Jak zalogujesz się do systemów PFRON? Logowanie do SOW, e-PFRON i SODiR w pigułce
“PFRON logowanie” to hasło, które często użytkownicy sieci wpisują w wyszukiwarkach. Jednak nie wszyscy poszukują tych samych informacji. W zależności od tego, czy jesteś pracodawcą, czy osobą niepełnosprawną i co chcesz uzyskać, PFRON dedykuje swoim beneficjentom różne rodzaje systemów. Korzystanie z nich wymaga rejestracji i logowania się w ewidencji funduszu.
Dlatego postanowiliśmy przybliżyć Ci informacje dotyczące logowania się do odpowiedniego systemu w zależności od Twoich potrzeb i pozycji. Sprawdź który system wybrać, jak do niego się logować, jak uzyskać pomoc oraz przejść prawidłowo przez procedury.
Który system obsługi PFRON wybrać?
Fundusz posiada kilka elektronicznych systemów i każdy z nich odgrywa inną rolę. Do wyboru masz następujące systemy PFRON:
System Obsługi Dofinansowań i Refundacji – SODiR
System przeznaczony dla pracodawców, którzy ubiegają się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wnioski możesz składać w wersji papierowej lub drogą elektroniczną. Wybierając tę drugą opcję, zaloguj się w systemie PFRON-u. Logowanie jednak poprzedź rejestracją i utworzeniem indywidualnego konta w SOD.
System e-PFRON2
Internetowa bezpłatna platforma dla pracodawców zobowiązanych do uiszczania obowiązkowych wpłat na PFRON oraz pracodawców zwolnionych z wpłat na PFRON, składających informacje do funduszu. System posłuży Ci do składania deklaracji i informacji online w formie dokumentu elektronicznego.
SOW – System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON
System będący własnością PFRON jest dedykowany osobom niepełnosprawnym, instytucjom i pracodawcom działającym na rzecz osób z orzeczeniem. System umożliwi Ci zdalne aplikowanie o środki PFRON. Po zalogowaniu się na platformę możesz składać wnioski o wsparcie finansowane przez fundusz, rozdzielane przez jednostki samorządu terytorialnego.
Do czego służy system SODiR PFRON?
SODiR online, czyli System Obsługi Dofinansowań i Refundacji PFRON jest to aplikacja internetowa, która jest dostępna poprzez przeglądarkę. Funkcje tego systemu pozwolą Ci, gdy jesteś pracodawcą zarejestrowanym w PFRON:
- komunikować się z funduszem.
- przygotować i wypełnić dokumenty niezbędne w procesie pozyskiwania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych,
- wysyłać je do PFRON,
- śledzić stan procesu przyznawania dofinansowania czy refundacji.
- przygotowywać i wysyłać informację o zatrudnieniu, uzyskanym wynagrodzeniu i opłaconych składkach drogą elektroniczną.
Aplikacja SODiR działa w formie online lub offline. Możesz korzystać z niej bez stałego dostępu do Internetu. Służy do wypełniania i zapisywania dokumentów na komputerze. Wersja online umożliwi Ci dodatkowo śledzenie stanów składanych dokumentów oraz komunikację z funduszem.
Kto może korzystać ze SODiR?
Z systemu SODiR skorzystasz, gdy przysługuje Ci prawo do otrzymywania dofinansowania lub refundacji z PFRON. Ten system obsługi wykorzystają:
- pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne,
- osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą,
- niepełnosprawni rolnicy lub ich niepełnosprawni domownicy, którym rolnik opłaca obowiązkowe składki na ubezpieczenia społeczne.
Jak wygląda procedura logowania do SODiR krok po kroku?
Abyś mógł złożyć wniosek o dofinansowanie wynagrodzeń i zacząć korzystać z systemu SODiR musisz zarejestrować się w PFRON, a następnie zalogować na stronie https://sod.pfron.org.pl/. Poniżej przedstawiamy, jak krok po kroku odbywa się rejestracja w PFRON i logowanie w systemie SODiR.
- Wniosek rejestracyjny złóż do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu wypłaty wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.
- Podczas rejestracji wybierz przyszłą formę składania wniosków. Masz do wyboru dwie możliwości: forma papierowa lub elektroniczna. W przypadku wyboru tej drugiej PFRON przesyła Ci login i hasło do logowania do systemu SODiR.
- Wniosek rejestracyjny wyślij pocztą lub osobiście złóż w Biurze Funduszu w Warszawie, natomiast kolejne będziesz kierował do oddziałów terytorialnych.
- Otrzymany pocztą login i hasło posłuży Ci do logowania na stronie www.sod.pfron.org.pl. Po pierwszym logowaniu system poprosi Cię o zmianę hasła.
- W kolejnym etapie wygeneruj certyfikat z podpisem, który zapisze się na urządzeniu i będzie służył Ci do podpisu elektronicznych dokumentów. Wygeneruj go w module Administracja po zalogowaniu na stronie internetowej. Jest on ważny 2 lata, natomiast w każdej chwili możesz wygenerować nowy, co spowoduje automatyczne unieważnienie dotychczas używanego certyfikatu.
Jak skontaktować się z PFRON w sprawie systemu SODiR?
- e-mail: sod@pfron.org.pl
- Telefon: 22 581 84 10 (w dni robocze godz. 9:00-15:00) nr. wew. 1 – pytania dotyczące Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji. Pracownicy infolinii udzielą Ci informacji wyłącznie w sprawach związanych z dofinansowaniami do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych lub refundacją składek na ubezpieczenie społeczne oraz zagadnieniami technicznymi Systemu Obsługi Dofinansowań i Refundacji (SODiR).
- Adres: Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, Departament ds. Rynku Pracy, Al. Jana Pawła II 13 00-828 Warszawa
Poznaj PFRON i jego tajemnice. Sprawdź nasze artykuły, m.in.:
Na blogu My Wspieramy znajdziesz porady prawne, ciekawostki i artykuły, które ułatwią Ci życie. Zapraszamy!
Do czego służy system E-PFRON?
Aplikacja e-PFRON offline to samodzielny program pozwalający Ci na przygotowanie i podpisanie dokumentów elektronicznych. System posiada dwie formy: wersję offline oraz internetową wersję online.
- Offline pracujesz w systemie Windows. Płyty CD zawierające oprogramowanie e-PFRON offline otrzymasz bezpłatnie z Biura PFRON w Warszawie lub z Oddziałów Funduszu.
- Aplikacja e-PFRON online pozwoli Ci na przesyłanie wypełnionych dokumentów drogą elektroniczną do funduszu, pobranie raportów oraz na otrzymywanie korespondencji od PFRON-u. System e-PFRON2 posłuży Ci do składania deklaracji i informacji przez Internet w tylko formie dokumentu elektronicznego, gdy jesteś zobowiązany do wpłat lub z nich zwolniony. Zyskasz do niego dostęp wyłącznie przez Internet pod adresem: https://pracodawca.e-pfron.pl.
Kto może korzystać z systemu e-PFRON?
Aplikacje wykorzystasz wtedy, gdy jesteś podmiotem gospodarczym. System e-PFRON posłuży Ci do przygotowania i składania deklaracji i informacji do PFRON drogą elektroniczną.
Jak wygląda logowanie do systemu e-PFRON?
Niezależnie czy jesteś zobowiązany, czy zwolniony z wpłat na PFRON musisz zarejestrować się w systemie E-PFRON. Aby tego dokonać, złóż odpowiedni dokument:
- W przypadku pracodawcy, który jest zobowiązany do miesięcznych wpłat na PFRON jest to deklaracja DEK-Z.
- W przypadku pracodawcy, który jest zwolniony z miesięcznych wpłat na PFRON jest to informacja INF-Z.
Oprócz tego wypełnij elektronicznie zgłoszenie Administratora / Pełnomocnika (ZAP). Otrzymasz informację zwrotną drogą mailową. Zgłoszenie administratora lub pełnomocnika powinieneś podpisać i wysłać oba zgłoszenia do PFRON na adres: Aleja Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa.
Po zarejestrowaniu nadany będzie Ci identyfikator, tzw. numer w rejestrze PFRON. Otrzymasz go listownie. Wówczas możesz aktywować uprawnienia Administratora. Może zdarzyć się tak, że już posiadasz swój identyfikator. Jest to ten sam numer, który używany jest w rozliczeniach dofinansowań. Logując się do systemu e-PFRON2 poprzez stronę internetową podaj login, hasło dostępu oraz identyfikator pracodawcy, czyli Twój numer w rejestrze PFRON.
Login jest generowany automatycznie w procesie zgłaszania administratora lub dodawania nowego korzystającego. Hasło dostępu do systemu e-pfron2 natomiast jest definiowane przez Ciebie w procesie zgłaszania administratora.
Gdy po raz pierwszy będziesz logował się, system wymusi zmianę hasła podanego podczas zgłaszania administratora. Radzimy, byś regularnie zmieniał hasło. Przy pierwszym logowaniu zaakceptuj również warunki korzystania ze systemu oraz potwierdź zapoznanie się z klauzulą informacyjną dotyczącą zasad przetwarzania danych osobowych w zakresie wpłat obowiązkowych i zaakceptuj zasady składania oświadczenia woli.
Po poprawnym zalogowaniu się do systemu e-PFRON2 zobaczysz poniższe informacje:
- imię i nazwisko zalogowanego,
- poziom dostępu, czyli poziom przysługujących uprawnień,
- numer w rejestrze PFRON, czyli identyfikator pracodawcy w ewidencji PFRON,
- data i godzina ostatniego udanego logowania,
- data i godzina ostatniej próby nieudanego logowania.
Dokument w systemie e-PFRON2 możesz podpisać i wysłać do funduszu za pomocą:
- podpisu kwalifikowanego,
- certyfikatu dedykowanego wygenerowanego w systemie,
- profilu zaufanego.
Po podpisaniu dokument zostaje automatycznie złożony do PFRON. Powoduje to jego zablokowanie i nie masz już możliwości jego edycji. Podpisany i złożony dokument pojawi się na liście dokumentów złożonych.
Jak skontaktować się z PFRON w sprawach systemu e-PFRON2?
- Adres e-mail: epfron@pfron.org.pl
- E-pfron kontakt telefoniczny: 22 581 84 10 (w dni robocze w godz. 9.00 – 15.00).
Do czego służy SOW PFRON?
SOW, czyli System Obsługi Wsparcia jest to nowoczesna platforma, dzięki której osoby niepełnosprawne i jednostki działające na ich rzecz mogą elektronicznie składać wnioski o wsparcie finansowe ze środków PFRON. Celem systemu SOW jest zwiększenie dostępności pomocy oferowanej w ramach zadań i programów PFRON, których realizatorem są jednostki samorządu terytorialnego. Abyś mógł w pełni korzystać z systemu SOW dokonaj uwierzytelnienia przez profil zaufany na platformie ePUAP albo też przy pomocy kwalifikowalnego podpisu elektronicznego.
Kto może skorzystać z Systemu Obsługi Wsparcia?
System PFRON logowanie do SOW jest podzielony na 3 moduły dedykowane poszczególnym odbiorcom:
- Moduł Wnioskodawców przeznaczony dla wnioskodawców, tj. osoby niepełnosprawne, instytucje, pracodawcy;
- Moduł Realizatora przeznaczony dla pracowników jednostek Samorządu Terytorialnego,
- Moduł PFRON przeznaczony dla pracowników funduszu.
Dzięki systemowi usprawnisz proces pozyskiwania środków z PFRON na każdym etapie.
Co umożliwia system SOW?
W PFRON logowanie do systemu SOW pozwoli Ci na kolejne działania:
- wypełnienie wniosku,
- podpisanie i złożenie wniosku,
- dokonanie ewentualnych wyjaśnień i uzupełnień,
- zapoznanie się ze wzorem umowy,
- rozliczenie dofinansowania.
Składanie wniosków o dofinansowanie przez Internet
W systemie SOW zawnioskujesz o środki PFRON, które są dystrybuowane przez jednostki samorządowe. Dokonasz tego za pośrednictwem internetu. Na każdym etapie przyznawania dofinansowania możliwa jest zdalna weryfikacja wniosków i rozliczenie dofinansowania. System SOW pozwala, byś złożył dokumenty o każdej porze bezpośrednio z domu.
Aby w pełni korzystać z systemu, powinieneś posiadać narzędzie autoryzacji, czyli uwierzytelnienia przez profil zaufany na platformie ePUAP, który działa jak podpis elektroniczny.
Jak zalogować się do SOW PFRON?
Zalogowanie do SOW PFRON wiąże się z wyjściem na stronę i przy pierwszej wizycie rejestracją. Aktywuj konto, klikając w link aktywacyjny, a następnie uwierzytelnij je podpisem elektronicznym lub profilem zaufanym. Kiedy już masz konto zalogujesz się swoim adresy e mail oraz podanym hasłem. Możesz od razu składać wnioski, a następnie rozliczyć otrzymaną wysokość dofinansowania.
Jak założyć konto na ePUAP?
ePUAP jest to elektroniczna platforma usług administracji publicznej. Służy do komunikacji obywateli z urzędami. Z punktu widzenia korzystania z systemu SOW, istotną usługą, jaką oferuje ePUAP jest profil zaufany, który umożliwi Ci podpisywanie pism urzędowych w sposób elektroniczny. Jest to usługa bezpłatna, wystarczy posiadać konto na ePUAP. Profil zaufany pozwoli Ci na składanie wniosków o dofinansowanie z PFRON przez system SOW.
- W celu utworzenia konta na ePUAP wejdź na stronę epuap.gov.pl i kliknąć przycisk „zarejestruj się”
- Następnie wypełnij krótki formularz i podaj numer PESEL, oznacza to automatyczne złożenie wniosku o profil zaufany, który musi zostać potwierdzony.
- Potwierdź na dwa sposoby.
1. Potwierdzenie tożsamości za pośrednictwem banku – Ministerstwo Cyfryzacji daje taką możliwość w 7 bankach, należą do nich: PKO Bank Polski, Inteligo, BZ WBK, Bank Pekao, mBank, ING, Millenium.
2. Potwierdzenie tożsamości za pośrednictwem urzędu – w tym celu należy zarejestrować się na stronie ePUAP, podać swoje dane i zapisać je, a następnie udać się w ciągu 14 dni osobiście do punktu z dowodem osobistym, a z usług profilu zaufanego można korzystać dopiero po jego potwierdzeniu.
Posiadając konto na ePUAP i profil zaufany możesz w pełni korzystać z systemu SOW i składać wnioski online o dofinansowanie ze środków PFRON.
Jak skontaktować się z PFRON w sprawach systemu SOW?
W przypadku osób mających trudności techniczne uruchomiona została infolinia. Stanowi ona narzędzie, dzięki któremu uzyskasz pomoc, gdy chcesz skorzystać z systemu SOW. Infolinia działa pod numerem: 800 889 777 i można z niej skorzystać w dni robocze od godziny 9.00 do 17.00.
Jak skontaktujesz się z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych?
Biuro główne Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych mieści się w Warszawie. Możesz udać się lub wysłać korespondencję pod adres:
- PFRON al. Jana Pawła II 13, 00-828 Warszawa
PFRON kontakt telefoniczny i e-mail
Ważniejsze numery telefonów w PFRON:
- 22 50 55 500 – telefon centrala,
- 22 50 55 222 – Dyrektor Generalny,
- 22 50 55 650 – Departament ds. Rynku Pracy,
- 22 581 84 10 – dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych lub refundacja składek na ubezpieczenie społeczne – kontakt z pracownikami Oddziałów PFRON zajmującymi się Systemem Obsługi Dofinansowań (SODiR),
- 22 581 84 10 – w sprawie obowiązkowych wpłat pracodawców.
Ważniejsze adresy email w PFRON:
- ewidencja@pfron.org.pl – sprawy dotyczące rejestracji i aktualizacji danych o pracodawcy,
- epfron@pfron.org.pl – zapytania dotyczące teletransmisji danych (system e-PFRON2),
- dw_rozliczenia@pfron.org.pl – dokonywanie wpłat – w tym numery rachunków bankowych PFRON; rozliczanie – w tym salda, zwroty, nadpłaty, odsetki, zaświadczenia; rozłożenie na raty, odroczenia, umorzenia, odwołania i zażalenia, postępowania.
Pełną listę kontaktów do funduszu można znaleźć na stronie internetowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Odkryj, jak zalogować się do systemów PeFRONu
Państwowych Fundusz Osób Niepełnosprawnych dostosowuje obsługę beneficjentów do wymagań współczesności. W związku z tym opracował szereg systemów dzięki, którym wszelkie formalności możesz załatwić drogą internetową, nie wychodząc z domu lub firmy. W zależności od zadania i rodzaju klienta powstały kolejne systemy obsługi: SODiR, SOW, ePFRON. Dzięki nim wnioski należy składać za ich pomocą online. Służą one licznym odbiorcom: osobom niepełnosprawnym, pracodawcom, jednostkom samorządowym i instytucjom, organizacjom pozarządowym oraz pracownikom funduszu.
W artykule omówiliśmy wszystkie kroki, dzięki którym zalogujesz się w PFRON do kolejnych systemów.
Co to jest SODir, System Obsługi Dofinansowań i Refundacji?
System przeznaczony dla pracodawców, którzy chcą złożyć wniosek o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Można złożyć go w wersji papierowej lub drogą elektroniczną. Wybierając tę drugą opcję, należy zalogować się w systemie PFRON.
Czym jest system e-PFRON2?
Internetowa bezpłatna platforma dla pracodawców zobowiązanych do uiszczania obowiązkowych wpłat na PFRON oraz pracodawców zwolnionych z wpłat na PFRON, ale składających informacje do funduszu. System służy do składania deklaracji i informacji online w formie dokumentu elektronicznego.
Co to jest SOW, System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON?
Bezpłatny i dobrowolny system będący własnością PFRON, który dedykowany jest osobom posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności, instytucjom i pracodawcom działającym na rzecz osób z orzeczeniem. System umożliwia aplikowanie o środki PFRON. Po zalogowaniu się na platformę można składać wnioski o wsparcie finansowane przez fundusz, rozdzielane przez jednostki samorządu terytorialnego. Stanowi zapewnienie dostępu do usług bez wychodzenia z domu.
Jaki jest telefon do działu PFRON dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych?
Kontakt telefoniczny: 22 581 84 10
Gdzie uzyskam informacje w sprawie obowiązkowych wpłat pracodawców PFRON?
Infolinia: 22 581 84 10
Jaki numer ma Infolinia PFRON?
Infolinia: 22 50 55 500