Praca dla niewidomych oraz osób niepełnosprawnych słabowidzących

utworzone przez | 28, 09, 2022 | Porady dla osób niepełnosprawnych, Zatrudnianie osób niepełnosprawnych

Narzędzia dla pracodawców osób niepełnosprawnych

Szukasz pracy dla osób z orzeczeniem?

Szukasz pracowników z orzeczeniem?

obrazek kalkulatora pfron dofinansowanie

Kalkulator dofinansowania PFRON

Kalkulator oblicza wysokość dofinasnownia wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego. Pracodawca obliczy koszty płacy oraz realne obniżenie kosztów zatrudnienia pracownika niepełnosprawnego.

obrazek kalkulatora pfron wpłata

Kalkulator wpłaty na PFRON

Kalkulator pomaga w obliczeniu wysokości składki na PFRON. Składkę zobowiązani są odprowadzać pracodawcy, którzy nie osiągają wymaganego Ustawą 6% wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Poszukujesz zajęcia i dobrych warunków zatrudnienia? Chcesz, by to, czym się zajmujesz, było ciekawe i rozwijające? Nie wiesz, gdzie i jak szukać odpowiednich ofert? Zastanawiasz się, jakie stanowiska będą właściwe dla osoby z dysfunkcją wzroku?

Z artykułu dowiesz się, gdzie szukać zatrudnienia będąc osobą niewidomą? Jaka praca dla niewidomych jest możliwa? Przeczytasz też, dlaczego warto pisać treści do Internetu i jak przygotować się do zawodu copywritera, oraz jak przekonać pracodawcę do zatrudnienia osoby niewidomej?

Szukasz pracy dla osób z dysfunkcją wzroku? Aplikuj tutaj: Praca dla niewidomych i niedowidzącychNiewidomi na rynku pracy

Rozwój technologii umożliwił osobom niewidomym korzystanie z różnych nowoczesnych urządzeń i programów. W dużym stopniu zwiększyło to ich samodzielność. Mimo to nadal istnieją się dla tej grupy niepełnosprawnych ograniczenia. Otwarty rynek pracy jest trudnym obszarem dla osób niewidomych. Chronionych miejsc pracy dla nich jest niewiele. Zatrudnienie drogą zdalną pomaga osobie niewidomej unikać problemów związanych z odnalezieniem się w przestrzeni.

Pomoce dla osób niewidomych — czy to idealne rozwiązanie?

Programy udźwiękawiające nadal jednak nie obsługują w pełni wszystkich systemów, które są wykorzystywane online.

Czy to oznacza, że nie istnieje możliwość zdobycia zatrudnienia dla osoby, która komputer obsługuje wyłącznie bezwzrokowo? Oczywiście, że nie. Dzisiaj takie specjalistyczne zawody, jak: prawnik, informatyk, tłumacz, copywriter, specjalista ds. marketingu, obsługujący telefon telemarketer, są możliwe do wykonywania przez ludzi z uszkodzonym wzrokiem.

Niewidomi na rynku pracy doskonale się odnajdują. Sama jestem osobą niewidomą, pracującą na etacie i od 2019 r. piszę artykuły do bloga agencji My Wspieramy. Publikowane są one również na innych serwisach. Treść tego artykułu oparta jest więc w dużej mierze na doświadczeniu. Zdalny copywriter z uszkodzonym wzrokiem to nie teoria a praktyka.

Jaka praca dla niewidomych i niedowidzących w formie zdalnej jest możliwa?

Jedną z propozycji jest praca dla niewidomych w domu przy komputerze, w charakterze copywritera. Osoba niepełnosprawna wzrokowo, czyli osoba niedowidząca lub niewidoma, sprawdzi się, jako autor treści do Internetu.

Dziś każdy biznes potrzebuje dobrego content marketingu. Aktywność w sieci to podstawa dla każdego firmy, instytucji lub organizacji. Umożliwia budowanie wizerunku marki, kontakt z klientami oraz utrzymywanie stałych relacji z nimi. Aby oferta i właściwe treści mogły wyświetlić się użytkownikowi poszukującemu informacji, strona musi być dobrze zoptymalizowana i zajmować wysoką pozycję w Google. Strona internetowa musi zatem spełniać warunki SEO. Musi zawierać właściwy content marketing, czyli publikować wartościowe treści. Treści te kierowane są do potencjalnego klienta.

Content marketing nie tylko pomaga w optymalizacji strony internetowej, ale również buduje pozytywne relacje z czytelnikami. Dzięki kontaktowi z klientami można urozmaicić i dopasować swoją ofertę pod względem ich potrzeb i oczekiwań. Ma to ogromny wpływ na wizerunek marki, który jest niezmiernie ważny w obecnych czasach. Dzisiejszy konsument, zanim zdecyduje się na zakup danego produktu, musi sprawdzić jego jakość i przydatność oraz opinie.

Blog firmowy to miejsce, które pomaga zdobyć zaufanie klientów. Można tu znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania związane z branżą danej marki, ciekawostki i wartościowe informacje. Dowiedzieć się czegoś więcej na temat określonych produktów, czy usług.

Copywriter — staż zdalny dla niewidomych

Pisanie właściwych treści do Internetu wymaga dodatkowego czasu. Z tego względu przedsiębiorca często to zadanie zleca innej osobie lub zatrudnia pracownika. Charakter zadań copywritera otwiera możliwości zatrudnienia drogą zdalną dla niepełnosprawnych niedowidzących i niewidomych.

Jeśli niewidomy nie ma doświadczenia w pisaniu do Internetu i nie wie, czy sobie poradzi, powinien zdecydować się na staż w jakiejś firmie. Może on odbywać się drogą zdalną. Dzięki stażowi zyskuje się wiedzę, czy taki zawód jest odpowiedni, dla konkretnej osoby.

Copywriting — praca dla osób niewidomych

Chcesz zająć się tworzeniem treści do Internetu? Przeglądając oferty, zwróć uwagę nazwy stanowisk, zajmujących się szeroko pojętym tworzeniem treści do Internetu. Zawody te, to m.in.:

 • copywriter,
 • redaktor serwisu,
 • autor tekstów,
 • content specjalist,
 • content specjalist.
praca przy komputerze niewidomego
Praca przy komputerze dla niewidomego.

Portal dla osób niepełnosprawnych poszukujących pracy

Najnowsze oferty pracy umieszczają portale pracy dla niepełnosprawnych. Są to miejsca, w których także osoba niewidoma może otrzymać pomoc. Rejestrując się na portalu, zyskuje się dostęp do bazy ofert. Można także aplikować na określone stanowisko, wysyłając swoje CV. Wszystko to odbywa się w formie elektronicznej, bez konieczności wychodzenia z domu.

Najbardziej popularne portale pracy dla osób niepełnosprawnych:

 • Werbeo

To platforma komunikacji między osobami niepełnosprawnymi i ich pracodawcami. Stwarza możliwość nawiązania współpracy z przedsiębiorcą poszukującym pracowników z orzeczeniem.

 • Poltalento

Interaktywna platforma rekrutacyjna dedykowana jednocześnie osobom niepełnosprawnym oraz pracodawcom chcącym zatrudnić pracownika z orzeczeniem. Celem serwisu jest właściwy dobór kandydatów do stanowisk oferowanych przez przedsiębiorców.

 • Sprawni-niepełnosprawni

Portal łączący potrzeby osób niepełnosprawnych oraz pracodawców. Za jego pośrednictwem można aplikować na wybrane ogłoszenia po wcześniejszej rejestracji. Pracodawcy mogą zamieszczać tu swoje oferty, poszukując pracownika z orzeczeniem.

Popularne portale ogłoszeniowe to też szansa na pracę dla niepełnosprawnych

Potencjalny niewidzący copywriter, nie musi ograniczać się do portalów dla osób niepełnosprawnych. Na popularnych portalach ogłoszeniowych są również publikowane oferty dla niepełnosprawnych. Niewidomi i niedowidzący mogą startować w rekrutacji, w której pracodawca nie wspomina o orzeczeniu. Możesz spróbować przekonać go do swojej kandydatury, prezentując swoje umiejętności. Być może zdecyduje się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, mimo iż wcześniej tego nie planował.

Gdzie szukać ofert dla copywritera? Zajrzyj na:

 • OLX,
 • Pracuj.pl,
 • Indeed,
 • Jooble,
 • InfoPraca.pl
 • Gumtree.

Miejsc, na których można znaleźć ofert,y jest dość dużo. Aby być skutecznym, trzeba regularnie przeglądać ogłoszenia i aplikować na stanowiska. Być cierpliwym i konsekwentnym. Nie zniechęcać się po pierwszym niepowodzeniu.

Gdzie jeszcze znajdziesz oferty dla osób niepełnosprawnych?

Poza portalami pracy dla niepełnosprawnych i popularnymi portalami ogłoszeniowymi istnieją w Polsce instytucje i organizacje, które wspierają zatrudnianie niepełnosprawnych. Ofertę taką posiada prawie każda większa fundacja.

Praca dla niewidomych jest do zdobycia i może w tym pomóc:


Agencja Zatrudnienia Fundacji Aktywizacja

Fundacja Aktywizacja wspiera głównie aktywizację zawodową ludzi z niepełnosprawnością. Pomaga w poszerzaniu kwalifikacji oraz kompetencji społeczno-zawodowych i w poszukiwaniu pracy. Fundacja współpracuje z pracodawcami i osobami z różnymi niesprawnościami. W ofercie kieruje się za równo potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności, a także nieustannie zmieniającymi się warunkami gospodarczymi.

Agencja zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych Fundacji Fuga Mundi

Organizacja pożytku publicznego Fuga Mundi skupia się na wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych oraz z grup dyskryminowanych i wykluczonych społecznie. Oferuje m.in. doradztwo zawodowe, wspomaganie i podejmowanie działań zmierzających do aktywizacji zawodowej oraz tworzenia miejsc dla osób niepełnosprawnych. Współpraca z fundacją obejmuje także działania w środowisko niewidomych.

Agencja rekrutacyjna BPO Network

To jedna z największych w Polsce agencji poszukujących i rekrutujących osoby niepełnosprawne z różnorodnymi kwalifikacjami i umiejętnościami. Dba o zatrudnienie na umowę o pracę. Przestrzega zasad ujętych w Kodeksie Pracy i Ustawie o Rehabilitacji. Oferuje prowadzenie szkoleń świadomościowych z zakresu szeroko rozumianej niepełnosprawności. Pomaga pracodawcom poszukującym pracowników z orzeczeniem dobrać najbardziej odpowiedniego kandydata na określone stanowisko.

Agencja pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy

Wierzymy, że każdy może pracować. Łączymy pracodawców z właściwymi pracownikami z orzeczeniem o niepełnosprawności. Pomagamy firmom realizować efektywne i dochodowe strategie z poszanowaniem relacji międzyludzkich oraz interesów społecznych. Wspieramy też pracodawców w pokonywaniu barier związanych z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Oferujemy rejestrację w bazie. Optymalny dobór pracodawcy i pracownika. Wielu z naszych pracowników to niewidomi i niedowidzący.

Powiatowy Urząd Pracy

Poszukując zatrudnienia, można również zarejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy i skorzystać z ich wsparcia. Instytucja organizuje różne szkolenia. Pozwala na podnoszenie kwalifikacji oraz pomaga zyskać płatny staż zawodowy i tym samym doświadczenie. Ułatwia zaistnienie zawodowe także niewidomym.

Poszukujesz informacji związanych z funkcjonowaniem osób niewidomych i niedowidzących? Przeczytaj nasze publikacje dotyczące zagadnień związanych z niepełnosprawnością wzroku:

🔸 Alfabet Braille’a, w którym odkrywamy tajemnice alfabetu dla niewidomych
🔸 Jaki zegarek dla niewidomych wybrać i czym się kierować?
🔸 Biała laska dla niewidomych. Przewodnik dla świadomego klienta

Polecamy lekturę wpisów opublikowanych na blogu agencji pracy dla osób niepełnosprawnych My Wspieramy!


Zdalny copywriting dla niepełnosprawnych z uszkodzeniem wzroku

Obecnie bardzo częstą formą zatrudnienia niepełnosprawnych jest networking. Forma ta jest korzystna dla osoby z niepełnosprawnością i jej pracodawcy. Pozwala ograniczyć koszty związane z utworzeniem i stanowiska dla pracownika z orzeczeniem i adaptacją budynku. Co, w przypadku ludzi niewidomych bywa bardzo kosztowne, a czasem niemożliwe.

Internet i komputer dla niedowidzących oraz niewidomych — podstawowymi narzędziami pracy telepracownika

Pisanie i tworzenie treści do Internetu jest idealnym rozwiązaniem dla mających problemy ze wzrokiem. Niepełnosprawny wzrokowo tworzy własne warunki do realizacji zadań. Komputer, jako narzędzie pracy wraz z odpowiednim oprogramowaniem pozwala na zdobycie satysfakcjonującej pracy. Pracując zdalnie, w systemie zadaniowym copywriter może ustalić własne godziny na pisanie, w których jest najbardziej efektywny. Pisanie nie jest pracą na produkcji. Czasem siedząc przed klawiaturą, pisze się fragment tekstu, poprawiając go nieustannie długi czas. Czasem słowa same układają się w zdania.

Telepraca pozwala niewidomym ograniczyć bariery związane z dotarciem do siedziby firmy. Pojawiają się one w przypadku niedostępności obiektów oraz przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Śnieg i zaspy bywają problematyczne w orientacji dla niewidomych. Gdy pracownik wykonuje obowiązki bez konieczności wychodzenia z domu, to ułatwia sobie codzienność.

Gdzie możesz szukać pracy dla osoby niewidomej?

Miejsc, w których można znaleźć oferty dla autorów tekstów dla Internetu, jest mnóstwo. Na rynku pracy to coraz bardziej pożądane umiejętności. Firmy potrzebują dobrego content marketingu. Zatrudniają bezpośrednio lub przez wyspecjalizowane agencje. Ofert dla copywritera szukać trzeba głównie w Internecie. Te specjalnie kierowane dla niepełnosprawnych ma prawie każda dedykowana agencja i fundacja. Praca dla niewidomych w tym obszarze może polegać na pisaniu treści do Internetu:

 • dla portali branżowych,
 • na blogi firmowe,
 • w przypadku artykułów sponsorowanych,
 • dla agencji content marketingowej,
 • dla sklepów internetowych i hurtowni online,
 • w postaci treści reklamowych,
 • wysokospecjalistycznych pod SEO.
copywriting praca dla niewidomych
Copywriting praca dla niewidomych.

Spróbuj swoich sił, jako freelencer — copywriting na zlecenie

Copywriter nie musi być zatrudniony na etacie. Oczywiście etat gwarantuje miesięczny dochód w stałej wysokości i szereg dodatkowych uprawnień pracowniczych. Krótszy wymiar czasu lub dodatkowy urlop to zachęcające benefity. Przy tworzeniu treści można spróbować, pisząc jako freelancer. Hasło: “Pisz na zlecenie i pracuj na własny rachunek” czasem bywa kuszące. Ofert w tej sytuacji można poszukiwać na platformach dla freelecerów, np.:

 • gieldatekstow.pl

Serwis umożliwia autorom sprzedaż własnych tekstów lub realizację konkretnych zleceń. Wycena artykułu odbywa się automatycznie na podstawie jego długości i kategorii. Można również samodzielnie ustalić kwotę sprzedaży. W portalu zarejestrowanych jest mnóstwo profesjonalnych copywriterów. Stwarza to niestety ogromną konkurencję i trudność w pozyskiwaniu klientów, zwłaszcza w przypadku początkujących.

 • linkhouse.pl/copywriter

Platforma umożliwia rozwój zawodowy z narzędziami SEO. Wynagrodzenie uzależnione jest od długości i rodzaju tekstu. Różnorodność tematów pozwala na dopasowanie autora i zleceniodawcy.

 • Useme

Portal, na którym możesz znaleźć całkiem opłacalne zlecenia dotyczące pisania tekstów. Serwis umożliwia wystawienie faktury klientowi, bez konieczności zakładania działalności. Rozliczenia odbywają się na podstawie umowy o dzieło.

