Jak przywitać nową osobę w zespole? Poradnik dla każdego
Wprowadzenie nowej osoby do zespołu jest ważnym momentem dla całej firmy. Może przyczynić się zarówno do poprawienia atmosfery w pracy, jak i większej efektywności zespołu. Aby zbudować pozytywne środowisko dla nowej osoby, warto ją miło przywitać.
Na przywitanie trzeba się przygotować
Wprowadzenie nowej osoby do firmy jest ważnym etapem jej rozwoju. To moment, gdy nowy pracownik zapoznaje się ze swoimi obowiązkami i zadaniami. Może również nawiązać pierwsze relacje ze współpracownikami, co będzie mieć wpływ na atmosferę w pracy. Jeśli ma być miła i przyjazna atmosfera, warto dobrze przywitać nową osobę. Powitanie jest nie tylko formalnością, a naprawdę ważnym momentem – tak też trzeba je potraktować. To moment, gdy nowy członek zespołu może zintegrować się z innymi i poczuć, że należy do grupy.
Zanim jednak nowy członek firmy przekroczy jej progi, należy przygotować zespół na tę sytuację. Wypada poinformować pracowników o zmianach, np. opowiadając im o nich osobiście na zebraniu lub wysyłając wiadomość e-mail. Dzięki wcześniejszym powiadomieniu zespół będzie mógł wymyślić, jak zechce przyjąć nową osobę. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie drobnego gadżetu powitalnego, np. powodzenia w nowej pracy kartka czy kubek z dedykacją.
Powitanie i spotkanie wstępne
Jeśli chcesz, aby nowa osoba poczuła się w firmie wyjątkowo, możesz przygotować dla niej spersonalizowanie powitanie. Dowiedz się, co lubi – jakie ma zainteresowania, preferencje czy doświadczenie zawodowe. Nie trzeba wymyślać wielkich rzeczy. Przygotowując dla niej np. ulubione przekąski, na pewno się ucieszy. Spersonalizowane powitanie sprawi, że nowy członek zespołu poczuje się w firmie doceniony. Nawet niewielka niespodzianka przekona go, że jest w firmie mile widziany. Dzięki temu będzie mniej się stresować.
Możesz również zorganizować spotkanie wstępne, aby nowa osoba poczuła się bezpieczniej z nowym zespołem. To również świetna okazja, aby zapoznać ją ze strukturą organizacyjną firmy oraz jej historią. Będzie można również w luźnej atmosferze omówić najważniejsze zasady współpracy. Spotkanie pozwoli na bliższe zapoznanie się nowej osoby z członkami zespołu. Dzięki temu zintegrowanie będzie prostsze.
Warto dbać o relację nie tylko w pracy
Proces przywitania nowej osoby nie powinien zakończyć się wyłącznie na pierwszym dniu. Owszem, jest ważny. Jednak kontynuowanie zacieśniania więzi – oczywiście nie wchodząc w strefę prywatną pracownika – pozwoli lepiej się z nim zintegrować. Może być to zwykły lunch współpracowników poza miejscem pracy.
Przywitanie nowej osoby w firmie to bardzo ważny etap zmian. Wprowadzenie jej do zespołu powinno zostać przygotowane starannie oraz uważnie. Najważniejsze jest indywidualne podejście do nowego pracownika. Traktując go przyjaźnie i z otwartością, wpłynie to na lepszą atmosferę w pracy. Każdy z nas chciałby rozwijać się w przyjaznym środowisku, prawda? Warto więc stworzyć takie nie tylko dla nowego członka zespołu, ale dla wszystkich pracowników firmy.