Rozwiewamy wątpliwości, komu nie przysługuje świadczenie wspierające
Świadczenie wspierające to nowy rodzaj pomocy dla osób z niepełnosprawnościami, obowiązujący od stycznia 2024 roku. Jak sugeruje sama nazwa: jego zadaniem jest poprawa ich jakości i komfortu codziennego życia oraz samodzielności finansowej. Komu jednak nie przysługuje świadczenie wspierające? Zapoznaj się z warunkami jego przyznawania i sprawdź, kto nie może skorzystać z pomocy finansowej.
Czym jest świadczenie wspierające?
Świadczenie wspierające to pomoc finansowa udzielana osobom z niepełnosprawnością, które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Może być wypłacane razem z rentą socjalną i niezależnie od dochodów, jest zwolnione z podatku dochodowego, a jego realizacją zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych (po wcześniejszym wydaniu decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia przez wojewódzki zespół do spraw orzekania o niepełnosprawności).
Wniosek o świadczenie wspierające jest składany wyłącznie w formie elektronicznej poprzez system udostępniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W zależności od ustalonego poziomu potrzeby wsparcia świadczenie wspierające może wynieść 40, 60, 80, 120, 180 lub 220% renty socjalnej.
Kto nie dostanie świadczenia wspierającego?
Chociaż od wprowadzenia świadczenia wspierającego minęło sporo czasu, to zasady jego przyznawania nadal budzą wątpliwości. Właśnie dlatego postanowiliśmy sprawdzić, kto nie może na razie skorzystać z dodatkowej formy finansowej. To przede wszystkim osoby z niepełnosprawnościami, u których ustalony poziom potrzeby wsparcia jest za niski, czyli wynosi mniej niż 87 punktów.
Mamy jednak dobrą wiadomość: w kolejnych latach planowane jest dwukrotne obniżenie progu poziomu potrzeby wsparcia uprawniającego do pobierania świadczenia wspierającego. W 2025 wyniesie on od 78 do 86, a od 1 stycznia 2026 – już tylko 70. Właśnie dlatego, jeżeli świadczenie wspierające nie przysługuje Ci w tym roku, to są szanse, że będziesz mógł się o nie ubiegać w ciągu kilku lub kilkunastu najbliższych miesięcy.
Dodatkowo świadczenie wspierające nie przysługuje osobom z niepełnosprawnościami, które:
- pobierają podobną zapomogę za granicą,
- przebywają w domu pomocy społecznej, zakładzie opiekuńczo-leczniczym, zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym lub innej placówce, która zapewnia całodobową opiekę,
- zostały umieszczone w schronisku dla nieletnich, zakładzie karnym lub poprawczym albo w areszcie śledczym.
Jeżeli masz wątpliwości, czy możesz ubiegać się o świadczenie wspierające – skorzystaj z doradztwa i pomocy kancelarii LexAgo.