Sprawdzamy, na jakie ulgi dla niepełnosprawnych możesz liczyć
Świadomość społeczna na temat potrzeb osób niepełnosprawnych rośnie. W związku z tym rozszerza się zakres uprawnień i ulg, z których mogą oni korzystać, by świat był dla nich bardziej dostępny. Otwarcie się na osoby posiadające ograniczenia w różnych sferach życia to jedna sprawa. Inną kwestią jest znajomość tworzonego prawa i umiejętność korzystania z niego. Dlatego tak ważne jest, abyś znał jakie wsparcie jest dla Ciebie dostępne i jakie ulgi dla niepełnosprawnych Ci przysługują.
Wykonaliśmy żmudną pracę, analizując poszczególne ustawy, rozporządzenia i inne dokumenty prawne, aby opracować poniższy artykuł przybliżający Ci merytoryczną wiedzę w zakresie obowiązujących ulg dla osób niepełnosprawnych. Spotkasz w nim rzetelne informacje o ulgach dotyczących zarówno Twojego funkcjonowania w społeczeństwie, jak i możliwościach odliczenia konkretnych wydatków od podatku. Ich znajomość może otworzyć przed Tobą nowe możliwości i uczynić Twoje codzienne funkcjonowanie znacznie łatwiejszym.
Jakie ulgi dla niepełnosprawnych przewiduje polskie prawo?
W poniższym opracowaniu chcemy przedstawić Ci najważniejsze ulgi dla osób niepełnosprawnych w Polsce, z których możesz skorzystać, gdy posiadasz orzeczenie wskazujące, że jesteś niepełnosprawny. W pierwszej części artykułu zapoznasz się przede wszystkim z ulgami podatkowymi:
ulgą PCC,
i ulgą PIT.
W drugiej części będziesz mógł zobaczyć jakie ulgi możesz wykorzystać w codzienności. Zebraliśmy tutaj podstawowe informacje o:
ulgach na przejazdy,
ulgach w zakupie biletów do różnych instytucji,
ulgach telekomunikacyjnych,
ulgach pocztowych,
ulgach w abonamencie RTV,
ulgach paszportowych.
Dla kogo jest ulga podatkowa PCC?
To specyficzna ulga dotycząca zakupów poza placówkami handlowymi, na podstawie umów dwustronnych. Będziesz zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnej, jeżeli posiadasz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia. Natomiast kiedy przyznano Ci lekki stopień, zwolnienie to będzie Cię dotyczyć, jeżeli Twoja niepełnosprawność wiąże się z narządem ruchu.
O ulgę podatkową możesz ubiegać się, jeśli nabędziesz na własne potrzeby sprzęt rehabilitacyjny, wózek inwalidzki, jednoślad lub samochód osobowy.
Czego dotyczy ulga rehabilitacyjna dla niepełnosprawnych?
Ulga rehabilitacyjna dotyczy zwiększonych kosztów, które poniosłeś w ciągu roku podatkowego na zakup sprzętów ułatwiających wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z Twojej niepełnosprawności lub na nabycie towarów czy innych usług. Z ulgi możesz skorzystać, jeśli posiadasz orzeczenie, jesteś rodzicem dzieci niepełnosprawnych oraz gdy masz na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do osób niezdolnych do pracy lub samodzielnej egzystencji.
Które z wydatków w ramach ulgi rehabilitacyjnej są limitowane?
Decydując na się na skorzystanie z ulgi rehabilitacyjnej, sprawdź jakie limity obowiązują aktualnie na poszczególne wydatki. W ramach tego typu ulgi możesz w swoim PIT ująć:
koszty zakupu leków,
opłaty przewodników osób niewidomych w stopniu znacznym lub umiarkowanym oraz z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do znacznego stopnia,
utrzymanie psa asystującego,
wydatki na używanie samochodu osobowego stanowiącego własność lub współwłasność osoby niepełnosprawnej, lub opiekuna tej osoby,
koszty poniesione na pieluchomajtki, podkłady, pieluchy i wkłady anatomiczne
Na jakie wydatki w uldze PIT nie ma limitów?
Odliczysz całą kwotę w swoim zeznaniu (do wysokości zapłaconego podatku), jeżeli poniosłeś koszty dotyczące poniższych wydatków na:
opiekę pielęgniarki w domu lub usługi opiekuńcze świadczone dla osób niepełnosprawnych,
wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności (z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego),
adaptację lub przystosowanie pojazdów mechanicznych stosownie do Twoich potrzeb wynikających z niepełnosprawności,
opłacenie tłumacza języka migowego,
kupno, naprawę albo najem wyrobów medycznych wymienionych w 38 ust. 4 Ustawy refundacji leków i wyrobów medycznych,
zakup materiałów szkoleniowych dotyczących Twojej niepełnosprawności,
odpłatne przewozy karetką transportu sanitarnego,
odpłatny przejazdy transportem publicznym na turnusy rehabilitacyjne, do sanatorium lub zakładów opiekuńczych,
zabiegi rehabilitacyjne i lecznicze,
turnus rehabilitacyjny dla Ciebie i Twojego opiekuna,
pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej lub zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego oraz zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym,
kolonie i obozy dla dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci osób niepełnosprawnych.
Poniesienie wydatków tylko w części sfinansowanych ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będziesz mógł ująć w swoim zeznaniu PIT. Twoja ulga rehabilitacyjna w tym przypadku będzie dotyczyła kwoty, którą wydatkowałeś ze swoich środków.
Poznaj nie tylko ulgi, ale też inne uprawnienia? Poszerz wiedzę i przeczytaj, m.in.:
Przeczytaj pozostałe artykuły w witrynie My Wspieramy. Zyskaj wiedzę i zainspiruj się!
Dla kogo są ulgi na przejazdy?
Prawo różnicuje wysokość ulg przewidzianych na przejazdy komunikacją PKP i PKS dla poszczególnych grup osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Inna ich wysokość przewidziana jest dla:
osób o znacznym stopniu niepełnosprawności
W tej sytuacji przysługuje Ci ulga 49% w transporcie publicznym kolejowym i autobusowym oraz 37% w komunikacji innej niż zwykła. Wyjątkowo, jeśli masz niepełnosprawność wzrokową, skorzystasz z ulgi odpowiednio 93% i 51%. Twój opiekun zaś ma prawo do ulgi w wysokości 95%.- osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
Z 37% ulgi skorzystasz w przypadku umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, jeśli masz w swoim orzeczeniu kod niepełnosprawności dotyczący uszkodzenia narządu wzroku 04-O. 95% zniżki będzie mógł otrzymać zaś Twój opiekun.
- osób o lekkim stopniu niepełnosprawności
W przypadku lekkiego stopnia w orzeczeniu, tylko jeśli uczysz się i nie ukończyłeś 26 roku życia, możesz otrzymać 78% ulgi w przejazdach na trasie: z miejsca zamieszkania do szkoły lub uczelni, placówki szkolno-wychowawczej lub na turnus rehabilitacyjny itp.
dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności
Ty jako opiekun i Twoje dziecko macie prawo do ulgi na przejazdy w wysokości 78%. Pamiętaj jednak, że obejmuje ona wyłącznie przejazdy z miejsca pobytu do żłobka, przedszkola, szkoły, innej placówki oświatowej lub wychowawczej, DPS, ZOZ, poradni specjalistycznej lub na turnus rehabilitacyjny.
Ważne
Ze zniżek na przejazdy komunikacją miejską możesz skorzystać jedynie w tych miejscowościach, w których Uchwałą Rady Miasta przewidziano tego typu ulgę dla niepełnosprawnych. Zatem, aby nie narazić się na karę, sprawdź, czy miejscu w którym jesteś, możesz skorzystać z ulgi lub darmowego przejazdu komunikacją miejską.
Do jakich instytucji przysługują osobom niepełnosprawnym ulgowe wejściówki?
Swoje prawo do zakupu biletów ze zniżką możesz zrealizować przede wszystkim w instytucjach kultury i sportu:
muzeach, kinach, teatrach,
kompleksach sportowo-rekreacyjnych, stadionach, basenach, kortach,
ogrodach botanicznych i zoologicznych, skansenach itp.
W kasach tych instytucji wystarczy, że pokażesz legitymację osoby niepełnosprawnej lub legitymację rencisty.
Dla kogo przewidziano ulgi telekomunikacyjne?
Operatorzy, którzy na terenie Polski świadczą usługi telekomunikacyjne, mają obowiązek zapewnienia Ci dostępu do nich, stosownie do potrzeb wynikających z Twojej niepełnosprawności. Nie mają oni jednak obowiązku udzielenia Ci ulg w opłatach. Najczęściej Twoje uprawnienia realizują oni poprzez oferowanie aparatów telefonicznych przystosowanych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.
Niektórzy operatorzy wychodzą naprzeciw niektórym grupom osób niepełnosprawnych i udzielają ulg na przyłączenie stacjonarnego aparatu telefonicznego lub na opłaty abonamentu. Sprawdź ofertę różnych operatorów, szczególnie jeśli masz uszkodzenie narządu wzroku w znacznym stopniu lub też, gdy posiadasz zaburzenia mowy, głosu lub uszkodzony słuch w stopniu znacznym, lub umiarkowanym. Mając tego typu niepełnosprawność, jest szansa, że skorzystasz z ulgi na usługi telekomunikacyjne.
Jakie ulgi pocztowe przysługują niepełnosprawnym?
Będąc osobą niepełnosprawną, masz przywilej skorzystania z ulg związanych z usługami pocztowymi. Ulgi te dotyczą przede wszystkim:
bezpłatnego doręczania listów, paczek i przekazów bezpośrednio do Twojego domu,
odbierania od Ciebie prawidłowo wypełnionej przesyłki przez listonosza.
Z ulgi tej skorzystasz, jeżeli Twoja niepełnosprawność polega na uszkodzeniu narządu ruchu i korzystasz z wózka inwalidzkiego albo jesteś osobą niewidomą lub niedowidzącą.
Komu przysługuje ulga w opłatach abonamentu radiowo-telewizyjnego?
Ulga w opłatach abonamentu radiowo telewizyjnego dla niepełnosprawnych polega na całkowitym zwolnieniu z jego opłacania. Możesz z niej skorzystać, jeżeli masz stosowny dokument na potwierdzenie swojej niepełnosprawności związany z:
orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności lub niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji,
orzeczeniem o niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym z jednoczesnym przysługiwaniem Ci zasiłku pielęgnacyjnego,
uszkodzeniem całkowitym słuchu lub upośledzeniem obustronnym słuchu,
uszkodzeniem wzroku z jego ostrością do 15%,
zaliczeniem do inwalidów wojennych lub wojskowych.
Ile wynosi ulga w opłacie paszportowej dla niepełnosprawnych?
Niezależnie od stopnia niepełnosprawności, który posiadasz, przysługuje Ci ulga na paszport w wysokości 50% kosztów opłaty.
Ważne
Jeżeli jesteś mieszkańcem do opieki społecznej lub przebywasz w zakładzie opiekuńczym, ewentualnie korzystasz z zasiłku stałego z pomocy społecznej, a Twój wyjazd za granicę związany jest z koniecznością leczenia, poinformuj o tym. Dostaniesz 100% ulgi na opłaty związane z wyrobieniem paszportu.
