Czy praca osoby niepełnosprawnej w nocy jest możliwa i jak ją zdobyć?
Czy praca osoby niepełnosprawnej w nocy jest możliwa, skoro zapisy Ustawy o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych tego zabraniają? Zarówno osoby niepełnosprawne, jak i pracodawcy często się zastanawiają, czy istnieje możliwość podejmowania obowiązków zawodowych przez pracownika z orzeczeniem w porze nocnej. Mimo oficjalnego zakazu, wyodrębniono okoliczności, w których zatrudnienie osoby niepełnosprawnej w nocy jest możliwe i zgodne z przepisami.
Opisujemy, w tym artykule warunki, które trzeba spełnić by to było możliwe. Dowiedz się, czym jest pora nocna, kiedy osoba niepełnosprawna może pracować w nocy, co dodatkowo przysługuje osobie niepełnosprawnej za pracę nocą, gdzie i jakie oferty pracy w nocy dla osób z orzeczeniem spotkasz.
Czym jest praca w nocy?
Większość prac niezależnie od zawodu wykonywanych jest w ciągu dnia. Zdarzają się jednak takie, które muszą być wykonane w porze nocnej, pomimo, że jest to czas, który pracownik powinien przeznaczać na swój odpoczynek. Z tego właśnie powodu praca w nocy podlega dodatkowym uregulowaniom prawnym.
Z Kodeksu Pracy dowiesz się, że pora nocna obejmuje 8 godzin i przypada między 21:00 a 07:00. Które to będą godziny, decyduje sam pracodawca. To on określa, dokładny przedział czasu, uznawany w danym przedsiębiorstwie za porę nocną. Przykładowo możesz pracować w porze nocnej zarówno, w godzinach od 22:00 do 06:00 jak i od 21:00 do 5:00.
Pracodawca określając godziny nocne ma obowiązek poinformować Cię o tym.
Kto nie może pracować w nocy?
Ze względu na to, że praca w ciągu nocy jest uznawana za bardziej obciążającą, istnieją grupy pracowników, w odniesieniu do których ustawa zabrania świadczenia przez nich pracy w tych godzinach. Należą do nich:
- kobiety w ciąży,
- pracownicy opiekujący się dzieckiem do lat 4,
- pracownicy młodociani,
- pracownicy niepełnosprawni, tj. osoby, które przedstawiły pracodawcy orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Czy osoba z orzeczeniem o niepełnosprawności może pracować w nocy?
Ustawa o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych w art. 15 reguluje wymiar czasu pracy, w którym możesz podejmować obowiązki zawodowe będąc osobą niepełnosprawną. Twój czas pracy, gdy:
- jesteś niepełnosprawny w stopniu lekkim nie może przekroczyć 8 h w ciągu dnia i 40 h w ciągu tygodnia,
- natomiast, gdy masz umiarkowany lub znaczny i stopień niepełnosprawności nie może przekroczyć 7 h w ciągu dnia i 35 w ciągu tygodnia.
Ta sama Ustawa zakazuje również wykonywania przez Ciebie pracy w godzinach nocnych niezależnie od stopnia niepełnosprawności.
Kiedy pracownikowi z niepełnosprawnością wolno pracować w nocy?
Zakaz pracy w nocy dla osób niepełnosprawnych nie jest bezwzględny. Istnieją wyjątki, z których możesz skorzystać jeżeli chcesz i czujesz, że Twój stan zdrowia pozwala Ci na realizację obowiązków w tej porze. Prawo przewiduje możliwość ograniczenia ustawowego zakazu w 2 sytuacjach.
- Gdy będziesz zatrudniony do pilnowania mienia lub obiektów.
Powszechnie o tym zajęciu mówi się – praca w ochronie. W tym przypadku możesz zajmować stanowiska takie jak: stróż, strażnik, portier, dozorca lub ochroniarz. - Na Twój wyraźny wniosek.
Warunkiem jest, by lekarz medycyny pracy przeprowadzający w zakładzie pracy badania profilaktyczne lub sprawujący nad Tobą opiekę wystawił zaświadczenie o tym, że nie posiadasz zdrowotnych przeciwwskazań do wykonywania obowiązków w nocy. Badania przeprowadzane są wtedy na Twój wniosek, który składasz u pracodawcy. Natomiast koszt badań u lekarza medycyny pracy pokrywa pracodawca.
Ważne!
Jeśli lekarz przeprowadzający badania nie wystawi Ci zaświadczenia i nie wyrazi zgody na pracę w godzinach nocnych lub nadliczbowych to możesz się odwołać. Odwołanie musisz złożyć w terminie 7 dni do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy.
Praca w nocy osoby niepełnosprawnej a obowiązki pracodawcy
Jeżeli pracodawca chce zlecać Ci wykonywanie pracy w porze nocnej, musi określić dokładnie jej godziny przypadające między 21:00 a 07:00. Będzie to 8 godzin na dobę, za które przysługiwać Ci będzie dodatkowe wynagrodzenie. Jeśli będziesz pracował w porze nocnej 8 godzin, będzie Ci przysługiwał dodatek za godziny nocne. Jeśli praca w godzinach nocnych będzie odbywała się dodatkowo w godzinach nadliczbowych to otrzymasz dodatek za godziny nadliczbowe. W sytuacji, gdy pracodawca nie określi godzin nocnych, możesz uznać, że godziny nocne obejmuje kodeksowe 10 godzin między 21:00 a 07:00.
Zaniedbanie pracodawcy w tym zakresie może skutkować dla niego negatywnymi konsekwencjami np. koniecznością wypłacania pracownikom większych dodatków do ich wynagrodzeń.
Jakich formalności powinien dokonać pracodawca zatrudniający osoby z orzeczeniem w porze nocnej?
O godzinach, które przypadają na porę nocną w danym zakładzie, pracodawca ma obowiązek poinformować.Może to zrobić na 2 sposoby:
- Umieścić informację w regulaminie pracy.
- Przekazać Ci w pisemną informację w ciągu 7 dni od zatrudnienia.
Jako pracodawca powinieneś pamiętać, że w Kodeksie Pracy wyróżniona została szczególna kategoria pracowników pracujących w nocy. Należą do niej:
- pracownicy, których rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej,
- pracownicy, których co najmniej ¼ czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.
Czas pracy Twoich pracowników nie może przekraczać 8 godzin, jeśli ich praca:
- jest szczególnie niebezpieczna,
- jest związana z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym.
Zasada ta nie dotyczy Twoich pracowników:
- Jeśli zarządzają zakładem pracy w imieniu pracodawcy (dyrektor, prezes, kierownik, zmianowy, itp.).
- Jeśli praca związana jest z prowadzeniem akcji ratunkowej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, pilnowaniu mienia (ochrona, dozór itp.), środowiska lub dotyczy usunięcia awarii.
Zatrudniając pracowników świadczących pracę w porze nocnej masz obowiązek poinformować o tym właściwego Okręgowego Inspektora Pracy (PIP) w sytuacji, gdy poprosi Cię o to pracownik i złoży pisemny wniosek. Naruszając przepisy (uprawnienia pracownicze) odnoszące się do pracy w porze nocnej, popełniasz wykroczenie zagrożone karą grzywny w wysokości od 1.000 zł do 30.000 zł.
Jak wysoka jest rekompensata dla pracownika za pracę w nocy?
Jeśli podejmujesz zatrudnienie, które wiąże się z wykonywaniem pracy w porze nocnej, przysługuje Ci dodatek do wynagrodzenia za każdą przepracowaną godzinę lub rekompensata.
- Dodatek do wynagrodzenia powinien być w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia. Przysługuje Ci tylko za pełne przepracowane godziny.
- Wynagrodzenie ryczałtem – musi odpowiadać przewidzianemu wymiarowi pracy w porze nocnej, dotyczy to pracowników wykonujących stale poza zakładem pracy pracę w porze nocnej.
Jeśli dodatkowo świadczysz pracę w godzinach nadliczbowych to przysługuje Ci zarówno dodatek za pracę w nocy, jak i za nadgodziny.
Przykładowo, jeśli w danym dniu przepracujesz w porze nocnej 5 godzin i 25 min, to dodatek w takim przypadku przysługuje tylko za 5 godzin.
Jeśli Twoja praca wiąże się z wykonywaniem pracy w nocy stale poza zakładem pracy, np. w ramach pracy zdalnej to omawiany dodatek będziesz mógł otrzymać w formie ryczałtu, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej. W sytuacji, gdy ów ryczałt został ustalony na wyraźnie zbyt niskim poziomie, to możesz wystąpić do pracodawcy z roszczeniem o zapłatę różnicy w dodatkowym wynagrodzeniu za pracę w porze nocnej.
Co do zasady za pracę w nocy nie przysługuje Ci dzień wolny. Istnieje jednak taka możliwość. Jeśli Twój czas pracy wychodzi poza podstawowy wymiar i stanowi pracę w godzinach nadliczbowych, wtedy przysługuje Ci dzień wolny.
Co dostanie pracownik ze stopniem niepełnosprawności za pracę w niedzielę?
Inaczej wygląda to w przypadku pracy wykonywanej w niedziele czy święta. W takim przypadku przysługuje Ci inny dzień wolny, który Twój pracodawca powinien wyznaczyć w ciągu 6 dni kalendarzowych. Jeśli tak się nie stanie, pracodawca ma obowiązek wyznaczyć Ci dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Jeśli natomiast nie ma takiej możliwości, wtedy za pracę w niedziele i święta przysługuje Ci również dodatek finansowy. Wynosi on 100% za każdą przepracowaną godzinę.
Za wykonywanie pracy w porze nocnej w niedzielę lub w dniu wolnym od pracy przysługuje zarówno dodatek za pracę w nocy, jak i za nadgodziny.
Poznaj swoje uprawnienia! Polecamy, przeczytaj, m.in.:
Tu znajdziesz też inne wpisy. Odwiedź witrynę My Wspieramy.
Jak przygotować się do zatrudnienia w porze nocnej, gdy się posiada orzeczenie o niepełnosprawności?
Praca zmianowa, w nocy bywa męcząca i bardzo obciąża organizm. Ma to szczególne znaczenie dla osób z niepełnosprawnością. Jeśli szukasz mimo wszystko takiej pracy warto, zanim ją podejmiesz, przeanalizować jej plusy i minusy, biorąc pod uwagę swój stan zdrowia. Oczywiście zanim zostaniesz zatrudniony przejdziesz odpowiednie badania u lekarza medycyny pracy, jednak Ty sam również musisz zdawać sobie sprawę z konsekwencji takiego systemu pracy.
Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną, to przed podjęciem umowy, która będzie obejmowała nocne godziny pracy, zaplanuj to jak będzie wyglądał Twój odpoczynek po pracy wykonywanej w nocy.
Gdzie znaleźć oferty pracy w porze nocnej dla osób niepełnosprawnych?
W zdecydowanej większości oferty pracy w nocy dla osób niepełnosprawnych dotyczą przede wszystkim stanowisk związanych z ochroną lub pilnowaniem mienia. Firmy ochroniarskie od lat chętnie zatrudniają osoby niepełnosprawne. Spotkasz również oferty pracy na stanowiskach związanych z produkcją i usługami, jednak to zdarza się zdecydowanie rzadziej.
Pracy tego typu możesz szukać bezpośrednio w okolicznych firmach, w lokalnych i ogólnopolskich agencjach zatrudnienia, a także w serwisach z ogłoszeniami o pracy typu:
- Olx,
- Jooble,
- InfoPraca,
- Lento,
- Pracuj.pl,
- LinkedIn,
- w mediach społecznościowych, itp.
Agencja My Wspieramy specjalizująca się łączeniu pracodawców z niepełnosprawnymi kandydatami do zatrudnienia posiada także w swojej ofercie stanowiska, na których możesz pracować nocą. Zgłoś się do nas, a być może uzyskasz wymarzone zatrudnienie, na warunkach jakie Ci odpowiadają najbardziej. Działamy na terenie całej Polski.
Praca osoby niepełnosprawnej w nocy w pigułce
Kiedy posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności przysługuje Ci szczególna ochrona wynikająca z ustaw i Kodeksu Pracy. Zapewnia Ci ona przywilej związany z zakazem pracy w porze nocnej i godzinach nadliczbowych. Istnieją jednak możliwości dzięki, którym będziesz mógł zarabiać więcej, jeżeli zdecydujesz się na rezygnację z tego przywileju. Tylko na Twój wniosek pracodawca może skierować się do pracy także w nocy, o ile wyda na to zgodę lekarz medycyny pracy. Podobnie to Ty decydujesz, czy chcesz pracować w branży ochroniarskiej której, jako jedynej, nie obejmują zasady zakazu pracy w nocy w przypadku osób niepełnosprawnych. Za pracę w godzinach nocnych należy się Ci dodatek do pobieranego wynagrodzenia. Przysługuje on za każdą pełną godzinę, którą przepracujesz w nocy.
Każdy pracodawca, jeśli przewiduje zatrudnienie swoich pracowników w nocy, ma obowiązek określenia dokładnych godzin przypadających na porę nocną w zakładzie. Powinien także zapoznać się ze szczególnymi kategoriami pracowników oraz wymogami dotyczącymi realizację przez nich obowiązków w określonych wymiarach czasowych.
Źródła
Aby powstał ten artykuł prześledziłam konieczne ustawy, rozporządzenia oraz Kodeks Pracy, które regulują sytuację pracujących osób z orzeczeniem w porze nocnej. Dzięki temu możesz mieć pewność, że artykuł jest rzetelny i aktualny.
- https://www.gov.pl/web/edukacja/uprawnienia-osob-niepelnosprawnych
- Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z późn. zmianami
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/rehabilitacja-zawodowa-i-spoleczna-oraz-zatrudnianie-osob-16798906/art-15
Gdzie znaleźć pracę w nocy dla niepełnosprawnych?
Aplikuj przez agencje lub popularne serwisy z ogłoszeniami o pracę w nocy dla osób niepełnosprawnych:
https://pl.jooble.org
https://dryg.pl
https://pl.jobsora.com
https://www.pracuj.pl
Ile minimalnie zarabia osoba z orzeczeniem?
Minimalne wynagrodzenie za pracę w roku 2025 wynosi: 4666 zł brutto.
Kto składa wniosek pracownika niepełnosprawnego o pracę w godzinach nocnych?
Wniosek o zgodę na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej w nocy składa zainteresowany pracownik bezpośrednio do swojego przełożonego. Pracodawca, gdy uwzględni wniosek, powinien skierować pracownika na badania do lekarza medycyny pracy, by ten wydał zgodę na zatrudnienie niepełnosprawnego w porze nocnej. Koszty poniesione w związku z wydaniem zaświadczenia ponosi pracodawca.
Czy mając lekki stopień niepełnosprawności można pracować w nocy?
Osoba z niepełnosprawnością w stopniu lekkim może pracować w nocy jedynie w branży ochroniarskiej lub gdy lekarz medycyny pracy wyrazi na to zgodę, na wniosek zainteresowanego pracownika.
Czy praca w nocy jest możliwa dla osoby, która ma umiarkowany stopień niepełnosprawności?
Możesz pracować w nocy, gdy masz umiarkowany stopień niepełnosprawności pod warunkiem, że na Twój wniosek lekarz medycyny pracy wyrazi na to zgodę. Zgoda taka nie jest potrzebna, jeśli planujesz zatrudnić się w branży ochroniarskiej.
Szukam pracy pakowacz lub inna dla osoby niepelnosprawnej.Moze byc dodatkowa np w sobote w nocy.Na trenie slaska Gliwice Pyskowice posiadam badania sanepidowskie .
Na ten moment nie posiadamy oferty z terenu Gliwic. Jeśli mogłaby Pani dojeżdżać w okolice Krakowa, to w tym momencie trwa nabór pracowników porządkowych. Zachęcamy jednak do rejestracji w naszej bazie kandydatów do pracy https://aplikuj.hrappka.pl/oferta/PRACA-DLA-NIEPENOSPRAWNYCH/40504
W pierwszej kolejności z niej wybieramy osoby do naszych rekrutacji.
dlaczego firmy ochraniarskie kielce zgrupami znaczny lub umirkowanymi pracuja po 24godziny nie wolno
Agencja pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy pełni obok roli komercyjnej, rolę pro bono przekazując swoim czytelnikom wszelkie informacje powiązane z niepełnosprawnością. Nie możemy odpowiadać za postępowanie firm oraz pomagać w rozwiązywaniu indywidualnych problemów pracowniczych. Odpowiednie instytucje, w tym Państwowa Inspekcja Pracy zajmują się kontrolą pracodawców, także w zakresie przekraczania prawa pracy zapisanego w Kodeksie Pracy. Jeśli sytuacja w firmie wygląda tak, jak to Pan opisał, proszę się zwrócić do Państwowej Inspekcji Pracy.