Na czym polega doradztwo personalne?
Doradztwo personalne – co to jest?
W najprostszym ujęciu doradztwo personalne to usługa efektywnego zarządzania zasobami ludzkimi przedsiębiorstwa. Realne wdrożenie rozwiązań tego typu może znacznie się różnić pomiędzy poszczególnymi firmami – dla niektórych priorytetem może być wsparcie w rekrutacji, z kolei dla innych ważniejszą kwestią będzie rozwój i utrzymanie zatrudnionych już pracowników. Z uwagi na fakt, że zasoby ludzkie odgrywają obecnie kluczową rolę w rozwoju i sukcesie rynkowym organizacji, usługi doradztwa personalnego nieustannie zyskują na znaczeniu. Są one szczególnie istotne w najbardziej konkurencyjnych branżach, gdzie liczy się każda przewaga.
Usługi doradztwa personalnego są realizowane przez profesjonalne agencje HR, które mogą mieć w swojej ofercie również wiele innych powiązanych propozycji, takich jak HR consulting, IT contracting, Executive Search czy outsourcing procesu rekrutacji. Jedną z firm zapewniających dostęp do takich rozwiązań w Polsce jest agencja HRK z siedzibą w Warszawie, która obsługuje obecnie ponad 200 klientów zarówno lokalnych, jak i międzynarodowych.
Dowiedz się więcej: https://www.hrk.pl/know-how/artykuly/doradztwo-personalne-specyfikacja-i-zakres-uslugi/
Jak wygląda współpraca w ramach doradztwa personalnego?
Doradztwo personalne to dość skomplikowany obszar, który wymaga zwrócenia uwagi na wiele różnych czynników związanych z satysfakcją pracowników i zarządzaniem. Oznacza to, że firmy oferujące taką usługę muszą dysponować zespołem profesjonalistów od różnych obszarów, którzy będą w stanie zapewnić profesjonalne, rzetelne wsparcie. Wśród osób odpowiedzialnych za doradztwo mogą znajdować się rekruterzy, specjaliści od zarządzania czy psychologowie. Takie wielodyscyplinarne podejście przekłada się na szereg korzyści dla klienta – przede wszystkim na możliwość skutecznego zarządzania pracownikami, nawet w przypadku wystąpienia różnych niespodziewanych sytuacji lub przy dużej liczbie osób zatrudnionych w organizacji.
Sam przebieg współpracy jest w dużym stopniu zależny od potrzeb, wymagań i sytuacji rynkowo-kadrowej firmy. Z tego względu pierwszym krokiem zawsze powinno być zdefiniowanie potrzeb klienta. Analizie podlegają kwestie takie jak liczebność zespołu, profil działalności, branża, w której działa dane przedsiębiorstwo, a nawet aktualna sytuacja na rynku pracy w wybranym sektorze. Następnie agencja HR może zaproponować klientowi ofertę doradztwa przystosowaną do oczekiwań firmy. Bieżąca współpraca może natomiast obejmować m.in. obsługę procesów rekrutacyjnych, organizację szkoleń dla pracowników, badania satysfakcji zatrudnionych osób i wiele innych czynności z zakresu HR.
Jakimi umiejętnościami powinien dysponować doradca personalny?
W obszarze doradztwa personalnego główną rolę odgrywają często tzw. umiejętności miękkie. Szczególnie ważną kwestią są zdolności komunikacyjne, które pozwolą na pełne zrozumienie sytuacji pracowników i przekazanie informacji do kadry zarządzającej. Niezbędna jest także pewna otwartość, ale w parze z nią musi iść asertywność – przy pracy w tym obszarze należy mieć na uwadze interesy zarówno pracowników, jak i firmy. Na niektórych pozycjach funkcjonujących w ramach zespołów doradczych, takich jak technik rekrutacji czy analityk, istotne będą ponadto umiejętności twarde związane z konkretnym obszarem. Przed nawiązaniem współpracy warto zweryfikować kompetencje, jakimi dysponują doradcy zatrudnieni przez agencję.
Rodzaje doradztwa personalnego
Usługi doradztwa personalnego mogą być realizowane w różnych wariantach. Mowa jednak nie tylko o samym zakresie obowiązków, lecz także o ogólnym podejściu do wykonywania tego typu zadań. Przede wszystkim wyróżnia się doradztwo indywidualne i grupowe. Są to rozwiązania skierowane do nieco innych grup klientów, ale mogą być także łączone ze sobą.
Doradztwo indywidualne polega na bezpośredniej pracy z pojedynczym pracownikiem zatrudnionym przez firmę klienta. Tego typu działania mogą pomóc w identyfikacji potencjalnych problemów, jak również wesprzeć rozwój osobisty pracownika. Usługi doradztwa indywidualnego są także bardzo przydatne w razie wystąpienia problematycznych i niespodziewanych sytuacji związanych z karierą, które mogą być spowodowane np. sporymi, nagłymi zmianami w branży. Doradztwo grupowe jest natomiast procesem, w którym udział bierze większa grupa pracowników – np. cały zespół lub nawet dział. Najczęściej skupia się ono na szkoleniach realizowanych w większym gronie. Jest to opcja przeważnie częściej wykonywana przez firmy, ale coraz częściej można spotkać się z podejściem łączącym doradztwo indywidualne i grupowe.
Kto powinien skorzystać z usług doradztwa personalnego?
Doradztwo personalne jest przydatne w praktycznie każdej firmie – bez względu na jej skalę działania, liczbę zatrudnionych pracowników czy branżę. Niezależnie od specyfiki biznesu podstawą zawsze są zasoby ludzkie: jest to jednak również obszar, który często wymaga profesjonalnego wsparcia. Takie wsparcie może być realizowane właśnie przez agencję HR – warto stawiać na współpracę z doświadczonym partnerem, który będzie w stanie dopasować strategię zarówno do potrzeb biznesu, jak i zatrudnionych osób.
Usługi z tego zakresu są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa z branż takich jak IT, energetyka, finanse, e-commerce, logistyka i wiele, wiele więcej. Nie ma przy tym znaczenia rozmiar zespołu – zakres i cennik usług są przeważnie dostosowywane pod kątem wymagań danej firmy. Aby móc liczyć na najwyższy poziom wsparcia, warto wybrać agencję z wyspecjalizowanymi działami zajmującymi się konkretnymi sektorami.
Doradztwo personalne w praktyce. Jakie czynności obejmuje ta usługa?
Jak już wspomnieliśmy, zależnie od potrzeb i wymagań przedsiębiorstwa zakres usług realizowanych w ramach doradztwa może być różny. Można jednak wyróżnić kilka kluczowych obszarów, którymi przeważnie zajmują się doradcy. Są to kwestie związane z różnymi obszarami działania firmy – od rekrutacji po utrzymanie pracowników.
Rekrutacja – doradztwo personalne
Korzystając z usług doradztwa personalnego, można liczyć m.in. na wsparcie w prowadzeniu procesu rekrutacji. Co więcej, agencje HR realizujące tego typu usługi często mają dostęp do własnych baz kandydatów i innych przydatnych informacji, co przekłada się na łatwiejsze znalezienie osoby pasującej do danej pozycji. Konkretne czynności z tego zakresu mogą obejmować np. przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych czy badanie predyspozycji zawodowych.
Wsparcie w rozwoju pracowników
To kluczowy obszar doradztwa personalnego. Takie usługi mogą polegać m.in. na opracowywaniu planów rozwoju dla pracowników, jak również na bieżącej ocenie kompetencji kadry. Dzięki takim rozwiązaniom można liczyć na bardzo skuteczne zarządzanie talentami i możliwość zbudowania solidnego zespołu, który będzie dysponować wszystkimi niezbędnymi umiejętnościami.
Szkolenia
Kolejnym ważnym zagadnieniem związanym z doradztwem personalnym jest przeprowadzanie szkoleń dla pracowników firmy. Takie działania są bardzo ważne ze względu na potrzebę stałego rozwoju kompetencji kadry, zwłaszcza w najbardziej konkurencyjnych sektorach. Szkolenia mogą dotyczyć umiejętności twardych lub miękkich, a za ich przeprowadzanie może odpowiadać zarówno sama agencja HR oferująca doradztwo, jak i podmiot zewnętrzny.
Wsparcie zmiany zawodowej
Zmiana pracy lub stanowiska to często stresujący moment w karierze zawodowej. Aby wesprzeć pracowników w przystosowaniu się do nowej roli, doradcy mogą oferować usługi z zakresu wsparcia zmiany zawodowej. Takie działania zapewniają ponadto wiele korzyści dla firmy, umożliwiając znacznie bardziej efektywne wykorzystanie okresu wdrożenia. Co więcej, korzystając z tego typu rozwiązań, można budować lojalność pracowników, którzy na pewno docenią dodatkowe wsparcie ze strony firmy.
Profesjonalną ofertę HR Consulting znajdziesz na stronie: https://www.hrk.pl/hr-consulting/