Dofinansowania, pomoc pracodawcom i osobom niepełnosprawnym czyli budżet PFRON na 2020 rok. Przeczytaj na co przeznaczy środki płynące głównie z wpłat na PFRON

utworzone przez | 8, 10, 2019 | Dofinansowanie PFRON, Wpłaty na PFRON, Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej

Plan finansowy funduszu będący częścią projektu ustawy budżetowej na 2020 r. zakłada wzrost finansowy funduszu. Dzieje się tak ze względu na rosnące przychody, które pochodzą głównie z wpłat od pracodawców nieosiągających 6% wskaźnika zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. W obecnym roku wynoszą one 4,3 mld zł, natomiast w 2020 r. ich przewidywana kwota to 4,9 mld zł. Fundusz otrzyma również dotacje z budżetu państwa w wysokości 705 mln zł.
Czym jest PFRON? Zobacz nasz wpis opisujący tę instytucję: PFRON. Co się kryje pod tą tajemniczą nazwą?

Na co PFRON przeznaczy środki finansowe w 2020 roku?

Podobnie jak w poprzednich latach największą część planowanych wydatków PFRON stanowią dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Będzie to 3,6 mld zł, czyli o 300 mln zł więcej niż w roku 2019.

W przyszłym roku zostanie zwiększona kwota przeznaczona na przelewy redystrybucyjne, czyli środki które trafiają do powiatowych i wojewódzkich samorządów. Ich przeznaczenie to realizacja zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej m.in. likwidacja barier architektonicznych, dopłaty do wózków inwalidzkich lub turnusów rehabilitacyjnych. W 2020 wyniosą one 1,2 mld zł. Z tych pieniędzy dofinansowywany jest koszt pobytu uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej oraz zatrudnienia osoby niepełnosprawnej w zakładzie aktywności zawodowej. Planowana jest w przyszłym roku przez rząd podwyżka dotacji na rzecz WTZ i ZAZ.

Z środków PFRON będą mogły skorzystać także organizacje pozarządowe. Fundusz zaplanował wyższy budżet na realizacje zadań zleconych, czyli organizacje konkursów, w których otrzymują dofinansowania na różnego rodzaju działania mające na celu aktywizację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Zaplanowana pula środków na te działania to prawie 300 mln zł, w bieżącym roku było to 247 mln zł. Ponad to wyższa kwota zostanie również przeznaczona na realizację programów rady nadzorczej PFRON w wysokości 275 mln zł.Czy wzrośnie kwota dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych?

„Nie wiadomo czy ten wzrost ma związek z spodziewanym wzrostem liczby pracowników objętych dopłatami, czy rząd może planuje podwyżkę ich wysokości, bo milczy na ten temat”

Dodaje, że waloryzacja dofinansowań jest oczekiwana ze strony pracodawców, gdyż ich kwoty nie zmieniają się od 2014 r, mimo wprowadzanej podwyżki minimalnego wynagrodzenia, które w przyszłym roku ma wynieść 2600 zł. W konsekwencji owe wsparcie finansowe jest coraz mniejszą zachętą dla zatrudniania pracowników niepełnosprawnych.

Krzysztof Kosiński
Wiceprezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych

Podsumowanie dotychczasowych działań rady nadzorczej PFRON w 2019 roku

We wtorek 24 września w siedzibie PFRON odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano działania rady nadzorczej. 5,5 mld zł to łączna suma wydatków funduszu przeznaczonych na wsparcie osób niepełnosprawnych w 2019 r, w tym to aż 280 mln 270 tys.to programy rady nadzorczej. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, będący również jej przewodniczącym Krzysztof Michałkiewicz podkreślał iż działania funduszu koncentrują się m.in. na likwidacji barier dla osób niepełnosprawnych.

Podsumowując działania PFRON podczas konferencji Krzysztof Michałkiewicz mówił:

„W tym roku budżet PFRON wyniósł niemal 5,5 mld zł. Staramy się realizować szereg programów, które są związane z potrzebami środowisk osób niepełnosprawnych. W tym roku na te programy wydamy 280 mln zł 270 tys. zł. Są to ogromne środki finansowe”.

Wskazał również na kluczową rolę programu „Aktywny samorząd”, w ramach którego m.in. po 5 latach zostało przywrócone dofinansowanie do wózków o napędzie elektrycznym. Na cel całego programu w 2019 r. przeznaczono 172 mln zł.

Prezes PFRON Marlena Maląg poinformowała, że samorządy otrzymały w obecnym roku ponad miliard zł na zadania wspierające osoby z niepełnosprawnością. Podkreślając istotną rolę jednostek samorządowych mówiła:

„Wiele naszych programów realizujemy poprzez samorządy, organizacje pozarządowe, a także administrację rządową. Tylko działając wspólnie, te środki mogą być dobrze wykorzystane i służyć osobom niepełnosprawnym”.

Minister Michałkiewicz dodał:

„Współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego jest bardzo istotna, ponieważ to one znają bieżące potrzeby lokalnej społeczności i są blisko osób niepełnosprawnych. Dlatego też środki na realizację zadań w ramach tego programu zwiększone zostały w porównaniu z rokiem 2015 aż o 89 proc”.

Jesteś pracodawcą i szukasz sposobu na obniżenie wpłaty PFRON? Przeczytaj nasz wpis jak oszczędzać i obniżyć wpłatę PFRON

Aktywni plus i najwięksi polscy pracodawcy

Kolejnym realizowanym istotnym obszarem działań wsparcia PFRON jest projekt: „Aktywni plus”. Jego celem jest wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Obejmuje 3 programy:

 • Praca – Integracja, którego budżet wynosi 5,11 mln zł a jego celem jest zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w spółkach skarbu państwa,
 • Stabilne zatrudnienie, którego budżet wynosi 6,8 mln zł a jego celem jest zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w instytucjach publicznych,
 • Absolwent, którego budżet wynosi 7,4 mln. Zł, którego celem jest wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych z wyższym wykształceniem.

Są to programy, które w rzeczywisty sposób przyczyniają się do aktywizacji osób niepełnosprawnych. W ramach programu „Stabilne zatrudnienie” około 600 osób obecnie odbywa starze zawodowe w instytucjach administracji publicznej. W ramach programu: „Praca – Integracja” zostały podpisany 3 umowy z największymi pracodawcami: Pocztą Polską, Spółką Enea oraz Orlenem. Ma on pomagać szczególnie tym, którzy chcą rozpocząć pracę na otwartym rynku pracy.

Dofinansowania, pomoc pracodawcom i osobom niepełnosprawnym czyli budżet PFRON na 2020 rok. Przeczytaj na co przeznaczy środki płynące głównie z wpłat na PFRON
W 2019 r. budżet wyniósł 5,5 mld zł, z tego trafia około 3 mld na dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, które otrzymują pracodawcy zatrudniający te osoby.

Nowe inicjatywy PFRON relacjonuje Mirosław Izdebski Dyrektor Departamentu ds. Programów

2 komentarze
 1. GRZEGORZ

  WITAM DLA CZEGO NIE MA PRZEPISU ŻE BY PRACODAWCY PŁACILI WYNAGRODZENIE PRACOWNIKOWI NIEPEŁNOSPRAWNEMU WIĘCEJ NIŻ NAJNIŻSZA KRAJOWA Z KORO DOSTAJĄ DOFINANSOWANIE Z PEFRON WYZYSK

  Odpowiedz
 2. Corka niepelnosprawnej

  Wiekszosc osob niepełnosprawnych,zwlaszcza w podeszlym wieku nie ma możliwosci skorzystanua z tego funduszu choc jej potrzebuja np. na róznego rodzaju przedmioty ulatwiajace im zycie…np. dozownik automatyczny do lekow…to drogie urzadzenie i zadnego dofinabsowania a jest bardzo pomocne

  Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *