Poznaj sposoby na obniżenie wpłaty na PFRON i zredukuj swoje koszty
Przedsiębiorcy coraz bardziej świadomie i intensywnie poszukują oszczędności, by ograniczyć koszty działalności swoich biznesów. Firmy sięgają po różne rozwiązania, by utrzymać się na rynku. Od redukcji zatrudnienia, przez zaniżanie płac, po nawet zmianę lokalizacji siedziby poza Polskę. To radykalne kroki niesłużące markom i stabilności funkcjonowania. Co powiesz więc na propozycję poszukania oszczędności wewnątrz firmy, lecz bez obciążenia kogokolwiek i skrajnych działań?
Mamy dla Ciebie propozycję, której nie można odrzucić: obniżenie wpłaty na PFRON.
Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak zbędne i ukryte koszty ponosisz, by móc prowadzić działalność? Zapewne przyzwyczaiłeś się do tego i bagatelizujesz lub nie zauważasz tego kosztu, bo Twój księgowy sprawnie realizuje przelewy, jako obowiązkową daninę. Poniżej wyjaśnimy Ci, jakie są sposoby na obniżenie wpłaty do PFRON-u, czym są i z czego wynika ich kwota.
Poszukaj źródeł oszczędności wewnątrz firmy, redukując wysokość wpłat na PFRON.
Jakie są realne możliwości obniżenia wpłaty na PFRON?
W dalszej części artykułu opowiemy Ci o konkretnych sposobach, które pozwalają w łatwy sposób obniżyć wpłatę PFRON. Teraz chcemy tylko zasygnalizować, że wysokość wpłat zależna jest od:
- aktualnego stanu zatrudnienia w Twojej firmie,
- liczby zatrudnionych w niej osób niepełnosprawnych.
Wraz ze wzrostem zatrudnienia osób niepełnosprawnych maleje wysokość składki PFRON, którą odprowadzasz. Niestety, jesteśmy przekonani, że nie jesteś świadomy, jak bardzo wysokie kwoty wpłacasz do PFRON-u z tego tytułu w ciągu roku. No, dobrze pomyślisz teraz, ale co mam zrobić, jeśli nie widzę możliwości zatrudnienia pracowników z orzeczeniem u siebie. Chcemy Ci powiedzieć, że niekoniecznie Twoje przekonanie jest prawdziwe. Mamy doświadczenie i wiemy, że prawie wszędzie niepełnosprawny pracownik znajdzie swoje miejsce. Możesz temu nie dowierzać, więc zapoznaj się także z innym rozwiązaniem Twojego problemu: skorzystaj z ulg we wpłatach.
Czym są wpłaty na PFRON?
Zanim jednak przejdziemy do omówienia konkretnych sposobów obniżenia wpłaty PFRON warto, abyś wiedział, czym jest ta wpłata i kto jej dokonuje.
Przepisy dotyczące m.in. obowiązkowych wpłat na PFRON znajdziesz w ustawie 27 sierpnia 1997 r. o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych. Zgodnie z nią masz obowiązek wpłaty na PFRON, gdy zatrudniasz co najmniej 25 osób w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (etat), przy czym wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Twojej firmie nie osiąga wymaganych 6%. Osiąganie wskaźnika dotyczy wszelkich podmiotów gospodarczych m.in.: zakładów opieki zdrowotnej, zakładów produkcyjnych i usługowych, fundacji, jednostek wojskowych, agencji ochrony mienia, hut czy kopalni.
Obciążenie wynikające z wpłaty na Fundusz Rehabilitacji w zamyśle powinno stanowić zachętę, abyś zatrudniał osoby niepełnosprawne. Zwracamy Ci zatem uwagę, że wobec ustanowienia takiego celu Ustawa wyłączyła wpłaty na PFRON z kosztów uzyskania przychodów i nie możesz jej odliczyć jako kosztu podatkowego. To jeszcze bardziej zwiększa obciążenia Twojego budżetu.
Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), o których mowa w art. 21 ustawy o rehabilitacji, stanowią wyłącznie alternatywę wobec zatrudniania wymaganej liczby osób niepełnosprawnych. Wpłaty mają stanowić rodzaj zachęty do zatrudniania osób niepełnosprawnych przez podmioty chcące uniknąć wpłat. Natomiast jeżeli pracodawca nie zdecyduje się na zatrudnianie osób niepełnosprawnych, to dokonując wpłat na PFRON, przyczynia się do wspierania pracodawców zatrudniających te osoby, ponieważ ze środków tego funduszu finansowany jest system wspierania zatrudniania i rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
Podsekretarz stanu Maciej Grabowski
Źródło: Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów na interpelację nr 22711
Czy każda firma ma obowiązek wpłaty na PFRON?
Obowiązek wpłat dotyczy Cię, jeśli w firmie zatrudniasz powyżej 25 pracowników. Istnieją dodatkowe regulacje, obniżające wskaźnik zatrudnienia do 2% między rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych i zdrowych pracowników. Po osiągnięciu 2% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych zostaniesz zwolniony z wpłaty PFRON, jeśli Twoja firma to:
- publiczne i niepubliczne uczelnia wyższa,
- szkoła,
- publiczne i niepubliczne przedszkole lub inna formy wychowania przedszkolnego np. punkt przedszkolny czy klub dziecięcy,
- placówka opiekuńczo-wychowawcza,
- placówka terapeutyczna,
- interwencyjny ośrodek preadopcyjny,
- zakład resocjalizacyjny,
- publiczny lub niepubliczny żłobek.
Kto jest zwolniony z wpłat na PFRON?
Niektórzy pracodawcy są całkowicie zwolnieni z dokonywania wpłat na PFRON. Obowiązkowa składka PFRON nie dotyczy Cię, gdy zatrudniasz mniej niż 25 pracowników oraz gdy prowadzisz:
- działalność będącą w trakcie likwidacji lub firm w trudnej sytuacji ekonomicznej i co do których ogłoszono upadłość,
- publiczną i niepubliczną jednostkę organizacyjną niedziałającą w celu osiągnięcia zysku, a wyłącznym przedmiotem prowadzonej działalności jest rehabilitacja społeczna i lecznicza, edukacja osób niepełnosprawnych lub opieka nad osobami niepełnosprawnymi,
- jednostkę, której działalność nie jest skierowana na osiągnięcie zysków tj. domy pomocy społecznej, hospicja lub zakłady opiekuńczo-lecznicze,
- jednostkę dyplomatyczną, urząd konsularny i przedstawicielstwo misji dyplomatycznych,
- oraz gdy przy zatrudnieniu co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy osiągasz wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 6%.
Poznaj korzyści z zatrudniania pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zapraszamy do cyklu artykułów związanych z tym zagadnieniem. Przeczytaj, m.in.:
Sprawdź inne wpisy w witrynie My Wspieramy dedykowane Pracodawcom i nie tylko!
Jak obliczyć wysokość wpłaty na PFRON?
Dokładne obliczenie składki na PFRON pozwoli zaplanować Ci obniżenie kosztów w firmie. Warto tu podkreślić, że wysokość składki zależy od:
- wielkości aktualnego zatrudnienia,
- liczby zatrudnionych osób z niepełnosprawnością
- tego, ile wynosi aktualne przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej.
Wpłatę PFRON stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistym stanem ich zatrudnienia.
Jaki jest wzór, by obliczyć składkę na fundusz?
Wpłatę na PFRON obliczysz na podstawie wzoru: K = 0,4065 x PW x [(ZOG x 0,06) – ZON)]
gdzie:
- K – kwota wpłaty,
- PW – przeciętne miesięczne wynagrodzenie,
- ZON – stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (z miesiąca sprawozdawczego – etaty),
- ZOG – stan zatrudnienia ogółem w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (z miesiąca sprawozdawczego – etaty).
Pamiętaj, że wartość przeciętnego wynagrodzenia zmienia się co kwartał.
Ustalenie stanu zatrudnienia
Obliczając wysokość wpłaty PFRON do ogólnego stanu zatrudnienia, nie wliczaj:
- pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
- pracowników przebywających na urlopach rodzicielskich lub wychowawczych,
- pracowników nieświadczących pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej lub służby zastępczej,
- pracowników nieświadczących pracy w związku uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego,
- osób będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy,
- pracowników przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy.
Jeśli nie jest to dla Ciebie zrozumiałe, sprawdź przygotowany przez nas kalkulator wpłat na PFRON, który pozwoli Ci w prosty sposób w każdej chwili wyliczyć wysokość obowiązującej Cię składki na PFRON.
Jak zredukować koszty obniżając wpłatę na PFRON?
Wszystkie powyższe informacje są Ci potrzebne, abyś świadomie przeszedł do procedury redukcji kosztów poprzez obniżanie wpłaty na PFRON, która Cię obowiązuje. Prawidłowe obliczenie stanu zatrudnienia oraz zastosowanie wzoru do obliczenia wysokości wpłaty pozwoli Ci na optymalne skorzystanie ze sposobów na redukcję obciążeń związanych z daninami na Fundusz Rehabilitacji.
Firmy zobowiązane do miesięcznych wpłat PFRON dokonują ich co miesiąc na konto Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Kwoty wpłat, nazywanych potocznie „karami na PFRON” sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.
Jak obniży wpłatę pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne?
Najprostszym ze sposobów redukcji składki do PFRON-u będzie, gdy zatrudnisz w swojej w firmie odpowiednią ilość pracowników niepełnosprawnych.
Przykład
Przy ogólnym stanie zatrudnienia 100 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy zatrudnienie 6 pracowników z lekkim stopniem niepełnosprawności pozwala na całkowitą redukcję wpłaty PFRON.
Masz możliwość szybszego osiągnięcia wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych dzięki zatrudnieniu pracowników z orzeczonym umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub znacznym stopniu niepełnosprawności oraz schorzeniem szczególnym. W myśl rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej pracodawca, zatrudniając pracownika ze schorzeniem szczególnie utrudniającym pracę, ma prawo do obniżenia wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
W przypadku firmy zatrudniającej 100 osób, osiągnięcie wymaganego 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych możliwe jest poprzez zatrudnienie tylko 2 osób niepełnosprawnych, łączenie na 1,5 etatu.
Które schorzenia pracownika pozwalają szybciej obniżyć wpłatę na PFRON?
Katalog schorzeń szczególnych jest precyzyjnie określony. Pełną ich listę znajdziesz w Rozporządzeniu. Są to:
- choroba Parkinsona,
- stwardnienie rozsiane,
- paraplegia, tetraplegia, hemiplegia,
- ślepota lub niedowidzenie,
- głuchota, głuchoniemota,
- nosicielstwo wirusa HIV,
- epilepsja,
- przewlekłe choroby psychiczne,
- upośledzenie umysłowe,
- miastenia,
- późne powikłania cukrzycy.
Jak obniżyć wpłatę PFRON przez zakup usług i produktów?
Drugim sposobem na obniżenie wysokości składki do Funduszu, poprzez który obniżysz wpłatę, jest uzyskanie tzw. odpisu na PFRON. Dokonasz tego w momencie zakupu usługi od innego podmiotu uprawnionego, który swoim klientom wystawia informacje o kwocie obniżenia na druku INF-U po każdej terminowo opłaconej fakturze.
Dokonując od zakupów w firmie udzielającej odpisów obok zakupu potrzebnych do Twojej działalności produktów i usług jednocześnie zmniejszasz swoje obciążenia wpłatą na PFRON.
Pozyskaj informacje o kwocie obniżenia od firm, które są uprawnione do udzielania ulg we wpłacie PFRON swoim kontrahentom.
Jakie firmy udzielają ulg we wpłatach na PFRON?
Zakup produktów lub usług zredukuje Twoje obowiązkowe wpłaty na PFRON, jeśli dokonasz go u innego pracodawcy, który zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i który osiąga wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych:
- zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności,
- lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności i których niepełnosprawność wynika ze schorzeń specjalnych na poziomie co najmniej 30%.
Odpis uzyskasz, jeśli zakupiony towar był przedmiotem sprzedaży własnej produkcji lub własnej usługi z wyłączeniem handlu.
Jaka jest maksymalna wysokość ulgi we wpłacie PFRON dla przedsiębiorcy?
Nie ma dla Ciebie znaczenia, jak wyliczana jest wysokość ulgi, którą możesz otrzymać. To bardzo skomplikowane. Kwotę ulgi wyliczy za Ciebie sprzedawca i prześle Ci deklarację INF. Wyliczoną Ty kwotę możesz uwzględnić w swojej deklaracji DEK. Co istotne, obniżenie wpłaty nie może przekroczyć 50% wartości wpłaty PFRON, do której jesteś zobowiązany w danym miesiącu. Jeśli uzyskasz kwotę ulgi wyższą, możesz ją wykorzystać w ciągu kolejnych 6 miesięcy, licząc od daty, kiedy otrzymasz informację o kwocie obniżenia. Łączna kwota ulgi natomiast nie może przekroczyć 50% kwoty netto ujętej na fakturze.
Przykład dla kupującego Kupujesz towar lub usługę za 50.000 zł od firmy, która udziela ulg. Otrzymujesz informację o nabytej uldze (kwocie obniżenia wpłaty PFRON) na formularzu INF. W formularzu sprzedawca podaje Ci kwotę, np. 5000 zł. Ty, jako kupujący wpisujesz ją w swoją deklarację DEK, w której wyliczasz, ile masz zapłacić do PFRON-u. Jeśli masz do zapłacenia 20.000 zł, to po wpisaniu kwoty z formularza INF – 5000 zł — zapłacisz tylko 15000 zł. Dotyczą Cię jednak 2 ograniczenia. 1. Kwota obniżenia (w omawianym przypadku 5000 zł) musi być mniejsza niż 50% wartości zakupu. 2. Obniżenie musi być mniejsze niż 50% należnej wpłaty. Np.: – zakupiłeś usługę za 12.000 zł. Maksymalna ulga, z której skorzystasz, wynosi 6.000 zł, – Twoja należna miesięczna wpłata wynosi 8.000 zł. Maksymalna ulga w tym miesiącu, którą wykorzystasz to 4000 zł. |
Pamiętaj!
Niewykorzystana ulga przechodzi na kolejne 6 miesięcy.
Podstawowym warunkiem, abyś skorzystał z ulgi PFRON, jest terminowe uregulowanie zobowiązania, które wynika z faktury potwierdzającej zakup danych usług. Jeżeli dokonujesz płatności za pośrednictwem banku, za datę uregulowania zobowiązania weź datę obciążenia rachunku bankowego nabywcy na podstawie polecenia przelewu.
Jakie są dodatkowe warunki uzyskania odpisu PFRON?
Sprzedający usługi lub produkty ma obowiązek przekazywać Ci raz w roku informacje o zasadach nabywania i korzystania z obniżenia wpłaty PFRON. Ty zaś musisz w ciągu 7 dni złożyć oświadczenie czy rezygnujesz z otrzymywania informacji o kwocie obniżenia, czy będziesz korzystał z odpisów PFRON.
Oświadczenie, które wydasz w poprzednim roku, w następnym straci swoją ważność. Dlatego taką informację podmiot uprawniony musi wysłać Ci, co roku, a Ty ponownie jesteś zobowiązany wysłać nowe oświadczenie o swojej decyzji.
Dlaczego trzeba terminowo regulować wpłaty na PFRON?
Ustawa nakłada na Ciebie obowiązek dokonywania wpłat PFRON w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał ten obowiązek, czyli ogólny stan zatrudnienia w Twojej firmie wynosił 25 etatów, a wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych nie przekraczał 6%. Jeśli przekroczysz obowiązujący Cię termin, w Funduszu powstaną zaległości. Od kwoty Twojej zaległej składki będą naliczane odsetki. Nastąpi to od kolejnego dnia po upływie terminu do dnia uregulowania zaległości.
Nie warto, abyś narażał się na dodatkowe koszty w postaci odsetek. Ponadto brak zaległości we wpłatach PFRON to jeden z warunków, który musisz spełnić, aby uzyskać dofinansowanie do zatrudnienia pracowników z orzeczeniem.
Pamiętaj!
Prowadząc firmę, w której wykazujesz 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, powinieneś zatrudniać przynajmniej 6% pracowników z orzeczeniem, aby móc ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń.
Kluczowe informacje o wpłacie PFRON i obniżeniu kosztów działalności firmy
Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych są obowiązkiem firm zatrudniających co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, które nie osiągają wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 6%. Wysokość wpłat jest uzależniona od liczby zatrudnionych pracowników oraz przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Koszty związane z karami na PFRON znacząco obciążać budżet Twojego biznesu. Dlatego istotne jest, abyś poszukiwał realnych możliwości ich obniżenia.
Pokazaliśmy Ci, że istnieją legalne sposoby na obniżenie wpłat na PFRON, które mogą pomóc zredukować koszty działalności Twojej firmy. Najprostszą metodą jest zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych, co pozwoli Ci na zmniejszenie lub całkowite zwolnienie z obowiązku wpłaty. Alternatywnie, możesz skorzystać z tzw. ulg we wpłatach, które uzyskuje się poprzez zakupy usług i produktów od uprawnionych firm zatrudniających osoby niepełnosprawne. Ulgi te mogą obniżyć wysokość należnych wpłat nawet o 50%. Pokazaliśmy Ci przykładach, jak dokładnie obliczać wysokość wpłat na PFRON i je rozliczać oraz jakie przepisy regulują te obowiązki. To powinno pozwolić Ci świadomie planować politykę firmy.
Jeśli jednak potrzebujesz dodatkowego wsparcia, polecamy Ci z naszą agencją i skorzystanie z naszych usług.
Bibliografia:
- https://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/6A43DC3A
- https://www.pfron.org.pl/pracodawcy/wplaty-obowiazkowe/
- https://www.pfron.org.pl/pracodawcy/wplaty-obowiazkowe/kogo-dotycza-wplaty/
- https://www.pfron.org.pl/pracodawcy/wplaty-obowiazkowe/pfron-w-pytaniach-i-odpowiedziach-wplaty-obowiazkowe/
Jak można obniżyć wpłatę na PFRON?
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych oraz zakup towarów lub usług i uzyskanie ulg od podmiotów upoważnionych do ich wystawienia umożliwia obniżenie wpłaty na PFRON.
Jakie są sposoby na redukcję wpłaty na PFRON?
Zatrudnienie pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności lub zakup towarów lub usług i uzyskanie ulg we wpłacie PFRON od podmiotów upoważnionych do ich wystawienia to sposoby na zredukowanie wpłaty na PFRON.
Jaki jest sposób na zmniejszenie wpłaty na PFRON?
Zatrudniając pracowników niepełnosprawnych lub kupując towary lub usługi od firm upoważnionych do wystawienia ulg we wpłacie PFRON to sposoby na zmniejszenie wpłaty na PFRON.
Jak obliczyć PFRON wpłatę i odpis?
Koszty wpłaty na PFRON obliczysz, stosując odpowiedni wzór, biorący pod uwagę stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych i zdrowych oraz przeciętne wynagrodzenie. Zachęcamy, też byś skorzystał z naszego kalkulatora. O kwocie obniżenia wpłat na PFRON decyduje koszt zakupionych usług i produktów. Składkę w ten sposób możesz obniżyć do 50% jej wysokości.
Czy te usługi to muszę kupować z zakładu pracy chronionej ? Gdzie znajdę listę firm które dają te ulgi na pfron . Chce obniżenia wpłaty tylko nie moge znaleźć firmy . A tak w ogóle czy to obniżenie nie to legalne ? Bo w gazetach cały czas piszą o jakiś aferach pfron . A nie chce się narażać na konsekwencje . Dubieniecki to chyba do dzisiaj siedzi w więzieniu
Tak, obniżenie wpłat jest legalne.
Jesteśmy pewni, że możemy pomóc Państwa Firmie. Celem rozpoznania potrzeb Firmy i możliwości optymalnego obniżenia wpłat zachęcamy do kontaktu przez formularz kontaktowy https://mywspieramy.org/kontakt/