Poduszka przeciwodleżynowa. Wszystko, co warto wiedzieć, by wygodnie siedzieć
Odczucie bólu pleców, drętwienie szyi, nóg, rąk, zmęczenie, czy obrzęki kończyn dolnych to częsta przypadłość osób przebywających długotrwale w pozycji siedzącej. Dodatkowo problemem stają się uciski w stałych, tych samych miejscach, odparzenia a w konsekwencji odleżyny.
Większości ludzi wydaje się, że poduszka przeciwodleżynowa jest produktem przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych korzystających z wózka inwalidzkiego. Jest to tylko częściowa prawda, gdyż skutecznie może ona też pomóc wszystkim osobom, które długotrwale pracują, siedząc.
W dzisiejszym artykule skupiamy się na poduszkach przeciwodleżynowych, które dedykowane są różnym użytkownikom. Sprawdź ofertę rynkową, parametry doboru oraz zakres cen i zdecyduj, jaki model będzie odpowiedni dla ciebie.
Poduszka przeciwodleżynowa, co to za produkt?
Poduszka przeciwodleżynowa to popularny wyrób medyczny. Jego zadaniem jest zniwelowanie negatywnych skutków związanych z niedokrwieniem ciała w określonych punktach, spowodowanych uciskiem. W produkt ten musisz się zaopatrzyć koniecznie, jeżeli poruszasz się na wózku inwalidzkim lub gdy chcesz tylko poprawić komfort siedzenia.
Działanie poduszki możesz odczuć, gdy długotrwale będziesz siedział w jednej pozycji, niezależnie od tego, czy jesteś narażony na odleżyny, czy też one ci nie grożą. Pomoże ona rozłożyć nacisk twojego ciała na całą powierzchnię ud oraz pośladków. Tym samym nastąpi udrożnienie naczyń krwionośnych włosowatych w uciskanej zwykle okolicy bioder i kości ogonowej. To zaś zapobiega martwicy tkanek.
Dla kogo są poduszki przeciwodleżynowe?
Teoretycznie z poduszki przeciwodleżynowej może skorzystać każda osoba, która potrzebuje wygodnie siedzieć. Powinieneś koniecznie w nią się zaopatrzyć, jeżeli jesteś narażony na skutki długotrwałego siedzenia w jednej pozycji:
- na wózku inwalidzkim,
- na krześle lub innym twardym podłożu,
- na fotelu biurowym lub w samochodzie.
Jeśli masz odpowiednio dobrany wózek lub przygotowane ergonomiczne miejsce do pracy z fotelem biurowym, to nawet najlepszy sprzęt nie zapobiegnie uciskom ciała w okolicach miednicy, kolan i ud. W tej sytuacji odpowiednio dobrane poduszki przeciwodleżynowe do siedzenia przyjdą ci z pomocą.
Korzyści wynikające ze stosowania poduszki przeciwodleżynowej
Dzięki zakupowi poduszki przeciwodleżynowej:
- Unikniesz stałych punktowych ucisków na kość ogonową, biodra i pod kolanami.
- Zapobiegniesz otarciom, odparzeniom i odleżynom.
- Odciążysz kręgosłup oraz stawy i zapobiegniesz skutkom przeciążenia tych struktur.
- Zapobiegniesz skutkom zaburzeń krążenia wynikającym z długotrwałej pozycji siedzącej.
- Przywrócisz prawidłowy krążenie w naczyniach włosowatych nóg i miednicy.
Poduszka przeciwodleżynowa. Jaka najlepsza będzie i jak ją dobrać?
Poduszki przeciwodleżynowe produkowane są w różnych modelach. To, na jaką zdecydujesz się, zależy od twoich potrzeb i jej dopasowania do indywidualnych parametrów. Nie można określić z absolutną pewnością, jaka poduszka przeciwodleżynowa będzie najlepsza dla ciebie. To musi być Twój wybór zgodnie z odczuciami.
Zanim podejmiesz decyzję o zakupie, pomyśl więc, w jakim stopniu chcesz zapobiegać odleżynom, otarciom i odparzeniom, jakie dodatkowe funkcje ma spełniać wybrana poduszka, jak często będziesz jej używał i w jakich miejscach.
Poduszkę przeciwodleżynową powinieneś dopasować do wymiarów swojej miednicy, długości ud oraz siedziska wózka inwalidzkiego, krzesła, fotela biurowego lub fotela samochodu. Przy doborze nie zapomnij wziąć pod uwagę wysokości poduszki. Ten parametr jest szczególnie istotny, gdy jesteś użytkownikiem wózka inwalidzkiego.
Parametry istotne przy doborze poduszki przeciwodleżynowej
- Stopień zapobiegania odleżynom, odparzeniom i otarciom.
- Rodzaj siedziska: wózek inwalidzki, krzesło, fotel biurowy, fotel auta itp.
- Szerokość miednicy oraz długość ud użytkownika poduszki.
- Wymiary zewnętrzne poduszki przeciwodleżynowej: długość, szerokość i wysokość.
Poduszka przeciwodleżynowa do wózka inwalidzkiego dla niepełnosprawnych
Większość osób stale poruszających się na wózku inwalidzkim narażona jest na ryzyko powstania odleżyn. Poduszka przeciwodleżynowa zredukuje ucisk, gdy siedzisz wiele godzin na tym samym siedzisku. Ten przedmiot ortopedyczny zabezpieczy cię przed powstaniem ognisk martwicy w obrębie bioder, kończyn i kości ogonowej. Dodatkowo istnieją modele, które ustabilizują twoją miednicę i dzięki temu nie będziesz zsuwał się z wózka.
W zależności od poziomu narażenia na odleżyny powinieneś zastosować odpowiedni typ poduszki. Przy dużym ryzyku wybierz przeciwodleżynową poduszkę pneumatyczną lub zmiennociśnieniową. Poduszki piankowe dedykowane są raczej osobom, które posiadają czucie oraz tylko częściowo korzystają w ciągu dnia z wózka inwalidzkiego.
Poduszka przeciwodleżynowa do siedzenia dla seniora
Osoby starsze bardzo często borykają się z problemami związanymi z układem ruchu. Wskutek degeneracji tkanek i spowolnionej ich regeneracji, jesteś bardziej narażony na ewentualne odleżyny. Gdy utrudnione chodzenie sprawia, że długo siedzisz lub korzystasz czasem z wózka inwalidzkiego, potrzebujesz zabezpieczyć się przed problemami.
Decydując się na zakup poduszki przeciwodleżynowej piankowej z wypustkami, uchronisz skórę przed otarciami i odparzeniami. Poduszka taka zapewni ci także komfort siedzenia na krześle lub w ulubionym fotelu.
Poduszka do siedzenia przeciwodleżynowa w profilaktyce osób długotrwale pracujących w pozycji siedzącej
Każda księgowa, czy kasjerka, każdy informatyk, czy kierowca tras dalekobieżnych wie, jak długotrwałe siedzenie w jednej pozycji obciąża kręgosłup i mięśnie. Pracujesz na siedząco? Jeśli tak, to poduszki przeciwodleżynowe mogą być stosowane przez ciebie w profilaktyce chorób kręgosłupa i stawów.
Zwykły fotel biurowy powoduje przegrzanie okolic ciała stykających się z siedziskiem i ucisk na kość ogonową, żyły pod kolanami oraz stawy biodrowe. Nawet najtańsza poduszka przeciwodleżynowa piankowa lub żelowa będzie skutecznym rozwiązaniem twojego problemu. Kierowcy narażeni są nie tylko na uciski, ale i wstrząsy. Lepiej byś w tym przypadku wybrał poduszkę pneumatyczną, która je amortyzuje.
Poznaj produkty ułatwiające życie!. Przeczytaj i spraw, by codzienność była prostsza:
Wiedzy nigdy zbyt wiele, na blogu My Wspieramy odkryj to, co jest przydatne każdemu z nas. Zapraszamy do artykułów!
Poduszka przeciwodleżynowa rodzaje dostępne na rynku
Wielość produktów medycznych sprawia, że wybór odpowiedniej poduszki przeciwodleżynowej może być dla ciebie bardzo trudny. Przedstawiamy modele, spośród których w zależności od twoich potrzeb, będziesz mógł wybrać odpowiedni dla siebie.
Wyróżnia się kilka rodzajów poduszek przeciwodleżynowych:
- pneumatyczne stało i zmiennociśnieniowe,
- żelowe,
- piankowe,
- hybrydowe.
Poduszka przeciwodleżynowa pneumatyczna pasywna
Pneumatyczna poduszka przeciwodleżynowa to model, który powinieneś wybrać, jeżeli posiadasz średnie i duże ryzyko odleżyn. Redukuje ona nacisk ciała do 60-65%. Zbudowana jest z wielu połączonych ze sobą komór, wypełnionych powietrzem. Przestrzenie pomiędzy komorami zapewniają właściwy przepływ powietrza. To ty decydujesz o stopniu napompowania poduszki zgodnie ze swoimi potrzebami.
Powinieneś wybrać w zależności od potrzeb typ 1, 2 lub 4-komorowy. Niezależne pompowanie komór sprawi, że będziesz mógł wyrównać pochylenie i skręt miednicy lub skrzywienie kręgosłupa. Jeśli potrzebujesz, znajdź model z odpowiednim otworem na kość ogonową lub otworem, który odciąży twoje stawy biodrowe. Dzięki temu unikniesz otarć oraz odleżyn, które najczęściej powstają w tych miejscach.
Zalety i wady poduszki pneumatycznej
Zalety poduszki pneumatycznej | Wady poduszki pneumatycznej |
skuteczność | cena |
możliwość regulacji twardości | łatwość uszkodzenia – przebicia |
dostępne modele profilowane — wyrównanie asymetrii | mniejsza stabilizacja — uczucie “pływania” |
Poduszka przeciwodleżynowa zmiennociśnieniowa
Ten model to oferta dla najbardziej wymagających. Jeżeli przebywasz długo w pozycji siedzącej i nie możesz jej zmienić samodzielnie, poduszka zmiennociśnieniowa będzie dla ciebie najskuteczniejsza.
Ten typ produktu pomoże wesprzeć twój układ krążenia poprzez wymuszenie mikrokrążenia i zwiększenie przepływu krwi w uciskanych naczyniach włosowatych. Budowa poduszki wspomaga termoregulację, wentyluje i chroni przed zawilgoceniem skórę, co zmniejsza ryzyko odleżyn i odparzeń.
Zalety i wady poduszki zmiennociśnieniowej
Zalety poduszki zmiennociśnieniowej | Wady poduszki zmiennociśnieniowej |
skuteczność | bardzo wysoka cena |
regulacja twardości | konieczność zasilania z sieci lub z akumulatora |
wspomaganie mikrokrążenia | wyposażenie dodatkowe w pompę |
Poduszka przeciwodleżynowa żelowa
Poduszka żelowa przeciwodleżynowa pozwoli ci zachować duży komfort siedzenia. Ma to związek ze swobodnym przepływem powietrza między twoim ciałem a poduszką. Żel wpływa zaś na odpowiednią termoregulację, co zapewni ci absorpcję ciepła i wilgoci z przylegających struktur ciała do poduszki. Dzięki temu będziesz miał suchą skórę i nie będziesz się pocił.
Jak każda inna poduszka przeciwodleżynowa, model żelowy także zapewni ci rozłożenie nacisku na całą powierzchnią ud i pośladków.
Zalety i wady poduszki żelowej
Zalety poduszki żelowej | Wady poduszki żelowej |
cena | niska i średnia ochrona przeciwodleżynowa |
dostępność | średnia łatwość uszkodzenia – przebicia |
łatwość użytkowania | dla osób z zachowanym czuciem |
Poduszka przeciwodleżynowa piankowa
Przeciwodleżynowa poduszka piankowa będzie ci służyła głównie w profilaktyce. Dzięki niej między twoim ciałem a poduszką będzie odpowiednia cyrkulacja powietrza. Zazwyczaj poduszka wykonana jest z pianki poliuretanowej. Jej powierzchnia przypomina jeża albo gofra, co pozwala na minimalny kontakt Twojej skóry z podłożem. Poduszki te mają różną grubość. Decydując się na zakup, dostosuj jej wysokość i strukturę do swojej wagi.
Innym rodzajem poduszki piankowej jest model wykonany z pianki wysokoelastycznej. Zapewni ona odpowiednie dopasowanie siedziska do twojego ciała pod wpływem temperatury. Pianka ta napełniona jest pęcherzykami powietrza. To ogranicza uciski oraz przeciwdziała otarciom i odparzeniom. Ten rodzaj poduszek jest droższy niż modele z pianki poliuretanowej lub polietylenowej. Ma działanie zbliżone do poduszek pneumatycznych.
Zalety i wady poduszki piankowej
Zalety poduszki piankowej | Wady poduszki piankowej |
cena | niska ochrona przeciwodleżynowa |
dostępność | szybsze zużycie |
łatwość użytkowania | odkształcanie po praniu |
Poduszka przeciwodleżynowa hybrydowa
Poduszki przeciwodleżynowe hybrydowe to modele łączące w sobie 2 lub więcej technologii. Poduszka taka zapewni ci bardzo dobrą stabilizację miednicy oraz odpowiednią ochronę skóry przed odleżynami. Pośród całej gamy produktów hybrydowych znajdziesz:
- Poduszki przeciwodleżynowe piankowo-pneumatyczne,
- Poduszki przeciwodleżynowe pneumatyczno-żelowe,
- Poduszki przeciwodleżynowe żelowo-piankowe,
- Pneumatyczne poduszki przeciwodleżynowe żelowo-piankowe,
- Hybrydowe modele z otworem.
Porównanie poduszek przeciwodleżynowych
Rodzaj poduszki | Cena | Skuteczność | Trwałość | Stopień zapobiegania odleżynom |
Poduszka zmiennociśnieniowa | bardzo wysoka | bardzo wysoka | wysoka | bardzo duży |
Poduszka pneumatyczna | wysoka | wysoka | średnia | duży |
Poduszka hybrydowa | wysoka | wysoka | średnia do wysokiej | duży |
Poduszka żelowa | średnia | średnia do wysokiej | wysoka | średni |
Poduszka piankowa | niska | niska | niska | niski |
Ceny poduszek przeciwodleżynowych
Jak z zestawienia wynika poduszki przeciwodleżynowe to niejednorodna grupa produktów. Z tego też powodu istnieje bardzo szeroki zakres cenowy pośród poszczególnych modeli.
Na najtańsze poduszki piankowe nieznanych producentów możesz wydać od 50 zł wzwyż. Na najdroższe poduszki przeciwodleżynowe możesz przeznaczyć nawet 4000 zł. Cena dobrego jakościowo modelu zazwyczaj mieści się w przedziale 1000-1500 zł.
Refundacja z NFZ poduszki przeciwodleżynowej pneumatycznej
Prawo do refundacji kosztów poniesionych na zakup poduszki przeciwodleżynowej posiadasz tylko wtedy, jeżeli masz schorzenie wymagające użytkowania tego produktu ortopedycznego.
Refundacją objęci są wszyscy paraplegicy i tetraplegicy oraz inne osoby długotrwale siedzące na wózku inwalidzkim.
Refundowana poduszka przeciwodleżynowa pneumatyczna. Kod NFZ
Częściowy zwrot z NFZ zakupu poduszki otrzymasz, gdy lekarz, niekoniecznie specjalista, wystawi ci zlecenie na odpowiednim druku. Musi obok innych danych wskazać w nim kod P.116.
Kwoty dopłaty z NFZ i PFRON do poduszki przeciwodleżynowej
Decydując się na zakup poduszki przeciwodleżynowej z refundacją, możesz odzyskać część z poniesionych kosztów.
- NFZ zwróci ci 70% wartości przy limicie 500 zł. To oznacza maksymalną kwotę zwrotu 350 zł.
- PFRON w ramach dofinansowania przedmiotów ortopedycznych zwróci ci do 100%-150% kwoty refundacji z NFZ. Oznacza to maksymalną kwotę zwrotu 875 zł.
Gdzie kupić poduszkę przeciwodleżynową do siedzenia?
Najbezpieczniej będzie, gdy skorzystasz z oferty sklepu ortopedycznego lub medycznego działającego stacjonarnie. Będziesz wtedy mógł wybrać najlepszy model dla ciebie z dostępnych. Niestety specjalistyczne poduszki przeciwodleżynowe dostępne są zazwyczaj na zamówienie. Dlatego często łatwiej jest dokonać zakupu w sklepie internetowym, który oferuje dużo szerszy asortyment. Zarówno w sklepie on-line, jak i stacjonarnym zrealizujesz zlecenie z NFZ.
Kiedy kupujesz poduszkę przeciwodleżynową bez dofinansowania, możesz skorzystać z powyższych sklepów lub z oferty platform sprzedażowych typu: OLX, czy Allegro.
Marki i producenci poduszek przeciwodleżynowych
Popularni producenci produktów przeciwodleżynowych wysokiej klasy obecni na rynku polskim:
- Roho,
- Pneumat,
- Comfy,
- Liberty,
- Super Żel,
- Jay,
- Systam,
- Revita.
Poduszka przeciwodleżynowa w pigułce. Podsumowanie
Poduszka przeciwodleżynowa jest receptą na zmorę naszych czasów, czyli siedzący tryb życia. Możesz śmiało skorzystać z jej dobrodziejstw, jeżeli poruszasz się na wózku inwalidzkim, jesteś seniorem lub długotrwale siedząc, pracujesz. Do wyboru masz kilka modeli poduszek przeciwodleżynowych: od żelowych, przez piankowe i pneumatyczne, po hybrydowe. Liczni producenci oferują produkty w różnych zakresach cenowych: od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych.
Jeśli już wiesz, jak wygodnie siedzieć, pomyśl o kosztach. Możesz otrzymać zwrot części poniesionych wydatków, jeżeli jesteś osobą niepełnosprawną, a twoje schorzenie wymaga, abyś korzystał z poduszki przeciwodleżynowej. Swoje uprawnienia zrealizujesz, wnioskując do NFZ i PFRON.
Zapobiegaj problemom związanym z zaburzonym krążeniem, odleżynami i przeciążeniem kręgosłupa! Zaopatrz się w poduszkę przeciwodleżynową do siedzenia, dzięki temu nic nie stracisz, a zyskasz zdrowie.
Jaka poduszka przeciwodleżynowa do leżenia?
Na rynku znajdziesz długie poduszki przeciwodleżynowe, które obejmują siedzisko i oparcie. Najczęściej są to poduszki piankowe lub pneumatyczne.
Do czego służy poduszka przeciwodleżynowa z otworem?
Poduszka przeciwodleżynowa z otworem służy ochronie kości ogonowej i stawów biodrowych przed uciskiem. W konsekwencji zapobiega powstawaniu odleżyn i drętwieniu mięśni w tych okolicach.