Wyjaśniamy, na czym polega legalna optymalizacja kosztów PFRON
Optymalizacja wpłat na PFRON jest ważna z wielu powodów. Przede wszystkim ze względu na możliwość generowania oszczędności, a tym samym obniżenia kosztów prowadzenia swojego przedsiębiorstwa. Kwestia obowiązkowych wpłat na PFRON jest istotna zwłaszcza dla Ciebie, jeśli prowadzisz firmę i dokonujesz comiesięcznych wpłat na fundusz. Chcemy w tym momencie zwrócić Ci uwagę, że istnieją sposoby na to, by Twoja obowiązkowa składka uległa zmniejszeniu lub nawet została całkowicie zniwelowana. Warto zatem, abyś poświęcił krótką chwilę czasu i zapoznał się z tematem. Ewentualnie, gdy wolisz, by specjaliści zajęli się sprawdzeniem, jakie rozwiązania są najlepsze dla Twojej firmy, skorzystaj z naszej usługi, kliknij https://mywspieramy.org/optymalizacja-kosztow-pfron/.
Twoja świadomość, na czym polega optymalizacja kosztów PFRON, z czego wynika obowiązek wpłaty na fundusz i co wpływa na wysokość Twoich obciążeń, jak się przekonasz, będzie bezcenna dla świadomego zarządzania budżetem firmy. Pozwoli Ci ona efektywniej kierować swoim biznesem.
Czy optymalizacja kosztów PFRON jest zgodna z prawem?
Chcemy zacząć od upewnienia Cię, że to, co przedstawiamy poniżej to działania legalne, a dodatkowo pożądane. Twoje działania będą korzystne z punktu widzenia społecznego. Funduszowi Rehabilitacji zależy, aby jak największa ilość osób niepełnosprawnościami była aktywna zawodowo. Sposoby zaś na optymalizację kosztów w Twojej firmie wiążą się właśnie pośrednio lub bezpośrednio z tym zagadnieniem.
Zatem nie musisz obawiać się, że poniesiesz prawne konsekwencje, gdyby będziesz optymalizował koszty wynikające z wpłat na PFRON.
Kto zobowiązany jest do dokonywania wpłat na PFRON?
Zanim poznasz sposoby optymalizacji kosztów PFRON, potrzebujesz odrobić krótką lekcję z teorii tego zagadnienia. Na początek sprawdź, kogo ustawodawca obliguje do uiszczania składki na Państwowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych.
W myśl Ustawy o Rehabilitacji wpłat na PFRON dokonuje każdy pracodawca, który w swojej firmie zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. To jednak nie wszystko. Pracodawca będzie zobligowany do odprowadzania składek, jeśli nie osiąga wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych na poziomie 6%.
Reguła 6% nie dotyczy jednak wszystkich pracodawców. Niektóre podmioty już po osiągnięciu 2% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych są zwolnione z obowiązku uiszczania wspomnianych wpłat. Sprawdź poniżej, czy Twój profil działalności znajduje się na liście uprzywilejowanych jednostek. Są to:
- publiczne i niepubliczne uczelnie wyższe,
- szkoły,
- publiczne i niepubliczne przedszkola oraz inne formy wychowania przedszkolnego np. punkty przedszkolne czy kluby dziecięce,
- placówki opiekuńczo-wychowawcze,
- placówki terapeutyczne,
- interwencyjne ośrodki preadopcyjne,
- zakłady resocjalizacyjne,
- publiczne i niepubliczne żłobki.
Wielkość zatrudnienia jest podstawowym kryterium powstania obowiązku wpłaty na PFRON.
Kogo nie dotyczy obowiązek wpłat do PFRON-u?
W wyjątkowych sytuacjach, mimo że prowadzisz duże lub średnie przedsiębiorstwo, będziesz zwolniony z obowiązku zasilania Funduszu Rehabilitacji. Przywilej taki mają:
- Jednostki, których celem nie jest osiągnięcie zysków. Ustawa o Rehabilitacji zwalnia z dokonywania wpłat PFRON, np. domy pomocy społecznej czy hospicja, w tym zakłady opiekuńczo-lecznicze.
- Publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne, które skupiają się tylko na działalności typu: rehabilitacja społeczna i lecznicza osób niepełnosprawnych, ich edukacja i opieka nad nimi.
- Jednostki dyplomatyczne, przedstawicielstwa misji dyplomatycznych i urzędy konsularne.
- Firmy, wobec których ogłoszono upadłość.
- Pracodawcy, którzy zatrudniają mniej niż 25 pracowników.
- Przy zatrudnieniu powyżej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy wpłat nie dokonują firmy osiągające wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych 6%.
Oblicz wysokość wpłaty, aby zaplanować obniżenie kosztów PFRON
Aby mógł zaplanować obniżenie kosztów, czyli właśnie je zoptymalizować trzeba, abyś poznał następną dawkę teorii. Na wysokość Twojej comiesięcznej składki PFRON mają wpływ takie czynniki jak:
- wielkość aktualnego zatrudnienia w firmie, którą prowadzisz,
- liczba zatrudnionych w niej osób z niepełnosprawnością
- wysokość przeciętnego wynagrodzenia w polskiej gospodarce narodowej.
Najogólniej rzecz biorąc kwotę wpłaty miesięcznej, z tytułu nieosiągania wymaganego wskaźnika zatrudniania osób niepełnosprawnych wyliczasz wg wzoru:
K = 0,4065 x PW x [(ZOG x 0,06) – ZON)]
gdzie:
K – kwota wpłaty, PW – Przeciętne wynagrodzenie, ZON – stan zatrudnienia osób niepełnosprawnych w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (z miesiąca sprawozdawczego – etaty), ZOG – stan zatrudnienia ogółem w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (z miesiąca sprawozdawczego – etaty).
Wynika z tego, że wysokość wpłaty policzysz, mnożąc 40,65% przeciętnego wynagrodzenia przez różnicę między wskaźnikiem zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6% a rzeczywistą liczbą pracowników niepełnosprawnych w Twojej firmie. Przekładając to na prostą zasadę: wraz ze wzrostem zatrudnienia pracowników z orzeczeniem w Twojej firmie maleje wysokość składki na Fundusz. Z kolei po osiągnięciu wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych 6% będziesz zwolniony z konieczności wpłat na PFRON.
Nie musisz rozwiązywać trudnych zadań matematycznych, by określić kwotę Twojej wpłaty do PFRON. Bez trudu poradzisz sobie, wykorzystując przydatne narzędzie, jakim jest kalkulator wpłaty, który Ci udostępniamy. To dzięki niemu możesz przeliczyć, m.in. jaki odpis Ci jest konieczny i ilu pracowników z niepełnosprawnością potrzebujesz, by zmniejszyć odpowiednio lub zlikwidować swój obowiązek wobec Funduszu. Gdybyś jednak miał jakiekolwiek problemy, odezwij się. Chętnie pomożemy ci z optymalizować koszty PFRON.
Poznaj wiedzę konieczną Pracodawcom. Zajrzyj do artykułów związanych z tematyką zatrudnienia. Przeczytaj, m.in.:
Znajdź pozostałe ważne dla Ciebie wpisy w witrynie My Wspieramy.
Na czym polega optymalizacja kosztów PFRON?
Optymalizacja po poszukiwanie najlepszych metod rozwiązania jakiegoś problemu. Jeśli czytasz ten artykuł, zapewne mierzysz się z obciążeniami swojej firmy i odprowadzaniem wpłat na PFRON i szukasz korzystnej dla siebie strategii. Istnieją tak naprawdę 2 drogi do efektywnego zredukowania kosztów wynikających ze składek do Funduszu Rehabilitacji.
- Pierwszy z nich to zatrudnienie osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w odpowiednich proporcjach uzależnionych od schorzenia i stopnia dysfunkcji pracownika.
- Drugi to skorzystanie z ulg PFRON, dzięki zakupom u odpowiednich kontrahentów.
Zmniejszenie kosztów PFRON dzięki zatrudnieniu osób niepełnosprawnych
Szczegółowe dane dotyczące wielkości zatrudnienia z reguły posiada Twój zespół kadrowo-płacowy. Ponieważ wpłata na PFRON nie jest kosztem podatkowym, stąd niestety często pracownicy ją bagatelizują. Być może i Ty nie zdajesz sobie sprawy, że Twoje zobowiązania wobec Funduszu systematycznie wzrastają i w skali roku mogą przekroczyć nawet 100000 zł. Dlatego warto, abyś zawalczył, by środki te pozostały firmie.
Najbardziej efektywnym sposobem optymalizacji kosztów PFRON, który możesz wykorzystać, jest zatrudnienie w odpowiedniej ilości pracowników posiadających orzeczenie. Ilu tego typu pracowników potrzebujesz, zależy od stopnia niepełnosprawności na orzeczeniu oraz charakteru tej niepełnosprawności. Dużo szybciej bowiem możesz osiągnąć wymagany wskaźnik zatrudnienia, podpisując umowy z osobami wykazującymi tak zwane schorzenia szczególne. W uproszczeniu ujmując, etat pracownika niepełnosprawnego ze schorzeniem szczególnym z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności możesz liczyć podwójnie, natomiast etat pracownika ze znacznym stopniem i schorzeniem szczególnym potrójnie.
Skorzystaj z poniższego przykładu i odnieść go do swojej firmy.
W firmie zatrudniającej 66 osób i 0 pracowników z orzeczeniem chcąc, zredukować koszty wpłat na PFRON całkowicie pracodawca powinien mieć 3,96 etatów dla niepełnosprawnych. W związku z tym zatrudnić:
- 4 osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności na pełne etaty.
- 1 osobę ze stopniem umiarkowanym i schorzeniem szczególnym na pełny etat i 1 ze stopniem umiarkowanym i schorzeniem szczególnym na 1/3 etatu.
- 1 osobę ze znacznym stopniem niepełnosprawności i schorzeniem szczególnym na cały etat.
Optymalizacja kosztów dzięki ulgom we wpłatach na PFRON
Rozumiemy, że nie zawsze możesz lub chcesz zatrudniać pracowników z dysfunkcjami. Dlatego do optymalizacji kosztów PFRON polecamy Ci inną strategię. Co prawda nie pozwoli Ci ona całkowicie wyeliminować składek PFRON z kosztów, ale je znacznie obniży. Wykorzystaj zakupy usług lub produktów w firmie, która ma uprawnienia do udzielania odpisów na PFRON. W ten sposób jednocześnie pozyskasz odpowiednie towary lub usługi niezbędne do funkcjonowania Twojej firmy oraz obniżysz wpłatę na fundusz. W 2024 r. a rynku funkcjonują 7 488 firmy, które są uprawnione do tego, by udzielać ulg we wpłatach na PFRON swoim kontrahentom.
Abyś mógł skorzystać z ulgi w miesięcznej wpłacie na PFRON z tytułu odpisu, musisz:
- udokumentować zakup usługi od podmiotu uprawnionego na podstawie faktury,
- terminowo opłacić należności,
- udokumentować uzyskaną ulgę na podstawie informacji o kwocie obniżenia wpłaty (INF-U),
- corocznie po pozyskaniu informacji od sprzedawcy złożyć oświadczenie w ciągu 7 dni o korzystaniu z odpisów w danym roku.
Jaką wartość odpisu wykorzystasz?
Ulga z tytułu odpisów nie może przekroczyć 50% wysokości Twojej obowiązkowej wpłaty na PFRON w danym miesiącu. Jeśli uzyskałeś wyższą kwotę obniżenia wpłaty, możesz ją wykorzystać w przeciągu 6 miesięcy. Ten czas powinieneś liczyć od daty uzyskania informacji o kwocie obniżenia.
Na czym polega optymalizacja kosztów PFRON w kilku słowach
Optymalizacja kosztów PFRON dotyczy przemyślanego zarządzania wpłatami do Funduszu przez pracodawców zobowiązanych do ich odprowadzania. Najefektywniejszą strategią na optymalizację jest zatrudnienie pracowników z orzeczeniem szczególnie tych, którzy posiadają stopień znaczny i tzw. schorzenie szczególne. Zatrudnienie tylko 1 takiej osoby powoduje aktualnie obniżenie wpłat do PFRON w kwocie ponad 10000 zł w skali miesiąca. Ten sposób podejścia do obowiązkowych kosztów, jeśli dotychczas nie osiągasz wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych, w skali roku może wygenerować zysk dla Twojej firmy przekładający się na setki tysięcy złotych. Dlatego nawet po odjęciu wszystkich kosztów zatrudnienia, które ponosisz, jest to bardzo opłacalne.
Oczywiście zatrudnienie niepełnosprawnych to niejedyny sposób na obniżenie wpłat PFRON. Równolegle do zatrudnienia lub całkowicie odrębnie możesz wykorzystać odpisy PFRON, jako sposób optymalizacji kosztów podnoszonych przez Twoją firmę. Dzięki ulgom PFRON w skali miesiąca możesz obniżyć Twoją obowiązkową wpłatę o 1/2 jej wysokości. Odpis uzyskany z tytułu zakupu w odpowiedniej firmie przyniesie Ci więc nie tylko możliwość wykorzystania potrzebnych do działalności produktów i usług, ale także będzie sposobem na efektywne zarządzanie kosztami.
Jak obniżyć wpłatę na PFRON?
Zatrudnienie osób z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności oraz zakup towarów lub usług (z wyłączeniem handlu) i uzyskanie ulg od podmiotów upoważnionych do ich wystawienia umożliwia obniżenie wpłaty na PFRON.
Jak zredukować miesięczną składkę PFRON?
Zatrudnienie pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności lub zakup towarów, lub usług i uzyskanie ulg we wpłacie PFRON od podmiotów upoważnionych do ich wystawienia to sposoby na zredukowanie miesięcznej składki na PFRON.
Jak zmniejszyć obowiązkową wpłatę PFRON?
Zatrudniając osoby niepełnosprawne lub kupując towary, lub usługi od firm upoważnionych do wystawienia ulg we wpłacie PFRON to sposoby na zmniejszenie obowiązkowej wpłaty PFRON.
Kogo nie wlicza się do stanu zatrudnienia przy ustalaniu wysokości wpłaty na PFRON?
Należy pamiętać, że przy obliczaniu wysokości składki do PFRON do ogólnego stanu zatrudnienia nie wlicza się pracowników:
– zatrudnionych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,
– przebywających na urlopach rodzicielskich lub wychowawczych,
– nieświadczących pracy z tytułu odbywania służby wojskowej lub służby zastępczej,
– nieświadczących pracy z tytułu uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego,
– będących uczestnikami Ochotniczych Hufców Pracy,
– przebywających na urlopach bezpłatnych, których obowiązek udzielenia określają odrębne ustawy,
– oraz pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności przebywających na urlopach bezpłatnych.
Co zawiera lista schorzeń szczególnych?
Lista schorzeń szczególnych obejmuje: stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, paraplegię, hemiplegię, tetraplegię, nosicielstwo wirusa HIV oraz chorobę AIDS, miastenię, znaczne upośledzenie widzenia (ślepotę), niedowidzenie, głuchotę i głuchoniemotę, epilepsję, przewlekłe choroby psychiczne, upośledzenie umysłowe, późne powikłania cukrzycy. Lista tych schorzeń jest wyszczególniona w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 września 1998 r. Wystąpienie jednego z wymienionych schorzeń u zatrudnionego pracownika upoważnia pracodawcę do odmiennego obliczania wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Dotyczy to głównie tych, którzy są zobowiązani do wpłat na PFRON.
Które firmy udzielają ulg we wpłatach na PFRON?
Uprawnienie do udzielania ulg we wpłatach na PFRON mają przedsiębiorstwa, które zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągają wskaźnik zatrudnienia na poziomie 30% pracowników ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności i wobec których orzeczono wybrane schorzenia, do których należą: całościowe zaburzenia rozwoju, epilepsja, choroba psychiczna, upośledzenie umysłowe, lub są to osoby niewidome.
Ważne jest to, że występowanie u pracownika jednego z wymienionych schorzeń może zostać potwierdzone wyłącznie na podstawie jego orzeczenia o niepełnosprawności, a nie jedynie zaświadczenia lekarskiego.
Jestem zainteresowany nie płacić na pfron . Można to jakoś zrobić ? Mam firmę transportowa ale niepełnosprawnych to raczej na kierowców nie wezmę . Niech ktoś mi zrobi ofertę co można poradzić
Jesteśmy pewni, że w firmie transportowej można wykorzystać potencjał osób niepełnosprawnych. Możemy pomóc w znalezieniu optymalnego rozwiązania dla Państwa Firmy. Celem rozpoznania możliwości i potrzeb Firmy zachęcamy do kontaktu przez formularz kontaktowy https://mywspieramy.org/kontakt/. Wspólnie na pewno znajdziemy odpowiednie i satysfakcjonujące rozwiązania.