Poradnik, jak zgłosić zbiórkę publiczną krok po kroku
Planujesz zorganizować zbiórkę publiczną, ale nie wiesz, od czego zacząć? Czy chcesz, aby Twoja inicjatywa przyniosła Ci realne wsparcie i była zgodna z prawem? Dobrze trafiłeś! Nasz poradnik krok po kroku przeprowadzi Cię przez cały proces zgłaszania zbiórki publicznej, od niezbędnych informacji po pełen przebieg procedury. Dowiesz się, gdzie i jak zarejestrować swoją zbiórkę, jakie dokumenty są Ci potrzebne. Dzięki temu wszystko przebiegnie sprawnie i bez problemów.
Sprawdź poniżej, jak zgłosić zbiórkę publiczną, tak aby była ona zgodna z prawem. Od legalnych działań dzieli Cię tylko 5 kroków.
Nie musisz się martwić, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś! Nasz przewodnik jest napisany w prosty i zrozumiały sposób, abyś mógł łatwo przejść przez każdy etap. Zanurz się w lekturę i przekonaj, że rejestracja zbiórki publicznej nie jest tak trudna, jak się wydaje.
Gdzie rejestruje się zbiórki publiczne?
Zbiórkę publiczną zgłosisz dla portalu http://www.zbiorki.gov.pl/. W tym miejscu znajdziesz zarówno formularze zgłoszeń i sprawozdań do pobrania lub uzupełnienia online, jak i instrukcje oraz porady dotyczące procedur rejestracji zbiórek publicznych. Po wstępnej weryfikacji formalnej Twoja zbiórka wraz z danymi zostanie opublikowana i będą one dostępne dla wszystkich zainteresowanych.
W tym miejscu także znajdziesz wszystkie opublikowane zbiórki publiczne z terenu całego kraju.
W jakiej formie zgłosić zbiórkę publiczną?
Decyzję o formie zgłoszenia podejmij w zależności od Twoich możliwości. Możesz zdecydować się na zgłoszenie zbiórki publicznej:
- wypełniając papierowy formularz i wysyłając go pocztą,
- lub też dokonać zgłoszenia drogą zdalną wypełniając formularz elektroniczny na stronie Portalu Zbiórek Publicznych. W tym przypadku będziesz potrzebował posiadać podpis elektroniczny lub swoje konto na e-PUAP.
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji zbiórki?
Dokumentacja, jaka jest Ci potrzebna do zgłoszenia zbiórki publicznej, zależy od tego, jaką funkcję pełnisz.
- Gdy rejestrujesz zbiórkę w imieniu organizacji na podstawie danych rejestrowych, np. KRS potrzebujesz złożyć: uzupełniony formularz zgłoszenia, kopię dokumentu, na podstawie którego zostanie zweryfikowany wpis do KRS lub innego rejestru, pełnomocnictwo upoważniające do reprezentacji wraz z dowodem uiszczenia opłaty skarbowej od niego. W przypadku gdy organizację zgłaszającą zbiórkę reprezentuje więcej osób uprawnionych, wtedy wszystkie one muszą podpisać formularz rejestracji (pełnomocnictwo w tym przypadku jest zbędne).
- Zbiórkę publiczną w imieniu komitetu społecznego zarejestrujesz, składając uzupełnione zgłoszenie i akt założycielski. Zwróć uwagę, aby Twoje dane — osoby uprawnionej do reprezentowania komitetu — były zgodne we wszystkich dokumentach.
Sprawdź zasady zbiórek publicznych oraz inne porady, jak zyskać pomoc w zakupie sprzętu lub leczeniu. Zapraszamy do cyklu artykułów związanych z tematyką wsparcia niepełnosprawnych. Przeczytaj, m.in.:
Poszukaj wpisów na blogu My Wspieramy. Odkrywaj tematy ważne dla Ciebie i Twoich bliskich.
Zgłoszenie zbiórki publicznej w 5 krokach
Kiedy już wiesz, gdzie się zgłasza zbiórki publiczne oraz jakie dokumenty będą Ci potrzebne, możesz przejść do etapu rejestracji planowanej własnej akcji zbierania pieniędzy. W tym celu powinieneś wykonać kolejne kroki:
- Otwórz stronę portalu http://www.zbiorki.gov.pl/.
- Wejdź do sekcji „Zgłoś lub rozlicz zbiórkę papierowo” lub alternatywnie „Zgłoś lub rozlicz zbiórkę elektronicznie”.
– W pierwszym przypadku pobierz formularz do wypełnienia.
– W drugim przypadku będziesz przekierowany do strony logowania na platformie ePUAP. - Wypełnij wszystkie obowiązkowe pola formularza. Będziesz musiał podać:
– dane organizatora zbiórki: w przypadku organizacji będą to nazwa, adres siedziby, numer KRS, NIP lub REGON, w przypadku komitetu społecznego, będą to imiona i nazwiska, miejsce zamieszkania, PESEL i numer wraz z serią dowodu tożsamości.
– dane osób uprawnionych do reprezentowania organizatora,
– cel Twojej zbiórki publicznej,
– sposób, w jaki będziesz zbierać środki (np. puszki, skarbonki, kosze),
– miejsce prowadzenia akcji zbierania pieniędzy (sklepy, ulica, imprezy masowe, tereny instytucji),
– termin rozpoczęcia oraz zakończenia zbiórki,
– przewidywane koszty organizacyjne, które zostaną pokryte z zebranych środków. - Dołącz wymagane dokumenty w formie załącznika.
- Na zgłoszeniu papierowym podpisz się, w przypadku formy elektronicznej wysyłając zgłoszenie, podpiszesz się onlinie. W przypadku Komitetu społecznego lub gdy organizację reprezentuje więcej osób, są potrzebne podpisy wszystkich osób uprawnionych.
O zgłoszeniu zbiórki publicznej słów kilka
Rejestracja zbiórki publicznej może wydawać się Ci skomplikowana, ale dzięki powyższym informacjom możesz ją sprawnie przeprowadzić. Kluczem do Twojego sukcesu jest dokładne przygotowanie wymaganej dokumentacji i staranne wypełnienie formularzy zgłoszeniowych zamieszczonych na Portalu Zbiórek Publicznych. Pamiętaj, że zarówno zgłoszenie papierowe, jak i elektroniczne mają swoje zalety – wybór formy zależy od Twoich preferencji oraz możliwości technicznych. Korzystanie z opcji składania formularzy online przez platformę ePUAP lub dzięki podpisowi elektronicznemu może być wygodnym rozwiązaniem.
Istotne, abyś zadbał też szczegóły, takie jak poprawne i zgodne dane wszystkich osób uprawnionych do reprezentowania organizatora oraz dokładne określenie celu i metod zbierania środków. Skrupulatność w tym zakresie pomoże Ci uniknąć problemów i opóźnień w procesie rejestracji i weryfikacji wniosku. Po zakończeniu formalności, Twoja zbiórka zostanie opublikowana na portalu, co zwiększy jej zasięg i transparentność. Śledzenie statusu zgłoszenia i regularne sprawdzanie platformy pozwoli Ci być na bieżąco z ewentualnymi wymaganiami uzupełniającymi, dzięki czemu Twoja akcja zbierania środków będzie mogła przebiec bez zakłóceń.
Bibliografia:
- http://zbiorki.gov.pl/zbiorki/publikacje/porady
Czy zbiórki publiczne musi się rejestrować?
Tak. Aby zbiórka publiczna była legalna, musisz ją zarejestrować. Sprawdź jednak wcześniej, czy Twoja akcja, którą planujesz, nosi znamiona zbiórki publicznej.
Gdzie można zarejestrować zbiórkę publiczną?
Do rejestracji publicznych akcji zbierania pieniędzy służy Portal Zbiórek Publicznych. Znajdziesz tam odpowiednie formularze zgłoszeń oraz informacje na temat zbiórek w miejscach ogólnodostępnych.
Jakie dokumenty są niezbędne do zgłoszenia zbiórki?
W zależności od tego, kto zgłasza zbiórkę publiczną, potrzebne będą:
– w przypadku komitetu społecznego: akt założycielski oraz uzupełnione zgłoszenie,
– w przypadku innej organizacji: wypis z KRS, REGON lub NIP, pełnomocnictwo z uiszczoną opłatą oraz formularz rejestracji.
Jak zgłosić zbiórkę publiczną?
Zbiórkę publiczną do ministerstwa zgłasza się przez Portal Zbiórek Publicznych. Możesz to zrobić tradycyjną drogą pocztową, wysyłając wypełniony formularz zgłoszenia wraz z dokumentacją, albo korzystając z formy elektronicznej rejestracji.