renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zarobkowej, kiedy utraciłeś zupełnie możliwości do wykonywania obowiązków zawodowych,
- renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy zarobkowej, kiedy możesz pracować, jednak aby to było możliwe, musisz mieć przystosowane stanowisko lub chronione warunki pracy.
- renty socjalnej, jeżeli urodziłeś się z wadą wrodzoną kręgosłupa lub nabyłeś jego schorzenie przed 16 rokiem życia, lub w trakcie nauki szkolnej do 25 roku życia (jeżeli nie żyje Twój rodzic, dodatkowo możesz otrzymać rentę rodzinną).
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w zależności od oceny wpływu na możliwość wykonywania w pracy i trwałości Twojego schorzenia może uznać, że należy Ci się:
- renta stała, kiedy schorzenie nie rokuje odzyskania zdolności do pracy,
- renta okresowa, gdy istnieje szansa, że Twój stan zdrowia się polepszy wskutek długotrwałego leczenia i rehabilitacji.
- renta szkoleniowa, kiedy z powodu stanu zdrowia potrzebujesz czasu, aby przekwalifikować się zawodowo. Zazwyczaj ten typ renty przyznawany jest na 6 miesięcy z możliwością przedłużenia do 36 miesięcy.
Kilka słów o tym, jak dostać rentę na kręgosłup
Kiedy doświadczasz choroby kręgosłupa, jednym z bardziej dolegliwych objawów jest przewlekły i ostry ból oraz ograniczenie zakresu ruchowego Twojego organizmu. To rzutuje zaś na życie zawodowe i możliwości wykonywania dotychczasowych obowiązków. Niestety większość schorzeń kręgosłupa nie poddaje się leczeniu. Leki zazwyczaj działają objawowo, a zabiegi operacyjne powodują, że pacjent nie może wykonywać wielu czynności. Z tego powodu po wyczerpaniu dostępnych form leczenia, możesz ubiegać się o rentę z powodu niezdolności do pracy.
By ją dostać, trzeba złożyć odpowiedni wniosek do instytucji ubezpieczeniowej, zazwyczaj ZUS. Dołącz do wniosku odpowiednie dokumenty medyczne i wyniki badań oraz jeśli posiadasz wszelkie opinie lekarskie i fizjoterapeutyczne. Lekarz orzecznik ZUS wezwie Cię na badanie oraz przeanalizuje przesłaną dokumentację. Do 30 dni od wyjaśnienia wszelkich wątpliwości otrzymasz decyzję ze wskazaniem, czy jesteś jest niezdolny do pracy częściowo lub całkowicie w związku z problemami z kręgosłupem i schorzeniami towarzyszącymi.
Źródła
W celu opracowania powyższego artykułu sięgnęłam do ustaw i rozporządzeń dotyczących przyznawania emerytur i rent z funduszu ubezpieczeń społecznych. Przeanalizowałam także statystyki i opinie lekarzy orzeczników. Jako podstawa prawna posłużyły mi:
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19981621118/O/D19981118.pdf
- https://www.zus.pl/documents/10182/24199/Standardy+orzecznictwa+lekarskiego+ZUS.pdf/35c8181e-c3f6-4e27-9855-3648217d2ce1
- https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/renty-z-tytulu-niezdolnosci-do-pracy/warunki-wymagane-do-przyznania-renty
- https://www.zus.pl/swiadczenia/renty/renty-z-tytulu-niezdolnosci-do-pracy/warunki-wymagane-do-przyznania-renty
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19981370887/U/D19980887Lj.pdf
Czy renta szkoleniowa może być przyznana, gdy ma się chory kręgosłup?
Tak, renta szkoleniowa jest możliwa, gdy powodem Twoich ograniczeń w pracy są dolegliwości kręgosłupa. Ten typ renty pozwoli Ci na przebranżowienie się lub uzyskanie kwalifikacji do wykonywania zawodu niekolidującego z Twoimi ograniczeniami zdrowotnymi.
Kiedy dostanę rentę socjalną powodu choroby kręgosłupa?
Jeżeli Twoja zdolność pracy powstała przed ukończeniem 16 roku życia lub 25 rokiem życia (w trakcie nauki szkolnej) i jej powodem było schorzenie lub uraz kręgosłupa możesz otrzymać prawo do renty socjalnej.
Ile wynosi renta na kręgosłup?
Organ ubezpieczeniowy w oblicza indywidualnie kwoty świadczenia. Wysokość renty będzie zależała od tego, jak długo pracowałeś i odprowadzały składki, a także od wysokości Twoich zarobków. Ustalone są jedynie najniższe kwoty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Kwoty te znajdziesz innych stronach naszego bloga.