Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Jakie możliwości daje dziecku i jego rodzicom?
Będąc rodzicem dziecka, z pewnością nie raz dostrzegasz jego problemy, które wymagają indywidualnego podejścia od nauczyciela. Istnieje możliwość, aby choćby częściowo odpowiedzieć na te potrzeby. Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego stanowi ważny dokument, który pozwoli zapewnić dziecku Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny, dostosowany do jego możliwości fizycznych i intelektualnych. To klucz do specjalnej organizacji nauczania i dostęp terapii w szkole, a nawet w przedszkolu.
Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się jakie możliwości daje orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego Twojemu dziecku. Sprawdź, komu i przez kogo jest wydawany ten dokument, co się należy uczniowi z takim orzeczeniem oraz gdzie o nie wnioskować.
Czym jest orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i co zawiera dokument?
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego otrzymują dzieci i uczniowie z niepełnosprawnością, niedostosowane społecznie oraz zagrożone niedostosowaniem społecznym na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych. Dokument zapewnia im specjalną organizację nauki i zastosowanie odpowiednich metod pracy dostosowanych do indywidualnych potrzeb rozwojowych. Ma to na celu wyrównanie szans edukacyjnych oraz udzielenie wszechstronnego wsparcia.
W orzeczeniu o potrzebie kształcenia specjalnego swojego dziecka znajdziesz takie informacje jak:
- diagnoza funkcjonowania z uwzględnieniem potencjału rozwojowego, mocnych stron, zdolności oraz barier i ograniczeń, które utrudniają jego funkcjonowanie,
- okres, w jakim występuje potrzeba kształcenia specjalnego,
- zalecane formy wsparcia, które umożliwiają realizacje indywidualnych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych oraz ich warunki,
- cele rozwojowe i terapeutyczne, niezbędne w realizacji różnorodnych zajęć, a także w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej, udzielanej dziecku lub jego rodzinie,
- wszystkie formy wsparcia dla dziecka,
- zalecane działania, mające wpływ na poprawę funkcjonowania dziecka, wzmacniające jego funkcjonowanie w życiu szkolnym oraz spierające jego rodzinę,
- wskazanie sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, które są niezbędny w procesie kształcenia,
- określenie sposobów oceny efektów działań podjętych przez placówkę.
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla kogo jest przeznaczone?
O wydanie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego możesz ubiegać się dla swojego dziecka, gdy jest osobą:
- niesłyszącą lub słabosłyszącą,
- niewidomą lub słabowidzącą,
- z niepełnosprawnością ruchową,
- z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu: lekkim, znacznym lub umiarkowanym,
- z niepełnosprawnościami sprzężonymi,
- z afazją,
- ze spektrum autyzmu,
- z zaburzeniami integracji sensorycznej (gdy zaburzenia SI są współistniejącą przyczyną np. zagrożenia niedostosowaniem lub konsekwencją niepełnosprawności),
- niedostosowanych społecznie.
Kiedy możesz ubiegać się o orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla swojego dziecka?
Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie orzeczeń wskazują, że wniosek o wydanie dokumentu o potrzebie kształcenia specjalnego możesz składać od momentu ukończenia przez dziecko 2,5 roku życia do momentu zakończenia przez nie nauki w placówce szkolnej ponadpodstawowej. Niewątpliwie im szybciej twoje dziecko zostanie objęte programem kształcenia specjalnego, tym lepiej dla niego.
Oznacza to, że już na etapie przedszkola może być opracowany dla niego program edukacyjno-terapeutyczny i kontynuowany na dalszych etapach nauki,
Gdzie może być realizowane kształcenie specjalne?
Program kształcenia specjalnego wg wskazówek zespołu orzekającego może być realizowany w:
- w publicznych przedszkolach,
- w przedszkolu integracyjnym lub specjalnym,
- w szkole ogólnodostępnej,
- w szkole integracyjnej lub specjalnej,
- w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym,
- w młodzieżowym ośrodku wychowawczym lub socjoterapii,
- w ośrodku rewalidacyjno-wychowawczym.
Ośrodki te muszą dostosować się do indywidualnego programu edukacyjno terapeutycznego i opinii wydawanych w publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla dziecka, co daje?
Kiedy dostarczysz dokument o potrzebie kształcenia specjalnego Twojego dziecka, placówka oświatowa jest zobowiązana do odpowiedniego przygotowania się do jego nauki, wychowania, sprawowania opieki, a także zapewnienia mu odpowiednich warunków do rozwoju. Na podstawie tego orzeczenia zespół nauczycieli oraz specjalistów pracujących z twoim dzieckiem, stworzy Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny (IPET).
Jako rodzic możesz brać udział w zebraniach tego zespołu i składać własne sugestie dotyczące tworzonego programu.
Co zapewnia opracowanie Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego?
- realizację zaleceń z orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego,
- zagwarantowanie właściwych warunków do nauki, specjalistycznego sprzętu oraz środków dydaktycznych,
- organizację zajęć specjalistycznych oraz zajęć dodatkowych, które odpowiadają na indywidualne potrzeby i możliwości rozwojowe dziecka,
- dbanie o integrację dziecka z rówieśnikami,
- przygotowanie do samodzielności w dorosłym życiu.
Gdzie uzyskasz orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego dla swojego dziecka?
Orzeczenie mówiące o potrzebie kształcenia specjalnego wydają zespoły orzekające działające przy publicznych poradniach psychologiczno-pedagogiczna we współpracy z placówką, do której uczęszcza uczeń lub przedszkolak. Jeżeli Twoje dziecko jest niewidome lub słabowidzące, niesłyszące lub słabosłyszące bądź ze spektrum autyzmu zwróć się do publicznej poradni specjalistycznej, która jest wskazana przez kuratorium.
Zespół orzekający w publicznych Poradniach Psychologiczno-Pedagogicznych składa się z takich specjalistów, jak:
- nauczyciel,
- wychowawca,
- specjaliści, którzy prowadzą specjalistyczne zajęcia z dziećmi,
- także psycholog, logopeda lub pedagog specjalny.
Co istotne, członkowie zespołu lub wnioskodawca może zwrócić się o wydanie opinii o dziecku do placówki oświatowej, do której uczęszcza. Opinia ta jest wydawana w ciągu 7 dni.
Orzeczenie Twoje dziecko otrzyma na okres wychowania przedszkolnego, rok szkolny lub na dany etap edukacyjny.
Sprawdź informacje o orzeczeniach oraz problemach zdrowotnych i ich konsekwencjach. Zapraszamy do artykułów, m.in.:
🔸 Epilepsja i jej konsekwencje
🔸 Co daje nam orzeczenie?
🔸 Jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?
🔸 Niepełnosprawność sprzężona od A do Z
W blogu agencji My Wspieramy są także inne poradniki, informatory i przewodniki, które stanowić mogą pomoc w codzienności.
Jakie dokumenty musisz złożyć, ubiegając się o orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
Wniosek o wydanie orzeczenia składasz Ty jako rodzic (lub gdy jesteś prawnym opiekunem dziecka) albo dziecko, gdy jest już pełnoletnie. Do wniosku należy dołączyć:
- zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dziecka lub ucznia,
- zaświadczenie lub opinię specjalistów poradni specjalistycznych, którzy prowadzą terapię dziecka,
- wyniki badań psychologiczno-pedagogicznych,
- orzeczenia, które wydane były na poprzedni okres edukacyjny.
Kiedy dostarczysz wniosek wraz z wymaganymi dokumentami, zespół orzekający rozpoczyna proces diagnozy. Na ostateczną decyzję ma wpływ: wywiad z rodzicami, treść złożonej dokumentacji oraz wyniki wystandaryzowanych testów psychologicznych z obszaru: rozwoju poznawczego i intelektualnego, rozwoju emocjonalnego, społecznego oraz motorycznego.
Dokument dostaniesz w 30 dni od dnia złożenia wniosku. Jeżeli nie zgadzasz się z orzeczeniem, możesz odwołać się do kuratora oświaty w ciągu 14 dni.
Podsumowanie
Dokument o potrzebie kształcenia specjalnego umożliwia specjalną organizację pracy dla twojego dziecka na etapie przedszkola lub szkoły. Orzeczenie wydawane jest przez zespół orzekający w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Po jego dostarczeniu placówka oświatowa opracowuje i dostosowuje się do Indywidualnego Programu Edukacyjno-Terapeutycznego, który zakłada dobór odpowiednich metod nauczania, środków dydaktycznych, zapewnienie sprzętu specjalistycznego oraz organizację zajęć terapeutycznych. Program uwzględnia potrzeby ucznia oraz jego możliwości rozwoju intelektualnego, społecznego, emocjonalnego i motorycznego.
Kto wydaje orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
Dokument o potrzebie kształcenia specjalnego wydaje zespół orzekający należący do poradni psychologiczno-pedagogicznej, współpracując z placówką oświatową, do której uczęszcza dziecko.
Czy orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego jest dla dzieci zagrożonych niedostosowaniem społecznym?
Orzeczenie wydawane jest dzieciom i uczniom niepełnosprawnym, zagrożonym niedostosowaniem społecznym oraz niedostosowanym społecznie.
Co daje orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego?
Orzeczenie pozwala na realizację zajęć terapeutycznych dla dziecka, dobór odpowiednich metod nauczania właściwych dla jego rozwoju oraz wykorzystanie specjalistycznego sprzętu. Co istotne, Program Edukacyjno-Terapeutyczny jest tworzony i realizowany nie tylko w ośrodkach specjalnych, ale także w ogólnodostępnych placówkach oświatowych.
Nie wydaje sie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na zaburzenia integracji sensorycznej, nie ma takiej kategorii niepełnosprawności w katalogu niepełnosprawności, z uwagi na które można otrzymać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Oczywiście sa dzieci, które mają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i zdiagnozowane zaburzenia SI, ale nie one (zaburzenia SI) były podstawa do wydania orzeczenia
Dziękujemy za zwrócenie uwagi na nieścisłość w naszym artykule dotyczącym orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Uzupełniliśmy o odpowiednią treść omawiane zagadnienie.
Czy orzeczenie o kształceniu specjalnym jest ważne w całej Polsce? Czy w gminie w której jest się zameldowanym?
Orzeczenia o kształceniu specjalnym wydają publiczne poradnie zgodnie z miejscem zamieszkania dziecka na określony czas. Jeśli w trakcie ważności orzeczenia dziecko zmieni szkołę, powinno być ono dostarczone do dyrektora nowej placówki. Bieg orzeczenia może zmienić stan funkcjonalny dziecka i potrzeba wydania nowych zaleceń.