ZUS wykaz chorób do renty. Kto może liczyć na uzyskanie statusu rencisty?
Na każdym etapie życia, możesz znaleźć się w sytuacji, kiedy stan zdrowia utrudnia lub uniemożliwia Ci dalsze wykonywanie pracy zawodowej. W takim momencie najprawdopodobniej w Twojej głowie pojawi się myśl o rencie, jako alternatywie na dalszą egzystencję. Jednocześnie zapewne będziesz się zastanawiał, czy istnieje w ZUS wykaz chorób do renty i obawiał, czy Twoje schorzenie do niej Cię kwalifikuje.
Zweryfikuj swoje wyobrażenia i ustal, co sprawdza lekarz podczas komisji w ZUS i czym kieruje się, orzekając w zakresie zdolności do pracy. Z naszego artykułu dowiesz się, jakie grupy chorób uprawniają do uzyskania odpowiedniego orzeczenia i dlaczego tak się dzieje. Nie wierz chwytliwym tytułom mówiącym o wykazie chorób do renty. Nikt rzetelny nie podaje takiego typu informacji.
Jakie choroby uprawniają do renty z ZUS?
System ZUS nie opracował dotychczas wykazu chorób, które kwalifikowałyby ubezpieczonych w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych do otrzymania renty. Nigdzie nie znajdziesz takiej listy. Nie jest to przypadkowe działanie. Każda choroba może być bowiem uznana za przyczynę niezdolności do pracy i jednocześnie ta sama choroba nie musi być za nią uznana. Wszystko zależy od Twojej indywidualnej sytuacji.
Orzecznicy ZUS wskazują, że podstawą do przyznania renty jest naruszenie sprawności organizmu, nie zaś konkretna choroba. Stoją oni na stanowisku, że dane schorzenie nie jest równoznaczne z utratą możliwości realizacji obowiązków zawodowych w każdym przypadku.
Przykład
Amputacja kończyn dolnych uniemożliwia prace na wysokościach, lecz nie wyklucza pracy przy komputerze. W związku z tym inżynier budownictwa po amputacji może nie otrzymać renty z tytułu niezdolności do pracy. Orzeczenie całkowitej niezdolności do pracy może zaś otrzymać murarz z wykształceniem zawodowym, który nie ma przygotowania do pracy umysłowej i szansy na przebranżowienie.
Skoro tak kształtuje się sytuacja, spróbuj zorientować się w przytoczonym niżej wykazie chorób zawodowych oraz grupach innych schorzeń. W ten sposób skonfrontujesz swoje szanse na uzyskanie renty.
Choroby zawodowe a renta z tytułu niezdolności do pracy zarobkowej z ZUS
Niektóre ze schorzeń uznawane są za choroby zawodowe, wynikają bowiem z charakteru wykonywanego zawodu i ekspozycji na szkodliwe czynniki. Mogą być one przyczyną Twojej niezdolności do pracy zgodnej z Twoimi kwalifikacjami i dotychczasowym doświadczeniem.
Katalog chorób zawodowych zawiera 26 głównych pozycji. Wykaz ten, będący składową prawa pracy jest zamknięty. Najczęstsze ze schorzeń, z którymi możesz się zetknąć pośród tej grupy to:
- pylica płuc,
- ubytek słuchu,
- uszkodzenie głosu,
- przewlekłe choroby układu ruchu,
- nowotwory złośliwe,
- choroby zakaźne,
- choroby skóry,
- choroby obwodowego układu nerwowego.
Kiedy straciłeś możliwość wykonywania pracy zarobkowej z powodu stanu zdrowia pogorszonego wskutek choroby zawodowej, masz prawo do otrzymania renty chorobowej z tego tytułu.
Pozostałe choroby a orzeczenie ZUS o niezdolności wykonywania jakiejkolwiek pracy
Kiedy staniesz na komisji, lekarz orzecznik ZUS oceniając przyczynę niezdolności do pracy, weźmie pod uwagę wszelkie choroby przewlekłe, które Cię dotykają. Muszą one jednak upośledzać znacząco Twoją sprawność fizyczną lub psychiczną, tym samym utrudniając lub uniemożliwiając Ci pracę.
Poniższa lista obejmuje ułamek schorzeń, które mogą być wskazaniem do przyznania Ci renty. Zatem ZUS uzna Twoją niezdolność do pracy, jeżeli jej przyczyną są:
1. Przewlekłe choroby układu ruchu i tkanki łącznej (w tym choroby układu kostno-stawowego, zwyrodnienia i stany zapalne, toczeń rumieniowaty, zapalenie skórno-mięśniowe, choroby kręgosłupa, dna moczanowa itp.).
2. Choroby układu nerwowego (w tym choroby obwodowego układu nerwowego, SM, epilepsja, choroba Parkinsona, miastenia, SMA itp.).
3. Zaburzenia psychiczne (w tym schizofrenia, zespół maniakalno-depresyjny, nerwica lękowa itp.).
4. Choroby układu krążenia (w tym przewlekła niewydolność serca, stany po udarach, zakrzepice, nadciśnienie itp.).
5. Choroby zakaźne (w tym choroby skóry oszpecające, AIDS).
6. Choroby układu oddechowego (w tym pylica płuc, POCHP, niewydolność oddechowa, nowotwory złośliwe płuc i powikłania itp.).
7. Przewlekłe choroby narządu głosu i słuchu (w tym uszkodzenie głosu, znaczny ubytek słuchu).
8. Choroby oka (w tym zmiany zwyrodnieniowe siatkówki, jaskra, ślepota, AMD itp.).
Orzeczenie, grupa inwalidzka, stopień niepełnosprawności, renta… Lektura artykułów związanych z orzekaniem o niepełnosprawności rozwieje Twoje wątpliwości. Przeczytaj, m.in.:
Poszukaj innych wpisów w witrynie My Wspieramy. Odkryj tematy aktualne, potrzebne i rozwijające. Zyskaj wiedzę i zainspiruj się!
Czym kierują się orzecznicy podczas komisji ZUS?
Brak oficjalnej listy chorób, które automatycznie uprawniają do renty, niezwykle utrudnia rozeznanie w swojej sytuacji zdrowotnej i bytowej. Zapewne chciałbyś wiedzieć, czym kieruje się ZUS — przyznając lub odmawiając orzeczenia o niezdolności do pracy. Zanim zdecydujesz się złożyć wniosek, przeanalizuj więc kolejne czynniki, które będą brane pod uwagę przez orzecznika. Sprawdź:
- Czy jesteś ubezpieczony?
- Jaki jest Twój stan zdrowia? Określ rodzaj swojej choroby i objawy oraz stan zaawansowania schorzenia.
- Jakie masz rokowania? Czy schorzenie jest przewlekłe i wyleczalne, czy istnieje szansa na poprawę Twojego stanu zdrowia w wyniku leczenia lub rehabilitacji?
- Jaki jest wpływ Twojej choroby na dalsze zatrudnienie na dotychczasowym stanowisku pracy? W jakim stopniu Twoje kwalifikacje pozwalają na realizację obowiązków zawodowych?
- Czy masz szansę na przekwalifikowanie się i wykonywanie pracy w innym zawodzie? (ZUS weźmie tutaj pod uwagę m.in. Twoje zdrowie, wiek, kwalifikacje, dotychczasowy doświadczenie, możliwość pracy umysłowej lub fizycznej itp.).
Niezależnie od rodzaju renty, o jaką się ubiegasz sposób oceniania i orzekania jest taki sam w każdej jednostce chorobowej.
Pamiętaj
Orzecznicy ZUS oceniają każdą osobę indywidualnie, biorąc pod uwagę zdolność do wykonywania pracy oraz jej zdrowie.
O czym orzekają orzecznicy ZUS?
Lekarz orzecznik ZUS przede wszystkim ocenia Twoją niezdolność do pracy i szanse na powrót do zdrowia. Może przyznać Ci okresową rentę chorobową z powodu naruszenia sprawności organizmu. Rentę tą otrzymasz:
- z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
- lub z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Ponadto, jeśli jesteś osobą, która wskutek choroby w znacznym stopniu utraciła zdolność do samodzielnej egzystencji i wymagasz długotrwałej opieki, lekarz ZUS może orzec o Twojej niezdolności do samodzielnej egzystencji i przyznać Ci rentę na stałe.
W przypadku pozytywnych rokowań odzyskania zdolności do zatrudnienia na innym stanowisku komisja wskaże Ci potrzebę przekwalifikowania się i zaproponuje rentę szkoleniową na czas uzyskania potrzebnych kwalifikacji.
Podsumowanie artykułu: ZUS wykaz chorób do renty
W sytuacji, kiedy tracisz możliwość wykonywania pracy zgodnej z doświadczeniem i kwalifikacjami możesz wnioskować o orzeczenie niezdolności do pracy ZUS i przyznanie świadczenia z tego tytułu. Renta chorobowa będzie Ci przyznana w związku z brakiem możliwości lub poważnym ograniczeniem realizowania przez Ciebie obowiązków zawodowych na dotychczasowym stanowisku. Lekarz ZUS przeanalizuje Twoją dokumentację medyczną i oceni podczas badania, czy skutki choroby faktycznie kwalifikują Cię do statusu rencisty.
W zasobach ZUS nie znajdziesz oficjalnego wykazu chorób, które uprawniają do renty chorobowej. Jedynym dokumentem, którym kierują się dodatkowo orzecznicy, jest wykaz chorób zawodowych. Nie jest to jednak ścisły katalog, który powinieneś brać pod uwagę, określając swoje szanse na uzyskanie renty.
Czy istnieje wykaz chorób uprawniających do renty ZUS?
Nie, taki wykaz nie istnieje. Orzecznicy ZUS decydując o przyznaniu osobie ubezpieczonej renty, kierują się przede wszystkim jej możliwościami wykonywania pracy. Biorą pod uwagę grupę zawodową, stan zdrowia, nasilenie konkretnej choroby, jej wpływ na wykonywanie określonych czynności zawodowych. To samo schorzenie u dwóch różnych osób może skutkować inną decyzją komisji orzekającej.
Na jakie choroby układu ruchu można dostać rentę z ZUS?
Istnieje szereg schorzeń układu ruchu, które skutkują orzeczeniem o braku zdolności do pracy. Najczęściej osoby otrzymują rentę chorobową z powodu: urazów i chorób kręgosłupa, zapalenia stawów, amputacji lub niedowładów kończyn, różnego typu paraliżu itp.
Jakie choroby uprawniają do renty?
Osoba ubezpieczona może otrzymać rentę z tytułu niezdolności do pracy z powodu wielu schorzeń obejmujących: układ ruchu i kostny, układ nerwowy, układ krążenia, układ oddechowy, narządy wzroku, słuchu lub głosu.