To miejsce, w którym znajdziesz zdecydowanie mniej zleceń dla copywriterów, jak w przypadku wyżej wymienionych. Ten adres warto wziąć pod uwagę, będąc początkującym autorem treści do Internetu.

 • OLX

Nie zapomnij o tym popularnym portalu ogłoszeniowym. Liczba ofert dla copywriterów wskazuje, że to miejsce może być naprawdę sensownym źródłem pozyskiwania zleceń dla freelancera.

Facebook to też strona dla niepełnosprawnych wzrokowo poszukujących ofert

Szukając ofert dotyczących tworzenia treści do Internetu, możesz zrobić to za pośrednictwem Facebooka. Istnieje mnóstwo grup, na których publikowane są zlecenia dla copywriterów. Tu też bywa, oferowana jest stała praca dla niewidomych. Ze względu jednak na wysoką konkurencję, aby być skutecznym, musisz działać w tym przypadku bardzo szybko. Dobrze jest ustawić sobie powiadomienia o pojawiających się nowych ofertach w danych grupach. Im szybciej na nie odpowiesz, tym są większe szanse na współpracę.

Korzystając z mediów społecznościowych, możesz również zacząć działać samodzielnie. Załóż własny profil i przyciągaj klientów, budując własną markę. Jest to jednak rozwiązanie, przed którym warto zdobyć doświadczenie w zawodzie Copywritera, ponieważ w ten sposób będziesz kreować swoją wiarygodność i wizerunek eksperta.

3 grupy na Facebooku dla niewidomych copywriterów poszukujących zleceń:

 1. Copywriterzy,
 2. Copywriting, SEO copywriting — zlecenia dla copywritera,
 3. Copywriter poszukiwany — zlecenia dla copy.

Gdzie szukać informacji, jak właściwie pisać do Internetu?

Swoje kwalifikacje, nie mając doświadczenia w tworzeniu artykułów do Internetu, należy podwyższyć. Pisanie tego rodzaju treści wymaga określonych reguł. Aby dobrze przygotować się do realizacji pierwszego zlecenia, trzeba czytać odpowiednie poradniki. Rzetelne informacje można znaleźć w różnych źródłach, np.:

 • Jak pisać, żeby chcieli czytać (i kupować). Copywriting & Webwriting (e-book).
 • Zawód: copywriter. Zacznij zarabiać na pisaniu (e-book)
 • Biblia copywritingu. Wydanie II poszerzone (e-book)
 • Poradniki na kanałach na Youtube, np.: Artur Jabłoński, Kuba Karamara lub Mała wielka firma.

Jak przekonać pracodawcę do zatrudnienia osoby niewidomej, jako copywritera?

Jak będąc osobą niewidomą, możesz przekonać potencjalnego pracodawcę do swojej kandydatury? Przede wszystkim biorąc udział w rekrutacji na to stanowisko. Pokaż, że spełniasz wymagania, przedstaw kwalifikacje i umiejętności. Żaden pracodawca nie zatrudni nikogo, tylko i wyłącznie dlatego, że osoba posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Przygotuj swoje portfolio i prześlij w aplikacji, obok CV, przykładowe artykuły lub próbki tekstów.

W obecnych czasach firmy poszukują oszczędności. Drugim więc argumentem przemawiającym za zatrudnieniem osoby niewidomej są obniżone koszty jej zatrudnienia. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej można wspomnieć o możliwości pozyskania dofinansowania do wynagrodzenia osoby niepełnosprawnej i obniżeniu wpłaty do PFRON. Nie może to być głównym tematem rozmowy. Warto go jednak poruszyć. Być może pracodawca nie zna tej możliwości.

Przed zatrudnieniem nowego pracownika pracodawca bierze pod uwagę stosunek korzyści do poniesionych kosztów. Dla przedsiębiorstwa najistotniejsze są efekty i zyski finansowe. W tym przypadku jest to jakość tekstów oraz tempo ich pisania. Większość pracodawców wybierze wyższą cenę za lepsze teksty, napisane w krótszym czasie. Nie zdecyduje się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej, nawet ze znacznym stopniem, jeśli będzie nieskuteczna i nie będzie przynosić realnych zysków dla firmy.


Praca dla osób niewidomych – podsumowanie artykułu


Wsparcie niewidomych na rynku pracy. Jesteś osobą niewidomą postaw na copywriting.

Gdzie niewidomy może szukać zleceń dla copywritera?

Istnieje mnóstwo portali ogłoszeniowych, na których możesz poszukiwać dla siebie ofert, np.: gieldatekstow.pl, OLX, Facebook, linkhouse.pl/copywriter itp. Poszukując pracy, można odwiedzić fora i strony internetowe dla niewidomych. Ogłoszenia publikuje też niejeden portal dla niewidomych. Niepełnosprawni nie powinni jednak ograniczać się do ofert kierowanych wyłącznie dla nich. Aplikuj na stanowiska i weź udział w rekrutacji wraz z pełnosprawnymi kandydatami. W pisanym poprawnie tekście nie widać, że ktoś ma problemy ze wzrokiem. Copywriting to idealna praca dla niewidomych.

Dlaczego copywriter to dobry zawód dla osób z uszkodzonym wzrokiem?

Tworzenie treści do Internetu pozwala w 100% pracować zdalnie. Jest ona istotne dla niepełnosprawnych. Wielu z nich decyduje się na taką formę zatrudnienia. Wykonywanie obowiązków zawodowych w domu pozwala ograniczyć bariery związane z dotarciem do siedziby firmy.

Czy niewidomy może być freelencerem?

Obawiasz się, że mając problemy ze wzrokiem, nie podołasz pracy na pełen etat lub nie możesz znaleźć pracodawcy? Chcesz zdobywać doświadczenie w pisaniu treści do Internetu i zgromadzić portfolio? Zacznij przygodę z budowaniem treści do Internetu, jako freelancer. Istnieją serwisy ze zleceniami dla copywriterów. Dzięki pozyskiwanym zleceniom samodzielnie zbudujesz własną markę.

Jakie korzyści dla pracodawcy wynikają z zatrudnienia niewidomego copywritera?

Zatrudnienie niepełnosprawnych z dysfunkcją wzroku, niezależnie od stanowiska, wiąże się z możliwością uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia. Może ono zostać zwiększone w przypadku, gdy pracownik z dysfunkcją wzroku ma tzw. schorzenie specjalne. Pracodawca może uzyskać także inne dotacje związane z takim pracownikiem, m.in.: dofinansowanie adaptacji miejsca i wyposażenia stanowiska.

Praca dla niewidomych. Fundacja wspierająca zatrudnienie niepełnosprawnych — jaka?

Istnieją fundacje dedykowane osobom niepełnosprawnym, które pomagają znaleźć pracodawcę osobie z orzeczeniem. Fuga Mundi, Aktywizacja posiadają własne agencje pracy dla wszystkich niepełnosprawnych. Niewidomych na rynku pracy wspiera czasem Polski Związek Niewidomych, organizując szkolenia w ramach projektów i staże dedykowane swoim członkom.

Czy niewidomy copywriter może szukać zleceń na portalu — gieldatekstow?

Oczywiście. Niewidomi mogą szukać zleceń dla freelencerów na wszystkich portalach. Także na gieldatekstow.pl.

2 komentarze
 1. Jan Morowski

  Czy jest jakaś praca dla niewidomych? Jakie oferty? Jakie zarobki oferujcie? Może jakieś chałupnictwo z dowozem do domu, bo to najbardziej mi pasuje. Kiedyś było dużo takiej pracy, ale teraz to tylko oszustwa. Sami oszuści się ogłaszają na olx i innych. Dlatego piszę, bo czytam opinie o waszej agencji, że jesteście rzetelni. Coś sprawdzonego się znajdzie? Jakaś pewna propozycja?

  Odpowiedz
  • Małgorzata Gorczyca-Antosz

   Aktualnie nie posiadamy ofert związanych z pracą chałupniczą. Jeśli może Pan wykonywać inną pracę w formie zdalnej, zapraszamy do rejestracji w naszej bazie kandydatów: https://aplikuj.hrappka.pl/oferta/PRACA-DLA-NIEPENOSPRAWNYCH/40504
   Nasz rekruter skontaktuje się z Panem, kiedy pojawi się odpowiednia do Pana umiejętności oferta.

   Odpowiedz
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *