Dofinansowanie, pomoc pracodawcom i osobom niepełnosprawnym czyli budżet PFRON 2020

utworzone przez | 8, 10, 2019 | Dofinansowania PFRON, Wpłaty na PFRON, Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Czy wiesz, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych w 2020 roku planuje przeznaczyć aż 6,3 mld Zł Na realizacje własnych zadań i wsparcie osób niepełnosprawnych? Czy wiesz, że jest to aż o 800 mln zł więcej niż w roku 2019?

Plan finansowy funduszu będący częścią projektu ustawy budżetowej na 2020 r. zakłada wzrost finansowy funduszu. Dzieje się tak ze względu na rosnące przychody, które pochodzą głównie z wpłat od pracodawców nieosiągających 6% wskaźnika zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych. W obecnym roku wynoszą one 4,3 mld zł, natomiast w 2020 r. ich przewidywana kwota to 4,9 mld zł. Fundusz otrzyma również dotacje z budżetu państwa w wysokości 705 mln zł.Na co PFRON przeznaczy środki finansowe w 2020 r?

Podobnie jak w poprzednich latach największą część planowanych wydatków PFRON stanowią dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Będzie to 3,6 mld zł, czyli o 300 mln zł więcej niż w roku 2019.

W przyszłym roku zostanie zwiększona kwota przeznaczona na przelewy redystrybucyjne, czyli środki które trafiają do powiatowych i wojewódzkich samorządów. Ich przeznaczenie to realizacja zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej m.in. likwidacja barier architektonicznych, dopłaty do wózków inwalidzkich lub turnusów rehabilitacyjnych. W 2020 wyniosą one 1,2 mld zł. Z tych pieniędzy dofinansowywany jest koszt pobytu uczestnika w warsztacie terapii zajęciowej oraz zatrudnienia osoby niepełnosprawnej w zakładzie aktywności zawodowej. Planowana jest w przyszłym roku przez rząd podwyżka dotacji na rzecz WTZ i ZAZ.

Z środków PFRON będą mogły skorzystać także organizacje pozarządowe. Fundusz zaplanował wyższy budżet na realizacje zadań zleconych, czyli organizacje konkursów, w których otrzymują dofinansowania na różnego rodzaju działania mające na celu aktywizację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych. Zaplanowana pula środków na te działania to prawie 300 mln zł, w bieżącym roku było to 247 mln zł. Ponad to wyższa kwota zostanie również przeznaczona na realizację programów rady nadzorczej PFRON w wysokości 275 mln zł.

Podsumowanie działań rady nadzorczej PFRON w 2019 roku

We wtorek 24 września w siedzibie PFRON odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano działania rady nadzorczej. 5,5 mld zł to łączna suma wydatków funduszu przeznaczonych na wsparcie osób niepełnosprawnych w 2019 r, w tym to aż 280 mln 270 tys.to programy rady nadzorczej. Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, będący również jej przewodniczącym Krzysztof Michałkiewicz podkreślał iż działania funduszu koncentrują się m.in. na likwidacji barier dla osób niepełnosprawnych.

Podsumowując działania PFRON podczas konferencji Krzysztof Michałkiewicz mówił:

„W tym roku budżet PFRON wyniósł niemal 5,5 mld zł. Staramy się realizować szereg programów, które są związane z potrzebami środowisk osób niepełnosprawnych. W tym roku na te programy wydamy 280 mln zł 270 tys. zł. Są to ogromne środki finansowe”.

Wskazał również na kluczową rolę programu „Aktywny samorząd”, w ramach którego m.in. po 5 latach zostało przywrócone dofinansowanie do wózków o napędzie elektrycznym. Na cel całego programu w 2019 r. przeznaczono 172 mln zł.

Prezes PFRON Marlena Maląg poinformowała, że samorządy otrzymały w obecnym roku ponad miliard zł na zadania wspierające osoby z niepełnosprawnością. Podkreślając istotną rolę jednostek samorządowych mówiła:

„Wiele naszych programów realizujemy poprzez samorządy, organizacje pozarządowe, a także administrację rządową. Tylko działając wspólnie, te środki mogą być dobrze wykorzystane i służyć osobom niepełnosprawnym”.

Minister Michałkiewicz dodał:

„Współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego jest bardzo istotna, ponieważ to one znają bieżące potrzeby lokalnej społeczności i są blisko osób niepełnosprawnych. Dlatego też środki na realizację zadań w ramach tego programu zwiększone zostały w porównaniu z rokiem 2015 aż o 89 proc”.

Aktywni plus i najwięksi polscy pracodawcy

Kolejnym realizowanym istotnym obszarem działań wsparcia PFRON jest projekt: „Aktywni plus”. Jego celem jest wsparcie zatrudnienia osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy. Obejmuje 3 programy:

 • Praca – Integracja, którego budżet wynosi 5,11 mln zł a jego celem jest zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w spółkach skarbu państwa,
 • Stabilne zatrudnienie, którego budżet wynosi 6,8 mln zł a jego celem jest zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w instytucjach publicznych,
 • Absolwent, którego budżet wynosi 7,4 mln. Zł, którego celem jest wspieranie zatrudnienia osób niepełnosprawnych z wyższym wykształceniem.

Są to programy, które w rzeczywisty sposób przyczyniają się do aktywizacji osób niepełnosprawnych. W ramach programu „Stabilne zatrudnienie” około 600 osób obecnie odbywa starze zawodowe w instytucjach administracji publicznej. W ramach programu: „Praca – Integracja” zostały podpisany 3 umowy z największymi pracodawcami: Pocztą Polską, Spółką Enea oraz Orlenem. Ma on pomagać szczególnie tym, którzy chcą rozpocząć pracę na otwartym rynku pracy.

praca integracja dla niepełnosprawnych
Praca integracja Program dla niepełnosprawnych. Obrazek

Inicjatywy PFRON relacjonuje Mirosław Izdebski Dyrektor Departamentu ds. Programów

2 komentarze
 1. GRZEGORZ

  WITAM DLA CZEGO NIE MA PRZEPISU ŻE BY PRACODAWCY PŁACILI WYNAGRODZENIE PRACOWNIKOWI NIEPEŁNOSPRAWNEMU WIĘCEJ NIŻ NAJNIŻSZA KRAJOWA Z KORO DOSTAJĄ DOFINANSOWANIE Z PEFRON WYZYSK

  Odpowiedz
 2. Corka niepelnosprawnej

  Wiekszosc osob niepełnosprawnych,zwlaszcza w podeszlym wieku nie ma możliwosci skorzystanua z tego funduszu choc jej potrzebuja np. na róznego rodzaju przedmioty ulatwiajace im zycie…np. dozownik automatyczny do lekow…to drogie urzadzenie i zadnego dofinabsowania a jest bardzo pomocne

  Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *