800 plus dla niepełnosprawnych? Analizujemy, czy planowany jest wzrost świadczenia uzupełniającego

utworzone przez | 18, 05, 2023 | Porady dla osób niepełnosprawnych, Wpłaty na PFRON

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Świadczenie 500 plus dla dzieci funkcjonuje od roku 2015. Od początku, kiedy zaczął funkcjonować program, dodatkowe 500 zł otrzymywały wszystkie dzieci z niepełnosprawnością bez względu na to, czy były pierwszym, czy kolejnym dzieckiem.

Pojawiły się pierwsze informacje o planowanym wzroście świadczenia wychowawczego do kwoty 800 zł miesięcznie. W zakresie wzrostu świadczenia uzupełniającego 500 plus dla niepełnosprawnych strona rządowa nie nie mówi otwarcie. Czy zapowiedzi te przełożą się na rzeczywistość? Kto może otrzymać zwiększone świadczenie do 800 zł? Czy zmiany będą dotyczyły także osób z niepełnosprawnością oraz starszych? Czy otrzymają oni 800 plus dla niepełnosprawnych?800 plus dla niepełnosprawnych

800 plus dla dziecka z niepełnosprawnością od 2024 roku

Po raz pierwszy o planowanym wzroście świadczenia wychowawczego poinformował 14 maja 2023 roku prezes Jarosław Kaczyński. Od tej pory wielu polityków powiązanych z rządem, włącznie z prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim, potwierdziło, iż świadczenie 500+ wzrośnie do kwoty 800 zł miesięcznie.

Bardzo ważną informacją jest to, że rząd nie planuje zmiany zasad programu „Rodzina 500+”. Zmianie ma ulec tylko kwota wypłacanego świadczenia 500 zł do 800 zł.

Od roku 2019, kiedy to wprowadzono zmiany w programie „Rodzina 500 plus”, świadczenie otrzymują wszystkie dzieci z niepełnosprawnością oraz zdrowe, które nie ukończyły 18 roku życia bez względu dochód rodziny i kolejność urodzenia. Świadczenie to wypłacane jest przez ZUS na wniosek rodziców. Miesięczna kwota wsparcia dla dziecka niezależnie czy zdrowego, czy niepełnosprawnego wynosi 500 zł.

Od kiedy dziecko niepełnosprawne będzie dostawało świadczenie 800 plus?

Premier Mateusz Morawiecki 17 maja 2023 roku zapowiedział, że podwyższona kwota świadczenia 500+ do 800 zł będzie wdrażana od 1 stycznia 2024 roku. Według premiera będzie to możliwe, gdyż inflacja zacznie opadać pod koniec roku 2023.

16 maja 2023 roku na posiedzeniu rządu przyjęto specjalnych harmonogram pracy nad świadczeniem 800 plus. Projekt rządowy powinien być uchwalony przez Sejm jeszcze w tej kadencji.

logowanie pue

Jak dostać 800 plus dla dziecka z niepełnosprawnością?

Kolejny okres wypłacania świadczenia 500 plus dla dzieci, w tym dla dzieci z niepełnosprawnością, będzie obowiązywał od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku.

Aby rodzic niepełnosprawnego dziecka mógł otrzymać podwyższone świadczenie do kwoty 800 zł, powinien złożyć odpowiednio wcześniej wniosek, prawidłowo wypełniony, w placówce ZUS. Na wniosek ten dziecko, które jest niepełnosprawne, będzie otrzymywało do czasu planowanych zmian wysokości świadczenia, dotychczasową kwotę 500 złotych.

Istnieją 4 drogi, aby złożyć w ZUS-ie wniosek o świadczenie 500 plus. Służy do tego:

 1. platforma PUE ZUS,
 2. serwis @empatia,
 3. aplikacja mobilna mZUS,
 4. bankowość elektroniczna.

Rodzice dzieci z niepełnosprawnością, którzy już składali wnioski w poprzednim okresie świadczeniowym mogą skorzystać z funkcji automatycznego wypełnienia wniosku co znacznie przyspieszy i ułatwi ten proces.

Czy będzie 800 plus dla niepełnosprawnych?

Minister Marlena Maląg w odpowiedzi na pytanie, czy będzie zwiększone świadczenie uzupełniające 500 plus dla dorosłych niepełnosprawnych, wskazała wymijająco, iż od roku 2024 planowane jest wdrożenie świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych. Dodała, że świadczenie wspierające wypłacane zaś będzie obok świadczenia uzupełniającego 500+. W zależności od orzeczenia o stopniu wsparcia, osoba z niepełnosprawnością będzie mogła otrzymywać zarówno świadczenie 500 plus, jak i świadczenie wspierające.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym wywiadem z Minister Marleną Maląg, który znajduje się na dole tej strony. W wywiadzie znajdą Państwo więcej szczegółów na temat planowanych zmian w systemie wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Zachęcamy do obejrzenia.

W związku z zapowiedziami do nowego programu wsparcia dla osób wymagających pomocy minister Marlena Maląg przypomniała o możliwości równoległego wypłacania obu świadczeń.

Trzeba sobie jednak zdawać z tego sprawę, że nie wszystkie osoby, które dotychczas pobierają 500 plus dla niepełnosprawnych, będą uprawnione do otrzymywania świadczenia wspierającego. Na razie nadal czekamy na zakończenie procedury legislacyjnej związanej ze świadczeniem wspierającym.

Jesteś zainteresowany tematyką świadczeń 500 plus dla osób niepełnosprawnych, starszych oraz dzieci?

Przygotowaliśmy dla Ciebie serię artykułów:

500 plus dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności
Jak otrzymać 500 plus dla niepełnosprawnych
500 plus dla seniora. Świadczenie uzupełniające dla starszych
Pułapki w programie 500 plus dla niepełnosprawnych

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami. Dzięki lekturze uzyskasz pełną wiedzę i wszelkie informacje na temat świadczeń 500 plus.


Brak jednoznacznej zapowiedzi zwiększenia 500+ dla seniora i dorosłych z niepełnosprawnością

W związku z toczącą się kampanią wyborczą padają zapowiedzi pojawienia się nowych propozycji społecznych. Być może zmiany wysokości świadczeń obejmą także niesamodzielne osoby niepełnosprawne.

Wobec braku jednoznacznej wypowiedzi minister Marleny Maląg środowisko osób niepełnosprawnych ma jednak uzasadnione wątpliwości, czy propozycje zwiększenia świadczeń społecznych będą obejmowały także świadczenie uzupełniające 500+ dla osób niepełnosprawnych i seniorów.

Brak wzrostu świadczenia uzupełniającego do kwoty 800 plus dla dorosłych dzieci z niepełnosprawnością to pierwszy krok do dyskryminacji

Dzieci z niepełnosprawnością, które wymagają nadal wsparcia rodziców lub opiekunów dorastają. W wieku 18 lat odbierane jest im prawo do świadczenia 500 plus wypłacanego w ramach programu „Rodzina 500+”.

Dorosłe dzieci i z niepełnosprawnością, które są niesamodzielne i niezdolne do samodzielnej egzystencji wraz z uzyskaniem pełnoletności mogą ubiegać się o kolejne 500 plus wypłacane w ramach świadczenia uzupełniającego dla niepełnosprawnych.

Propozycja podniesienia 500 plus dla dzieci do kwoty 800 zł i brak zapowiedzi analogicznego wzrostu świadczenia uzupełniającego oznacza swego rodzaju dyskryminowanie osób niepełnosprawnych.

Dzieci zdrowe dorastają i stają się samodzielne, więc nie potrzebują już tak dużego wsparcia. Inaczej sprawa wygląda w przypadku dorosłego dziecka z niepełnosprawnością, które po osiągnięciu wieku 18 lat pozostaje zależne od rodziców i potrzebuje podobnej pomocy, jak to było wcześniej. Zdarza się, że dziecko z niepełnosprawnością pełnoletnie, wymaga więcej nakładów środków, sił i pomocy, niż w okresie dzieciństwa.

Ubytek 300 zł z chwilą osiągnięcia wieku 18 lat może być zatem dotkliwy dla dorosłych niepełnosprawnych dzieci i ich opiekunów.

Podsumowanie

Od stycznia 2024 roku istnieje szansa, że dzieci z niepełnosprawnością, które nie osiągnęły 18 roku życia, będą mogły otrzymywać zwiększone świadczenie 500 plus do 800 zł. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że rozpoczęły się i już prace rządowe nad projektem zmiany w programie „Rodzina 500+”.

Niestety istnieją obawy, że zwiększone świadczenie w postaci 800+ będzie tylko dotyczyło dzieci zdrowych i niepełnosprawnych. Wszelkie inne świadczenia 500+ dla pozostałych grup osób uprawnionych najprawdopodobniej nie ulegną zwiększeniu.

Dla części niepełnosprawnych pocieszającą informacją jest jednak to, iż zostanie uruchomiony program „Świadczenie wspierające”. Jednocześnie nadal będzie funkcjonować w systemie wsparcia świadczenie uzupełniające 500 plus dla niepełnosprawnych posiadających orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji.


Maląg: 800 plus od 1 stycznia. Nasza polityka jest przemyślana.

Kiedy planowane jest wprowadzenie podwyższonego świadczenia 500 plus do 800 zł dla dzieci z niepełnosprawnością?

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podwyższone świadczenie 500 plus do 800 zł będzie wprowadzane od 1 stycznia 2024 roku.

Jak mogę złożyć wniosek o świadczenie 500 plus dla mojego dziecka z niepełnosprawnością?

Wniosek o świadczenie 500 plus można złożyć za pośrednictwem platformy PUE ZUS, serwisu @empatia, aplikacji mobilnej mZUS lub bankowości elektronicznej.

Czy będzie zwiększone świadczenie uzupełniające 500 plus dla dorosłych niepełnosprawnych?

Minister Marlena Maląg wskazała, że od roku 2024 planowane jest wdrożenie świadczenia wspierającego dla osób niepełnosprawnych, które będzie wypłacane obok świadczenia uzupełniającego 500 plus.

8 komentarzy
 1. Anna

  będzie to 800+ dla niepełnosprawnych, czy nie? czy ktoś ma przecieki? Może jako kiełbasę wyborczą ogłoszą. Wszystkim teraz rozdają kasę, więc może dla biednych niepełnosprawnych też coś skapnie.

  Odpowiedz
  • Małgorzata Gorczyca-Antosz

   Aktualnie, według zapowiedzi rządu, 800 plus mają od roku 2024 otrzymać wszystkie dzieci, w tym dzieci z niepełnosprawnością. Tak jak piszemy w artykule na blogu agencji My Wspieramy świadczenie uzupełniające, które pobierają dorosłe osoby legitymujące się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, ma pozostać na poziomie 500 plus. Istotną zmianą dla niepełnosprawnych, nad którą obecnie trwają prace, będzie wdrożenie świadczenia wspierającego od roku 2024. Polecamy zapoznać się z treścią artykułu dotyczącego nowego rodzaju wsparcia dla osób niepełnosprawnych.

   Odpowiedz
  • Piotr Riedel

   musicie dac niepelnosprswnym dorosłym ci co maja 500plus ipowiększyć do 800plus bo nie będzie dużo ludzi głosować na pis

   Odpowiedz
   • Mariusz Tomczak

    Dziękujemy za Pana komentarz i wyrażenie swojej opinii. Prowadzimy agencję pośrednictwa pracy, nie zajmujemy się polityką.

    Odpowiedz
 2. Matka niepełnosprawnej córki

  Mam dorosła córkę niepełnosprawna i jej potrzeby są znacznie wyższe , leki , rehabilitacje , dojazdy na rehabilitacje itd itd . Są to istotne rzeczy na które opiekun musi mieć pieniądze . Zdrowe dzieci nie maja takich potrzeb a jeśli maja to w większości to modne buciki czy nowy telefon . A dorośli niepełnosprawni potrzebują każdego grosza aby przeżyć i zmagają się z problemami każdego dnia. Pomyślcie o tym
  I niech nie Wydaje się Wam
  Ze dorosły niepełnosprawny to już nie ma potrzeb , ma i to znacznie większe i pierwszej potrzeby ! Omijanie dorosłych niepełnosprawnych jest Dyskryminacją !!!!

  Odpowiedz
  • Małgorzata Gorczyca-Antosz

   Ma Pani prawo do własnych opinii. Swoich przemyśleń nie powinna Pani kierować jednak do nas. Agencja pracy My Wspieramy nie ma wpływu na tworzenie prawa i przyznawanie dofinansowań. Znamy i doświadczamy sami problemów związanych z chorobą i niepełnosprawnością zarówno dzieci, jak i dorosłych. Dlatego pro bono prowadzimy akcję informacyjną dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i pracodawców w zakresie szerokiej problematyki dotyczącej niepełnosprawności. W ten sposób chcemy wesprzeć niepełnosprawnych, by znali swoje prawa i na ile to możliwe, nie byli dyskryminowani.

   Odpowiedz
   • Vaas Montenegro

    Nie jest to tak że można wytoczyć proces ? za nie równe traktowanie obywateli tak jak to trzeba było zrobić żeby opiekun dostał swiadczenie opiekuncze na doroslego ktory ulegl wypadkowi po uplywie 18miesiecy od 18-tki?

    Odpowiedz
    • Małgorzata Gorczyca-Antosz

     Każdy ma prawo do swojej opinii i przemyśleń. Jednak to nie agencja pracy My Wspieramy ustala prawo i przepisy. Naszą rolą podstawową jest pośrednictwo pracy, dodatkową informowanie naszych czytelników o istotnych dla nich tematach.

     Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *