Poznaj 7 warunków otrzymania dofinansowania do wynagrodzenia pracownika z niepełnosprawnością
Pracodawcy w wyborze swoich pracowników zazwyczaj kierują się ich umiejętnościami i przydatnością dla firmy. W przypadku osób z niepełnosprawnością dodatkowo mają nadzieję na pozyskanie wsparcia do zatrudnienia, w związku z wpływem na realizację obowiązków zawodowych ich obniżonych możliwości funkcjonalnych. Zanim podpiszesz umowę z tego rodzaju pracownikiem, powinieneś być świadomy, że niestety nie zawsze dostaniesz dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Samo zatrudnienie pracowników z orzeczeniem nie daje Ci bowiem gwarancji uzyskania pomocy z PFRON.
Poznaj wszystkie warunki otrzymania dofinansowania do wynagrodzenia pracowników z niepełnosprawnością.
Przyjrzeliśmy się aktualnie obowiązującym przepisom. Dzięki temu poniżej omówiliśmy 7 podstawowych warunków, które musisz spełnić, aby PFRON wypłacił Ci dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, których zatrudniasz lub planujesz zatrudnić. Po zapoznaniu się z treścią poradnika będziesz miał pewność i nie narazisz się na kłopoty oraz rozczarowanie w chwili składania wniosku o przyznanie Ci pomocy publicznej.
Jakie są warunki otrzymania dofinansowania do wynagrodzeń z PFRON?
Teoretycznie dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z orzeczeniem może otrzymać niemal każda firma. W praktyce, aby je uzyskać, musisz spełniać określone warunki zawarte w Ustawie o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych z 27 sierpnia 1997 roku z późniejszymi zmianami. Jeżeli prowadzisz firmę zatrudniającą do 25 osób i spełniasz omówione szerzej w tym artykule warunki, możesz otrzymać z PFRON odpowiednie wsparcie. Kiedy jednak w Twojej firmie pracuje powyżej 25 osób w przeliczeniu na pełny etat, o dofinansowanie wynagrodzeń będziesz mógł ubiegać się dopiero wtedy, kiedy przekroczysz 6% próg zatrudnienia osób niepełnosprawnych.
Jakie jeszcze warunki musisz spełnić, by dostać dofinansowanie do wynagrodzeń swoich pracowników z niepełnosprawnością?
- związane z umową o pracę,
- związane z orzeczeniem o niepełnosprawności,
- związane z efektem zachęty,
- związane z wypłatą wynagrodzenia,
- związane kosztami płacy,
- związane z brakiem zaległości wobec PFRON,
- związane z pomocą publiczną.
Warunek 1. Odpowiednia umowa o pracę
Dofinansowanie do wynagrodzenia jest przede wszystkim uzależnione od formy umowy, którą zawierasz z pracownikiem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznaje pomoc tylko tym pracodawcom, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne na podstawie:
- umowy o pracę,
- umowy powołania, mianowania lub wyboru,
- spółdzielczej umowy o pracę.
Nie otrzymasz dofinansowania do wynagrodzenia swojego pracownika, jeżeli zatrudnisz go na umowę-zlecenie lub umowę o dzieło.
Warunek 2. Aktualne orzeczenie o niepełnosprawności
O dofinansowanie wynagrodzenia osoby z niepełnosprawnością możesz ubiegać się zarówno w sytuacji, gdy zatrudniasz nowego pracownika, jak i w przypadku, gdy jego niepełnosprawność powstała w trakcie zatrudnienia. W obu przypadkach, aby wnioskować o dofinansowanie, potrzebujesz posiadać kopię aktualnego orzeczenia potwierdzającego stopień niepełnosprawności. Pracownik może dostarczyć Ci orzeczenie o stopniu niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół do spraw Orzekania lub orzeczenie równoważne o częściowej, lub całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji z ZUS, KRUS itp. Zamiast tych dokumentów Fundusz respektuje także prawomocne wyroki Sądów o przyznaniu renty.
Zwróć uwagę, gdy zatrudniasz osobę, która ma ustalone prawo do emerytury na jej stopień niepełnosprawności w orzeczeniu. Dofinansowanie otrzymasz tylko w sytuacji, gdy taki pracownik będzie posiadał znaczny stopień niepełnosprawności.
Warunek 3. Wykazanie efektu zachęty
Termin „efekt zachęty”, jeśli dotychczas nie zatrudniałeś osób niepełnosprawnych, zapewne nie jest Ci znany. Gdy chcesz otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych musisz jednak go wykazać, by otrzymać pomoc ze środków publicznych. Wykażesz go na 2 sposoby, o których piszemy kompleksowo w innym naszym artykule “Efekt zachęty PFRON od A do Z”:
- metodą ilościową,
- metodą jakościową.
Abyś mógł go wykazać, potrzebujesz wiedzy o niepełnosprawności i aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności swojego pracownika w momencie jego zatrudnienia.
Warunek 4. Terminowa wypłata wynagrodzenia pracownika na konto
Wynagrodzenie osoby niepełnosprawnej powinieneś wypłacić na jej rachunek bankowy lub rachunek w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej. Dane uzyskasz od pracownika, który powinien złożyć Ci oświadczenie z numerem konta własnego lub innej osoby (w tym przypadku powinieneś dysponować także pisemnym pełnomocnictwem). Możesz także skorzystać z wypłaty wynagrodzenia wysyłając je bezpośrednio na adres zamieszkania pracownika z niepełnosprawnością. W tym przypadku warunkiem uznania tego sposobu wypłaty jest skorzystanie z pośrednictwa firm do tego uprawnionych i świadczących usługi doręczanie kwot pieniężnych.
U nas dowiesz się wszystkiego o pomocy pracodawcom osób z niepełnosprawnością. Poznaj dokumenty, procedury, kwoty i wszystkie warunki otrzymania dofinansowania do wynagrodzeń z PFRON. Zapraszamy!
Szukaj przystępnej wiedzy w innych wpisach na blogu agencji My Wspieramy!
Warunek 5. Opłata składek na ubezpieczenia społeczne i innych kosztów płacy w terminie
Zgodnie z Ustawą o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych powinieneś odprowadzać terminowo wszystkie koszty płacy, tj.:
- wynagrodzenie pracownika brutto,
- zaliczki na podatek dochodowy,
- składki na ubezpieczenia społeczne – emerytalne, rentowe i wypadkowe – oraz obowiązkowe składki na Fundusz Pracy (w prawidłowej wysokości).
PFRON dopuszcza opóźnienie w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne do 14 dni. Otrzymasz w tej sytuacji dofinansowanie, tylko pod warunkiem, że kwota Twoich zaległości nie przekracza 2% wysokości składek za dany okres sprawozdawczy.
Warunek 6. Brak zaległości wobec PFRON
Będziesz miał pewność płynnego otrzymywania dofinansowania do wynagrodzeń pracowników z orzeczeniem, jeśli nie będziesz posiadał zobowiązań wobec PFRON wyższych niż 100 zł. Kiedy przekroczysz tę dopuszczalną kwotę zaległości, narazisz się na wstrzymanie pomocy publicznej lub nawet utratę dofinansowania.
Do czasu uregulowania powstałych zaległości prezes Funduszu swoją decyzją wstrzyma wypłatę Ci comiesięcznego dofinansowania. Jeśli ich nie uregulujesz do 31 stycznia roku następującego po roku, za który przysługuje Ci dofinansowanie, Prezes wyda decyzję o odmowie wypłaty Ci środków wsparcia.
Warunek 7. Brak finansowania wynagrodzeń ze środków publicznych
Abyś mógł otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia swoich pracowników nie możesz ich finansować ze środków publicznych. Dotyczy to wszystkich pracodawców z jednym wyjątkiem. W sytuacji, gdy wypłacałeś pracownikowi wynagrodzenie ze środków publicznych z prowadzonej przez siebie działalności lub dochodów publicznych, o których mowa w art. 26b, ust 8 Ustawy o Rehabilitacji możesz ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia.
Kiedy PFRON na pewno odmówi przyznania dofinansowania wynagrodzenia?
Istnieją 3 podstawowe warunki, które automatycznie wykluczą Cię z możliwości otrzymywania dofinansowania wynagrodzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nie będziesz mógł otrzymać tego wsparcia jeśli:
- Twoja firma znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Kryteria oceny znajdziesz w ustaleniach prawa Europejskiej dotyczących udzielania pomocy publicznej.
- Twoja firma była wcześniej zobowiązana do zwrotu przyznanych środków na mocy decyzji KE, które uznała tę pomoc za niezgodną sprawy i wspólnym rynkiem UE.
- Przyznane dofinansowanie spowodowałoby przekroczenie kwoty 10 milionów euro rocznej pomocy na zatrudnienie osób z niepełnosprawnością.
Źródła
- PFRON
- Ustawa o Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej oraz Zatrudnianiu Osób Niepełnosprawnych z 27 sierpnia 1997 roku z późniejszymi zmianami
Kto może otrzymać dofinansowanie PFRON?
Dofinansowanie do wynagrodzeń z PFRON przysługuje pracodawcom, którzy:
1) zatrudniają (w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy) mniej niż 25 pracowników,
2) zatrudniają co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągają wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości co najmniej 6%.
Jakie warunki otrzymania dofinansowania wynagrodzeń z PFRON musisz spełnić?
Musisz spełnić poniższe warunki:
1) zatrudniać osobę niepełnosprawną zgodnie z przepisami prawa pracy;
2) posiadać dokument potwierdzający status pracownika jako osoby niepełnosprawnej od pierwszego dnia zatrudnienia;
3) wykazać efekt zachęty;
4) wypłacać wszystkie elementy kosztów płacy pracownika niepełnosprawnego w terminie bądź z uchybieniem terminu nieprzekraczającym 14 dni (dopuszczalna jest dopłata składek ZUS z uchybieniem terminu powyżej 14 dni, o ile nie przekroczy ona 2% należnych składek za dany okres sprawozdawczy);
5) wypłacać wynagrodzenie pracownika niepełnosprawnego ze środków innych niż środki publiczne;
6) wypłacać wynagrodzenie pracownika na jego rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej albo na adres zamieszkania tego pracownika, za pośrednictwem osób prawnych prowadzących działalność w zakresie doręczania kwot pieniężnych;
7) nie mieć zaległości wobec PFRONu na więcej niż 100 zł.
Czy otrzymam dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na umowę zlecenie?
Nie. Pracownik powinien być zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę
Ile czasu ma PFRON na wypłatę dofinansowania?
Fundusz realizuje wypłatę w terminie 25 dni od dnia otrzymania kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania do pracownika.
Czy przysługuje dofinansowanie PFRON na pracownika z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności w przypadku zatrudnienie na część etatu?