Pomoc PFRON dla firm oraz osób niepełnosprawnych
Pomoc PFRON dla osób niepełnosprawnych i pracodawców dotyczy wielu obszarów. W sytuacjach kryzysowych fundusz może podjąć także dodatkowe działania, by wesprzeć potrzebujących.
Przekonała się o tym firma Opak, która w 2019r. zmagała się z pożarem zakładu i dotkliwymi jego konsekwencjami. Firma Opak w Szczecinku jest jednym z potentatów na rynku opakowań w Polsce. Zajmuje się produkcją opakowań papierowych i tekturowych oraz dystrybucją specjalistycznych maszyn wykorzystywanych w produkcji opakowań. W 2018 r. wyprodukowała ok. 5 mln m2 kartonu. Jest jednym z większych pracodawców działających na terenie Szczecinka i dodatkowo też zatrudniającym pracowników niepełnosprawnych. Opak to firma rodzinna, działająca od 1991r. i do niedawna zatrudniała ok. 250 pracowników, w tym znaczna część to pracownicy niepełnosprawni. Niestety niespodziewany pożar z 12.08.2019r. spowodował ogromne straty dla przedsiębiorstwa. Dalsze istnienie firmy stanęło pod znakiem zapytania. Pojawiły się pytania: co dalej z zakładem? Jaką pomoc PFRON dla osób niepełnosprawnych i pracodawców przyzna fundusz?
Co z pracownikami niepełnosprawnymi po pożarze w firmie Opak?
Pożar miał miejsce w hali przemysłowej przy ulicy Harcerskiej w Szczecinku. Na tym terenie działały dwie firmy, które zatrudniały ponad 100 pracowników niepełnosprawnych. Firma Opak w ostatnim czasie zatrudniała 47 pracowników niepełnosprawnych, natomiast w spółce Lopak aż 78 osób w całej kadrze stanowiły osoby z orzeczeniem. Obie firmy regularnie otrzymywały pomoc z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób niepełnosprawnych (PFRON) w formie dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych.
W zaistniałej i bardzo trudnej sytuacji miało na uwadze także dalsze losy zatrudnionych tam pracowników. Firma była związana ze swoją kadrą pracowniczą i nie chciała pozostawić jej bez środków do życia, tym bardziej, że część załogi to wieloletni pracownicy. W szczególności firma troszczyła się o pracowników niepełnosprawnych. Zaraz po pożarze rozpoczęto rozmowy w sprawie nowych ofert pracy. Jak podaje PFRON, zgłosiło się ponad 15 pracodawców, którzy zaoferowali swoją pomoc i zapewnili, że gwarantują 200 miejsc pracy dla pracowników firmy Opak na terenie województwa zachodniopomorskiego. Właściciel firmy, Leopold Pączka zadecydował o odbudowie swojego zakładu i wznowieniu działalności. W pierwszej kolejności mieli zadecydowano o pozostawieniu pracowników niepełnosprawnych.
„Myślę, że to nastąpi. Na tyle, ile będę miał sił. W momencie, kiedy widziałem, jak to wszystko płonie, byłem załamany. Ale na drugi dzień otrząsnąłem się. Otworzył mi się umysł i postanowiłem to wszystko zaplanować tak, aby móc to zacząć od nowa. Poparli mnie moi bliscy. Chcemy to stworzyć od nowa.”
Leopold Pączka, właściciel OPAK sp.j
Źródło: szczecinek.info
Spotkanie z pracownikami Opak
Nowa praca dla niepełnosprawnych w Szczecinku i okolicach
Jakie przedsiębiorstwa zaoferowały miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych? Deklarację złożyły firmy różnych branż. Są to:
- Meble Negro z Czarne,
- Laborum, Kadry Elda w Szczecinku,
- Grupa zakładów Kronospan w Szczecinku,
- Tvilum w Szczecinku,
- Smak Pomorski w Szczecinku,
- Zakład Aktywności Zawodowej w Juchowie,
- Timex w Szczecinku,
- Rimaster w Bornem Sulinowie,
- Grochmed w Szczecinku,
- WZ Eurokopert w Szczecinku,
- Kaszmir w Szczecinku,
- Jantar w Szczecinku,
- Dom Pomocy Społecznej w Bornem Sulinowie,
- Asgraf w Dalęcinie,
- MPS w Koszalinie,
- Wojewódzka Usługowa Spółdzielnia Inwalidów w Stargardzie,
- Profil w Szczecinku,
- Plastrol w Lotyniu.
Uruchomione zostało poradnictwo prawne i psychologiczne, zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowy Urząd Pracy w Szczecinku wraz z oddziałem PFRON. Do udzielania pomocy został zaangażowany również Ośrodek Pomocy Społecznej i lokalny inspektorat ZUS.
Pomoc PFRON dla osób niepełnosprawnych i pracodawców
Dofinansowania do wynagrodzeń i kosztów zatrudnienia pracowników niepełnosprawnych to jedna z wielu form wsparcia, jakie udziela Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W wyjątkowych sytuacjach, takich jak np. pożar zakładu Opak, fundusz może podjąć dodatkowe kroki, by pomóc pracodawcy i zatrudnionym tam pracownikom.
W tym przypadku przedsiębiorstwo zatrudniające osoby z niepełnosprawnością mogło również liczyć na dofinansowanie w wysokości do 50% oprocentowania zaciągniętego kredytu bankowego, a także zwrot kosztów budowy lub przebudowy związane z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu, wydatków transportowych i administracyjnych. Ponadto PFRON podjął rozmowy z lokalnymi instytucjami, PCPR i PUP w Szczecinku w celu zorganizowania giełdy pracy. Przedsięwzięcie było dedykowane pracownikom zagrożonym utratą pracy po pożarze firmy Opak, w szczególności osobom niepełnosprawnym, dla których znalezienie nowego zatrudnienia zazwyczaj jest trudniejsze.
Formy wsparcia finansowego udzielane przez PFRON dotyczą również otwartego rynku pracy i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, pomocy zakładom chronionym czy indywidualnym osobom z orzeczeniem. Dofinansowanie do kredytu mogą uzyskać przykładowo osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą albo dzierżawione gospodarstwo rolne. Wnioski mogą składać przez system online SOW.
Zaangażowanie funduszu w sprawy firmy Opak i troskę o dalszą aktywność zawodową pracowników niepełnosprawnych potwierdzają słowa ówczesnej prezes PFRON Marleny Maląg:
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o pożarze fabryki w Szczecinku, która zatrudniała osoby niepełnosprawne. Dla tych osób praca jest niezwykle ważną formą rehabilitacji, dzięki której mogą oni aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym. Wierzymy, że z pomocą wielu podmiotów możliwe będzie jak największe wsparcie i kontynuacja zawodowego rozwoju osób niepełnosprawnych, które będą pragnęły podjąć dalszą aktywność. Nasz oddział w Szczecinie już podjął działania, aby ta aktywność mogła zostać utrzymana. Skontaktowaliśmy się m.in. z PCPR i PUP w Szczecinku w sprawie targów pracy w przyszłym tygodniu, podczas których zwrócimy szczególną uwagę na potrzeby zawodowe osób niepełnosprawnych. Na Targach będą obecni przedstawiciele PFRON. Mam też nową informację od dyrekcji naszego oddziału, że 15 pracodawców zaproponowało w sumie ok. 200 miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w woj. zachodniopomorskim. Podjęliśmy też rozmowy z ROPS-em w Szczecinie w celu wsparcia merytorycznego przy rozszerzaniu programu „Asystent pracodawcy”. To ważne wiadomości, które pokazują, jak dobra może być współpraca wielu podmiotów.
Marlena Maląg
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej 11.2019 – nadal
Prezes PFRON 12.2018 – 11.2019
źródło: TVP Info
W 2019 r. PFRON na dofinansowania dla pracodawców zatrudniających pracowników niepełnosprawnych przeznaczył ok. 3,4 mld zł. Na terenie województwa zachodniopomorskiego istnieje 16 zakładów pracy chronionej, w których znalazło swoje zatrudnienie około 1,5 tys. osób niepełnosprawnych. Od początku 2020 fundusz na ich rzecz przeznaczył ok. 700 mln zł.
Dofinansowanie i inne formy wsparcia PFRON dla firmy
Przypadek firmy Opak to przykład na to, że można prowadzić duże prywatne przedsiębiorstwo i zatrudniać pracowników niepełnosprawnych. W razie kryzysowej sytuacji pomocy może udzielić PFRON i pozostałe instytucje, a nawet inne firmy.
Na jaką pomoc z PFRON może z kolei liczyć każdy pracodawca zatrudniający pracowników niepełnosprawnych? Poniżej lista form pomocy udzielanych przez fundusz pracodawcom:
- miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych;
- refundacja dodatkowych kosztów poniesionych przez pracodawcę prowadzącego zakład pracy chronionej (50% załogi muszą stanowić osoby z orzeczeniem), np. dodatkowe koszty transportowe, dodatkowe koszty budowy lub przebudowy obiektów i pomieszczeń zakładu pracy; refundacja może objąć tylko różnicę w kosztach, odpowiadającą dodatkowym kosztom, których pracodawca nie poniósłby, gdyby zatrudnił pracowników bez orzeczenia;
- zwrot kosztów szkolenia pracownika niepełnosprawnego do wysokości 60% lub 70% tych kosztów, nie więcej jednak niż do wysokości dwukrotnego przeciętnego wynagrodzenia na jedną osobę;
- refundacja kosztów adaptacji stanowisk pracy, np. przystosowanie lub zakup urządzeń ułatwiających osobie niepełnosprawnej wykonywanie pracy lub funkcjonowanie w zakładzie pracy; maksymalna wysokość przyznanych środków na adaptację jednego stanowiska pracy wynosi dwudziestokrotność przeciętnego wynagrodzenie za każde przystosowane stanowisko pracownika niepełnosprawnego;
- refundacja kosztów zakupu lub stworzenia wyposażenia stanowiska pracy w wyniku zatrudnienia osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy i posiadającej orzeczenie o niepełnosprawności; przeciwieństwie do zwrotu kosztów przystosowania stanowiska pracy ten rodzaj pomocy finansowej dotyczy zakupu narzędzi pracy czy też elementów stanowiska pracy, tj. krzesła, biurka, lampki; maksymalna wysokość pomocy, jaka może być przyznana ze środków PFRON to piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia;
- refundacja kosztów zatrudnienia pracownika wspomagającego dla pracownika niepełnosprawnego; pracownikiem wspomagającym może być także pracownik już zatrudniony w zakładzie, jego zadaniem byłoby pomaganie osobie z orzeczeniem w czynnościach niezbędnych do prawidłowego wykonania powierzonych zadań i swobodnego funkcjonowania w zakładzie, np. w komunikowaniu się z otoczeniem; kwotę zwrotu miesięcznych kosztów zatrudnienia pracownika wspomagającego oblicza się mnożąc kwotę najniższego wynagrodzenia wraz z ilorazem liczby godzin w miesiącu przeznaczonych na pomoc pracownikowi niepełnosprawnemu oraz miesięczną liczbą godzin pracy osoby niepełnosprawnej w miesiącu.
Czym dokładnie zajmuje się asystent wspomagający?
Jak i gdzie złożyć wniosek o przyznanie środków z PFRON na zatrudnienie asystenta dla pracownika niepełnosprawnego? Te i inne informacje znajdziesz na naszym blogu.
Dofinansowanie wynagrodzeń to nie wszystko. Jakie są inne korzyści dla firmy zatrudniającej osoby niepełnosprawne?
Pracodawca zatrudniający osoby z orzeczeniem ma możliwość nie tylko zyskać wartościowych o lojalnych pracowników, ale też co miesiąc otrzymywać dofinansowanie do wynagrodzeń tych pracowników. Stanowi to znaczne odciążenie w ponoszonych kosztach płacy. Oprócz tego dofinansowania i pozostałych form refundacji, o których pisaliśmy wcześniej, pracodawca może zyskać też o wiele więcej oszczędności w firmie. Chodzi mianowicie o redukcję wpłaty na PFRON. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wpłata PFRON to ukryte możliwości oszczędności w firmie. Obowiązek tej wpłaty powstaje w firmach, które zatrudniają 25 pracowników i więcej w przeliczeniu na pełen etat i nie osiągają 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Wówczas muszą co miesiąc dokonywać składki do PFRON. Im więcej zatrudnionych pracowników i im niższy wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, tym kwota wpłaty na PFRON jest wyższa. Często sięga nawet kilkudziesięciu zł miesięcznie! Redukcja wpłaty PFRON to możliwość na poprawę zysku w firmie.
Rozwiązaniem jest zatrudnienie odpowiedniej liczby osób niepełnosprawnych lub też zakup towarów czy usług i uzyskanie tzw. odpisów od podmiotów upoważnionych do ich wystawiania. Pierwszy sposób pozwala nie tylko na redukcję wpłaty, ale nawet na całkowite jej zlikwidowanie. Warto więc pochylić się nad tą kwestią i wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojej firmy.
Jak obniżyć wpłatę na PFRON? Jak obecność pewnych schorzeń wpływa na wysokość wpłaty PFRON? Na te i inne pytania poznasz odpowiedź czytając nasz artykuł na stronie.
Dzień dobry,
kontaktuje się z Państwem ponieważ jesteśmy Pracodawcą otwartym na zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami w naszych zespołach. Poszukujemy głównie osób z wykształceniem prawniczym (na różnych etapach edukacji), dlatego będę wdzięczna za wskazanie osoby kontaktowej w Państwa organizacji, która może nas wesprzeć w procesie poszukiwania potencjalnych pracowników. Jesteśmy otwarci na współpracę na terenie całej Polski.
Z chęcią porozmawiam z Państwem o szczegółach takiej współpracy oraz o Państwa podopiecznych.
Zapraszam do kontaktu i z góry dziękuję za odpowiedź.
cieszymy się. W naszym portfolio mamy kandydatów z wykształceniem prawniczym. Różne specjalizacje np. ochrona danych osobowych, sprawy cywilne i obsługa spółek. Jedna osoba ma tytuł doktora. Oczywiście sytuacja się zmienia i nie zawsze są Oni na etapie poszukiwania pracy. Kontakt dla pracodawców: https://mywspieramy.org/pracodawca/rejestracja/