Czy już obowiązuje lista chorób do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności, byś zyskał w końcu stabilizację?
Od lat orzekanie o niepełnosprawności w przypadku chorób genetycznych, postępujących i nieuleczalnych wzbudza kontrowersje. Osoby dotknięte tego rodzaju schorzeniami, mimo braku pozytywnych rokowań, muszą wielokrotnie stawiać się na komisje orzekające o niepełnosprawności. Być może i Ty jesteś osobą, która przez długi czas otrzymuje orzeczenia okresowe i bezradnie czeka, kiedy dostanie je na stałe.
Czy ta sytuacja może zmienić się w najbliższym czasie? Czy trwale chorując i nie rokując poprawy, będziesz mógł liczyć na uzyskanie bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności?
Był moment, kiedy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pochyliło się w końcu nad tą specyficzną grupą osób niepełnosprawnych trwale. Od października 2023 miała obowiązywać orzeczników lista chorób do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. Dziś dowiadujemy się o nowych wytycznych dla lekarzy orzeczników. Sprawdzamy więc dla Ciebie, jak wygląda to w praktyce teraz.
Dlaczego ważne jest bezterminowe orzeczenie o niepełnosprawności?
Powinieneś wiedzieć, że możesz otrzymać stopień niepełnosprawności na stałe. Od zawsze mogłeś, tylko… tak rzadko się to zdarza.
Lekarze orzecznicy mają możliwość wydawania orzeczeń o niepełnosprawności bezterminowych zgodnie z Ustawą o Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych. Niestety w praktyce komisje orzekające wykorzystują to sporadycznie. Zazwyczaj dopiero po wielu latach otrzymywania orzeczeń okresowych masz szansę przyznania Ci stopnia niepełnosprawności na stałe.
Sytuacja ta nie jest do końca zrozumiała, bowiem obciąża nie tylko Ciebie, ale także zwiększa nakłady pracy i koszty powoływania kolejnych zespołów orzekających. Wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności tylko potwierdza wcześniejszą decyzję. Przecież nadal chorujesz, a upływ czasu nie poprawia Twojego stanu funkcjonalnego.
Sytuacja niepełnosprawnych wobec braku bezterminowego orzeczenia
Kiedy chorujesz przewlekle lub posiadasz wady genetyczne, zazwyczaj wraz z wiekiem pogarsza się Twój stan funkcjonalny. Nie tylko nie rokujesz poprawy, wprost przeciwnie Twoje problemy zdrowotne narastają. Brak stabilizacji w zakresie orzecznictwa powoduje, że zmagasz się z licznymi utrudnieniami. Jest to szczególnie obciążające, jeśli zaliczono Cię do znacznego stopnia niepełnosprawności. Wyprawa na komisję pochłania energię i środki finansowe oraz zaburza rytm codzienności. Kolejne orzeczenia łączą się z Twoim stresem i niepewnością otrzymywania na bieżąco należnych świadczeń, kontynuacji rehabilitacji zawodowej (utrzymania pracy) i społecznej lub zapewnienia koniecznej opieki.
Dlatego chcesz mieć możliwość otrzymania orzeczenia na stałe, skoro Twoja niepełnosprawność nie zniknie nigdy. Chcesz, aby w końcu powstała ostateczna lista chorób do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. To ustabilizowałoby w końcu możliwość korzystania przez Ciebie ze wszystkich praw do uzależnionych od niepełnosprawności świadczeń rodzinnych, opiekuńczych, wszelkich zasiłków lub dofinansowań, czy dodatków na pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Przyznawane są one bowiem na okres, na jaki zachowuje ważność orzeczenie.
Kiedy orzeczenie o niepełnosprawności na stałe?
Zapewne zauważyłeś, że od jakiegoś czasu planowane były zmiany w kwestii orzekania o niepełnosprawności. Wydanie orzeczenia o niepełnosprawności na stałe wzbudzało zapewne nie tylko w Twoim środowisku wiele dyskusji i oczekiwań. Pełnomocnik do spraw Osób Niepełnosprawnych, Paweł Wdówik, już dawno ogłosił, że w październiku 2023 roku zostanie opublikowana lista chorób, które będą kwalifikowały Cię do otrzymania bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. Prace te jednak zostały przerwane. Chwili obecnej następca pełnomocnika Łukasz Krasoń zdecydował o wytycznych dla Powiatowych i Wojewódzkich Zespołów do spraw Orzekania o Niepełnosprawności. W związku z tym lekarze orzecznicy otrzymali 2 listy schorzeń genetycznych o jednorodnym przebiegu, które nie rokują poprawy klinicznej ani funkcjonalnej. Listy te będą jednak jedynie narzędziem wspomagającym w procesie orzekania w zakresie przyznawania punktu 7 i 8 w orzeczeniach.
Nadal jednak lekarze orzecznicy nie mają ustawowych wytycznych dotyczących orzekania o niepełnosprawności na stałe zarówno wobec dzieci, jak i dorosłych.
Od kiedy będzie stosowana lista chorób uprawniająca do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności?
Plan zakładał, że stałe, bezterminowe orzeczenie miałeś otrzymać już nawet na pierwszej komisji, jeśli przyczyna Twojej niepełnosprawności będzie mieściła się w katalogu wyodrębnionych chorób. Obserwowaliśmy pracę polityków oraz środowiska medycznego, w tym konsultantów krajowych. Jak dowiedzieliśmy się z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w 2023 roku został przekazany do Ministerstwa Zdrowia wstępny wykaz 91 chorób, które mogły być uznane, jako schorzenia kwalifikujące do jednorazowego bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. To wymagało szerszej akceptacji. Środowiska polityczne oraz osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów oprotestowały taką decyzję. Wcześniej bowiem został udostępniony wstępny wykaz 231 chorób. Był on przygotowany nieformalnie wraz ze specjalistami w zakresie genetyki, tak by wyodrębnić schorzenia, które charakteryzuje jednorodny i niezmienny przebieg oraz brak rokowań i brak możliwości poprawy zarówno klinicznej, jak i funkcjonalnej.
Jak ustaliliśmy w marcu 2025 roku Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wraz z listami przysłało dodatkowo wytyczne doprecyzowujące dotychczasowe zalecenia dla komisji do spraw orzekania w zakresie wydawania orzeczeń dzieciom do szesnastego roku życia i dzieciom z zespołem Downa.
Jakie są zalecenia dla lekarzy orzeczników w związku z listą chorób do bezterminowego orzeczenia?
Zatwierdzone pierwsze listy chorób nieuleczalnych i genetycznych w szczególności dotyczą 7 i 8 punkt w orzeczenia. Nie będą jednak uprawniały bezwzględnie do otrzymania bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności, gdyż są tylko zaleceniem, a nie ustawowym prawem. W związku z tym środowisko osób niepełnosprawnych nadal czeka na stabilną podstawę i wiążące wytyczne dla Zespołów ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Lista chorób do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności dla komisji orzekających oraz wnioskodawców powinna być istotnym wsparciem i ułatwieniem. Doskonale wiesz, że wiele chorób i zespołów genetycznych przez większość lekarzy orzeczników jest słabo poznana lub nieznana w ogóle, a z racji swojej specyfiki skutkują one trwałą niepełnosprawnością (potwierdzoną orzeczeniem zazwyczaj dotychczas okresowym), która Cię dotyka w codzienności. Jak orzecznicy wykorzystają otrzymane listy wraz z zaleceniami pokaże Ci najbliższa przyszłość.
Chcesz zyskać wiedzę o orzecznictwie o niepełnosprawności i poznać swoje prawa? Zachęcamy do cyklu artykułów dotyczących procedur i prawa związanego z orzeczeniami o niepełnosprawności.
Na naszym blogu znajdziesz liczne poradniki oraz artykuły wspierające osoby niepełnosprawne, ich opiekunów i pracodawców w zakresie informacji i prawa. Zapraszamy!
Jakie choroby kwalifikują do orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na stałe?
Według udostępnionych przez stronę rządową informacji, na liście planowane było umieszczenie od 100 do 250 chorób. Lista ta miała być regularnie aktualizowana, aby uwzględniać m.in. nowe doniesienia medyczne. Zapoznając się z listą, miałeś mieć pewność, że znajdziesz tam faktycznie schorzenia, które nie reagują na rehabilitację i leczenie oraz nie dają nadziei na poprawę stanu zdrowia. Wytyczne miały obejmować jednorodność choroby, tak by uniknąć sytuacji, w których będąc pacjentem z tą samą diagnozą, doświadczasz skrajnie różnych opinii komisji orzekających.
W praktyce pełnomocnik Łukasz Krasoń zatwierdził 2 odrębne listy 150 chorób wiążące się, nie tyle z orzeczeniem na stałe, ile z przyznawaniem punktu 7 i 8 w orzeczeniu.
- punkt 7, mówi o tym że potrzebujesz stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby ponieważ masz znacznie ograniczoną możliwość samodzielnej egzystencji.
- punkt 8, wskazuje, że w związku ze schorzeniem, dziecko potrzebuje stałego współudziału na codzień w procesie leczenia, rehabilitacji i edukacji opiekuna.
Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności na stałe?
Przedstawiamy Ci mimo wszystko wykaz tych 150 chorób, które znalazły się na listach przekazanych po akceptacji do zespołów orzekających. Mimo że oficjalnie katalog schorzeń nie wszedł w życie to, już możesz zetknąć się z orzecznikami, którzy stosują go w praktyce. Poznaj więc i Ty jakie schorzenia ujmują tamte listy chorób uprawniających do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności i przyznania punktu w 7 i 8.
Lista chorób uzasadniająca wskazania z punktu 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności
Achondroplazja
Zespół Aicardi’ego-Goutières
Niedobór alfa 1 antytrypsyny – postać homozygotyczna
Zespół Alpersa-Huttenlochera
Alfa- i beta-mannozydoza
Zespół Alströma
Zespół Angelmana
Zespół Aperta
Niedobór dekarboksylazy L- aminokwasów aromatycznych
Ataksja-teleangiektazja
Autosomalna recesywna
wielotorbielowatość nerek
Autosomalna recesywna złośliwa osteopetroza
Zespół Bardeta-Biedla
Dystrofia mięśniowa obręczowo- kończynowa R4 związana z beta- sarkoglikanem
Zespół CHARGE
Dystrofia mięśniowa obręczowo- kończynowa związana z kalpainą 3 R1
Dysplazja kampomeliczna
Choroba Canavan
Zespół Hellera (dziecięce zaburzenie dezintegracyjne, CDD)
Zespół Cockayne
Zespół Coffina-Lowry’ego
Wrodzony brak ramienia i przedramienia
Wrodzone zaburzenie glikozylacji
Wrodzona dystrofia mięśniowa z niedoborem integryny alfa-7
Zespół Cornelia de Lange
Mukowiscydoza
Zespół Dravet (związany z SCN1A)
Zespół Dubowitza
Dystrofia mięśniowa Duchenne
Proste pęcherzowe oddzielanie sięnaskórka
Sekwencja deformacyjna akinezji płodu
Zespół łamliwego (kruchego) chromosomu X
Zespół Frasera
Ataksja Friedreicha
Zespół Frynsa
Gangliozydoza GM1
Gangliozydoza GM2
Choroba Gauchera
Encefalopatia glicynowa (nieketotyczna hiperglicynemia)
Niedorozwój dystalnej części kończyny/kończyn, hemimelia
Holoprozencefalia
Zespół progerii Hutchinsona- Gilforda
Wodogłowie ze zwężeniem wodociągu Sylwiusza
Hyperfenyloalaninemia spowodowana deficytem tetrahydrobiopteryn
Dziedziczne pęcherzowe oddzielanie się naskórka
Gładkomózgowie – wada wrodzona centralnego ukladu nerowoego
Izolowana anencefalia/exencefalia
Izolowany otwarty rozszczep kręgosłupa
Kwasica izowalerianowa
Choroba Huntingtona postać młodzieńcza
Zespól Kabuki
Choroba Krabbego
Kyfoskoliotyczny typ zespołu
Ehlersa-Danlosa
Wrodzona dystrofia mięśniowa spowodowana niedoborem laminy alfa 2, merozyno-ujemna wrodzona dystrofia mięśnowa
Zespół Larsena
Wrodzona ślepota Lebera
Dziedziczna atrofia nerwu wzrokowego Lebera
Choroba Lebera “plus”
Zespół LeighaZespół Lesch-Nyhana
Fenyloketonuria matczyna z małogłowiem
Zespół Meckela
Choroba Menkesa
Leukodystrofia metachromatyczna
Zespół Millera-Diekera
Neurodegeneracja związana z białkiem błony mitochondrialnej
Zespół Mowata-Wilson
Mukolipidoza (grupa chorób)
Mukopolisacharydoza (grupa chorób)
Miopatia nemalinowa
Ostra niewydolnośc oddechowa noworodków spowodowana niedoborem SP-B
Wady cewy nerwowej
Zespoły neurozwyrodnieniowe spowodowane gromadzeniem się żelaza w mózgu
Wrodzona wielostawowa artrogrypoza pochodzenia neurogennego
Zapalenie rdzenia i nerów wzrokowych
Neuronalna lipofuscynoza ceroidowa
Niedobór kwasnej sfingomielinazy (ASMD), dawniej zespół Niemanna- Picka
Zespół Nijmegen
Nieimmunologiczny obrzęk płodu
Zespól oczno-mózgowo-nerkowy – zespól Lowe’a
Zespól hiperteloryzm- nieprawidłowości przełyku- spodziectwo – zespól Opitza G/BBB
Wrodzona łamliwość kości, postać ciężka
Neurodegeneracja związana z kinazą pantotenianu
Napadowa kinezygenna (wywoływana ruchem) dyskineza
Choroba Pelizaeusa Merzbachera (jedna grupa)
Zespół płetwistości
Zespół Pradera-Willi’ego
Postępujące porażenie nadjądrowe
Postępujące porażenie nadjądrowe – zespól korowo- podstawny
Kwasica propionowa
Rdzeniowy zanik mięśni i wszystkie schorzenia z tej grupy
Padaczka pirydoksynozależna
Niedobór karboksylazy pirogronianowej
Choroba Refsuma
Obustronna agenezja nerek
Zespól Retta
Zespół Rubinsteina-Taybi’ego
Zespół Seckela
Syrenomelia
Zespół Smitha-Lemliego-Opitza
Zespół Smith-Magenis
Zespół Sotosa
Choroba Taya-Sachsa
Dysplazja tanatoforyczna
Triploidia
Zespół WAGR – zespól guza Wilmsa, aniridii, wad układu moczowo-płciowego i niepełnosprawności intelektualnej
Zespół Walkera-Wartburga
Zespół Williamsa
Zespół Wolfa-Hirschhorna
Zespół Wolframa
Adrenoleukodystrofia sprzężona z chromosomem X
Miopatia centronuklearna
sprzężona z chromosomem X
Chondrodysplazja punktowa
sprzężona z chromosomem X
Zespół Kleefstry
Zespół alfa-talasemii z niepełnosprawnością intelektualną sprzężoną z chromosomem X
Postępująca kostniejąca fibrodysplazja (FOP)
Synaptopatie
Zespół niepełnosprawności intelektualnej spowodowany mutacją DYRK1A
Zespół Cri du Chat (delecja 5p)
Zespół Potockiego-Lupskiego – zespół mikroduplikacji 17p11.2
Genetycznie uwarunkowane (z określonym patogennym wariantem genetycznym) zespoły neurorozwojowe z niepełnosprawnością intelektualną
Zespół Phelan-McDermid
Zespół mózgowo-czołowo- twarzowy, zespół Baraitsera- Wintera
Zespół Schinzela-Giediona
Zespół Allana-Herndorna-Dudley’a
Mnogi niedobór sulfataz
Zespół Coffina-Siris
Zespół Koolen’a-de Vries’a
Zespół Ohdo
Zespół Pitta-Hopkinsa
Zespół Bainbridge’a-Ropersa
Zespół Bohringa-Opitza
Zaburzenia glikozylacji (CDG)
Zespół Schaafa-Yang
Zespół Alazami’ego
Zespół Blooma
Zespół Warszawski
Dziecięca hyperglicynemia nieketotyczna
Zespół Ondyny
Zespół Pallistera-Killiana (tetrasomia 12p)
Zaburzenia metabolizmu puryn i pirymidyn
Zaburzenia metabolizmu cyklu mocznikowego i detoksykacji amoniaku
Trsomia chromosomu 13 (zespół Patau)
Trisomia chromosomu 18 (zespół Edwardsa)
Niezrównoważone aberracje chromosomów autosomalnych z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu od umiarkowanego do ciężkiego (ring chromosom, izochromosom, delecja, duplikacja)
Zespół Robertsa
Schizencefalia
Zespół KBG
Zespół dysmorficzny związany z dystalną arthrogrypozą, dysmorfią twarzy i zaburzeniem rozwoju uwarunkowany heterozygotyczną mutacją w genie NALCN (CLIFAHDD)
Zespół Costello powiązany z HRAS
Lista chorób uzasadniająca wskazania z punktu 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności dziecka do 16 roku życia
Zespół mikrodelecji 22q11.2 (Zespół DiGeorge’a)
Wrodzona sztywność wielostawowa, artrogrypoza
Ataksja móżdżkowa autosomalna dominująca
Autosomalna recesywna ataksja móżdżkowa
Zespół Bartha
Zespół sercowo-twarzowo-skórny (CFC)
Niedobór palmitylotransferazy karnitynowej (CPT)
Choroba Charcot-Marie-Tooth (dziedziczna neuropatia czuciowa i ruchowa)
Galaktozemia klasyczna
Homocystynuria klasyczna
Wrodzona biegunka chlorowa
Wodogłowie wrodzone
Wrodzony zespół miasteniczny
Choroba Segawy, dystonia z dobrą odpowiedzią na L-DOPA
Dystrofia mięśniowa Emery’ego- Dreifussa
Dystrofia mięśniowa obręczowo- kończynowa związana z FKRP
Dystrofia mięśniowa obręczowo- kończynowa związana z gamma- sarkoglikanem
Niedobór dehydrogenazy glutarylo-koenzymu A (Kwasica glutarowa typu 1)
Choroba spichrzania glikogenu GSD
Choroba Hartnupów
Hemofilia A, postać ciężka
Dziedziczny obrzęk naczynioruchowy
Dziedziczna paraplegia spastyczna
Niedobór syntetazy holokarboksylazy
Nietrzymanie barwnika – zespół
Blocha-Sulzberger
Dysplazja zaciskająca klatki piersiowej – Zespół Jeune’a
Zespól Johansona i Blizzarda
Zespół Jouberta i zaburzeń pokrewnych
Deficyt 3- hydroksyacylo CoA dehydrogenazy długołańcuchowych kwasów tłuszczowych
Encefalopatia mitochondrialna, kwasica mleczanowa z epizodami udaropodobnymi -zespól MELAS
Niedobór dehydrogenazy acylo- CoA średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych
Zespół małoocze-bezocze
MItochondrialna encefalomiopatia żołądkowo-jelitowa
Zaburzenie mitochondrialnej fosforylacji oksydacyjnej spowodowane nieprawidłowościami mitochondrialnego DNA
Niedobór trójfunkcyjnego białka mitochondrialnego
Zanik wieloukładowy
Zanik wieloukładowy typu parkinsonowskiego
Zespól ustno-twarzowo-palcowy typu 1
Zespól Pfeiffera
Fenyloketonuria
Ataksja rdzeniowo-móżdżkowa o początku w dzieciństwie
Dystrofia miotoniczna Steinerta
Zespół Trachera-Collinsa
Stwardnienie guzowate
Tyrozynemia typu 1
Zespół Wernera
Choroba Parkinsona o wczesnym początku
Zespół Loeys’a-Dietza
Zespół Borjesona-Forssmana- Lehmanna
Zespół Sensenbrenner
Zespół Arnolda-Chiari’ego typ 1
Anemia Fanconiego
Zespół Allagille’a
Choroba syropu klonowego
Hypofosfatazja
Zespół Pompego
Krzywica hypofosfatemiczna sprzężona z chromosomem X
Zespół Freemana-Sheldona
Ile razy trzeba stawać na komisji, by uzyskać bezterminowe orzeczenie o niepełnosprawności?
Mechanizm działania nowej listy miał być prosty. Jeśli zachorowałeś w dzieciństwie na chorobę znajdującą się na liście, na komisję orzekającą powinieneś stawić się tylko dwukrotnie w życiu:
- pierwszy raz, by otrzymać orzeczenie o niepełnosprawności,
- drugi raz po przekroczeniu 16 roku życia, by otrzymać bezterminowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Wiek 16 lat jest punktem, gdy orzeczenie o niepełnosprawności, które uzyskałeś w dzieciństwie, automatycznie wygasa. Po osiągnięciu tej granicy wiekowej, jeśli nadal jesteś niepełnosprawny, ubiegasz się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Celem ostatecznym dla rządzących było i nadal jest, abyś posiadając schorzenie z wyodrębnionej listy, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności miał wydane na stałe już na drugiej komisji w przypadku, gdy byłeś niepełnosprawny od dzieciństwa lub na pierwszej w przypadku, gdy choroba dotknęła Cię w dorosłości.
Czy na chorobę nieuleczalną można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?
Nie zawsze, gdy dotyka Cię choroba nieuleczalna, czy postępująca stajesz się osobą z niepełnosprawnością. Dlatego istnieje potrzeba ustawowej weryfikacji takich schorzeń, które niewątpliwie rodzą skutki w postaci niepełnosprawności, mimo stosowania różnych metod leczenia, terapii i rehabilitacji. Tak by orzecznicy, orzekając czy jesteś niepełnosprawny, korzystali z czytelnego bezdyskusyjnego prawa.
Co dalej z listą chorób i orzeczeniami na stałe?
Pierwotnie tworzona lista chorób do bezterminowego orzeczenia miała na celu dostosowanie procesu orzekania o niepełnosprawności do nowych kryteriów medycznych oraz zapewnienie większej klarowności i spójności w podejściu do oceny stanu zdrowia pacjentów. Proces ten miał być odpowiedzią na potrzeby osób niepełnosprawnych i ich opiekunów, mając na uwadze długoterminowe aspekty zapewnienia wsparcia i świadczenia odpowiednich usług.
Niestety nie mamy dla Ciebie dobrych wiadomości. Prace nad pierwszym katalogiem chorób uprawniających do orzeczenia na stałe zostały wstrzymane. Ministerstwo nie odpowiadało długo na zapytania. Ostatecznie w maju 2024 roku wiceminister Łukasz Krasoń na interpelację poselską potwierdził, że prace nad listą zostały całkowicie zatrzymane i nie będzie ona dalej procedowana. Z jego wypowiedzi mogłeś dowiedzieć się, że planowane jest opracowanie nowego narzędzia dla orzeczników.
“We współpracy ze specjalistami w dziedzinie medycyny opracowane zostanie narzędzie wspomagające proces podejmowania decyzji przez lekarzy – członków zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności w przedmiocie kwalifikacji dzieci z chorobami rzadkimi, w tym genetycznymi, do osób niepełnosprawnych oraz okresu, na jaki powinno zostać wydane orzeczenie o niepełnosprawności”.
Łukasz Krasoń – wiceminister MRPiPS
W marcu 2025 roku pojawiła się nagle informacja o zatwierdzeniu przez pełnomocnika Łukasza Krasonia 2 list przygotowanych przez MRPiPS z wytycznymi do przyznawania punktu 7 i 8 w orzeczeniach. Listy te zostały ujawnione dopiero po licznych zapytaniach sposób zainteresowanych. W chwili obecnej nie dowiesz się nic więcej o pracach rządu nad ustawową listą chorób do orzeczenia na stałe.
Lista chorób a możliwość otrzymania bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności
Dla osób niepełnosprawnych i lekarzy orzeczników lista chorób kwalifikujących do bezterminowego orzeczenia potwierdzona w ustawie była i jest nadal bardzo istotna oraz potrzebna. Wg nas na liście tej powinny znajdować się wszystkie schorzenia, których przebieg kliniczny jest niezmienny.
- Gdy Twoje ograniczenia w funkcjonowaniu występują od urodzenia lub pojawiają się w dzieciństwie.
- Gdy schorzenia mają trwały lub postępujący przebieg, który zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
- Gdy wskutek konkretnej choroby stajesz się niepełnosprawny w takim stopniu, w którym istnieje konieczność opieki nad Tobą w wymiarze przekraczającym typowe wsparcie dla danego wieku.
Zostawiamy Cię z pytaniem, co dalej? Lista chorób kwalifikujących do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności powinna być już dawno zatwierdzona. Czy w końcu komisje orzecznicze nie będą mieć wątpliwości, czy mogą Ci wydać bezterminowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?
Od kiedy będzie można dostać orzeczenie o niepełnosprawności na stałe?
Od października 2023 roku komisje orzekające miały dysponować listą chorób do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności. Niepełnosprawni posiadający schorzenie znajdujące się w wykazie na komisji orzeczniczej mieli stawić się tylko raz, by uzyskać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności na stałe. Obecnie orzecznicy dysponują wytycznymi z 2 list chorób decydujących o przyznaniu 7 i 8 punktu w orzeczeniu.
Jakie choroby znajdują się na liście chorób do bezterminowego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności?
Wykaz chorób zawiera przede wszystkim schorzenie genetyczne, w których rokowanie jest niepomyślne. Wszystkie te choroby skutkują w konsekwencji niepełnosprawnością i zależnością pacjenta od pomocy innych osób. Niepełnosprawni mający schorzenie z listy, pomimo leczenia, terapii i rehabilitacji nie uzyskają polepszenia stanu swojego zdrowia i stanu funkcjonalnego.
Czy można otrzymać bezterminowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?
Komisje orzekające mają możliwość wydania orzeczenia na stałe. Niestety bardzo rzadko z niej korzystają. Niepełnosprawni i ich opiekunowie mający problem z zachowaniem ważności orzeczeń muszą stawiać się regularnie na komisję, aby otrzymać kolejne okresowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Nowa lista chorób do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności ma zmienić tę sytuację.
Co to jest „lista chorób do bezterminowego orzeczenia”?
Lista chorób do bezterminowego orzeczenia to wykaz schorzeń i zaburzeń, zazwyczaj o podłożu genetycznym, które powodują trwałą i nieodwracalną niepełnosprawność. Wykaz ten obok kart przebiegu leczenia ambulatoryjnego i dokumentów zawierających wyniki dodatkowych badań diagnostycznych miał służyć lekarzom orzecznikom do podjęcia decyzji o przyznaniu orzeczeń bezterminowych.
Kiedy powstanie lista chorób z prawem do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności?
Aktualnie nie toczą się żadne prace na ustawową listą schorzeń uprawniających do stałego orzeczenia. Ministerstwo skupiło się na wydaniu 2 list 150 chorób genetycznych, które mają być podpowiedzią dla lekarzy orzeczników w przyznawaniu punktów 7 i 8 w orzeczeniu o niepełnosprawności.
Są choroby na które nie ma kodu nawet to co trzeba zrobić żeby ci się należało orzeczenie na stałe.To są kpiny z ludzi chorych chcą zaoszczędzić na kosztach.Zabierzcie choroby mojego dziecka by ona mogła pracować normalnie się uczyć i funkcjonować. Od 15 lat ma zagrożenie życia.Świadczenie wspierające to wymysł by zamydlić ludziom oczy, ciągle słyszę że dzieci na to nie chorują . . a jednak brak jest tych chorób na liście.Nikt nie pomaga ,nikt nie chce operować, każdy się boi Co za życie w tym kraju
Rozumiemy pani frustrację i stanowisko. Agencja My Wspieramy nie jest jednak odpowiednim miejscem, do którego je Pani kieruje. W swoich artykułach udzielamy pro bono informacji osobom niepełnosprawnym, nie mamy zaś wpływu na tworzenie prawa. Lista chorób bezterminowego orzeczenia ma ułatwić osobom niepełnosprawnym uzyskanie dokumentu na stałe. Na liście tej mają się znaleźć także nieuleczalne choroby rzadkie. Wg zapowiedzi jak piszemy w artykule, sukcesywnie będą do niej dopisywane inne schorzenia. Z naszych informacji wynika ponadto, że świadczenie wspierające nie będzie zależało zaś od choroby, lecz od stanu funkcjonalnego i możliwości osoby niepełnosprawnej.
syn miał komisje 26.09.2023
nie chodzi nie mówi ma ctm i Coffin siris 10 i ma na trzy lata a jest niesamodzielny i tu sprawiedliwość trzeba było we wrześniu zatwierdzić listę
Rozumiemy pani frustrację. Agencja My Wspieramy nie ma wpływu na tworzenie i zatwierdzanie listy chorób do bezterminowego orzeczenia.
czyli tak zrobione że znowu dostanie stopień znaczny. Cała kasa dla nich a umiarkowany wielkie g…o, nie mówiąc o lekkim mu się już nie należy.
Każdy ma prawo do własnych opinii. Zazwyczaj stałe orzeczenia otrzymują osoby z niepełnosprawnością nierokującą poprawy w zakresie funkcjonowania niezależnie od stopnia.
autyzm bedzie na liście? szczerze wątpię. gdzie mam isc do pracy na 5 godzin gdy dziecko jest w sosw?
Agencja My Wspieramy nie udziela indywidualnych porad i interpretacji osobistych sytuacji. Autyzm nie jest zaburzeniem jednorodnym. W konsekwencji powoduje różny stopień niepełnosprawności i wymaga różnego poziomu opieki. Do lekarza orzecznika należy ocenić stan i orzec niepełnosprawność okresowo lub na stałe.
czy tętniak pnia trzewnego (nieoperacyjny) kwalifikuje się do znacznego stopnia niepełnosprawności?
W indywidualnych sprawach proszę o poradę zwrócić się do odpowiedniej instytucji. Agencja My Wspieramy nie zajmuje się poradnictwem, lecz pośrednictwem pracy i wsparciem zatrudnienia niepełnosprawnych. Stopień niepełnosprawności zależy nie od choroby, lecz jej wpływu na funkcjonowanie osoby.
autyzm miał być a poza tym to zaburzenie nie rokujące poprawy!!!!
Ocenę rokowań w indywidualnych przypadkach dokonują specjaliści. My jako agencja pracy nie zajmujemy się oceną ani tworzeniem przepisów. Nasza rola to pośrednictwo pracy. Rolę informacyjną pełnimy społecznie.
Gdzie w wykazie znajdę bardzo rzadką chorobę Zespół sztywności uogólnionej/Zespół sztywnego człowieka.
Wykaz nie zawiera wszystkich schorzeń, dzięki którym można uzyskać terminowe orzeczenie. Kolejne choroby będą dopisywane stopniowo, tak jak opisujemy to w naszym artykule “Lista chorób do bezterminowego orzeczenia o niepełnosprawności”.
To jest kpina ze wszystkich osób, które mają schorzenia genetyczne nie rokujące poprawy. Choruję na trzy typy EDS od urodzenia plus choroby które wyszły z związku z tą chorobą i tylko się człowiek upokarza, przed lekarzami, którzy nie mają zielonego pojęcia, bo tylko słyszeli kiedyś o EDS na studiach. Na co państwo liczy, że cud się stanie i choroby u grupy ze schorzeniami nie rokujscymi poprawy znikną? To jest kpina z ludzi niepełnosprawnych z chorobami rzadkimi.
Agencja My Wspieramy nie tworzy prawa. Podajemy tylko informacje. Rozumiemy i przyjmujemy negatywne opinie Czytelników. Każdy ma prawo do wyrażenia swojego zdania.
Oczywiście rak z przerzutami nie figuruje, bo cóz to niby tylko rak. Gratuluję pomysłodawcom.
Rozumiemy rozczarowanie osób chorych i niepełnosprawnych. Lista chorób terminowego orzeczenia o niepełnosprawności ma być poszerzana. Zapewne w przyszłości niektóre osoby doczekają wpisania na nią ich schorzenia.
Ja jestem chory na schizofrenie paranoidalna od 2003roku,20 razy w szpitalu,ciągle zmęczenie,skutki uboczne po lekach,depresja,stresy takie że mnie ciśnie w klatce,różne rodzaje ataków,nie mówiąc o utrudnieniach w życiu codziennym,bo nie łatwe jest w ogóle przyznanie się do tej choroby.6 miesięcy na ulicy spędziłem 2 lata w noclegowni.Po 17 latach dowiedziałem się że przysługuje mi renta od 2003roku oczywiście ZUS nie nadpłacił nic a lekarze nawet mnie nie poinformowali a do tego na pytanie czy mogę dostać rentę to odpowiedź brzmiała nie,oczywiście nie sprawdzając dokumentów i historii choroby,dostanę w końcu rentę na stałe czy za każdym razem mam się przejmować komisjami?!!
Bardzo nam przykro z powodu trudności, jakie Pan przeżywa. Niestety my, jako agencja pracy, nie mamy wpływu na funkcjonowanie służb, instytucji pomocowych i medycznych. Z uwagi na problemy, jakie widzimy w pozyskiwaniu wiedzy i dostępu do swoich uprawnień przez niepełnosprawnych, prowadzimy systematyczną akcję informacyjną na naszym blogu. Życzymy powodzenia na kolejnej komisji i uzyskania stałego orzeczenia.
Witam.
Jestem osobą chorą przewlekle na zespół złego wchłaniania z alergią na białko mleka krowiego i niedowagą. Nie chce mnie nikt nawet przyjąć do pracy, nawet zdalnej. Zabrano mi przed covid 4 lata temu orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i rentę socjalna przez ZUS stwierdzając iż jestem zdolna do pracy
Bardzo nam przykro z powodu Pani sytuacji. Jeżeli ma Pani udokumentowany przebieg leczenia wskazane jest podjęcie próby uzyskania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Skoro orzeczenie ZUS wydał przed 4 laty, niestety nie ma szansy na odwołanie. Było błędem nie zrobić tego w odpowiednim terminie. Proponujemy, by się Pani nie zniechęcała, tylko jednocześnie aplikowała na odpowiednie dla siebie oferty pracy oraz podjęła trud doszkalania.