Wyjaśniamy, czy można dostać zwolnienie lekarskie wstecz i na jak długo
Zachorowałeś. W panice szukasz przychodni lub lekarza, który Cię przyjmie i poświadczy, że nie jesteś w stanie wykonywać obowiązków zawodowych i stawić się w pracy. Dostajesz informację, że wizyta lekarska dzisiaj jest niemożliwa. Stres, obawy przed zwolnieniem stają się Twoim udziałem, a to zdrowiu nie służy.
Nie panikuj! Poznaj rozwiązanie, jakim jest zwolnienie lekarskie wstecz. Przygotuj kubek kawy, usiądź i przeczytaj nasz artykuł.
Znajdziesz w nim rozwiązanie swojego problemu. Wyjaśniamy, kiedy i na jakich warunkach możesz otrzymać zwolnienie L4 wstecz, jaki lekarz może Ci je wystawić oraz ile dni do tyłu.
Kiedy przysługuje zwolnienie lekarskie wstecz
Zwolnienie lekarskie L4 to dokument, który potwierdzi Twoją czasową niezdolność do pracy, jeśli zachorujesz lub doznasz jakiegoś urazu. Jedną z trudniejszych sytuacji, z którą możesz się spotkać, jest brak możliwości skorzystania z porady lekarskiej w dniu wystąpienia objawów chorobowych, z powodu których nie możesz się stawić w pracy.
Prawo przewiduje taką sytuację. Gdy zbyt długo musisz oczekiwać na wizytę, lekarz może wystawić Ci zwolnienie wsteczne. W trakcie badania i wywiadu to specjalista ocenia czy Twój stan uzasadnia wypisanie zwolnienia od pracy i czy rzeczywiście byłeś chory i niezdolny do realizacji obowiązków w poprzednich dniach.
Na ile dni wstecz możesz dostać L4?
O ile długość zwolnienia lekarskiego wydanego Ci z datą wsteczną nie ma określonego czasu trwania, o tyle istnieje wyznaczony czas na wydanie tego dokumentu. Twoja nieobecność w pracy może być usprawiedliwiona do 3 dni wstecz od daty badania. Zwolnienie lekarskie wstecz dotyczy dni kalendarzowych, obejmuje więc weekendy.
Zgodnie z prawem zatem, po wystąpieniu objawów choroby musisz umówić się na wizytę do lekarza najpóźniej po 2 dniach.
Pamiętaj
Od roku 2018 możesz otrzymać zwolnienie lekarskie wyłącznie w formie elektronicznej. Określają to przepisy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie trybu i sposobu wystawiania zaświadczeń lekarskich oraz sposobów prostowania błędów w zaświadczeniach lekarskich.
Kto może wystawić zwolnienie lekarskie wstecz?
Tego rodzaju dokument, o wstecznej czasowej niezdolności do pracy, otrzymasz od:
- lekarza rodzinnego,
- dentysty,
- ginekologa,
- innego lekarza specjalisty.
Czy zwolnienie z datą wsteczną jest ważne po wizycie prywatnej?
Zgodnie z przepisami, możesz otrzymać zwolnienie lekarskie wstecz od lekarza specjalisty niezależnie od tego, czy skorzystasz z wizyty w ramach ubezpieczenia zdrowotnego NFZ, czy też udasz się na wizytę prywatną. W zakresie wydawania L4 obowiązują te same zasady.
Istotne jest, abyś wybrał lekarza, który ma podpisaną stosowną umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Ile dni wstecz może wystawić L4 psychiatra?
Jak wcześniej Ci wyjaśnialiśmy, istnieje ogólna zasada, że lekarz wystawia zwolnienie lekarskie do 3 dni wstecznie. Jednak istnieją wyjątki od tej reguły. Lekarz psychiatra ma szersze uprawnienia i możliwości.
Stwierdzenie, że posiadasz zaburzenia psychiczne, które ograniczają Ci zdolność do oceny własnego postępowania i w związku z tym uniemożliwiają Ci funkcjonowanie w miejscu pracy, uprawnia psychiatrę do wystawienia Ci zwolnienia lekarskiego na więcej niż 3 dni wstecz. Zatem jeżeli byłeś nieobecny w pracy dłużej niż 3 dni i miało to związek zaburzeniami psychiatrycznymi, możesz otrzymać na to stosowne usprawiedliwienie.
Ile dni wstecz otrzyma kobieta w ciąży od lekarza ginekologa?
Być może jak wiele innych kobiet pierwszych tygodniach ciąży zmagasz się z różnymi objawami, które utrudniają Ci funkcjonowanie w miejscu pracy i wykonywanie dotychczasowych obowiązków służbowych. Jeśli tak jest, możesz skorzystać ze zwolnienia lekarskiego zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.
W przypadku ciąży obowiązują ogólne zasady wystawiania zwolnienia lekarskiego z datą wsteczną. Otrzymasz zatem L4 wstecznie nie dłużej niż 3 dni. Może Ci je wystawić zarówno lekarz ginekolog, jak i lekarz rodzinny.
Czy zwolnienie chorobowe wstecz możesz dostać w ramach teleporady?
Aktualnie wizyty u lekarzy w ramach teleporady są ograniczane. Jednak jeżeli bardzo źle się czujesz lub podejrzewasz u siebie chorobę zakaźną, masz możliwość pozostania w domu i umówienia się na wizytę lekarską w formie teleporady. Lekarz po wysłuchaniu może Ci wystawić zwolnienie, także wstecz.
Zrobi tak, jeżeli oceni na podstawie rozmowy czy w danym czasie byłeś tymczasowo niezdolny do pracy. W przypadku teleporady L4 wstecz zostanie Ci wydane na podstawie ogólnych zasad, czyli do 3 dni.
Choroby dotykają całe społeczeństwo, nie tylko niepełnosprawnych. Poczytaj jak sobie radzić, gdy dotknie Cię problem:
W witrynie My Wspieramy jest wiele innych artykułów, które wniosą cenną wiedzę w Twoje życie. Zapraszamy!
Jakie zasady obowiązują przy wystawianiu L4 wstecz dla osób niepełnosprawnych?
Osoby niepełnosprawne podlegają takim samym zasadom, jak pozostali pracownicy. Wsteczne zwolnienie od lekarza może być Ci udzielone na tych samych ogólnych warunkach. Lekarz usprawiedliwi Twoją nieobecność i zwolni Cię z obowiązków zawodowych do 3 dni wstecz.
Wyjątkiem jest wspomniane już zwolnienie od lekarza psychiatry. Jeżeli leczysz się długofalowo u lekarza psychiatry i z tego powodu posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności, to może Ci on wystawić zwolnienie na więcej niż 3 dni do tyłu. Dla niepełnosprawnych pracowników mierzących się z chorobą psychiczną, w chwilach nasilenia schorzenia mających ograniczoną zdolność oceny swojego postępowania, jest to szczególnie ważne i ma znaczenie.
Najważniejsze informacje o zasadach wystawiania zwolnień lekarskich wstecz
Przedstawiliśmy Ci najważniejsze informacje dotyczące zwolnień lekarskich, gdy zachorujesz, a jednocześnie nie możesz dostać się od razu do lekarza. Niezdolność do wykonywania obowiązków zawodowych w takiej sytuacji nie oznacza, że będziesz miał problemy i narazisz się na tego konsekwencje. Jak wyjaśniliśmy w artykule na podstawie obowiązujących przepisów, masz możliwość uzyskania zwolnienia L4 z datą wsteczną do 3 dni kalendarzowych. To daje pewność, że Twoja nieobecność w pracy będzie odpowiednio udokumentowana i usprawiedliwiona, nawet jeśli wizyta u lekarza nie była możliwa w dniu wystąpienia objawów.
Prawo jak się okazuje, jest Twoim sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrowie. Pozwala skupić Ci się na leczeniu, zabezpieczając Twoją pozycję zawodową i interesy.
Zapamiętaj najważniejsze informacje o zwolnieniu lekarskim wstecz
- zwolnienie lekarskie może być wystawione do 3 dni wstecz, wyjątkiem od tej reguły są zwolnienia lekarzy psychiatrów,
- L4 wstecz możesz otrzymać w ramach teleporady,
- zwolnienie lekarskie wstecz wyda Ci: lekarz rodzinny, ginekolog, dentysta lub inny lekarz specjalista,
- dokument możesz uzyskać w ramach wizyty z ubezpieczenia zdrowotnego lub wizyty prywatnej.
Teraz sięgnij po telefon, zadzwoń do swojego pracodawcy, powiedz mu, jaka jest sytuacja, a potem udaj się do przychodni i umów się na najbliższy termin.
Bibliografia
- https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/swiadczenia-pieniezne-z-ubezpieczenia-spolecznego-w-razie-16837381/art-55
- https://przepisy.gofin.pl/przepisy,4,17,50,382,,,rozporzadzenie-ministra-pracy-i-polityki-socjalnej-z-dnia.html
- https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20150002013
- https://www.zus.pl/elektroniczne-zwolnienia-lekarskie-e-zla-/e-zla-informacje-dla-platnikow-skladek/twoj-pracownik-otrzymal-zaswiadczenie-lekarskie-e-zla-za-okres-wsteczny
Czy zwolnienie lekarskie można wystawić wstecz?
Tak, maksymalnie zwolnienie może być wystawione ze wsteczną datą do 3 dni. Ma to swoje zastosowanie, gdy pracownik zachoruje, a nie może szybko dostać się do lekarza ze względu na brak wolnych miejsc w przechodni.
Na ile dni wstecz można wystawić zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie od lekarza może być wystawione wstecz do trzech dni. Są to dni kalendarzowe, w związku z tym obejmują również weekendy.
Jak liczyć 3 dni wstecz zwolnienie lekarskie?
Zwolnienie lekarskie wystawione z datą wsteczną obejmuje weekendy. Oznacza to, że są to 3 dni kalendarzowe, nierobocze. Sprawy te reguluje m.in. rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
Czy lekarz może wystawić zwolnienie wstecz?
Zwolnienie wsteczne wystawia lekarz rodzinny, specjalista np. dentysta, ginekolog czy psychiatra. Może tego dokonać również na wizycie prywatnej pod warunkiem, że posiada podpisaną umowę z ZUS.
Czy zwolnienie lekarskie wstecz w ciąży jest na innych zasadach?
Nie, zwolnienia dla pracownic w ciąży wystawiane są na zasadach ogólnych.