Blog firmowy prowadzenie za darmo, zobacz jak prowadzić bloga bez kosztów
Jeśli prowadzisz własny biznes, z pewnością wiesz, jak trudne jest zbudowanie wiarygodności i zaufania do marki potencjalnego klienta. Dziś wyjątkowo cenna jest relacja z klientem. Aby ją stworzyć i utrzymać, można wykorzystać narzędzie, jakim jest blog firmowy.
Jak prowadzić bloga firmowego? Czy można to zrobić taniej lub zupełnie za darmo? To pytania niejednego przedsiębiorcy, czy właściciela sklepu internetowego.
Gdy chcesz zyskać wiedzę i znaleźć odpowiedzi na dwa podstawowe nurtujące Cię dylematy: jak prowadzenie bloga firmowego może wpłynąć na wysoką pozycję twojej strony w wyszukiwarce i pozyskiwanie nowych klientów? Co możesz zrobić, aby twój blog prowadzony był za darmo? Ten artykuł jest dla ciebie.
Czy warto prowadzić bloga firmowego?
Prowadzenie bloga firmowego to jeden z najbardziej efektywnych sposobów promocji firmy w Internecie. Niezależnie, czy działasz w branży e-commerce, usługach lub prowadzisz inny biznes. Content marketing pozwala budować zasięgi i wpływa na pozycję w wyszukiwarce Google. Pozwala również nawiązywać pozytywne relacje z klientami. Budować wizerunek marki.
Zaletą prowadzenia bloga są różnego rodzaju efekty i korzyści z tego płynące. Można je uzyskać w każdej branży. Różnorodność form i sposobów przedstawienia wartościowych treści sprawia, że blog jest uniwersalny. Stanowi pewną drogę do działań zakupowych klienta w sklepie internetowym lub skorzystania z usług firm.
Blog firmowy – prowadzenie
Blog firmowy to forma content marketingu. To regularnie publikowane treści na stronie www firmy. Tematy artykułów powinny nawiązywać do zakresu działalności przedsiębiorstwa i posiadać wartość merytoryczną. Powinny być kierowane do stałych lub potencjalnych klientów, a także do partnerów biznesowych.
Blog firmowy ma za zadanie dostarczać wartościowe informacje ludziom, którzy poszukują w Internecie informacji niemal na każdy temat. Zatem głównym celem bloga jest dostarczanie wyczerpujących odpowiedzi na zapytania, które pojawiają się w wyszukiwarkach. Jeśli treść bloga jest adekwatna do potrzeb użytkowników, będą często odwiedzać witrynę, generując ruch na stronie. Wpisy, czyli content bloga, staną się dla nich źródłem poszukiwanych informacji. W ten sposób przyczynią się do komunikacji z klientem.
Efekty jakich możesz się spodziewać to: budowa relacji klient – przedsiębiorca oraz pozytywny odbiór twojej marki i jej wizerunku.
Jak planować realizację content marketingu w blogu?
W tego rodzaju strategii marketingowej najważniejszy jest klient. Strony firmowe mają za zadanie dostarczyć mu to, czego chce się dowiedzieć. Trzeba przewidzieć jakich informacji może poszukiwać.
W związku z tym, zanim rozpoczniesz prowadzenie bloga firmowego, przygotuj sobie pytania i odpowiedzi, które mogą mieć twoi klienci. Taka strategia pozwoli opracować wartościowy content. Przygotować lepiej teksty. Trafne artykuły przyczynią się do zwiększenie ilości wejść do strony, czyli zwiększenia ruchu, który zwykle przekłada się na zyski firmy.
Zatem zanim rozpoczniesz prowadzenie bloga firmowego w swojej witrynie, zwróć uwagę i zadaj sobie pytania o jego content, czyli:
- o czym pisać, by przyciągnąć klientów na stronę?
- co i w jaki sposób chciałby przeczytać lub obejrzeć klient odwiedzając bloga?
- jakie odpowiedzi chciałby poznać, czytając artykuł?
- jakich rozwiązań może szukać na blogu,
- jakie słowa kluczowe wpisuje w wyszukiwarkę Google.
