Praca ze znajomością języka dla niepełnosprawnych zdalna
Jeśli człowiek zna dobrze język obcy to z pewnością odnajdzie się na obecnym rynku pracy. To dziś kluczowa umiejętność, której coraz częściej oczekują pracodawcy od swoich kandydatów. Można śmiało stwierdzić, że w rekrutacji na dane stanowisko wygra ten, kto może pochwalić się znajomością języka obcego. Co warto podkreślić, liczy się biegłość nie tylko w języku angielskim, ale również coraz częściej znajomość języka niemieckiego, chińskiego, czy szwedzkiego.
Poniższy artykuł skierowany jest do osób niepełnosprawnych szukających drogi zawodowej, chcących zdobyć stabilne zatrudnienie i potrafiących komunikować się w języku obcym lub gotowych się go nauczyć. Dla których praca ze znajomością języka stanie się wyzwaniem i przygodą. Podpowiemy, na jakich stanowiskach pracy mogą pracować osoby z niepełnosprawnością znające języki obce. Zdradzimy na jakie zarobki mogą liczyć, gdy posługują się językami obcymi. Wskażemy także, jak uczyć się, by dobra znajomość języka stała się atutem w poszukiwaniu pracy.
Znajomość języków obcych a pozycja zawodowa osób niepełnosprawnych
Oferty pracy z umiejętnościami językowymi kierowane do osób niepełnosprawnych nie stanowią wyjątku. Język obcy zyskuje na swoim znaczeniu ze względu na ekspansję firm na rynkach zagranicznych, współpracę wielu firm z innymi, mieszczącymi się poza granicami kraju. Ciągły rozwój, pozyskiwanie nowych klientów, spotkania biznesowe, bezpośredni kontakt i obsługa klientów sprawiają, że możliwości pracy, gdy władasz językami obcymi są niemal nieograniczone. Pracodawcy coraz częściej poszukują pracowników, którzy będą odpowiedzialni za kontakt z klientami firmy. W przypadku pracy wymagającej znajomości języków obcych osoba z orzeczeniem może spróbować swoich sił, dokładnie tak samo, jak osoby zdrowe. W tej pracy bowiem liczy się bowiem biegłość i doświadczenie zawodowe, a nie sprawność.
Na jakich stanowiskach osoba niepełnosprawna może znaleźć pracę ze znajomością języka obcego
Pracodawcy coraz częściej formułują oferty pracy, w których kluczową umiejętnością jest dobra znajomość języka obcego. W trakcie procesu rekrutacji na różne stanowiska jest ona w wielu przypadkach podstawowym kryterium decydującym o zatrudnieniu kandydata.
Pracodawcy tworząc miejsca pracy dla osoby niepełnosprawnej dają możliwość pracy zdalnej. Z tego względu są to atrakcyjne oferty dla wielu osób niepełnosprawnych mających trudności z dotarciem do firmy lub mieszkających na prowincji. Praca zdalna ze względu na możliwość wykonywania obowiązków zawodowych w domu, pozwala osobie niepełnosprawnej na zatrudnienie i ciekawą pracę w każdym miejscu w kraju i za granicą. Oczywiście osoba niepełnosprawna może znaleźć wiele ofert pracy ze znajomością języka, gdzie miejsce pracy może przybrać formę nie tylko zdalną. Praca zdalna dla jednych jest korzystna, inni wolą osobisty kontakt, budowę dobrych relacji ze swoim klientem, współpracownikami. Niezależnie od preferencji osoby niepełnosprawne znające doskonale język obcy bez trudu znajdą pracę dla siebie.
Zatrudnienie osób niepełnosprawnych za pośrednictwem Agencji My Wspieramy
Do naszej agencji pośrednictwa pracy dla osób niepełnosprawnych – My Wspieramy – zgłaszają się pracodawcy, chcący nawiązać współpracę z osobami niepełnosprawnymi. Poszukują oni pracownika, np., z językiem angielskim do różnych zadań. Bardzo często zadaniem pracownika jest obsługa klienta zagranicznego lub praca z obcojęzycznym tekstem. Z naszego doświadczenia wynika, że zakres obowiązków kandydatów obejmuje zwykle posługiwanie się językiem obcym w mowie i piśmie, zdarza się, że wystarczy jednak biegłość tylko w piśmie. Zatem osoby niepełnosprawne mające trudności z wymową także mogą pracować na stanowiskach, gdzie zakres obowiązków obejmuje znajomość języka obcego.
W jakim zawodzie może pracować osoba z orzeczeniem znająca język obcy?
Pierwsze, co przychodzi w odpowiedzi na to pytanie to np. lektor języka angielskiego, tłumacz. Podobnie w pierwszej chwili myśli się o współpracy z biurem tłumaczeń lub pozyskiwaniu zleceń, jako przysięgły tłumacz pisemny. To zapewne zawody, które kiedyś wiązały się z potrzebą umiejętności językowych i wymagały, by wykazywać się wykształceniem wyższym filologicznym lub mieć skończone kierunkowe studia podyplomowe.
Bieżąca współpraca firm na rynkach światowych poszerza zakres obowiązków pracowników i na wielu stanowiskach obejmuje posługiwanie się przynajmniej podstawowym językiem angielskim. Przykładowe najnowsze oferty pracy znalezione w Internecie z wymaganą znajomością języka dla osób niepełnosprawnych obejmują takie zawody, jak:
- Pracownik do wsparcia administracyjnego, z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- Doradca techniczny z językiem angielskim z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- Recepcjonistka z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- Młodszy specjalista ds. administracji danymi,
- Konsultant infolinii technicznej z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- Starszy specjalista ds. należności z językiem francuskim,
- Młodszy specjalista ds. rekrutacji / HR,
- Pracownik biurowy ze znajomością języka angielskiego,
- Księgowy z językiem francuskim.
Umowa o pracę w firmach na powyższych stanowiskach przewiduje dobre wynagrodzenie, zatrudnienie na pełny etat. Dowolne miejsce pracy, w firmie, bądź zdalnie, czy hybrydowo. Zwykle zatrudnienie przewiduje zadaniowy system pracy. Zakres obowiązków zależny jest od stanowiska. W niektórych wypadkach trzeba spodziewać się pracy zmianowej. Wsparcie klienta banku, czy obsługa np. recepcji w placówce medycznej wymagają ściśle określonych godzin pracy.
Oferty: praca ze znajomością języka i zakres obowiązków dla kandydatów z niepełnosprawnością
Aby zobrazować, na jakich stanowiskach i jaki dokładnie zakres obowiązków miałby realizować potencjalny pracownik z niepełnosprawnością oraz jakie wymagania mają pracodawcy przeanalizujemy kilka ofert pracy, w których jeden z wymogów to znajomość języka obcego.
1. Stanowisko: konsultant infolinii przychodzącej.
Na tym stanowisku pracodawca określając zakres obowiązków oczekuje od kandydatów:
- biegłej znajomości jednego z wymienionych języków: angielski, niemiecki bądź hiszpański,
- rocznego doświadczenia w pracy z klientem, w telemarketingu lub na infolinii przychodzącej,
- łatwości w nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktu z klientami oraz wysokich zdolności interpersonalnych,
- dobrej organizacji pracy i umiejętności pracy w zespole,
- znajomości obsługi MS Office.
Czym zajmuje się pracownik na takim stanowisku? Głównie obsługą linii przychodzących pochodzących od klienta firmy. Odpowiadaniem na pytania i pomaganiem w rozwiązywaniu problemów. Zakres obowiązków obejmuje: obsługę i kontakt telefoniczny z klientami obcojęzycznymi, udzielanie informacji na temat produktów, obsługę systemów CRM oraz tworzenie prawidłowych zapisów w bazie CRM. Gwarantowana jest umowa o pracę na pełny etat w formie zdalnej.
2. Stanowisko: specjalista ds. marketingu – pozyskiwanie nowych klientów zagranicznych.
Pracodawca oczekuje od kandydata:
- wykształcenia wyższego,
- ponad pięcioletniego doświadczenia w marketingu,
- bardzo dobrej znajomości rynków zagranicznych,
- znajomości języka niemieckiego i angielskiego,
- dobrej organizacji pracy.
Pracownik na tym stanowisku będzie odpowiedzialny za kontakt z klientem. Zakres obowiązków na tym stanowisku obejmuje: organizację pracy własnej i nadzorowanie bieżących spraw, promocję firmy i monitorowanie efektywności, udzielanie merytorycznego wsparcia członkom zespołu, poszerzanie zasięgów i zdobywanie nowych rynków, kontakt z klientem zagranicznym i jego obsługa. Umowa o pracę na pełny etat. Pakiety benefitów – m.in. prywatna opieka medyczna, karta MultiSport i bony zakupowe. Miejsce pracy: Warszawa. Praca zdalna, stacjonarna lub hybrydowa w siedzibie firmy.
3. Stanowisko: młodszy księgowy z językiem niemieckim i angielskim.
Pracodawca oczekuje od kandydatów:
- znajomości języka niemieckiego i angielskiego,
- wykształcenia wyższego z zakresu finansów lub rachunkowości,
- znajomości procesów księgowych,
- znajomości MS Office w szczególności programu Excel,
- mile widziane wcześniejsze doświadczenie w dziale księgowości.
Pracownik na tym stanowisku będzie wykonywał swoje zadania w międzynarodowym środowisku rozwijając swoje umiejętności językowe. Do głównych obowiązków należeć będzie: dokonywanie dziennych i miesięcznych zapisów księgowych w systemach ERP, wprowadzanie i przetwarzanie danych z transakcji, prowadzenie ewidencji kont i ich obsługa, nadzór transakcji oraz kontrolowanie terminów płatności. Pracodawca oferuje zatrudnienie na podstawie tymczasowej umowy o pracę na pełny etat w formie hybrydowej, co oznacza możliwość częściowego wykonywania obowiązków w domu a pozostałą w siedzibie firmy. Miejsce pracy: Kraków.
4. Stanowisko: specjalista ds. obsługi klienta z językiem niemieckim.
Na tym stanowisku pracodawca oczekuje od kandydata:
- doświadczenia w obsłudze klienta,
- doświadczenie w księgowości lub wystawianiu faktur będzie mile widziane,
- znajomości języka niemieckiego na poziomie B2,
- zdolności interpersonalnych,
- dobrej organizacji pracy.
Na tym stanowisku pracownik będzie zajmował się obsługą klientów współpracując z działem sprzedaży i magazynem. Do głównych obowiązków należeć będzie: zbieranie zamówień, wystawianie faktur, przygotowywanie ofert, przyjmowanie reklamacji, tworzenie analiz i raportów, kontakt z odbiorcami, minimalizowanie kosztów transportu. Oferowana jest umowa o pracę na pełny etat, w formie zdalnej.
5. Stanowisko: tłumacz z biegłą znajomością języka angielskiego
Pracodawca oczekuje od kandydata:
- znajomości języka angielskiego w tym zasad stylistycznych i ortograficznych,
- wcześniejsze doświadczenie w tłumaczeniu będzie mile widziane.
Na tym stanowisku pracownik będzie zajmował się tłumaczeniem przy pomocy platformy tłumaczeniowej. Do głównych obowiązków należeć będzie: tłumaczenie opisu produktów, tłumaczenie dokumentów i prezentacji w dziale handlowym, wsparcie tekstowe podczas różnych wydarzeń. Pracodawca oferuje zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na pełny etat w formie zdalnej. Jest to oferta kierowana tylko do osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.
Rynek pracy a znajomość konkretnego języka
Warto podkreślić, że w obszarze zawodowym duże znaczenie ma nie tylko język angielski. Praca w Polsce z językiem angielskim powoli staje się czymś oczywistym. Posługiwanie się nim w stopniu podstawowym nie robi wrażenia na przyszłym pracodawcy. Wyróżniająca staje się znajomość języków obcych innych niż angielski np.: niemiecki, hiszpański, francuski, czy włoski lub mniej popularne szwedzki, fiński, norweski, holenderski, ukraiński, czy chiński. Praca ze znajomością języka niderlandzkiego pojawia się coraz częściej w ofertach zatrudnienia.
To niszowe języki pozwalają znaleźć naprawdę ciekawą pracę i dają atrakcyjne zarobki, a zapotrzebowanie na takich pracowników stale rośnie. Jeśli osoba niepełnosprawna zna dobrze języki obce, to zdecydowanie zwiększa swoje szanse zatrudnienia. Staje się jednocześnie konkurencyjnym kandydatem w porównaniu do tych, którzy takiej znajomości nie posiadają.
Bywa tak, że znajomość konkretnego języka jest pierwszym i jedynym wymogiem podczas rekrutacji, natomiast do innych zadań pracownik jest szkolony i odpowiednio przygotowywany. Dzieje się tak z uwagi na to, że nieustannie rosną potrzeby rynku na pracowników znających języki obce, zwłaszcza inne niż język angielski.
Język polski – językiem niszowym – wykorzystaj to w pracy dla firmy zagranicznej
Wielu spośród osób niepełnosprawnych nie wie, że na dużych platformach zagranicznych można znaleźć miejsce pracy, gdzie zakres obowiązków zawiera wymaganie, by znać obok np. języka angielskiego, także język polski. Gdy pracuje się dla zagranicznej firmy język polski staje się językiem obcym. Można zatem wykorzystać tę szansę i jeśli obok polskiego zna się jakiś język bardzo dobrze, aplikować do zagranicznych firm w ich siedzibach, np. TikTok, Amazon, itd.
Praca z językiem niemieckim zdalna i dla niepełnosprawnych
Wzrost inwestycji firm z Niemiec, Austrii, czy Szwajcarii znaczenie zyskuje język niemiecki. Perspektywy na pracę dla osób zarówno zdrowych, jak i niesprawnych, posługujących się niemieckim z roku na rok powiększają się. Znajomość tego języka ważna jest w kluczowych dla gospodarki branżach, m.in. przemyśle ciężkim, logistyce, księgowości, czy handlu. Polska i Niemcy graniczą ze sobą. Większość firm działa na obszarze tych dwóch krajów. Język niemiecki otwiera możliwości także w innych państwach – Austrii, Szwajcarii. Zachodni rynek pracy odczuwa deficyt związany z brakiem wykwalifikowanej kadry, stąd zapotrzebowanie na pracowników na różne stanowiska. W sektorze usługowym, obsłudze klientów, IT, turystyce, itd.
Skoro istnieje zapotrzebowanie na pracownika to swoje miejsce pracy, w krajowej placówce firmy lub w drodze telepracy, mogą odnaleźć osoby niepełnosprawne. Znając zarówno polski, jak i język niemiecki mogą pełnić ważną rolę w firmie i wypełniać luki kadrowe. Znaczenia nabiera znajomość języka niemieckiego, gdy osoba niepełnosprawna zechce wyjechać z kraju i znaleźć miejsce do życia w Niemczech. Takie sytuacje napotyka się coraz częściej.
Praca z językiem francuskim z domu dla osoby z orzeczeniem
Na polskim rynku ekspansję prowadzą także firmy francuskie. Gdy zna się ten język bez trudu znajdzie się pracę na całym świecie, szczególnie w krajach francuskojęzycznych. W Polsce wszystkie firmy outsourcingowe regularnie prowadzą nabór pracowników z językiem francuskim. Język ten jest językiem międzynarodowym. Funkcjonuje, jako dominujący w świecie mody, sztuki, teatru, tańca, kuchni, czy architektury. Dobra znajomość francuskiego pozwala zmierzyć się z podobnymi językami romańskimi. Co ciekawe, także z angielskim, gdzie ok. 50% słownictwa zostało zapożyczone z francuskiego.
Jak ta wiedza przekłada się na możliwości zdobycia pracy przez osoby niepełnosprawne? Może ona pomóc w pozyskaniu pracy. Większość firm z kapitałem francuskim zrzeszona jest w branży BPO. Centrum to świadczy usługi biurowe, które istnieją w każdej dużej firmie, takie jak kadry, księgowość, logistyka, IT. Znajomość języka francuskiego pozwala osobie niepełnosprawnej aplikować bezpośrednio do takiego centrum i startować w procesach rekrutacyjnych. Z uwagi na międzynarodowe zasięgi zarówno rekrutacja, jak i praca bardzo często odbywają się drogą zdalną.
Ile może zarobić osoba niepełnosprawna pracując z językiem obcym
Wynagrodzenie na stanowisku, które związane jest ze znajomością języka obcego może być bardzo różne. Zależy od regionu, kraju w którym pracownik jest zatrudniony oraz od tego, jakie języki zna, a także od branży w której pracuje.
Aktualnie osoba posługująca się biegle w języku angielskim może zarobić od 3010 zł do około 7000 zł a nawet więcej. Jest to zależne od rodzaju pracy, jaką wykonuje i posiadanych pozostałych kompetencji. Nieco wyższą stawkę otrzyma pracownik, który w swojej pracy posługuje się językiem obcym, niż inny pracujący na tym samym stanowisku, lecz nie znający języka.
Znajomość języków obcych innych niż angielski to dziś ogromna wartość rynkowa. Biegle posługując się językiem hiszpańskim, włoskim czy portugalskim można zarobić od około 4500 zł do 7000 zł. Sytuacja wygląda jeszcze ciekawiej w przypadku języków mniej popularnych np. szwedzki, fiński, duński. Oferty pracy oscylują od 6000 zł do 8000 zł miesięcznie.
Wysokość wynagrodzenia może różnić się pod względem regionu. Na najwyższe możemy liczyć w Warszawie lub Krakowie. W innych miastach np. w Kielcach, w Olsztynie, czy w Rzeszowie zarobki będą niższe.
Jeśli nie praca zdalna na pełny etat, to jak inaczej niepełnosprawny może wykorzystać zdolności językowe?
Jeśli osobę z niepełnosprawnością nie interesuje umowa o pracę i nie chce ona wiązać się z pracodawcą na pełny etat, to może zacząć pracę na własny rachunek i postarać się samodzielnie zdobyć zlecenia, a z czasem rozkręcić własny biznes. Niepełnosprawność w tym przypadku nie ogranicza. Biegli językowo szukają ofert na zagranicznych portalach. Gdy lepiej ktoś czuje się w języku pisanym może znaleźć zajęcie przy tłumaczeniu i pisaniu tekstów. Często takie zlecenia dają agencje reklamowe. Można też stanowić dodatkowe wsparcie pracowników i otrzymywać stałe zlecenia w zaprzyjaźnionych firmach.
Jak nauczyć się nowego języka – porady dla osób niepełnosprawnych
Jak wynika z powyższych rozważań znajomość języków obcych jest ogromnie przydatna w rozwoju zawodowym. Najnowsze oferty pracy kierowane do osób niepełnosprawnych zawierają wymóg znajomości jakiegoś języka obcego. Atrakcyjnych ofert z językiem angielskim jest naprawdę dużo. Zapotrzebowanie na znajomość innych języków wzrasta. Im mniej popularny język, tym większa szansa na dobrą pracę i wyższe zarobki. Jak więc wybrać odpowiedni język dla siebie? Jak podejść do jego nauki?
Jak i gdzie osoba niepełnosprawna może uczyć się języka?
Na samym początku trzeba zastanowić się się nad kierunkiem własnego rozwoju zawodowego. Powiązać swoje wykształcenie ze zdolnościami językowymi. Wzbudzi to większe zaufanie przyszłych pracodawców i zwiększy szanse w trakcie procesów rekrutacyjnych. Trzeba przemyśleć swoje dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Obierając kontynuację lub nowy cel zawodowy wybrać naukę języka pod tym kątem.
Jak się uczyć języka obcego?
Nie można uczyć się języka na zapas, nie mając do niego przekonania. Wybór języka nie może być przypadkowy. Chyba, że jest to hobby. W innym przypadku trzeba dokonać analizy rynku i obecnych trendów oraz dobrze przemyśleć, gdzie wykorzysta się znajomość danego języka. W ten sposób o wiele łatwiej będzie się go uczyć. Ponadto zwracać będzie się uwagę na określone, specjalistyczne dla danej branży słownictwo. Dobrze, by nauka nowych języków była przyjemnością, a nie przymusem. Efektem takiego podejścia będzie wartość dodana, która przyniesie ciekawe wyzwania zawodowe i w dalszej konsekwencji lepsze zarobki.
Idąc tym tokiem myślenia, trzeba podejść do nauki nowego języka z optymizmem i nie bać się popełnienia błędów. Ze względu na szkolny system nauczania języków, który jest skupiony w pierwszej kolejności na zasadach gramatycznych, boimy się mówić myśląc o tym, żeby nie popełnić błędu. Jeśli nie będziemy gotowi na błędy, trudno nam będzie pójść do przodu w biegłym opanowaniu języka.
Ucząc się języka trzeba działać prawidłowo i robić to regularnie. Wykorzystywać każdą okazję do ćwiczenia języka i robić to w dowolnej chwili. Mówić, jak najwięcej i wyrażać swoje myśli, czytać różne publikacje i słuchać, jak najwięcej. Systematyczne szlifowanie języka szybko przyniesie zadowalające rezultaty.
Gdzie można nauczyć się języka, gdy jest się niepełnosprawnym?
Naturalnym miejscem nauki jest szkoła, a następnie studia wyższe lub podyplomowe. Nie każdy ma jednak możliwość zdobycia dyplomu uczelni wyższej. Niepełnosprawność, stan zdrowia może utrudniać lub uniemożliwić studiowanie. To nie oznacza jednak braku innych możliwości.
Jeśli ktoś chce zainwestować w rozwój i nauczyć się dobrze języka obcego może dokonać tego w różny sposób:
- zapisać się do stacjonarnej szkoły językowej,
- pobierać prywatne lekcje z lektorem w domu lub odbywać konwersację z nim,
- uczyć się języka drogą zdalną łącząc się przez komunikator z wykładowcą,
- zapisać się do platformy, która organizuje kursy językowe zdalnie,
- wziąć udział w szkoleniach, jakie organizują firmy dla swoich pracowników,
- uczyć się samemu w domu korzystając z materiałów dostępnych w Internecie.
Każdy, jeśli tylko zechce może odnaleźć odpowiedni sposób i miejsce nauki, dostosowując je do swoich możliwości, warunków życiowych i niepełnosprawności.
Praca dla niepełnosprawnych ze znajomością języków obcych – podsumowanie
Władanie obcym językiem przynosi mnóstwo korzyści w obszarze zawodowym. Począwszy od najbardziej popularnego języka angielskiego, który umożliwia wyższe zarobki, ale również powoli staje się czymś normalnym i coraz więcej pracodawców oczekuje jego znajomości, jako podstawy przy zatrudnieniu. Pozytywne wrażenie wywierają inne języki.
Znajomość języków obcych przekłada się na atrakcyjne wynagrodzenie. W zależności od języka i od regionu może być to około 3500 zł do nawet 8000 złotych. W wielu przypadkach dobra znajomość języka to korzystna i pewna umowa o pracę. Brakuje ludzi znających języki obce przynajmniej na poziomie B1 i B2, dlatego warto by osoba niepełnosprawna, jeśli ma do tego predyspozycje, inwestowała w języki obce. Pozwoli jej to zwiększyć swoją szansę na rynku pracy i ułatwi znaleźć zatrudnienie.
Jaka praca dla niepełnosprawnych ze znajomością języków?
Osoby niepełnosprawne znające język obcy mogą liczyć na pracę biurową. Najczęstszą formą zatrudnienia jest w tym przypadku telepraca. Zakres obowiązków wiąże się zwykle z koniecznością codziennego używania języka do realizacji zadań na konkretnym stanowisku. Bywa, że konieczne jest posługiwanie językiem obcym w mowie, np. wymaga tego obsługa klienta, bywa, że wymagana jest tylko biegłość w piśmie.
Ile zarabia niepełnosprawny pracownik z językiem angielskim?
Znajomość języka angielskiego obok innej specjalizacji, np. znajomości Excela daje szansę osobom z niepełnosprawnością na wysokie zarobki. Stawki na rynku zaczynają się aktualnie od kwoty 3500 zł. Niemniej zarobki przeciętne oscylują wokół przeciętnej krajowej 5000 zł do 7000 zł, w zależności od zaawansowania wiedzy pracownika.
Jak uczyć się języków będąc osobą niepełnosprawną?
Niepełnosprawni tak jak i zdrowi ludzie mogą szlifować język oby w szkole. Jednak, gdy jest to utrudnione z uwagi na stan zdrowia osoba może uczyć się dowolnego języka w domu.
Internet oferuje mnóstwo możliwości. Platformy językowe, kursy on-line, lektoraty i konwersacje indywidualne przez komunikatory, np. Skype. Niepełnosprawni mogą próbować uczyć się sami z pomocą materiałów dostępnych na YouTube.
Bardziej powszechną drogą jest nauka stacjonarna na kursach w szkołach językowych. Z niej mogą korzystać mobilne osoby z niepełnosprawnością.
Jaki język jest przyszłościowy i warto, by niepełnosprawny się go nauczył?
Nie ma wątpliwości, że przyszłościowym językiem obcym jest i nadal będzie język angielski. Dlaczego? Odpowiedź jest oczywista – angielski jest powszechny i można porozumiewać się nim na całym świecie. Język ten jest niemal obowiązkowo wymagany prawie na każdym stanowisku pracy.
Jakie zawody wymagające znajomości języka obcego są dla osób niepełnosprawnych?
Zawody, które wybierają niepełnosprawni w dużej mierze zależą od kondycji i rodzaju niepełnosprawności konkretnej osoby. Zawody, których zakres obowiązków obejmuje znajomość języka i można je realizować zdalnie to:
– lektor bądź korepetytor,
– tłumacz przysięgły,
– copywriter w serwisach zagranicznych,
– dziennikarz,
– pracownik obsługi klienta zagranicznego,
– pracownik działu sprzedaży i marketingu,
– księgowy w zagranicznej firmie,
– doradca techniczny, itd.