Prawo do ulg dla niepełnosprawnych w pigułce
Osoby niepełnosprawne w Polsce mogą korzystać z wielu ulg, które mają na celu ułatwienie dostępu do przełamywania barier, usług, edukacji, lecznictwa, transportu oraz życia kulturalnego. By w pełni wykorzystać przysługujące Ci prawa warto, abyś postarał się o aktualne orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o niezdolności do pracy lub orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. To te dokumenty zagwarantują Ci możliwość skorzystania z poszczególnych ulg.
Nie mniej ważne jest, abyś znał lokalne przepisy, które stanowią podstawę do mniej znanych ulg dla niepełnosprawnych. To wszystko nie tylko poprawi jakość Twojego życia, ale także umożliwi Ci bardziej aktywne i samodzielne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Przeanalizowaliśmy dla Ciebie regulacje prawne dotyczące szeregu ulg dostępnych w Polsce dla osób niepełnosprawnych. Sprawdź, których możesz skorzystać. Mogą to być:
Ulgi podatkowe PCC i PIT.
Ulgi na przejazdy.
Ulgi dotyczące opłat za media.
Ulgowy wyjściówki do instytucji kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych.
Ulgi telekomunikacyjne.
Ulgi pocztowe.
Ulgi paszportowe.
Każda z tych ulg może znacząco wpłynąć na obniżenie podnoszonych przez Ciebie codziennych kosztów. Nie tylko tych związanych bezpośrednio z niepełnosprawnością.
Bibliografia:
art. 26 ust. 1 pkt 6, ust. 7-7g, ust. 13a, ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.
Dz. U. z 2002r., Nr 175, poz. 1440 z późn. zm.
Dz. U. z 2004r., Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.
https://archiwum.mswia.gov.pl/pl/sprawy-obywatelskie/informacje-paszportowe/13424,Oplaty-paszportowe.html
Dz. U. z 2003 r., Nr 130, poz. 1188 z późn. zm.
Dz. U. z 2005 r., Nr 85, poz. 728 z późn. zm.
Komu przysługuje ulga na leki?
Ulga na leki przysługuje osobom z orzeczeniem o: niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności, niezdolności do pracy lub niezdolności do samodzielnej egzystencji.
Kto może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej?
Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać osoby z lekkim znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, rodzice dzieci niepełnosprawnych oraz opiekunowie osób z orzeczeniem, których dochody nie przekraczają określonego pułapu.
Jakie ulgi w komunikacji miejskiej przysługują niepełnosprawnym?
W komunikacji miejskiej nie ma obligatoryjnych ulg dla osób niepełnosprawnych. Poszczególne samorządy uchwalają odrębnie dla swoich miejscowości zarówno zakres, jak i wysokość ulg w przejazdach dla osób z orzeczeniem i ich opiekunów.
Co osoba z niepełnosprawnością odliczy od podatku?
Osoba z niepełnosprawnością w zakresie ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć od podatku wydatki na: adaptację i utrzymanie samochodu, opłacenie opieki pielęgniarskiej, przewodników lub tłumaczy języka migowego, likwidację barier, leki i środki higieniczne, przejazdy i przewóz środkami transportu sanitarnego, turnusy rehabilitacyjne, utrzymanie psa przewodnika, zakup materiałów szkoleniowych itp.
Kto ma prawo do ulgi na telefon?
Prawo do ulgi na telefon operatorzy zwykle dedykują osobom z niepełnosprawnością wzrokową lub słuchową. Ulgi te stosują tylko niektórzy operatorzy.
Ile wynosi ulga na samochód w rozliczeniu PIT?
Limitowana ulga na samochód dla osób niepełnosprawnych wynosi 2280 zł.
Czy niepełnosprawni mają prawo do ulgi na prąd?
Do czerwca 2024 roku osoby z niepełnosprawnością mogły liczyć na preferencyjne ceny prądu dotyczące zwiększonego limitu poboru energii. Aktualnie przygotowywana jest ustawa o dopłatach dla osób niepełnosprawnych korzystających z respiratora lub koncentratora tlenu.