Na czym polega prowadzenie bloga firmowego?
Oczywiście na blogu firmowym najważniejsze są treści publikowanych materiałów zoptymalizowane pod kątem SEO. Aby trafiły one do odbiorców, trzeba zadbać o ich pozycjonowanie tak, aby strona była widoczna w organicznych wynikach wyszukiwania.
Artykuły powinny mieć indywidualny styl, unikalne treści. Teksty muszą być ciekawe i wartościowe. Pisanie pod kątem SEO sprawi, że trafią do odbiorcy. Odpowiednio dobrane frazy kluczowe i dodanie sekcji F&Q do każdego tekstu poprawi widoczność w wynikach organicznych wyszukiwań. Przyczyni się do ruchu w witrynie.
Musisz wiedzieć, że dobrze prowadzony blog firmowy to taki, który dzięki wartościowym i unikatowym materiałom pozwala na poprawę widoczności witryny internetowej w Google. Jeśli prowadzisz sklep, działasz w branży e-commerce dzięki temu szybciej trafisz do odbiorców i potencjalnych klientów. To zaś przyczyni się do sukcesu twojego biznesu.
Czy wiesz, że firmy prowadzące bloga firmowego mają aż o 55% więcej odwiedzin na stronie internetowej niż pozostali? Czy wiesz, że 61% konsumentów na rynku internetowym podejmuje decyzje co do zakupu sugerując się informacjami i recenzjami znalezionymi na blogach?
Jak skutecznie prowadzić blog firmowy?
Poprawnie prowadzony blog firmowy powinien zawierać dobrej jakości i wartościowe treści. Zwiększą one ruch na stronie internetowej, co pozwoli uzyskać jej wyższą pozycję witryny w wynikach wyszukiwania.
Zanim rozpoczniesz pisanie bloga, zacznij od dokładnej analizy najpopularniejszych dla danej branży fraz kluczowych, które są wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarce. Dobrze, gdy uwzględnisz je w planie content marketingu. Publikowane artykuły, uwzględniające słowa kluczowe charakteryzujące się tzw. długim ogonem, to jedno z podstawowych działań SEO. Pomagają w pozycjonowaniu strony w Internecie.
Blog a optymalizacja SEO
Innymi słowy – prowadzenie firmowego bloga i optymalizacja SEO to działania mające na celu sprawienie, by witryna była częściej odwiedzana przez użytkowników poszukujących konkretnych informacji w Internecie. Aby znajdowała się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania Google.
Samo stworzenie witryny i pozwolenie, by żyła swoim życiem, nie jest gwarancją sukcesu. Efekty pojawiają się dopiero, gdy link wyświetli się osobie, która poszukuje informacji. Klient wejdzie do niego i przeczyta artykuł. Dla firm znaczenie ma także dalsze działanie czytelnika. Gdy zapozna się z treściami ważne, by dokonał kolejnego ruchu i zapoznał się z ofertą. Istotne jest zatem, by twoja strona wyświetlała się użytkownikom, którzy wpiszą w wyszukiwarce zapytanie związane z twoją branżą. W konsekwencji, by zainteresowali się oferowanymi przez ciebie produktami, czy usługami.
Jak prowadzenie bloga firmowego wpływa pozycjonowanie Twojej strony www.?
Google na podstawie wielu czynników ocenia witrynę i tworzy własny ranking wartościowych stron. Decyduje, które z nich są najbardziej trafne i które z nich wyświetlić, jako pierwsze. Regularnie publikowane materiały do firmowego bloga, zawierające słowa kluczowe, dają sygnał wyszukiwarce, że strona jest często aktualizowana. To pomaga w budowaniu jej wysokiej pozycji we wspomnianym rankingu. Lepiej zwrócić na to uwagę. Wiele firm, nigdy nie będzie odnalezionych przez użytkowników Internetu, gdyż nie publikuje regularnie nowych treści.
Czy artykuły sponsorowane są dla Ciebie?
Blog firmowy jest również doskonałym miejscem na zamieszczanie artykułów sponsorowanych. Bez nachalnej reklamy promujesz produkty, pokazujesz indywidualny styl opisując te same produkty i usługi. Budujesz świadomość o marce twoich klientów, dbając jednocześnie o optymalizację SEO.
Jaka jest rola linków zwrotnych do wpisów na blogu?
W procesie pozycjonowania ważne jest pozyskiwanie tzw. linków zwrotnych prowadzących do twojej strony internetowej. Im więcej wzmianek o danym wpisie w sieci, tym więcej odwiedzin na stronie i wyższa pozycja w Google.
Jeśli publikujesz wartościowe treści, ale nie pozyskujesz linków zewnętrznych z dobrych źródeł, to istnieje znikoma szansa, by ktoś je odnalazł i je przeczytał. Konkurencja jest ogromna. Działania SEO mają zadanie, by to właśnie twoje publikacje wyróżniły się na tle pozostałych. Aby stały się atrakcyjne dla wyszukiwarki. W ten sposób zacznie je promować i częściej wyświetlać użytkownikom. W ten sposób odpowiadając na potrzeby klientów zyskujesz ich zaufanie.
Te wszystkie działania to element współczesnego content marketingu.
Wizerunek eksperta dzięki prowadzeniu bloga firmowego
Publikacje wartościowych i ciekawych wpisów lub artykułów mogą pomóc użytkownikowi w rozwiązaniu jakiegoś problemu. Odpowiadając na swoim blogu na zadane przez niego pytanie stajesz się wiarygodny. Poznając markę i przekonując się do niej, klient chętniej wybiera produkt. Staje się stałym klientem.
Jak wspomnieliśmy blog firmowy to miejsce na publikację materiałów będących odpowiedzią na pytania, których internauci poszukują w sieci. Rzetelne i ciekawe treści mogą sprawić, że użytkownik zatrzyma się przy nich na dłuższą chwilę i będzie do nich wracać.
Wiedza zawarta w publikowanych materiałach jest świadectwem zaangażowania przedsiębiorcy i jego podejścia do branży. Pokazuje on, że interesuje się tym, co robi i podąża za rozwojem w branży. Jest cały czas na bieżąco.
Social media a kreowanie wizerunku firmy
Takie działanie daje ci możliwość uzyskania wizerunku eksperta w danej dziedzinie. Pozwala również na udział w różnych dyskusjach na tematy związane z branżą. Social media i fora internetowe lub inne miejsca w sieci to kolejne miejsca obok bloga firmowego, gdzie możesz realizować strategię marketingową.
Wykazując się obecnością i wiedzą, w jak największej liczbie miejsc, dbasz o swój wizerunek i zaufanie klientów, co wpływa na pozycję eksperta. Content marketing i obecność w Internecie są dziś bardzo ważne. Stanowią nieodłączny element skutecznego marketingu i promocji firmy.
Jakie treści publikować na blogu firmowym, czyli co klient chce przeczytać?
Wpis na blogu musi być przede wszystkim przejrzysty dla odbiorcy. Tylko kilka pierwszych chwil decyduje o tym, czy internauta zdecyduje się go przeczytać. Ważne są akapity oddzielone nagłówkami, wypunktowania, wyliczenia. Tekst musi zawierać wyłącznie najważniejsze informacje. Publikowane treści muszą być jasne i zrozumiałe dla każdego.
Warto pamiętać, że mogą na nie trafić osoby, które są dobrze zorientowane w temacie. Jednak do wpisów trafiają też ci, którzy dopiero poszukują informacji lub robią to z innego powodu.
Wskazówki – o czym warto pamiętać tworząc wpisy na blogu?
Kilka wskazówek dotyczących treści zamieszczanych na blogu.
- Poradniki pozwalają na to, by w łatwy i przystępny sposób przedstawić pewne rozwiązania lub udzielić konkretnych wskazówek. Można w nich zasugerować jaki produkt sprawdzi się w danej sytuacji. Są to popularne teksty z nagłówkiem „X sposobów na…”, „X wskazówek, by osiągnąć…” itd. Ludzie chętnie klikają w takie nagłówki i czytają treści. Oczekują, że dany artykuł pomoże rozwiązać ich problem. Należy pamiętać, by za chwytliwym nagłówkiem podążała wartościowa treść, która faktycznie pomoże rozwiązać problem użytkownika.
- Zaprezentuj się, jako ekspert w danej dziedzinie. Powinieneś dążyć do sytuacji, w której ktoś poszukuje informacji branżowych lub rozbudowanych tekstów na dany temat i od razu na myśl przychodzi twój blog.
- Twórz takie materiały, które będą wywoływać dyskusję. Zachęcaj swoich odbiorców do aktywności i wypowiedzenia się na dany temat. Dla ciebie oznacza to większy ruch na stronie. Tym samym więcej zainteresowanych może trafić na twoje publikacje. Nagłówki, które mogą wywoływać dyskusję to np. X kontra Y. Takie zestawienia przyciągną zarówno zwolenników i przeciwników. W ten sposób powstaje obszar do dyskusji. Jeśli w artykule zamieścisz kontrowersyjne opinie, możesz zyskać zaangażowanych odbiorców.
- Tworząc treści, nie zapominaj o zasadach SEO, które wspomogą pozycjonowanie strony.
Jak prowadzić darmowy blog firmowy?
Aby skutecznie i efektywnie prowadzić bloga firmowego niewątpliwie potrzebne jest zaangażowanie i dodatkowy czas, który należy temu poświęcić. Jeśli prowadzisz firmę, to oczywiste jest, że masz dużo innych obowiązków związanych z działalnością. Pomysł samodzielnego pisania i publikacji ciekawych i wartościowych wpisów do bloga, może zatem zakończyć się porażką.
Dobrze, by zadanie prowadzenia bloga zlecić pracownikowi, czyli copywriterowi. To jednak dodatkowy koszt. Nie każdy biznes może sobie na to pozwolić, by wpisy robił dodatkowo zatrudniony fachowiec.
Prowadzenie bloga – cena
My mówimy, że prowadzenie bloga możliwe jest praktycznie za darmo, jak to możliwe?
Sformułowanie „za darmo” jest trochę przewrotne. Aby blog spełniał wszystkie wymagania. Spełniał niezbędne warunki profesjonalnego i był faktycznie skuteczny, nie może być darmowy. Teksty musi pisać człowiek. Trzeba w niego zainwestować, to oczywiste.
Jednak zastanówmy się, czy można w jakiś sposób obniżyć koszty płacy zatrudnionego pracownika zajmującego się prowadzeniem bloga firmowego? Jak to możliwe aby zatrudnić pracownika i nie ponosić kosztów jego wynagrodzenia?
Odpowiedzią jest zatrudnienie szczególnego pracownika. Myślimy w tym momencie o osobach niepełnosprawnych. Z naszego doświadczenia wynika, że są oni bardzo dobrymi i rzetelnymi pracownikami.
Być może myślisz teraz, jak to? Mojego bloga miałaby prowadzić osoba niepełnosprawna? Czy to możliwe? Jak to zrealizować?
Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej do prowadzenia bloga firmowego
Istnieje mnóstwo stereotypów związanych z pracownikami niepełnosprawnymi. Najczęściej powtarzany to taki, że są mniej wydajni. Nasza wieloletnia praktyka pokazuje, że jest zupełnie inaczej. To bardzo często specjaliści w swojej dziedzinie. Zatrudnienie pracownika niepełnosprawnego niesie obopólne korzyści.
Zatem, by prowadzić bloga firmowego zatrudnij pracownika niepełnosprawnego. Możesz obniżyć jego koszty płacy dzięki dofinansowaniu do wynagrodzenia z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dodatkowo, jeśli masz większą firmę, czyli zatrudniającą powyżej 25 pracowników, możesz wyeliminować z miesięcznych kosztów obowiązkową wpłatę na PFRON.
Jak uniknąć lub zmniejszyć wpłaty do PFRON?
Firmy zatrudniające, co najmniej 25 pracowników na pełny etat. Nie osiągające wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych 6% muszą dokonywać comiesięcznych wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Wysokość wpłaty stanowi iloczyn 40,65% przeciętnego wynagrodzenia w poprzedzającym kwartale i liczby pracowników. Odpowiada to różnicy, między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnością (6% a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych). Osiągając wskaźnik zatrudnienia 6%, jako pracodawca jesteś zwolniony z wpłaty na PFRON. Masz także możliwość otrzymania dofinansowania do wynagrodzenia aż do 75% kosztów płacy pracownika niepełnosprawnego.
Firmy małe, czyli zatrudniające mniej niż 25 pracowników nie są zobowiązane do wpłaty na PFRON i nie muszą osiągać wskaźnika 6%. Mogą zaś otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w wysokości nawet 3.150 zł miesięcznie.
Ile kosztuje prowadzenie bloga firmowego
Przeanalizujmy teraz, ile będzie kosztowało prowadzenie bloga firmowego, jeśli zatrudnisz pracownika niepełnosprawnego.
Dla przykładu, przyjmijmy, że jesteś firmą zatrudniającą 100 pracowników. Aby uzyskać wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych 6% należy zatrudnić 6 pracowników z orzeczeniem. Jeśli tego nie zrobisz, to co miesiąc dokonujesz wpłaty do PFRON za każdego brakującego pracownika niepełnosprawnego w wysokości ponad 2.200 zł miesięcznie. Kwota z każdym kolejnym rokiem się zmienia. Wzrasta z uwagi na wzrost płac.
Oznacza to, że jeśli zatrudnisz przykładowo 3 pracowników niepełnosprawnych, do osiągnięcia wskaźnika 6% brakuje 3 etatów, więc płacisz do PFRON 3 x 2.200 zł miesięcznie. Jeśli zatrudnisz 4 pracowników niepełnosprawnych, do osiągnięcia wskaźnika 6% brakuje 2 etatów, więc płacisz 2 x 2.200 zł miesięcznie.
Czy wiesz, że niewidomi mogą prowadzić bloga firmowego?
Pisanie bloga firmowego możesz powierzyć osobie ze schorzeniem szczególnym. Co dzięki temu zyskasz? Zatrudniając pracownika niepełnosprawnego ze schorzeniem szczególnie utrudniającym wykonywanie pracę, do których należą m.in. osoby niedowidzące, możesz jeden etat liczyć potrójnie. Nawet poczwórnie, jeżeli pracownik posiada znaczny stopień niepełnosprawności.
Dokładną kwotę obniżenia wpłaty PFRON, wynikającą z zatrudnienia osób niepełnosprawnych możesz obliczyć przy pomocy naszego kalkulatora PFRON.
Wspominaliśmy już w poprzednim akapicie. Prowadząc małą firmą zatrudniającą poniżej 25 pracowników lub będąc dużą zatrudniającą ponad 25 pracowników i osiągając 6% wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, możesz ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego z PFRON. Pokryje ono aż do 75% jego kosztów płacy. Oznacza to, że w tym przypadku twój faktyczny miesięczny koszt prowadzenia bloga firmowego wyniesie 25% kosztów płacy zatrudnionego pracownika.
Blog firmowy za darmo, podsumowanie
Prowadzenie bloga firmowego niesie ze sobą mnóstwo korzyści. Przede wszystkim jest ważnym elementem strategii marketingowej firmy. Obecność w sieci daje możliwość budowania świadomości o marce oraz pozytywnych relacji z klientami. Publikowanie wysokiej jakości tekstów sprawia, że budujesz wizerunek eksperta w danej dziedzinie. Zdobywasz zaufanie odbiorców, którzy dzięki twoim materiałom mogą rozwiązać swój problem. W odpowiedzi będą chętnie wracać na stronę.
Treści publikowane na blogu pomagają pozycjonować stronę internetową i wspierają działania SEO. Dzięki temu adres witryny twojej firmy pojawi wyżej w wynikach wyszukiwania Google. Zwiększysz w ten sposób zasięg swojej oferty.
Nie musisz sam prowadzić bloga firmowego. Z uwagi na to, że wymaga to czasu, zaangażowania i odpowiednich umiejętności, warto zlecić to specjaliście.
Zatrudniając w tym celu osobę niepełnosprawną możesz obniżyć koszty płacy otrzymując dofinansowanie do jego wynagrodzenia. Jeśli prowadzisz firmę zatrudniającą, co najmniej 25 pracowników, to dzięki zatrudnieniu osoby z orzeczeniem, obniżysz lub wyeliminujesz ze swoich comiesięcznych kosztów wpłatę na PFRON.
Zatrudnienie osoby niepełnosprawnej to doskonałe rozwiązanie. Niesie za sobą obopólne korzyści. Ty zyskujesz skuteczną promocję firmy i nowych klientów. Przyczyniasz się jednocześnie do aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Przy okazji obniżasz koszty prowadzenia przedsiębiorstwa. Pracownik z kolei, zyskuje zatrudnienie i ciekawą pracę, która daje mu możliwość dalszego rozwoju zawodowego.
Masz pytania? Skontaktuj się z nami i dowiedz się więcej.
Komu zlecić prowadzenie bloga firmowego?
Jeśli prowadzisz firmę możesz zlecić zadanie firmie zewnętrznej lub zatrudnić copywritera. To oznacza koszty. Jest droga pośrednia. Zatrudnij osobę niepełnosprawną i uzyskaj dofinansowanie. Zyskasz profesjonalnego pracownika i dofinansowanie z PFRON do jego wynagrodzenia.
Ile kosztuje prowadzenie bloga firmowego?
Samodzielne prowadzenie bloga kosztuje przedsiębiorcę, czas poświęcony na pisanie i naukę, by treści strony internetowej, były podatne na pozycjonowanie. Koszt zlecenia firmie zewnętrznej napisania artykułów do bloga firmowego zaczyna się od 500 zł do kilku tysięcy miesięcznie. Decydując się na zatrudnienie osoby niepełnosprawnej zyskasz prowadzenie bloga firmowego za darmo.
Blog firmowy za darmo, czy to możliwe?
Blog firmowy za darmo, czy to możliwe?
Samodzielne pisanie treści do bloga wymaga czasu. Jest jednak darmowe. Zatrudnienie copywritera kosztuje. Aby nie tracić cennego czasu przedsiębiorcy i zejść z kosztów zatrudnienia osoby prowadzącej blog warto zatrudnić osobę niepełnosprawną. Dofinansowanie do wynagrodzenia z PFRON pozwoli obniżyć koszty lub zredukować je zupełnie. Blog firmowy za darmo? Tak to możliwe.
Jakie są korzyści z prowadzenia bloga firmowego przez niepełnosprawnego pracownika?
Oczywistym jest, że prowadzenie bloga firmowego pomaga budować relacje z klientami. Rozwój bloga i systematyczne pisanie tekstów i dzielenie się swoją wiedzą tworzy zaufanie i ułatwia podejmowanie decyzji zakupowych. Dodatkowo blog ma wpływ na budowanie bazy mailingowej. Przyczynia się do poznania opinii klientów. To wszystko może osiągnąć firma dzięki zatrudnieniu pracownika z niepełnosprawnością. Niepełnosprawni potrafią pisać profesjonalne treści. Są także tańszymi pracownikami dzięki dofinansowaniu ich wynagrodzenia z PFRON. Korzyści firmy są zatem podwójne.
Czy warto prowadzić bloga firmowego?
Prowadzenie blogów internetowych jest dobrym pomysłem na budowanie relacji z potencjonalnymi klientami. Warto założyć bloga w witrynie sklepu internetowego lub firmy. Potencjalny klient może znaleźć w nim dobrej jakości artykuły poradnikowe, dowiedzieć się o nowych artykułach. Może odnaleźć szerokie i cenne informacje, poszerzające wiedzę, jaką zawierają opisy produktów. Większość ludzi charakteryzuje się brakiem czasu. Odpowiedniej jakości treści na blogu i ten sposób komunikacji doceniają klienci. Dobry blog i wysoka jakość treści z pewnością przełoży się na sprzedaż artykułów, zwiększy zyski sklepu lub wpłynie na częstość wejść do strony firmowej. Nowe treści na blogu to świetny sposób przedstawienia produktów i usług firmy.