Obrazek wyróżniający w artykule - Dofinansowanie wynagrodzeń. Przedstawia ręce osoby używającej kalkulatora oraz ułożone obok stosy monet różnej wysokości. Osoba ta używa lupy, sugerującej analizę finansową lub skrupulatne planowanie budżetu. Całość może być postrzegana jako metafora dokładnego planowania finansowego i zarządzania środkami, co jest kluczowe w kontekście dofinansowań do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych.
Na zdjęciu znajduje się grafika informacyjna na temat korzyści płynących z posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. Grafika ma jasnoniebieskie tło, a na środku znajduje się biała prostokątna ramka z czarnym obramowaniem. Wewnątrz ramki znajduje się tekst w kolorze pomarańczowym: „CZY WIESZ, CO DAJE POSIADANIE ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI?” W lewym dolnym rogu ramki znajduje się logo z napisem „my Wspieramy”. W prawym dolnym rogu znajduje się strzałka skierowana w prawą stronę, również w kolorze pomarańczowym, z napisem „WYJAŚNIAMY TUTAJ”. Na górze, po lewej stronie, znajduje się ikona żarówki, symbolizująca ideę lub informację. Ogólny styl grafiki jest nowoczesny i przyciągający uwagę, a użyte kolory są stonowane i czytelne.
Na grafice znajduje się tekst: “Czy wiesz, jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?” w białych, pogrubionych literach z czarnymi cieniami, które nadają napisowi trójwymiarowy efekt. Tekst znajduje się na różowym tle. Po lewej stronie są trzy białe dymki z pytajnikami w środku, narysowane czarną linią. Na dole grafiki znajduje się niebieski przycisk z białym napisem: “Sprawdź nasz prosty poradnik krok po kroku!” oraz czarną strzałką skierowaną w prawo. Całość ma na celu informowanie o sposobach uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności.
Obraz przedstawia prostą grafikę informacyjną w ciemnoniebieskich, białych i pomarańczowych kolorach. Tekst na obrazie brzmi: “CZY WIESZ, JAK OTRZYMAĆ ŚWIADCZENIE WSPIERAJĄCE?” Duża część tekstu jest w kolorze białym na ciemnoniebieskim tle, co sprawia, że jest bardzo widoczna. W dolnej części znajduje się żółty przycisk z napisem “TU ZNAJDZIESZ PORADNIK” oraz strzałką skierowaną w prawo. Po prawej stronie przy napisie “JAK OTRZYMAĆ” znajduje się pomarańczowy znak zapytania.
Obraz przedstawia grafikę informacyjną w kolorach żółtym, czarnym i białym. Tekst na obrazie brzmi: “CZY WIESZ? Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?” W górnej części obrazu znajduje się tekst “CZY WIESZ?” w dwóch kolorach: “CZY” jest napisane czarnymi, dużymi literami, a “WIESZ” w kolorze żółtym. Obok znajduje się duży, czarny znak zapytania. Poniżej znajduje się reszta tekstu w kolorze czarnym na białym tle. W dolnej części obrazu po lewej stronie jest przycisk z napisem “SPRAWDŹ TUTAJ”, obok którego znajduje się czarny okrąg ze strzałką skierowaną w prawo. W prawym dolnym rogu znajduje się żarówka z promieniującymi liniami, co symbolizuje ideę lub wiedzę.

14 komentarzy

 1. Grześ pisze:

  Jestem osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym i żadnych przywilejów poza dodatkowym urlopem w wymiarze 10 dni rocznie nie mam. Spotykają mnie tylko same nieprzyjemności w tym finansowe nawet takie że jako osoba niepełnosprawna nie mogę korzystać z funduszu socjalnego tak jak pozostali pracownicy pełnosprawni. Posrednik pracy uniemożliwia mi bezpośrednie zatrudnienie w zakładzie. Powinno się zrewidować przepisy dot. Posrednictwa pracy dla osób niepełnosprawnych pod katem dyskryminacji bądź nierównego zatrudnienia (brak nagród, brak funduszu socjalnego itp) w stosunku do pracowników pełnosprawnych.

  1. Zdjęcie Małgorzaty Gorczyca-Antosz - administratora witryny mywspieramy.org, pracownika agencji pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy. Małgorzata Gorczyca-Antosz pisze:

   Bardzo mi przykro, że pracodawca nie traktuje Pana na równi z innymi pracownikami. Ma Pan prawa – opisane w artykule – proszę je egzekwować. Proszę samemu porozmawiać bezpośrednio z szefem, być może Pana zatrudni.

  2. Sabina pisze:

   Proponuję poprosić pracodawcę o wskazanie przepisu, który wyklucza korzystanie z funduszu socjalnego przez pracownika z niepełnosprawnością oraz o wskazanie celów na które został przeznaczony fundusz rehabilitacyjny naliczany przez pracodawcę

  3. Wiesława pisze:

   tak, to prawda. Niepełnosprawni powinni mieć więcej nagród. Przecież pracują pomimo choroby i powinni mieć dodatkowe gratifikacje. Rząd powinien płacić za to. Jakiś dodatek np. 500 zł plus dla ochroniarza. firmy dostaja dopłaty a pracownik nic z tego nie ma. Zero dopłat dla pracownika a przecież się należą bo firma dosaje za każdego inwalidę kasę od rządu

 2. Łukasz pisze:

  Pefron robi podstawowy błąd dając ulgi firmą za niezatrudnianie
  Osób niepełnosprawnych gdy ten zatrudni firmę ochroniarską w których są osoby niepełnosprawne które świadczom im usługi skoro firma chce ulg niech zatrudni ich na siebie polepszyłoby to znacznie warunki osobą niepełnosprawnym miały by etaty państwowe miejskie a nie prywatne w firmach ochroniarskich w których są bardzo poważne nadużycia dla których nie liczą się ludzie liczy się tylko
  dobra grupa inwalidzka przynajmniej druga grupa z literkom p
  niżej mie przyjmujoą po co im napędzac pieniądze
  Przepisy są wyraźnie pisane pod te firmy a Pefron nie kontroluje na co wydaje pieniądze a wydaje w dużej części na stanowiska przeznaczone
  dla osób pełnosprawnych gdzie stanowisko pracy niema nic wspólnego z niepełnosprawnośćiom ale 75 procęt refundacji do wynagrodzenia pefron płaci takie są firmy ochroniarskie dla których liczy się tylko zysk a osoby niepełnosprawne są zakładnikami tych firm dzięki przepisom pefron

  1. Zdjęcie Małgorzaty Gorczyca-Antosz - administratora witryny mywspieramy.org, pracownika agencji pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy. Małgorzata Gorczyca-Antosz pisze:

   Każdy głos w dyskusji jest ważny. Oceny sytuacji zwykle są różne w zależności od tego, kto jej dokonuje.

 3. Krzysztof wilk pisze:

  Czy ta podwyżka dopłat pfron do wynagrodzeń to jest pewna? Na stronie pefronu nic nie piszą o waloryzacji . Płaca wzrosła, teraz pracownik będzie więcej kosztował a może pracować tylko 7 godzin i ma dodatkowy urlop. Wiec bardziej opłaca się zatrudnić osobę zdrowa . Dłużej pracuje, efektywniej i nie ma problemów z formalnościach . Ach ten nasz rząd nie pomaga firmom

  1. Zdjęcie Małgorzaty Gorczyca-Antosz - administratora witryny mywspieramy.org, pracownika agencji pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy. Małgorzata Gorczyca-Antosz pisze:

   Tak, podwyżka dofinansowań do wynagrodzenia pracownika z orzeczeniem jest pewna.

 4. Aneta pisze:

  Pracownik z orzeczeniem o niepełnosprawności, niestety musi znać bardzo dobrze swoje prawa i umieć je egzekwować. U mnie w pracy, zmieniło się kierownictwo i od razu mija kierowniczka powiedziała mi, że będzie mnie traktować tak samo, jak innych pracowników. Nawet ucieszyłam się, że nie będzie mnie dyskryminować. Jednak szybko okazało się inaczej. W naszym zespole pracują panie, które są prywatnymi koleżankami naszej kierowniczki. No i zaczęło się. Codziennie dowiadywałam się od innych pracowników, że głośno wyśmiewa mnie, że jestem powolna, że robię znacznie mniej, niż inne pracownice. Ponadto, zaczęła mi dokładać obowiązków. Nie przyjęłam ich i wtedy dopiero się zaczęło. Była dla mnie wredna i jeszcze gorzej mnie obmawiała. Wreszcie złożyłam skargę o mobbing do centrali mojej firmy. Była rozprawa w centrali, podobno był to zespół antymobbingowy, ale oczywiście stwierdzili, że mobbingu nie było, bo pół roku to nie trwało. Pracuję w dalszym ciągu, ale co jakiś czas jestem na zwolnieniu lekarskim, bo nie mam siły jeździć do pracy. Myślę, że będę musiała się zwolnić, a w Sądzie założę sprawę, a miałam zamiar pracować tam do emerytury. Dodam, że w tym roku kończę 51 lat. Szkoda, bo kiedyś bardzo lubiłam tę pracę. Pozdrawiam, Aneta.

  1. Zdjęcie Małgorzaty Gorczyca-Antosz - administratora witryny mywspieramy.org, pracownika agencji pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy. Małgorzata Gorczyca-Antosz pisze:

   Rozumiem Pani sytuację. Tak trzeba znać swoje prawa. W sytuacji faktycznego mobbingu i takich trudności, mimo wszystko dla swojego zdrowia warto rozważyć zmianę pracy. Działania prawne powinna Pani kontynuować.

 5. Anna pisze:

  czy te wyższe dopłaty pfron będą z datą wsteczną? Będą korekty od stycznia 2023? Gdzieś tak czytałam, że mają obowiązywac od początku 2023 a przecież teraz są jeszcze stare kwoty dopłat do pensji. wiec będę musili wprowadzić jakieś wyrównania albo firmy będa miały prawo składac korekty. Czy ktoś wie na pewno jak będzie? Wzrosło wynagrodzenie dla niepełnosprawnych od stycznia ale dofinansownie jeszcze nie. To nie w porządku . To niesprawiedliwe aby firmy musiały więcej płacić inwalidom ale nie dostawać dopłat od pfron w związku z tym. czy macie wiarygodne informacje o tych wyższych dopłatach od kiedy będą? I czy będą z datą wsteczną od stycznia 2023?

  1. Zdjęcie Małgorzaty Gorczyca-Antosz - administratora witryny mywspieramy.org, pracownika agencji pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy. Małgorzata Gorczyca-Antosz pisze:

   Opóźnienia wynikają z tego, że dopiero w ub. tygodniu Senat zatwierdził zmiany uchwalone przez Sejm. Po podpisie Prezydenta wejdą w życie.

 6. Olga pisze:

  jak mam rozumieć, za zarunienie pracownika orz.umiarkowanym dostaje 1350 i do tego pensja dla pracownika?? 2250? to co dostaje 3600zł co miesiąc na osobę?

  1. Zdjęcie Małgorzaty Gorczyca-Antosz - administratora witryny mywspieramy.org, pracownika agencji pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy. Małgorzata Gorczyca-Antosz pisze:

   Pracodawca zatrudniający osobę z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może otrzymać do 1350 zł dofinansowania jego wynagrodzenia. Nie więcej niż 75% kosztów pensji pracownika. Analogicznie otrzyma do 2250 zł dofinansowania, jeśli zatrudnia osobę ze schorzeniem specjalnym o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Pozostałe składniki wynagrodzenia i koszty związane z zatrudnieniem pracodawca pokrywa sam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *