Obrazek wyróżniający w artykule - orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Scenka w klasie. Na zdjęciu nauczycielka i uczennica siedzą na podłodze w klasie. Dziecko pokazuje coś w książce. W tle wózek inwalidzki. Widać przyjazną atmosferę i spokój oraz zainteresowanie ucznia.
Na zdjęciu znajduje się grafika informacyjna na temat korzyści płynących z posiadania orzeczenia o niepełnosprawności. Grafika ma jasnoniebieskie tło, a na środku znajduje się biała prostokątna ramka z czarnym obramowaniem. Wewnątrz ramki znajduje się tekst w kolorze pomarańczowym: „CZY WIESZ, CO DAJE POSIADANIE ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI?” W lewym dolnym rogu ramki znajduje się logo z napisem „my Wspieramy”. W prawym dolnym rogu znajduje się strzałka skierowana w prawą stronę, również w kolorze pomarańczowym, z napisem „WYJAŚNIAMY TUTAJ”. Na górze, po lewej stronie, znajduje się ikona żarówki, symbolizująca ideę lub informację. Ogólny styl grafiki jest nowoczesny i przyciągający uwagę, a użyte kolory są stonowane i czytelne.
Na grafice znajduje się tekst: “Czy wiesz, jak uzyskać orzeczenie o niepełnosprawności?” w białych, pogrubionych literach z czarnymi cieniami, które nadają napisowi trójwymiarowy efekt. Tekst znajduje się na różowym tle. Po lewej stronie są trzy białe dymki z pytajnikami w środku, narysowane czarną linią. Na dole grafiki znajduje się niebieski przycisk z białym napisem: “Sprawdź nasz prosty poradnik krok po kroku!” oraz czarną strzałką skierowaną w prawo. Całość ma na celu informowanie o sposobach uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności.
Obraz przedstawia prostą grafikę informacyjną w ciemnoniebieskich, białych i pomarańczowych kolorach. Tekst na obrazie brzmi: “CZY WIESZ, JAK OTRZYMAĆ ŚWIADCZENIE WSPIERAJĄCE?” Duża część tekstu jest w kolorze białym na ciemnoniebieskim tle, co sprawia, że jest bardzo widoczna. W dolnej części znajduje się żółty przycisk z napisem “TU ZNAJDZIESZ PORADNIK” oraz strzałką skierowaną w prawo. Po prawej stronie przy napisie “JAK OTRZYMAĆ” znajduje się pomarańczowy znak zapytania.
Obraz przedstawia grafikę informacyjną w kolorach żółtym, czarnym i białym. Tekst na obrazie brzmi: “CZY WIESZ? Na jakie choroby można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?” W górnej części obrazu znajduje się tekst “CZY WIESZ?” w dwóch kolorach: “CZY” jest napisane czarnymi, dużymi literami, a “WIESZ” w kolorze żółtym. Obok znajduje się duży, czarny znak zapytania. Poniżej znajduje się reszta tekstu w kolorze czarnym na białym tle. W dolnej części obrazu po lewej stronie jest przycisk z napisem “SPRAWDŹ TUTAJ”, obok którego znajduje się czarny okrąg ze strzałką skierowaną w prawo. W prawym dolnym rogu znajduje się żarówka z promieniującymi liniami, co symbolizuje ideę lub wiedzę.

4 komentarze

  1. anna pisze:

    Nie wydaje sie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na zaburzenia integracji sensorycznej, nie ma takiej kategorii niepełnosprawności w katalogu niepełnosprawności, z uwagi na które można otrzymać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Oczywiście sa dzieci, które mają orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego i zdiagnozowane zaburzenia SI, ale nie one (zaburzenia SI) były podstawa do wydania orzeczenia

    1. Zdjęcie Małgorzaty Gorczyca-Antosz - administratora witryny mywspieramy.org, pracownika agencji pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy. Małgorzata Gorczyca-Antosz pisze:

      Dziękujemy za zwrócenie uwagi na nieścisłość w naszym artykule dotyczącym orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Uzupełniliśmy o odpowiednią treść omawiane zagadnienie.

  2. Marek pisze:

    Czy orzeczenie o kształceniu specjalnym jest ważne w całej Polsce? Czy w gminie w której jest się zameldowanym?

    1. Zdjęcie Małgorzaty Gorczyca-Antosz - administratora witryny mywspieramy.org, pracownika agencji pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy. Małgorzata Gorczyca-Antosz pisze:

      Orzeczenia o kształceniu specjalnym wydają publiczne poradnie zgodnie z miejscem zamieszkania dziecka na określony czas. Jeśli w trakcie ważności orzeczenia dziecko zmieni szkołę, powinno być ono dostarczone do dyrektora nowej placówki. Bieg orzeczenia może zmienić stan funkcjonalny dziecka i potrzeba wydania nowych zaleceń.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *